Pentax FA* 50 mm f/1.4 SDM AW - jasny standard nowej generacji niebawem w sprzedaży

Pentax FA* 50 mm f/1.4 SDM AW - jasny standard nowej generacji niebawem w sprzedaży

Zapowiedziany jesienią zeszłego roku obiektyw 50 mm f/1.4, reprezentujący nową, wysokiej jakości linię obiektywów nareszcie trafia na rynek. W swoje ręce użytkownicy aparatów Pentax będą mogli wziąć go już w lipcu.

W październiku 2017 roku Pentax zapowiedział rozszerzenie oferty optyki o zupełnie nową generację obiektywów z serii Star. Modele HD Pentax-D FA* 50 mm f/1.4 SDM AW i HD PENTAX-DA 11-18 mm f/2.8 miały prezentować najwyższą jakość spośród linii optyki do lustrzanek cyfrowych Pentax. “Nowe konstrukcje zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić doskonałą rozdzielczość oraz wyjątkową wytrzymałość i funkcjonalność.” - zapewniał wówczas producent.

Na początku zła wiadomość - premiera szerokokątnego zooma HD PENTAX-DA 11-18 mm f/2.8, która wstępnie miała mieć miejsce tego lata została przesunięta na rok 2019. Miłośnicy krajobrazów będą musieli jeszcze trochę poczekać, na otarcie łez otrzymujemy jednak jasny obiektyw stałoogniskowy HD Pentax-D FA* 50 mm f/1.4 SDM AW, który zachwycić ma wszystkich lubiących pracę ze “standardową” ogniskową.

Standard wyższej klasy

Na układ optyczny nowego modelu składa się 15 soczewek w 9 grupach, w tym 3 soczewki asferyczne i jedna ze szkła o anomalnej dyspersji, które pozwolą nam ostrzyć z minimalnej odległości 40 cm. Do tego 9-listkowa przysłona, która w połączeniu z dużą światłosiłą zapewnić ma przyjemne rozmycie tła oraz wysokiej jakości powłoki HD, Aero Bright II i Super Coating, które redukować mają występowanie odbić i flar, zapewniać wysoki kontrast w trudniejszych warunkach oświetleniowych i ułatwiać utrzymanie soczewek w czystości.

Otrzymujemy także nowo opracowany silnik AF typu pierścieniowego, który oferować 7,5 raza większy moment obrotowy niż wcześniejsze modele, a tym samym umożliwić szybsze i dokładniejsze ostrzenie.

Jak przystało na profesjonalny obiektyw, konstrukcja został uszczelniona przed kurzem i zachlapaniami. Z racji w pełni elektromagnetycznej przysłony szkło będzie jednak kompatybilne wyłącznie z nowszymi modelami aparatów, tj.: Pentax K-1 Mark II, K-1, K-3 II, K-3, KP, K-70, K-S2 or K-S1.

Cena i dostępność

Obiektyw na rynek trafić ma już pod koniec lipca w cenie 1200 dolarów (około 4500 zł).

Więcej informacji o obiektywach Pentax znajdziecie pod adresem ricoh-imaging.pl.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
17 Lip 2019
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
1
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4