Nikon AF-P Nikkor 70-300 mm f/4.5-5.6E ED VR - usprawnienia w każdym calu

Autor: Michał Chrzanowski

11 Lipiec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Lepszy układ optyczny, szybszy i precyzyjniejszy autofokus, wydajniejszy system stabilizacji obrazu oraz bardziej kompaktowa budowa uszczelnionego tubusu - to najważniejsze cechy zaprezentowanego dziś pełnoklatkowego zoomu Nikona.

Nikon zaprezentował dziś wyczekiwanego następcę popularnego pełnoklatkowego zooma, który swoją premierę miał kilka lat temu. Jak obiecuje producent, model Nikon AF-P Nikkor 70-300 mm f/4.5-5.6E ED VR to bardzie kompaktowa konstrukcja, która korzysta udoskonalonych rozwiązań. Tak więc pod każdym względem najnowszy tele zoom ma prezentować znacznie lepsze osiągi.

Największemu usprawnieniu uległ system automatycznego ustawiania ostrości. Nowy zoom Nikona korzysta z bardziej zaawansowanego silnika krokowego (oznaczenie literą P), który ma charakteryzować się lepszą kulturą pracy. Autofokus ma być cichy, precyzyjny oraz szybki. Te cechy mają okazać się pomocne także podczas filmowania, gdzie na na nagraniu nie powinno być słychać odgłosów przeostrzania. Zmniejszono także minimalną odległość ostrzenia. Teraz wynosi ona 1.2 metra (poprzednia generacja obiektywu ostrzyła od półtora metra).

We wnętrzu znajdziemy układ optyczny składający się z 18 elementów rozmieszczonych w 14 grupach. Wśród nich znajdziemy jedną soczewkę ED, której zadaniem jest skuteczne minimalizowanie aberracji chromatycznej. Poza tym dostarczana jakość obrazu powinna być wyrównana i stać na wysokim poziomie.

Warto także zauważyć, że optyka nowego Nikona jest stabilizowana. Jak obiecuje producent efektywność systemu VR ma wynieść około 4.5 EV. Otrzymujemy także dwa tryby pracy: normalny oraz sportowy. Ten drugi powinien zapewnić optymalne rezultaty podczas szybkiego fotografowania wartkiej akcji. We wnętrzu znajdziemy również 9-listkową elektromagnetyczną przysłonę, która ma gwarantować stabilne automatyczne ustalanie ekspozycji - nawet podczas wykonywania szybkich zdjęć seryjnych. 

Poniżej prezentujemy kilka oficjalnych zdjęć przykładowych wykonany przez Delly'ego Carr’a.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Ponadto model AF-P Nikkor 70-300 mm f/4.5-5.6E ED VR jest bardziej kompaktowy i lżejszy od swojego poprzednika. Nowa konstrukcja mierzy 146 x 81 mm i waży 680 g. Oczywiście tubus jest odporny na kurz i zachlapania, co może okazać się pomocne podczas fotografowania w trudnych warunkach.

Nikon wycenił swój najnowszy zoom na 700 dolarów. Niestety producent nie ujawnił dokładnej daty, kiedy to obiektyw pojawi się w oficjalnej sprzedaży. Również polska cena nie jest jeszcze znana.

Więcej informacji znajdziecie na www.nikon.com.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
NiSi 9 mm f/2.8 - nadchodzi nowy ultraszeroki kąt do APS-C
NiSi 9 mm f/2.8 - nadchodzi nowy ultraszeroki kąt do APS-C
NiSi prezentuje swój drugi obiektyw. NiSi 9 mm f/2.8 to obiektyw stworzony z myślą o aparatach APS-C, z którymi zaoferuje nam ekwiwalent ogniskowej 13,5 mm, stając się...
8
Makro jesień z marką Irix - obiektyw 150 mm f/2.8 taniej o 380 zł
Makro jesień z marką Irix - obiektyw 150 mm f/2.8 taniej o 380 zł
Next77, dystrybutor marki Irix rusza ze specjalną ofertą dla fanów makrofotografii. Do końca października model Irix 150 mm f/2.8 kupimy ze sporym rabatem.
13
Venus Optics Laowa 58 mm f/2.8 2x Ultra Macro APO - pełnoklatkowy jasny obiektyw makro z dużym powiększeniem
Venus Optics Laowa 58 mm f/2.8 2x Ultra Macro APO - pełnoklatkowy jasny obiektyw makro z dużym...
Laowa robi to, co umie najlepiej i prezentuje kolejny bardzo ciekawy obiektyw makro. Tym razem to wyposażona w układ apochromatyczny portretówka makro z ogromnym...
7
Powiązane artykuły