Samyang XP 35 mm f/1.2 - jasny reporterski standard w wersji premium

Samyang XP 35 mm f/1.2 - jasny reporterski standard w wersji premium

Koreański producent rozszerza ofertę wysokiej jakości szkieł z rodziny Premium o superjasny model 35 mm f/1.2. Jak zapewnia producent, oczekiwać możemy najwyższej jakości optycznej.

Tak jasnej pełnoklatkowej 35-tki nie ma w swojej ofercie żaden z producentów aparatów. Biorąc pod uwagę wysokiej jakości optykę linii Samyang Premium, śmiało możemy stwierdzić, że w przypadku modelu Samyang XP 35 mm f/1.2 mamy więc do czynienia z pozycją wyjątkową. 

Szkło zbudowano na bazie 12 soczewek w 10 grupach (2 soczewki asferyczne, 3 soczewski o zwiększonej refrakcji, 1 soczewka o obniżonej dyspersji), które dostarczać mają ponadprzeciętną rozdzielczość i kontrastowość, a także doskonale korygować dystorsję oraz aberracje. Według producenta, obiektyw stworzony został tak, by radzić sobie z rozdzielczościami większymi od 50 Mp i zapisem wideo w jakości 8K. Z kolei powłoki UMC doskonale niwelować mają odbicia światła i flary.

9-listkową przysłonę domkniemy maksymalnie do wartości f/16, a w parze w dużą jasnością obiektywu dostarczyć ma nam wyjątkowo plastycznego rozmycia nieostrości. Co prawda w przypadku przysłony f/1.2 może być trudno z manualnym ostrzeniem, ale efekty z pewnością będą miłe dla oka. Ostrzyć będziemy mogli natomiast z minimalnej odległości 34 mm.

Według producenta szkło sprawdzić ma się tak w portrecie, jak i krajobrazie oraz zdjęciach nocnych. Przykłady zdjęć możecie zobaczyć poniżej, w galerii oficjalnych sampli producenta.

Szkło jest przy tym całkiem kompaktowe, choć nie należy do lekkich. Mierzy jedyne 117 x 93 mm, przy wadze 1,1 kg. Na obiektyw nakręcimy filtry o średnicy 86 mm.

Cena i dostępność

Model XP 35 mm f/1.2 trafi do sprzedaży jeszcze w grudniu, w cenie 1099 dolarów (około 4150 zł), w wersji z mocowaniem Canon EF. Niestety dystrybutor poinformował nas, że obiektyw nie będzie dostępny na rynku europejskim. Zainteresowanym pozostaje więc kupno za pośrednictwem serwisów typu eBay i Amazon.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem samyanglensglobal.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

słowa kluczowe:
Komentarze
Polecane artykuły
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4
Ricoh GR III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
8 Mar 2019
Najnowszy kompakt Ricoh GR III pretenduje do miana najdoskonalszego stałoogniskowego aparatu kompaktowego w historii. Czy ma szansę podbić tę specyficzną niszę? Sprawdźcie nasze wnioski po jednym dniu spędzonym z aparatem.
1
Panasonic Lumix GX9 - test aparatu
4 Mar 2019
GX9 to topowy model z „dalmierzowej” serii Lumix GX. Mocna specyfikacja, zamkniętą została w kompaktowym i solidnym body, a atutem jest też niewątpliwie atrakcyjna cena i bogactwo dostępnej optyki. Zobaczmy jak ten stylowy maluch sprawdza się w praktyce.
1