Jeszcze w tym roku OPPO ma zaprezentować flagowy smartfon z 10x zoomem optycznym i stabilizacją

Jeszcze w tym roku OPPO ma zaprezentować flagowy smartfon z 10x zoomem optycznym i stabilizacją

OPPO chce zrewolucjonizować rynek fotografii mobilnej. Firma rozpoczęła już masową produkcję 10x optycznego zooma zaprojektowanego z myślą o smartfonach.

Na początku tego roku firma OPPO wypuściła prawdziwą informacyjną bombę. Poinformowała o trwających zaawansowanych pracach nad 10x zoomem optycznym do smartfona, który na dobre może zrewolucjonizować rynek. Obecnie poszczególni producenci prześcigają się w nowinkach technicznych i albo prezentują modele z coraz to większą liczbą aparatów, albo udoskonalają software ze sztuczną inteligencją na czele. Jednak od początku problemem fotografii mobilnej był zasięg i bądź co bądź ograniczenie do głównie szerokokątnych ogniskowych. Jednak za sprawą OPPO ta sytuacja ma ulec zmianie. Firma rozpoczęła już masową produkcję modułu z 10x zoomem optycznym oraz zdradziła, jakie rozwiązania stoją za taką technologią.

Co wiemy?

Opracowane przez OPPO rozwiązanie ma korzystać z konstrukcji budową zbliżoną do peryskopu a całość ma być wielkości konwencjonalnych modułów aparatów montowanych we współczesnych smartfonach. Światło ma docierać na zaimplementowane matryce poprzez specjalny pryzmat umieszczony pod kątem 90 stopni względem soczewek teleobiektywu i elementów szerokokątnych szkieł. Do tego system ma wspierać optyczna stabilizacja obrazu - soczewki teleobiektywu oraz pryzmat mają wyczuwać wszelkie wibracje i drgania i je kompensować w czasie rzeczywistym, co ma ułatwić fotografowanie, zwłaszcza na dłuższej ogniskowej.

Poza tym smartfon ma zostać wyposażony w trzy moduły kamer. Pierwszy ma korzystać z szerokokątnego obiektywu, najprawdopodobniej o ekwiwalencie 16 mm. Niestety producent nie podał szczegółów dotyczących zastosowanego sensora. Drugi to 48-megapikselowy aparat z ogniskową optymalną do „uchwycenia w kadrze codziennego życia”. Możemy więc przypuszczać, że będzie to obiektyw o ekwiwalencie około 30 mm. Trzeci moduł to konstrukcja o ekwiwalencie 160 mm. W swojej budowie ma korzystać z dwóch specjalnie zaprojektowanych soczewek D-Cut, które mają gwarantować bardzo wyrazisty obraz.

Kiedy premiera?

Warto zaznaczyć, że nie jest to pierwsze podejście OPPO. Firma już w 2017 roku zaprezentowała wczesny prototyp z 5x przybliżeniem obrazu. Niemniej jednak ten moduł nigdy nie trafił do sprzedaży. Czy tym razem będzie inaczej? OPPO nie ma co do tego żadnych wątpliwości. Firma zapowiedziała, że rynkowy debiut smartfona z 10x zoomem optycznym odbędzie się w drugim kwartale tego roku. Tak więc najpóźniej w czerwcu powinniśmy spodziewać się premiery rewolucyjnego smartfona.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm Instax Mini LiPlay - szybki test
21 Cze 2019
Najnowszy hybrydowy aparat Fujifilm łączy w sobie zalety natychmiastówki i przenośnej drukarki. To też najmniejszy Instax w historii. Sprawdzamy, jaki jest naprawdę.
1
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
21 Cze 2019
Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!
5
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Sony FE 600 mm f/4 GM OSS to propozycja dla najbardziej wymagających fotografów sportu i dzikiej przyrody. Zobaczcie jak w praktyce radzi sobie najdłuższe szkło z serii G Master.
4
Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS - zdjęcia przykładowe
11 Cze 2019
Najnowszy tele-zoom Sony FE 200-600 mm f/5.6-6.3 G OSS ma wszystko, by zaspokoić potrzeby fotografów sportu i dzikiej przyrody, którzy szukają zmiennogniskowego obiektywu dalekiego zasięgu w akceptowalnej cenie. Zobaczcie, na co go stać nową konstrukcję w systemie Sony E.
4