Jeszcze w tym roku OPPO ma zaprezentować flagowy smartfon z 10x zoomem optycznym i stabilizacją

0
Michał Chrzanowski
27 Luty 2019
Artykuł na: 4-5 minut

OPPO chce zrewolucjonizować rynek fotografii mobilnej. Firma rozpoczęła już masową produkcję 10x optycznego zooma zaprojektowanego z myślą o smartfonach.

Na początku tego roku firma OPPO wypuściła prawdziwą informacyjną bombę. Poinformowała o trwających zaawansowanych pracach nad 10x zoomem optycznym do smartfona, który na dobre może zrewolucjonizować rynek. Obecnie poszczególni producenci prześcigają się w nowinkach technicznych i albo prezentują modele z coraz to większą liczbą aparatów, albo udoskonalają software ze sztuczną inteligencją na czele. Jednak od początku problemem fotografii mobilnej był zasięg i bądź co bądź ograniczenie do głównie szerokokątnych ogniskowych. Jednak za sprawą OPPO ta sytuacja ma ulec zmianie. Firma rozpoczęła już masową produkcję modułu z 10x zoomem optycznym oraz zdradziła, jakie rozwiązania stoją za taką technologią.

Co wiemy?

Opracowane przez OPPO rozwiązanie ma korzystać z konstrukcji budową zbliżoną do peryskopu a całość ma być wielkości konwencjonalnych modułów aparatów montowanych we współczesnych smartfonach. Światło ma docierać na zaimplementowane matryce poprzez specjalny pryzmat umieszczony pod kątem 90 stopni względem soczewek teleobiektywu i elementów szerokokątnych szkieł. Do tego system ma wspierać optyczna stabilizacja obrazu - soczewki teleobiektywu oraz pryzmat mają wyczuwać wszelkie wibracje i drgania i je kompensować w czasie rzeczywistym, co ma ułatwić fotografowanie, zwłaszcza na dłuższej ogniskowej.

Poza tym smartfon ma zostać wyposażony w trzy moduły kamer. Pierwszy ma korzystać z szerokokątnego obiektywu, najprawdopodobniej o ekwiwalencie 16 mm. Niestety producent nie podał szczegółów dotyczących zastosowanego sensora. Drugi to 48-megapikselowy aparat z ogniskową optymalną do „uchwycenia w kadrze codziennego życia”. Możemy więc przypuszczać, że będzie to obiektyw o ekwiwalencie około 30 mm. Trzeci moduł to konstrukcja o ekwiwalencie 160 mm. W swojej budowie ma korzystać z dwóch specjalnie zaprojektowanych soczewek D-Cut, które mają gwarantować bardzo wyrazisty obraz.

Kiedy premiera?

Warto zaznaczyć, że nie jest to pierwsze podejście OPPO. Firma już w 2017 roku zaprezentowała wczesny prototyp z 5x przybliżeniem obrazu. Niemniej jednak ten moduł nigdy nie trafił do sprzedaży. Czy tym razem będzie inaczej? OPPO nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Firma zapowiedziała, że rynkowy debiut smartfona z 10x zoomem optycznym odbędzie się w drugim kwartale tego roku. Tak więc najpóźniej w czerwcu powinniśmy spodziewać się premiery rewolucyjnego smartfona.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Mobile
108 megapikseli, duża matryca i 5 obiektywów - Xiaomi chce zrewolucjonizować fotografię mobilną
108 megapikseli, duża matryca i 5 obiektywów - Xiaomi chce zrewolucjonizować fotografię mobilną
Smartfony chińskiej marki przez długi czas kusiły klientów raczej ceną niż dobrą jakością zdjęć, współpraca z Samsungiem i nowa, przełomowa matryca mają to zmienić. DxO Mark już dał się...
32
11
Google Pixel 4 - tak dobry, że używa go Annie Leibovitz
Google Pixel 4 - tak dobry, że używa go Annie Leibovitz
Wytarty frazes, mówiący o tym że najlepszy jest aparat, który mamy przy sobie, Google stara się przekuć w rzeczywistość, po raz kolejny przenosząc software'ową magię na nowy poziom.
0
3
iPhone 11 kontra średnioformatowy Fujifilm GFX 100. Czy potrafisz wskazać różnicę?
iPhone 11 kontra średnioformatowy Fujifilm GFX 100. Czy potrafisz wskazać różnicę?
Co robi lepsze zdjęcia? Najnowszy smartfon czy aparat za 50 tys. złotych? Odpowiedź wcale nie jest tak prosta, jak myślisz.
99
10