Czy Fujifilm uniknie kryzysu? Uratuje go dział farmaceutyczny...

Autor: Krzysztof Mularczyk

12 Lipiec 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Segment medyczny ma uratować Fujifilm przed kryzysem. Nowy dyrektor generalny Teiichi Goto realizuje strategiczny plan inwestując m.in. w produkcję leków przeciw COVID-19.

Choć Fujifilm znana jest głównie z branży fotograficznej, segment obrazowania stanowi obecnie zaledwie 13% jej całkowitych przychodów. Poprzedniemu dyrektorowi generalnemu, Shigetaka Komori, przypisuje się uratowanie firmy prawie dwie dekady temu. Dzięki niemu Fujifilm weszło na tory fotografii cyfrowej, unikając bankructwa.

Przed obecnym kryzysem firmę ma uchronić nowy dyrektor generalny, Teiichi Goto, ale jego polityka jest mocno ukierunkowana na rozwiązania dla medycyny. Jest odpowiedzialny za trzyletni plan inwestycyjny w branży medycznej i farmaceutycznej, który ma przynieść firmie największe przychody spośród wszystkich działów i wzmocnić dywersyfikację.

Po tym jak zyski z działu farmaceutycznego przekroczyły w zeszłym roku 906 milionów dolarów, czyli prawie dwukrotnie więcej niż w roku poprzednim, Fujifilm kontynuuje nowy plan. Firma zainwestowała 850 milionów dolarów w swój oddział Diosynth Biotechnologies, aby zwiększyć zdolność do produkcji leków biologicznych, w tym szczepionek rekombinowanych przeciw COVID-19 i zaawansowanych terapii genowych w Stanach Zjednoczonych i Wielkiej Brytanii.

Fujifilm oczekuje, iż koncentracja na medycynie pomoże w osiągnięciu zysku operacyjnego na rekordowym poziomie 260 miliardów jenów w roku fiskalnym 2023. Z tej sumy dział farmaceutyczny ma przynieść 103 miliardy jenów.

Mimo to, Fujifilm nie planuje zamykania ani sprzedaży działu foto, choć ostatnie dni nie napawają optymizmem. Firma ogłosiła plany zamknięcia czterech z pięciu zakładów produkujących sprzęt fotograficzny w Stanach Zjednoczonych w Greenwood, w Południowej Karolinie. Pracę ma stracić przez to 400 osób. Z drugiej jednak strony akcje Fujifilm wzrosły w tym roku o około 50%, po 4% wzroście w 2020 roku.

Źródło: Bloomberg, Reuters, Petapixel

Skopiuj link

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Stówka za relację z wypadku - Citizen pokazuje jak będzie ewoluował reportaż
Stówka za relację z wypadku - Citizen pokazuje jak będzie ewoluował reportaż
Media społecznościowe już dzisiaj wygrywają z portalami i agencjami pod względem szybkości przekazywania informacji. Aplikacja Citizen zatrudnia „etatowych streamerów”...
17
Transpłciowa modelka na okładce Sports Illustrated
Transpłciowa modelka na okładce Sports Illustrated
Po raz pierwszy w historii na okładce znanego magazynu Sports Illustrated pojawia się osoba transpłciowa. „Jeśli ci się to nie podoba, możesz pójść gdzie indziej....
36
Brakuje ci pomysłów na zdjęcia? Skorzystaj z generatora inspiracji Adobe
Brakuje ci pomysłów na zdjęcia? Skorzystaj z generatora inspiracji Adobe
Przeżywacie twórczy zastój? Dlaczego by nie sięgnąć po pomoc? The Inspiration Generator szybko podsunie ci pomysł na sesję.
16
Powiązane artykuły