Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie już dostępna w przedsprzedaży

0
Michał Chrzanowski
5 Kwiecień 2019
Artykuł na: 2-3 minuty

W połowie marca firma Venus Optics zaprezentowała obiektyw Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D w nowej wersji, do systemu M43. Jednak dopiero teraz stałka, która ma odznaczać się zerową dystorsją, trafiła do przedsprzedaży.

Zaprezentowany na początku 2018 roku manualny obiektyw Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D jest jedną z najciekawszych szerokokątnych pozycji, kierowanych do użytkowników aparatów z matrycami mniejszymi niż pełnoklatkowe. Początkowo obiekty był dostępny w wersjach do systemów Fujifilm X, Sony E, Canon EF-M i DJI DL. Jednak w połowie marca firma pokazała tę stałkę także z mocowaniem Micro Cztery Trzecie, a teraz ten model wreszcie trafia do przedsprzedaży.

Podobna budowa z lekkimi zmianami

We wnętrzu manualnej stałki znajdziemy taki sam, jak w pozostałych konstrukcjach, układ optyczny, który składa się z 15 soczewek ulokowanych w 10 grupach. Wśród nich są 2 elementy asferyczne i 3 wykonane ze szkła ED, co ma poprawić wyrazistość i jakość obrazu. Do tego mamy 7-listkową przysłonę o nominalnym otworze f/2.8. Laowa o ogniskowej 9 mm na aparatach z sensorem Mikro Cztery Trzecie da nam ekwiwalent 18 mm (mnożnik 2x), czyli pole widzenia wyniesie dokładnie 100° (a nie 113°, jak w przypadku bezlusterkowców z matrycą APS-C). Otrzymujemy także możliwość zamocowania na przedni element optyki filtrów o średnicy 49 mm.

Oficjalne zdjęcia przykładowe

Cena i dostępność

Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D jest również nieco mniejsza od swoich odpowiedników z innymi mocowaniami. Obiektyw mierzy 6 x 5.3 cm i waży zaledwie 210 g. Stałka jest już dostępna w przedsprzedaży za 499 dolarów. Jeżeli chodzi o polską cenę, to prawdopodobnie będzie ona taka sama, jak w przypadku wersji do innych systemów, czyli około 2300 zł. Jak na razie data debiutu tego modelu na polskim rynku nie została ujawniona, ale zapewne w niedługim czasie możemy się spodziewać, że oferty sklepów zostaną powiększone o Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie.

Więcej informacji o obiektywach Laowa znajdziecie pod adresem venuslens.net.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Viltrox 23 mm f/1.4, 33 mm f/1.4 i 56 mm f/1.4 - nowe jasne stałki z AF do Sony E, EOS-M i Fujifilm X
Viltrox 23 mm f/1.4, 33 mm f/1.4 i 56 mm f/1.4 - nowe jasne stałki z AF do Sony E, EOS-M i...
Viltrox wkroczył do świata optyki z przytupem, prezentując w zeszłym roku pierwszy „zewnętrzny” obiektyw do systemu Fujifilm X, wspierający system AF. Teraz rozszerza...
0
0
Meike 85 mm f/2.8 Macro teraz także z mocowaniem Canon RF i Nikon Z
Meike 85 mm f/2.8 Macro teraz także z mocowaniem Canon RF i Nikon Z
Kolejna z konstrukcji Meike została zaadaptowana na potrzeby najnowszych pełnoklatkowych bezlusterkowców. Tym razem jest to niedrogi obiektyw makro, którego brakuje w...
5
0
Yongnuo YN 35 mm f/1.4 DF UWM - jasna budżetowa stałka wzbogacona o ultradźwiękowy napęd AF
Yongnuo YN 35 mm f/1.4 DF UWM - jasna budżetowa stałka wzbogacona o ultradźwiękowy napęd AF
Rok temu Yongnuno zadebiutowało z jasnym reporterskim obiektywem YN 35 mm f/1.4. Choć oferowała ciekawą specyfikację w rekordowo niskiej cenie, odstawała widocznie od...
8
0
Powiązane artykuły