Certyfikat QPrint - trwałość na lata

0
Łukasz Kacperczyk
26 Marzec 2007
Artykuł na: 6-9 minut
Warszawska firma QPrint uruchamia nową usługę. Rzadko informujemy o nowościach w ofertach handlowych, ale tym razem robimy wyjątek, ponieważ inicjatywa jest godna pochwały. Certyfikat QPrint, bo o nim mowa, ma być gwarancją archiwalnych właściwości wydruku atramentowego nadającego się do sprzedaży kolekcjonerskiej. To pierwsze tego typu przedsięwzięcie w Polsce.
Technologie druku atramentowego oferują w tej chwili nie tylko najwyższą jakość obrazu, ale też trwałość często przewyższającą archiwalność tradycyjnych odbitek czarno-białych na barycie. Zajmująca się profesjonalnym drukiem wystaw od 2000 roku firma QPrint wyszła naprzeciw oczekiwaniom artystów, którzy chcieliby skorzystać z dobrodziejstw druku atramentowego, nie tracąc kolekcjonerskiej wartości swoich prac. W oparciu o swoje bogate doświadczenie (kilkaset wystaw na koncie) QPrint stworzył instytucję Certyfikatu QPrint, który gwarantuje najwyższą techniczną jakość wydruków. Wszystkie certyfikaty są ewidencjonowane i wykonywane w sposób utrudniający fałszerstwa. Na dokumencie można znaleźć takie informacje jak: data powstania pracy, technika wykonania oryginału, wymiary reprodukcji, data wykonania reprodukcji, numer egzemplarza reprodukcji. Firma korzysta z nośników Hahnemuhle, drukarek HP Designjet Z2100 (8-kolorów, pigmentowe atramenty HP Vivera).

wzór certyfikatu QPrintu

Więcej szczegółów w zamieszczonej poniżej informacji QPrintu.

Certyfikat QPrint

Wychodząc naprzeciw potrzebom artystów i kolekcjonerów firma QPrint wprowadza na rynek fotografii artystycznej Certyfikat. To unikatowy dokument, który potwierdza wartość kolekcjonerską wydrukowanych prac.

TECHNOLOGIA

Dzięki wieloletniemu doświadczeniu w wykonywaniu reprodukcji artystycznych oraz najnowszym osiągnięciom techniki udało się uzyskać niedoścignioną jakość wydruków atramentowych przy zachowaniu wieloletniej trwałości kolorów przy ekspozycji wewnątrz pomieszczeń.

Aktualne dane publikowane przez niezależny instytut Wilhelm Imaging Research potwierdzają, iż wydruki wykonane na odpowiednich podłożach przy zastosowaniu najnowszych pigmentowych atramentów HP Vivera uzyskują trwałość przekraczającą nawet 200 lat przy ekspozycji wewnątrz pomieszczeń. Testy przeprowadzano w warunkach przyśpieszonego starzenia, zakładając, że przeciętna praca eksponowana wewnątrz pomieszczeń narażona jest na działanie światła o natężeniu 450 luksów przez 12 godzin na dobę. Więcej informacji na temat badań przeprowadzonych przez Wilhelm Imaging Research można znaleźć na stronie www.wilhelm-imaging.com.

QPrint obecnie wykonuje reprodukcje artystyczne na urządzeniu HP Designjet Z2100 przy użyciu 8-mio kolorowych atramentów pigmentowych HP Vivera. Dzięki specjalnej formule atramentów opracowanej przez firmę Hewlett-Packard urządzenie pozwala na uzyskanie bardzo szerokiego spektrum kolorów przy jednoczesnej możliwości reprodukcji idealnie neutralnych odcieni szarości dzięki zastosowaniu atramentu jasno-szarego. W efekcie zarówno prace kolorowe jak i czarno-białe spełniają oczekiwania najbardziej wymagających artystów.


PODŁOŻA DO DRUKU REPRODUKCJI ARTYSTYCZNYCH

Prace podlegające certyfikacji wykonywane są jedynie na podłożach renomowanych producentów (Hahnemuhle, Hewlett-Packard), które w badaniach Wilhelm Imaging Research potwierdziły trwałość drukowanych na nich prac. Poniżej znajduje się lista podłoży stosowanych przez QPrint, na których wykonane prace podlegają certyfikacji:

- Hahnemuhle German Etching 310 g/m2 (zalecana ekspozycja pod szkłem)
- Hahnemuhle Photo Rag Bright White 310 g/m2 (zalecana ekspozycja pod szkłem)
- HP Premium Instant-dry Gloss Photo 260 g/m2 (zalecana ekspozycja pod szkłem lub zabezpieczenie laminatem)
- HP Premium Instant-dry Satin Photo 260 g/m2 (zalecana ekspozycja pod szkłem lub zabezpieczenie laminatem)

Sukcesywnie lista podłoży będzie rozszerzana o kolejne papiery.


EWIDENCJA

Wszystkie wystawione certyfikaty ewidencjonowane są w specjalnej bazie danych, do której dostęp mają jedynie upoważnione osoby. Ewidencja ma na celu umożliwienie weryfikacji autentyczności pochodzenia danej reprodukcji w późniejszym czasie (po wielu latach od powstania reprodukcji), jak również rejestrację zmian własności danej reprodukcji (w przypadku, jeżeli zmiana własności zostanie zgłoszona do systemu ewidencji).

FORMA CERTYFIKATU

Certyfikat wykonany jest na specjalnym papierze i posiada kilka ukrytych zabezpieczeń uniemożliwiających wykonanie nielegalnej kopii. Każdy certyfikat opatrzony jest hologramem z indywidualnym numerem. Drugi hologram o tym samym numerze umieszczany jest na odwrocie pracy, której dotyczy certyfikat. To pozwala na jednoznaczne powiązanie danego certyfikatu z konkretną pracą. Dodatkowo na certyfikacie znajdują się wszelkie informacje dotyczące reprodukcji jak również podpis osoby potwierdzającej pochodzenie reprodukcji. Na certyfikacie znajduje się również miejsce, w którym podpis może złożyć artysta / autor reprodukowanego dzieła (w przypadku artystów żyjących).

Dane dotyczące reprodukcji umieszczone na certyfikacie:

- Autor pracy
- Tytuł pracy
- Data powstania pracy
- Technika wykonania oryginału
- Wymiary reprodukcji
- Data wykonania reprodukcji
- Egzemplarz reprodukcji
- Technika druku (Atrament, Podłoże)
- Miejsce wykonania reprodukcji/FineArt print made in:


ZASADY CERTYFIKACJI PRAC

O certyfikat do swoich prac mogą ubiegać się jedynie artyści, którzy zarejestrowali się w systemie ewidencji i wyrazili zgodę na przetwarzanie swoich danych osobowych. W systemie muszą być również zarejestrowane dzieła/prace z których będą wykonywane reprodukcje, a artysta na piśmie musi potwierdzić prawo posiadania wszelkich praw autorskich do danej pracy. Bez powyższych dokumentów otrzymanych w formie pisemnej (wzory dokumentów do pobrania poniżej) reprodukcje nie będą podlegały certyfikacji. Po zarejestrowaniu dzieła/pracy w systemie ewidencji QPrint artysta (lub wskazana osoba/instytucja upoważniona) może wystąpić o certyfikat do zamówionej w QPrint reprodukcji danego dzieła. Zamówienie reprodukcji odbywa się na zasadach ogólnych dotyczących składania zamówień w QPrint i powinno nastąpić przed wystąpieniem o wystawienie certyfikatu.

Certyfikaty wystawiane są tylko i wyłącznie do reprodukcji, które zostały wykonane z zastosowaniem technologii druku i materiałów, które gwarantują kolekcjonerską wartość i trwałość.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Instagram bez lajków? Twórcy testują nowy wygląd serwisu w 7 krajach
Instagram bez lajków? Twórcy testują nowy wygląd serwisu w 7 krajach
Jeśli uważacie, że po komercjalizacji Instagram zatracił swoją tożsamość, prawdopodobnie nie jesteście w błędzie. Zauważają to też chyba sami twórcy, którzy podejmują...
0
3
Ile pracy wymaga stworzenie rolki filmu? Zajrzyjcie za kulisy produkcji materiałów Ilford
Ile pracy wymaga stworzenie rolki filmu? Zajrzyjcie za kulisy produkcji materiałów Ilford
Działanie filmu może wydawać się proste, ale jego produkcja to znacznie bardziej skomplikowany proces niż mogłoby się wydawać. Zobaczcie jak powstają najbardziej...
25
2
Słabe światło? To nie problem. Sztuczna inteligencja pozwoli zmienić oświetlenie po wykonaniu zdjęcia
Słabe światło? To nie problem. Sztuczna inteligencja pozwoli zmienić oświetlenie po wykonaniu...
Właśnie otrzymaliśmy kolejny przykład wskazujący na to, że przyszłość fotografii będzie prawdopodobnie należeć do układów SI. Naukowcy opracowali system, który jest w...
21
0
Powiązane artykuły