Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie już dostępna w przedsprzedaży

Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie już dostępna w przedsprzedaży

W połowie marca firma Venus Optics zaprezentowała obiektyw Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D w nowej wersji, do systemu M43. Jednak dopiero teraz stałka, która ma odznaczać się zerową dystorsją, trafiła do przedsprzedaży.

Zaprezentowany na początku 2018 roku manualny obiektyw Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D jest jedną z najciekawszych szerokokątnych pozycji, kierowanych do użytkowników aparatów z matrycami mniejszymi niż pełnoklatkowe. Początkowo obiekty był dostępny w wersjach do systemów Fujifilm X, Sony E, Canon EF-M i DJI DL. Jednak w połowie marca firma pokazała tę stałkę także z mocowaniem Micro Cztery Trzecie, a teraz ten model wreszcie trafia do przedsprzedaży.

Podobna budowa z lekkimi zmianami

We wnętrzu manualnej stałki znajdziemy taki sam, jak w pozostałych konstrukcjach, układ optyczny, który składa się z 15 soczewek ulokowanych w 10 grupach. Wśród nich są 2 elementy asferyczne i 3 wykonane ze szkła ED, co ma poprawić wyrazistość i jakość obrazu. Do tego mamy 7-listkową przysłonę o nominalnym otworze f/2.8. Laowa o ogniskowej 9 mm na aparatach z sensorem Mikro Cztery Trzecie da nam ekwiwalent 18 mm (mnożnik 2x), czyli pole widzenia wyniesie dokładnie 100° (a nie 113°, jak w przypadku bezlusterkowców z matrycą APS-C). Otrzymujemy także możliwość zamocowania na przedni element optyki filtrów o średnicy 49 mm.

Oficjalne zdjęcia przykładowe

Cena i dostępność

Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D jest również nieco mniejsza od swoich odpowiedników z innymi mocowaniami. Obiektyw mierzy 6 x 5.3 cm i waży zaledwie 210 g. Stałka jest już dostępna w przedsprzedaży za 499 dolarów. Jeżeli chodzi o polską cenę, to prawdopodobnie będzie ona taka sama, jak w przypadku wersji do innych systemów, czyli około 2300 zł. Jak na razie data debiutu tego modelu na polskim rynku nie została ujawniona, ale zapewne w niedługim czasie możemy się spodziewać, że oferty sklepów zostaną powiększone o Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie.

Więcej informacji o obiektywach Laowa znajdziecie pod adresem venuslens.net.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12