Pentax FA* 50 mm f/1.4 SDM AW - jasny standard nowej generacji niebawem w sprzedaży

Autor: Maciej Luśtyk

29 Czerwiec 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Zapowiedziany jesienią zeszłego roku obiektyw 50 mm f/1.4, reprezentujący nową, wysokiej jakości linię obiektywów nareszcie trafia na rynek. W swoje ręce użytkownicy aparatów Pentax będą mogli wziąć go już w lipcu.

W październiku 2017 roku Pentax zapowiedział rozszerzenie oferty optyki o zupełnie nową generację obiektywów z serii Star. Modele HD Pentax-D FA* 50 mm f/1.4 SDM AW i HD PENTAX-DA 11-18 mm f/2.8 miały prezentować najwyższą jakość spośród linii optyki do lustrzanek cyfrowych Pentax. “Nowe konstrukcje zostały zaprojektowane tak, aby zapewnić doskonałą rozdzielczość oraz wyjątkową wytrzymałość i funkcjonalność.” - zapewniał wówczas producent.

Na początku zła wiadomość - premiera szerokokątnego zooma HD PENTAX-DA 11-18 mm f/2.8, która wstępnie miała mieć miejsce tego lata została przesunięta na rok 2019. Miłośnicy krajobrazów będą musieli jeszcze trochę poczekać, na otarcie łez otrzymujemy jednak jasny obiektyw stałoogniskowy HD Pentax-D FA* 50 mm f/1.4 SDM AW, który zachwycić ma wszystkich lubiących pracę ze “standardową” ogniskową.

Standard wyższej klasy

Na układ optyczny nowego modelu składa się 15 soczewek w 9 grupach, w tym 3 soczewki asferyczne i jedna ze szkła o anomalnej dyspersji, które pozwolą nam ostrzyć z minimalnej odległości 40 cm. Do tego 9-listkowa przysłona, która w połączeniu z dużą światłosiłą zapewnić ma przyjemne rozmycie tła oraz wysokiej jakości powłoki HD, Aero Bright II i Super Coating, które redukować mają występowanie odbić i flar, zapewniać wysoki kontrast w trudniejszych warunkach oświetleniowych i ułatwiać utrzymanie soczewek w czystości.

Otrzymujemy także nowo opracowany silnik AF typu pierścieniowego, który oferować 7,5 raza większy moment obrotowy niż wcześniejsze modele, a tym samym umożliwić szybsze i dokładniejsze ostrzenie.

Jak przystało na profesjonalny obiektyw, konstrukcja został uszczelniona przed kurzem i zachlapaniami. Z racji w pełni elektromagnetycznej przysłony szkło będzie jednak kompatybilne wyłącznie z nowszymi modelami aparatów, tj.: Pentax K-1 Mark II, K-1, K-3 II, K-3, KP, K-70, K-S2 or K-S1.

Cena i dostępność

Obiektyw na rynek trafić ma już pod koniec lipca w cenie 1200 dolarów (około 4500 zł).

Więcej informacji o obiektywach Pentax znajdziecie pod adresem ricoh-imaging.pl.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike AF 33 mm f/1.4 - kolejny supertani obiektyw z AF do APS-C
Meike zapowiada drugi po modelu 55 mm f/1.4 jasny obiektyw wyposażony w elektronikę, który może spodobać się amatorom pracującym aparatami APS-C. Tym razem to typowy standard,...
4
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan 100 mm f/2.8 2x Macro - bez funkcji Tilt-Shift, ale z niższą ceną
TTArtisan prezentuje zmodyfikowaną wersje obiektywu makro o powiększeniu 2:1. Nowy model nie pozwala na przesuwanie osi optycznej, ale za to będzie bardziej przystępnie wyceniony.
5
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Voigtlander APO-Lanthar 50 mm f/3.5 I i II - nowy standard do Leica M w dwóch odsłonach
Cosina zapowiada dwa nowe obiektywy standardowe Voigtlander. Oferują prawie identyczne układy optyczne, ale różnią się wyglądem.
6
Powiązane artykuły