Nikon AF-P Nikkor 70-300 mm f/4.5-5.6E ED VR - usprawnienia w każdym calu

Autor: Michał Chrzanowski

11 Lipiec 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Lepszy układ optyczny, szybszy i precyzyjniejszy autofokus, wydajniejszy system stabilizacji obrazu oraz bardziej kompaktowa budowa uszczelnionego tubusu - to najważniejsze cechy zaprezentowanego dziś pełnoklatkowego zoomu Nikona.

Nikon zaprezentował dziś wyczekiwanego następcę popularnego pełnoklatkowego zooma, który swoją premierę miał kilka lat temu. Jak obiecuje producent, model Nikon AF-P Nikkor 70-300 mm f/4.5-5.6E ED VR to bardzie kompaktowa konstrukcja, która korzysta udoskonalonych rozwiązań. Tak więc pod każdym względem najnowszy tele zoom ma prezentować znacznie lepsze osiągi.

Największemu usprawnieniu uległ system automatycznego ustawiania ostrości. Nowy zoom Nikona korzysta z bardziej zaawansowanego silnika krokowego (oznaczenie literą P), który ma charakteryzować się lepszą kulturą pracy. Autofokus ma być cichy, precyzyjny oraz szybki. Te cechy mają okazać się pomocne także podczas filmowania, gdzie na na nagraniu nie powinno być słychać odgłosów przeostrzania. Zmniejszono także minimalną odległość ostrzenia. Teraz wynosi ona 1.2 metra (poprzednia generacja obiektywu ostrzyła od półtora metra).

We wnętrzu znajdziemy układ optyczny składający się z 18 elementów rozmieszczonych w 14 grupach. Wśród nich znajdziemy jedną soczewkę ED, której zadaniem jest skuteczne minimalizowanie aberracji chromatycznej. Poza tym dostarczana jakość obrazu powinna być wyrównana i stać na wysokim poziomie.

Warto także zauważyć, że optyka nowego Nikona jest stabilizowana. Jak obiecuje producent efektywność systemu VR ma wynieść około 4.5 EV. Otrzymujemy także dwa tryby pracy: normalny oraz sportowy. Ten drugi powinien zapewnić optymalne rezultaty podczas szybkiego fotografowania wartkiej akcji. We wnętrzu znajdziemy również 9-listkową elektromagnetyczną przysłonę, która ma gwarantować stabilne automatyczne ustalanie ekspozycji - nawet podczas wykonywania szybkich zdjęć seryjnych. 

Poniżej prezentujemy kilka oficjalnych zdjęć przykładowych wykonany przez Delly'ego Carr’a.

Zobacz wszystkie zdjęcia (5)

Ponadto model AF-P Nikkor 70-300 mm f/4.5-5.6E ED VR jest bardziej kompaktowy i lżejszy od swojego poprzednika. Nowa konstrukcja mierzy 146 x 81 mm i waży 680 g. Oczywiście tubus jest odporny na kurz i zachlapania, co może okazać się pomocne podczas fotografowania w trudnych warunkach.

Nikon wycenił swój najnowszy zoom na 700 dolarów. Niestety producent nie ujawnił dokładnej daty, kiedy to obiektyw pojawi się w oficjalnej sprzedaży. Również polska cena nie jest jeszcze znana.

Więcej informacji znajdziecie na www.nikon.com.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska
Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Obiektywy
TTartisan 500 mm f/6.3 z nowymi mocowaniami - Canon EF, Nikon F, Fujifilm X i… GFX
TTartisan 500 mm f/6.3 z nowymi mocowaniami - Canon EF, Nikon F, Fujifilm X i… GFX
Pierwszy chiński długi teleobiektyw doczekał się nowych wariantów mocowania. Od teraz zakupimy go także w wersjach do lustrzanek Canon i Nikon oraz bezlusterkowców Fujifilm X i...
5
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro teraz również do Nikon Z i Sony E. Ruszyła przedsprzedaż
Foto-Technika, dystrybutor marki Viltrox, ogłasza rozpoczęcie przedsprzedaży swojego najnowszego obiektywu Viltrox AF 27 mm f/1.2 Pro z mocowaniem Sony E oraz Nikon Z.
3
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Nowy Panasonic Lumix S 28-200 mm f/4-7.1 Macro O.I.S., czyli jeden obiektyw do wszystkiego
Jest mały i lekki, ale oferuje duży zoom i pozwala fotografować z bliska. Nowy obiektyw Panasonika na pewno spodoba się wszystkim, którzy niechętnie zmieniają w podróży obiektywy.
16
Powiązane artykuły