Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie już dostępna w przedsprzedaży

0

Autor: Michał Chrzanowski

5 Kwiecień 2019
Artykuł na: 4-5 minut

W połowie marca firma Venus Optics zaprezentowała obiektyw Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D w nowej wersji, do systemu M43. Jednak dopiero teraz stałka, która ma odznaczać się zerową dystorsją, trafiła do przedsprzedaży.

Zaprezentowany na początku 2018 roku manualny obiektyw Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D jest jedną z najciekawszych szerokokątnych pozycji, kierowanych do użytkowników aparatów z matrycami mniejszymi niż pełnoklatkowe. Początkowo obiekty był dostępny w wersjach do systemów Fujifilm X, Sony E, Canon EF-M i DJI DL. Jednak w połowie marca firma pokazała tę stałkę także z mocowaniem Micro Cztery Trzecie, a teraz ten model wreszcie trafia do przedsprzedaży.

Podobna budowa z lekkimi zmianami

We wnętrzu manualnej stałki znajdziemy taki sam, jak w pozostałych konstrukcjach, układ optyczny, który składa się z 15 soczewek ulokowanych w 10 grupach. Wśród nich są 2 elementy asferyczne i 3 wykonane ze szkła ED, co ma poprawić wyrazistość i jakość obrazu. Do tego mamy 7-listkową przysłonę o nominalnym otworze f/2.8. Laowa o ogniskowej 9 mm na aparatach z sensorem Mikro Cztery Trzecie da nam ekwiwalent 18 mm (mnożnik 2x), czyli pole widzenia wyniesie dokładnie 100° (a nie 113°, jak w przypadku bezlusterkowców z matrycą APS-C). Otrzymujemy także możliwość zamocowania na przedni element optyki filtrów o średnicy 49 mm.

Oficjalne zdjęcia przykładowe

Cena i dostępność

Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D jest również nieco mniejsza od swoich odpowiedników z innymi mocowaniami. Obiektyw mierzy 6 x 5.3 cm i waży zaledwie 210 g. Stałka jest już dostępna w przedsprzedaży za 499 dolarów. Jeżeli chodzi o polską cenę, to prawdopodobnie będzie ona taka sama, jak w przypadku wersji do innych systemów, czyli około 2300 zł. Jak na razie data debiutu tego modelu na polskim rynku nie została ujawniona, ale zapewne w niedługim czasie możemy się spodziewać, że oferty sklepów zostaną powiększone o Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie.

Więcej informacji o obiektywach Laowa znajdziecie pod adresem venuslens.net.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sigma 65 mm f/2 DG DN Contemporary - kompaktowa, ale solidna stałka do szerszych portretów
Sigma 65 mm f/2 DG DN Contemporary - kompaktowa, ale solidna stałka do szerszych portretów
Jest dopracowany pod względem wykonania i optyki. Przeznaczony do pełnoklatkowych bezlusterkowców Sony, nowy obiektyw Sigma 65 mm f/2 DG DN Contemporary ma gwarantować udane ujęcia portretowe na...
0
0
Sigma 35 mm f/2 DG DN Contemporary - kompaktowa stałka klasy premium do bezlusterkowców
Sigma 35 mm f/2 DG DN Contemporary - kompaktowa stałka klasy premium do bezlusterkowców
Jest niewielki, ale solidny. Sigma 35 mm f/2 DG DN Contemporary to kolejny obiektyw z nowej serii Sigma I, przeznaczony do pełnoklatkowych aparatów bez lustra.
0
0
Sigma 24 mm f/3.5 DG DN Contemporary - szerokokątny standard do pełnoklatkowych bezlusterkowców
Sigma 24 mm f/3.5 DG DN Contemporary - szerokokątny standard do pełnoklatkowych bezlusterkowców
Sigma prezentuje pełnoklatkowe obiektywy do bezlusterkowców z nowej serii Sigma I. Mają być to kompaktowe stałki klasy premium. Pierwszym jest szerokokątny model Sigma 24 mm f/3.5 DG DN z linii...
4
0
Powiązane artykuły