5. Miesiąc Fotografii w Krakowie rozpoczęty

Autor: Marta Sinior

7 Maj 2007
Artykuł na: 2-3 minuty
MFK 07. Od piątkowego wernisażu wystawy Przemysława Pokryckiego "Rytuały Przejścia" w Galerii Starmach rozpoczął się największy polski festiwal - Miesiąc Fotografii w Krakowie. Tego dnia, 4 maja 2007 roku odbyły się pierwsze wernisaże tegorocznego Festiwalu. Oprócz otwarcia prezentacji Pokryckiego były jeszcze cztery.
na lewym zdjęciu od prawej: dyrektor Festiwalu-Tomek Gutkowski, Przemysław Pokrycki, Karol Hordziej

Punktualnie o godzinie 17 w Galerii Starmach rozpoczęła się uroczystość otwarcia 5. Edycji Miesiąca Fotografii w Krakowie. Licznie zebranych gości przywitał dyrektor Festiwalu, Tomek Gutkowski. Po krótkim wstępie i skromnym przemówieniu Przemysława Pokryckiego - sprowadzającego się do dziękuję i zapraszam - Miesiąc Fotografii w Krakowie został oficjalnie otwarty. Tak krótka przemowa autora, w moim odczuciu była wystarczająca, a to ze względu na to, że zdjęcia z cyklu Rytuały Przejścia nie potrzebują komentarza. Przemysław Pokrycki, uznawany za jednego z najbardziej obiecujących artystów młodego pokolenia w Polsce, udokumentował ceremonie współczesnych polskich rodzin. Pomimo zmian zachodzących w obyczajowości i w otaczającym świecie, chrzciny, komunie, śluby i pogrzeby nadal pozostają najważniejszymi momentami w życiu rodzinnym Polaków.

Ekspozycja, dzięki imponującym rozmiarom zdjęć, doskonałej oprawie oraz oczywiście wysokiemu poziomowi prac, prezentowała się znakomicie.

otwarcie wystawy "Pojawianie się / znikanie - Niemiecki Album - Współczesna fotografia niemiecka", na lewym zdjęciu kurator wystawy - Michael Staab

Równie dobrze dopracowana okazała się kolejna wystawa Pojawianie się / znikanie - Niemiecki Album - Współczesna fotografia niemiecka eksponowana w Bunkrze Sztuki. Na wystawę składają się prace artystów w większości związanych z tzw. szkołą dusseldorfską. Przekrojowa ekspozycja, przygotowana specjalnie dla Miesiąca Fotografii przez niezależnego niemieckiego kuratora Michaela Staaba, we współpracy z NRW Kulturstiftung, obejmuje prace artystów takich jak m.in.: Thomas Neumann, Natalie Czech, Simone Nieweg, Bernhard Fuchs, Daniel Gustav Cramer, Laurenz Berges, Anja Bohnhof oraz sławnych Bernda i Hilli Becherów.

Wieczorem natomiast w Galerii Camelot odbyły się jeszcze dwa wernisaże, tym razem młodych artystów: Tomasa Agat Blonskiego Jesteśmy prezentującego czarno-białe portrety kur oraz absolwenta poznańskiej ASP - Adama Pańczuka Czeladońka.

Po pierwszym dniu Miesiąca, na podstawie frekwencji oraz sposobu prezentacji wystaw można prorokować albo przynajmniej mieć uzasadnioną nadzieję, że zapowiada się wyjątkowa uczta dla zmysłów. Żeby jej skosztować, wystarczy odwiedzić Kraków.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nawet 1800 zł taniej - ruszył Cashback na aparaty i obiektywy OM System
Nawet 1800 zł taniej - ruszył Cashback na aparaty i obiektywy OM System
Ta oferta powinna zainteresować wszystkich, którzy lubią fotografować na lekko. I w dobrym stylu! Promocja Cashback obejmuje 2 korpusy i 6 kompaktowych obiektywów. Oto jak z niej skorzystać.
5
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
World Press Photo nie chce na gali rosyjskiego fotografa. Podtrzymuje jednak decyzję o nagrodzie
Ciąg dalszy zamieszania wokół wyróżnienia Mikhaila Tereschenko w tegorocznym World Press Photo. Organizacja podtrzymuje nagrodę, ale cofa zaproszenie dla fotografa na galę...
18
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm podnosi ceny materiałów analogowych. Ceny filmów wzrosną nawet o 50%
Fujifilm kolejny raz podnosi ceny filmów analogowych. Tym razem podwyżki wynoszą od 21 do nawet 52%. Póki co zmiany dotyczą rynku japońskiego, ale z dużym prawdopodobieństwem w...
6
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (1)