Tamron 17-35 mm f/2.8-4 Di OSD - budżetowy szerokokątny zoom, który może zaskoczyć

2
Michał Chrzanowski
6 Sierpień 2018
Artykuł na: 6-9 minut

Wysoka rozdzielczość obrazu, szybki i precyzyjny AF, a także wyjątkowo kompaktowa i uszczelniona konstrukcja - to najważniejsze cechy zaprezentowanego Tamrona 17-35 mm f/2.8-4 Di OSD.

Oferta Tamrona powiększyła się o ciekawe szkło. Jednak tym razem nie jest to stałka, a ultraszerokokątny zoom 17-35 mm f/2.8-4 Di OSD, który swoimi możliwościami ma zainteresować wymagających fotografów. "To najmniejszym i najlżejszy obiektyw w swojej klasie, który został starannie zaprojektowany, aby umożliwić otrzymanie wysokiego stopnia ostrości i kontrastu" - zaznacza producent.

Układ optyczny

Obiektyw o zakresie ogniskowych 17-35 mm zapewnia powiększenie obrazu 2x. Konstrukcja optyczna składa się z 15 elementów, które rozmieszczono w 10 grupach. Wśród nich znajdziemy cztery soczewki LD (Low Dispersion), których zadaniem jest minimalizowanie osiowej aberracji chromatycznej, często występującej w ultraszerokokątnych obiektywach zmiennoogniskowych. Natomiast dzięki dwóm właściwie umieszczonym soczewkom GM (Glass Molded Aspherical), zniekształcenia i inne wady optyki mają zostać „zadowalająco poprawione“.

Jak w większości konstrukcji producenta, tak i w modelu 17-35 mm f/2.8-4 Di OSD znajdziemy zaawansowaną technologię powłok antyrefleksyjnych BBAR (Broad-Band Anti-Reflection), która ma być bardzo skuteczna w zmniejszaniu odbicia światła, umożliwiając tym samym kontrolowanie i redukowanie wszelkich blików i flar w całym zakresie ogniskowych, dzięki czemu praca w wymagających warunkach oświetleniowych będzie efektywna.

We wnętrzu znajdziemy również 7-listkową kołową przysłonę - f/2.8 na szerokim kącie 17 mm i f/4 na 35 mm. Przymkniemy ją do wartości f/16 (17 mm) i f/22 (35 mm). Jak zaznacza producent, przysłonę skonfigurowano w taki sposób, by dostarczała gładkiego rozmycia tła oraz relatywnie okrągłego bokeh - nawet na najszerszej ogniskowej.

Ustawianie ostrości

Zaprezentowany Tamron 17-35 mm f/2.8-4 Di OSD ma również zapewniać szybki i wydajny system autofokusa. Obiektyw korzysta z silnika OSD (Optimized Silent Drive), aby zapewnić cichą pracę. "Dzięki innowacyjnej optymalizacji systemu, który obejmuje przekładnię redukcji prędkości AF, Tamron może znacznie zmniejszyć hałas napędu w porównaniu z konwencjonalnymi typami autofokusa z wbudowanymi silnikami" - obiecuje producent.

Jednak wydajność i szybkość AF także miały zostać znacznie ulepszone. Nowy model ma zapewnić precyzję układu AF dla dokładnego ustawiania ostrości z funkcją śledzenia - nawet podczas fotografowania dynamicznie poruszających się obiektów w trudniejszych warunkach

Uszczelniona budowa

Nowy ultraszerokokątny zoom Tamrona mierzy 84 x 93 mm i waży 460 g, co czyni go jednym z mniejszych zoomów w swojej klasie. Do tego konstrukcja została uszczelniona i ma być odporna za zachlapania i kurz. Uszczelki znajdziemy przy bagnecie oraz w newralgicznych miejscach łączeń tubusa, dlatego też nie powinniśmy obawiać się pracy w terenie.

Ponadto powierzchnia frontowego elementu optycznego została pokryta warstwą fluoru, który ma doskonałe właściwości odpychające wodę i olej. Dzięki temu przednia soczewka powinna być łatwiejsza do czyszczenia i mniej podatna na zabrudzenia. A jak obiecuje producent, powłoka zapewnia również zwiększony poziom trwałości i będzie zapewniać skuteczność przez wiele lat.

Cena i dostępność

Tamron 17-35 mm f/2.8-4 Di OSD z mocowaniem Nikon ma pojawić się w sprzedaży już we wrześniu. Natomiast egzemplarze pod Canona mają być dostępne w ostatnim kwartale tego roku. Za obiektyw zapłacimy 599 dolarów. Polska cena jak na razie nie została jeszcze ujawniona. Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Irix Cine 45 mm T1.5 - lekki filmowy standard bez zniekształceń
Irix Cine 45 mm T1.5 - lekki filmowy standard bez zniekształceń
Irix rozszerza linię obiektywów filmowych o model 45 mm T1.5, który zapewniać ma wysoką jakość optyczną i wygodnie zaprojektowany tubus.
3
0
Laowa 17 mm f/1.8 MFT - dla takich obiektywów istnieje system Mikro Cztery Trzecie
Laowa 17 mm f/1.8 MFT - dla takich obiektywów istnieje system Mikro Cztery Trzecie
Chiński producent zdecydował się na odświeżenie swojego kompaktowego klasyka, który ze względu na swoje rozmiary i parametry może być idealnym obiektywem spacerowym dla miłośników manualnych...
0
0
Tokina ATX-i 11-16mm F2.8 CF - popularny szeroki kąt do lustrzanek APS-C odświeżony
Tokina ATX-i 11-16mm F2.8 CF - popularny szeroki kąt do lustrzanek APS-C odświeżony
Coraz mniej optycznych premier na lustrzanki o mniejszych matrycach? Tokina zdaje się tej tezie zaprzeczać, ale trochę trudno nazwać obiektyw zaprezentowany dla aparatów Nikon F i Canon EF-S...
13
0
Powiązane artykuły