Samyang XP 35 mm f/1.2 - jasny reporterski standard w wersji premium

0
Maciej Luśtyk
26 Listopad 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Koreański producent rozszerza ofertę wysokiej jakości szkieł z rodziny Premium o superjasny model 35 mm f/1.2. Jak zapewnia producent, oczekiwać możemy najwyższej jakości optycznej.

Tak jasnej pełnoklatkowej 35-tki nie ma w swojej ofercie żaden z producentów aparatów. Biorąc pod uwagę wysokiej jakości optykę linii Samyang Premium, śmiało możemy stwierdzić, że w przypadku modelu Samyang XP 35 mm f/1.2 mamy więc do czynienia z pozycją wyjątkową. 

Szkło zbudowano na bazie 12 soczewek w 10 grupach (2 soczewki asferyczne, 3 soczewski o zwiększonej refrakcji, 1 soczewka o obniżonej dyspersji), które dostarczać mają ponadprzeciętną rozdzielczość i kontrastowość, a także doskonale korygować dystorsję oraz aberracje. Według producenta, obiektyw stworzony został tak, by radzić sobie z rozdzielczościami większymi od 50 Mp i zapisem wideo w jakości 8K. Z kolei powłoki UMC doskonale niwelować mają odbicia światła i flary.

9-listkową przysłonę domkniemy maksymalnie do wartości f/16, a w parze w dużą jasnością obiektywu dostarczyć ma nam wyjątkowo plastycznego rozmycia nieostrości. Co prawda w przypadku przysłony f/1.2 może być trudno z manualnym ostrzeniem, ale efekty z pewnością będą miłe dla oka. Ostrzyć będziemy mogli natomiast z minimalnej odległości 34 mm.

Według producenta szkło sprawdzić ma się tak w portrecie, jak i krajobrazie oraz zdjęciach nocnych. Przykłady zdjęć możecie zobaczyć poniżej, w galerii oficjalnych sampli producenta.

Szkło jest przy tym całkiem kompaktowe, choć nie należy do lekkich. Mierzy jedyne 117 x 93 mm, przy wadze 1,1 kg. Na obiektyw nakręcimy filtry o średnicy 86 mm.

Cena i dostępność

Model XP 35 mm f/1.2 trafi do sprzedaży jeszcze w grudniu, w cenie 1099 dolarów (około 4150 zł), w wersji z mocowaniem Canon EF. Niestety dystrybutor poinformował nas, że obiektyw nie będzie dostępny na rynku europejskim. Zainteresowanym pozostaje więc kupno za pośrednictwem serwisów typu eBay i Amazon.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem samyanglensglobal.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Tokina ATX-i 100 mm f/2.8 1:1 Macro - niedrogi obiektyw makro nowej generacji do lustrzanek
Tokina ATX-i 100 mm f/2.8 1:1 Macro - niedrogi obiektyw makro nowej generacji do lustrzanek
Tokina nie zalewa nas premierami tak, jak inni producenci, ale nowy obiektyw na pewno zwróci uwagę zarówno miłośników makro, jak i portrecistów.
3
0
Meyer Optik Görlitz wraca na rynek z trzema odświeżonymi obiektywami
Meyer Optik Görlitz wraca na rynek z trzema odświeżonymi obiektywami
Po długich finansowych perypetiach Meyer Optik Görlitz wznawia działalność pod nowym kierownictwem i prezentuje trzy nowe, a raczej lekko odświeżone obiektywy, które...
12
1
Panasonic Lumix S Pro 16-35 mm f/4 - niewielkie rozmiary, wzorowa optyka i... wysoka cena
Panasonic Lumix S Pro 16-35 mm f/4 - niewielkie rozmiary, wzorowa optyka i... wysoka cena
Nowy kompaktowy szerokokątny zoom do systemu L-Mount ma być propozycją, która spodoba się zwłaszcza fotografom krajobrazu i niektórym reportażystom. Szkło ma być też...
6
0
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)