Olympus M.Zuiko Digital ED 17 mm f/1.2 PRO - jasny i wszechstronny standard

Autor: Michał Chrzanowski

25 Październik 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Zaawansowany układ optyczny z do tej pory niespotykanymi soczewkami, szybki i precyzyjny autofokus oraz wyjątkowo kompaktowy i uszczelniony tubus - oto Olympus M.Zuiko Digital ED 17 mm f/1.2 PRO.

Olympus ani myśli zwalniać tempa. Po ostatnich premierach bezlusterkowców, przyszła pora na powiększenie rodziny zaawansowanych obiektywów M.Zuiko PRO. Producent ukazał dziś światu swoje najnowsze dzieło - M.Zuiko Digital ED 17 mm f/1.2 PRO. Ten jasny i wyjątkowo kompaktowy model ma przekonać do siebie wymagających fotografów, którzy w kadrze chcą zawrzeć nieco więcej kontekstu.

Zaawansowana optyka, nowy rodzaj soczewek

M.Zuiko Digital ED 17 mm F1.2 PRO to obiektyw, który ma zapewniać ponadprzeciętną rozdzielczość i plastykę obrazu w całej rozpiętości kadru. W jego wnętrzu znajdziemy 15 elementów optycznych umieszczonych w 11 grupach. Wśród nich znalazły się asferyczne soczewki oraz nowe soczewki ED-DSA (Extra-Low Dispersion Dual Super Aspherical). Warto w tym miejscu wspomnieć, że Olympus jest pierwszym producentem, który produkuje tego typu elementy optyczne. Dzięki nim możliwe stało się zmniejszenie liczby soczewek stosowanych w obiektywie.

Ponadto mamy mieć do czynienia z optymalnym minimalizowaniem różnego rodzaju wad optycznych charakterystycznych dla szerokokątnych obiektywów, między innymi aberracji chromatycznej, dystorsji oraz winietowania. Na dodatek poszczególne elementy zostały pokryte powłokami Z Coating Nano. Technologia ta ma redukować niekorzystne efekty świetlne, takie jak duszki, flary i odbicia, a także gwarantować zachowanie kontrastu i ostrości obrazu podczas fotografowania w trudnych warunkach oświetleniowych.

Z kolei za wyjątkową plastykę ma odpowiadać kombinacja ogniskowej 17 mm (ekwiwalent 34 mm dla pełnej klatki) i 9-listkowej przysłony o maksymalnym otworze f/1.2. Jak obiecuje producent, powinniśmy cieszyć się pięknym efektem bokeh oraz miękkimi rozmyciami nieostrości i odpowiednim odseparowaniem fotografowanego obiektu od tła.

Szybki AF, wytrzymała konstrukcja

Obiektyw ma także odznaczać się szybkim i precyzyjnym autofokusem. Tu z pomocą przyjdzie wydajny silnik, który natychmiastowo przeostrzy scenę w każdych - nawet najtrudniejszych - warunkach. Minimalna odległość ogniskowania to 20 cm, zaś maksymalne powiększenie wynosi 0,15x (odpowiednik 35 mm: 0,3x). Jednak ta stałka to nie tylko skuteczny AF, lecz także precyzja podczas manualnego ostrzenia. Mechanizm sprzęgła MF pozwala fotografom błyskawicznie wybierać tryby automatycznego lub manualnego ustawiania ostrości - aby zmienić tryb wystarczy przyciągnąć do siebie pierścień MF.

Nowy M.Zuiko to także wyjątkowo wytrzymała i kompaktowa konstrukcja. Stałka mierzy 68.2 x 87 mm i waży 380 g. Do tego metalowy tubus został w pełni uszczelniony przed kurzem i zachlapaniami, dzięki czemu sprawdzi się podczas pracy w trudnych warunkach - fotografowanie w temperaturze do -10°C jest jak najbardziej możliwe.

Zaprezentowany dziś M.Zuiko Digital ED 17 mm f/1.2 PRO będzie dostępny w sprzedaży w marcu 2018 roku. Producent jak na razie nie zdradził kwoty, jaką będziemy musieli zapłacić za to szkło.

Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony FE 16-25 mm f/2.8 G - kompaktowy, jasny, nie za długi
Sony prezentuje kolejny po modelu 24-50 mm kompaktowy zoom ze światłem f/2.8, który łączy niewielkie wymiary ze stosunkowo przystępną ceną. Nowy szeroki kąt celuje w twórców, którym...
6
Voigtlander Nokton 75 mm f/1.5 z mocowaniem Nikon Z
Voigtlander Nokton 75 mm f/1.5 z mocowaniem Nikon Z
Po wersjach do systemów Leica M i Canon RF, jasną manualną portretówkę Voigtlander Norton 75 mm f/1.5 otrzymujemy także z mocowaniem Nikon Z. Obiektyw łączy wysokiej jakości optykę ze...
2
Irix 45 mm f/1.4 do końca kwietnia taniej o 40%
Irix 45 mm f/1.4 do końca kwietnia taniej o 40%
Next77, dystrybutor obiektywów Irix informuje o specjalnej ofercie na obiektyw Irix 45 mm f/1.4. Do końca kwietnia model ten dostępny jest z 40-procentowym rabatem.
4
Powiązane artykuły