Samyang XP 35 mm f/1.2 - jasny reporterski standard w wersji premium

Samyang XP 35 mm f/1.2 - jasny reporterski standard w wersji premium

Koreański producent rozszerza ofertę wysokiej jakości szkieł z rodziny Premium o superjasny model 35 mm f/1.2. Jak zapewnia producent, oczekiwać możemy najwyższej jakości optycznej.

Tak jasnej pełnoklatkowej 35-tki nie ma w swojej ofercie żaden z producentów aparatów. Biorąc pod uwagę wysokiej jakości optykę linii Samyang Premium, śmiało możemy stwierdzić, że w przypadku modelu Samyang XP 35 mm f/1.2 mamy więc do czynienia z pozycją wyjątkową. 

Szkło zbudowano na bazie 12 soczewek w 10 grupach (2 soczewki asferyczne, 3 soczewski o zwiększonej refrakcji, 1 soczewka o obniżonej dyspersji), które dostarczać mają ponadprzeciętną rozdzielczość i kontrastowość, a także doskonale korygować dystorsję oraz aberracje. Według producenta, obiektyw stworzony został tak, by radzić sobie z rozdzielczościami większymi od 50 Mp i zapisem wideo w jakości 8K. Z kolei powłoki UMC doskonale niwelować mają odbicia światła i flary.

9-listkową przysłonę domkniemy maksymalnie do wartości f/16, a w parze w dużą jasnością obiektywu dostarczyć ma nam wyjątkowo plastycznego rozmycia nieostrości. Co prawda w przypadku przysłony f/1.2 może być trudno z manualnym ostrzeniem, ale efekty z pewnością będą miłe dla oka. Ostrzyć będziemy mogli natomiast z minimalnej odległości 34 mm.

Według producenta szkło sprawdzić ma się tak w portrecie, jak i krajobrazie oraz zdjęciach nocnych. Przykłady zdjęć możecie zobaczyć poniżej, w galerii oficjalnych sampli producenta.

Szkło jest przy tym całkiem kompaktowe, choć nie należy do lekkich. Mierzy jedyne 117 x 93 mm, przy wadze 1,1 kg. Na obiektyw nakręcimy filtry o średnicy 86 mm.

Cena i dostępność

Model XP 35 mm f/1.2 trafi do sprzedaży jeszcze w grudniu, w cenie 1099 dolarów (około 4150 zł), w wersji z mocowaniem Canon EF. Niestety dystrybutor poinformował nas, że obiektyw nie będzie dostępny na rynku europejskim. Zainteresowanym pozostaje więc kupno za pośrednictwem serwisów typu eBay i Amazon.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem samyanglensglobal.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4
Canon RF 85 mm f/1.2L USM - zdjęcia przykładowe
1 Lip 2019
Ciekawi jak w praktyce wypada Canon RF 85 mm f/1.2L USM? Zobaczcie zdjęcia przykładowe i oceńcie, czy ten obiektyw może być jednym z powodów do przesiadki na bezlusterkowy system producenta.
6