Fujifilm redukuje zatrudnienie i przenosi produkcję do Chin

Zmuszony słabymi wynikami finansowymi w bieżącym roku fiskalnym, japoński koncern wprowadza strategię oszczędnościową. Oznacza to redukcję zatrudnienia o 5000 osób oraz przeniesienie części produkcji z Japonii do Chin. Aktualizacja 02.02.06: Odpowiedź Fujifilm Polska Distribution.
Jak podał dzisiaj serwis finansowy Bloomberg.com koncern Fuji Photo Film spodziewa się w tym roku fiskalnym (kończącym się w marcu 2006) przychodu na poziomie 20 miliardów jenów. Biorąc pod uwagę zeszłoroczne prognozy, które mówiły o 85 miliardach jenów przychodu, sytuacja koncernu wymaga radykalnej interwencji.Plan restrukturyzacji obejmuje przede wszystkim redukcję kosztów, która ma być osiągnięta poprzez redukcję zatrudnienia o 5000 miejsc pracy oraz przeniesienie części produkcji do tańszych Chin.

Plan Fuji Photo symbolizuje koniec ery aparatów na film - mówi Hiroshi Chano z Fuji - Przejście na technologię cyfrową w branży foto wydarzyło się o wiele szybciej niż przypuszczałem. Reorganizacja będzie dla Fuji Photo bolesnym procesem. Działania restrukturyzacyjne mają na celu obniżenie kosztów stałych działania koncernu.

Jednocześnie firma poinformowała, że mimo wzrostu przychodu netto o 30%, to sprzedaż filmów i aparatów cyfrowych spadła o 5,2% wartościowo i aż 29% ilościowo.

Mamy nadzieję, że Fujifilm nie będzie kolejną firmą, która podzieli los Agfy, bo zbyt była przywiązana do tradycyjnej fotografii. Przyszłością rynku jest cyfra i tylko firmy, które w pełni poświecą się rozwojowi i promocji produktów cyfrowych mają szansę przetrwać na rynku. Fujifilm posiada doskonałe technologie cyfrowe, wystarczy wymienić chociażby SuperCCD. Z drugiej strony brakuje produktów, które przyciągnęłyby kupujących (zarówno ceną, jak i możliwościami). W koncernie brakuje odważnych ruchów zapewniających dobrą pozycję rynkową. Zamiast wejść zdecydowanie w otwarty System 4/3, jak na początku deklarowano i stworzyć gamę lustrzanek cyfrowych, co pozwoliłoby wykorzystać atut własnych matryc w połączeniu doskonałymi obiektywami Fujinon, firma zdecydowała na dalsze korzystanie ze standardu F, gdzie siłą rzeczy Fuji pozostaje w cieniu Nikona.

Uaktualnienie 02.02.06
W odpowiedzi na dane opublikowane przez Bloomberg.com otrzymaliśmy informację z Fujifilm Polska Distribution, którą cytujemy poniżej:

W dniu 31 stycznia 2006 r. Fuji Photo Film, Co., Ltd ogłosiła wyniki na koniec III kwartału (31 grudnia 2005r.)

Skonsolidowane przychody Fujifilm narastająco na koniec III kwartału (31/12/2005) wzrosły o 4,9% w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Głównymi czynnikami wzrostu w omawianym okresie w stosunku do roku poprzedniego była zwiększona sprzedaż produktów kategorii Information Solutions (materiałów FPD, urządzeń i materiałów medycznych oraz poligraficznych) ? wzrost o 13,1% oraz urządzeń biurowych reprezentujących kategorię Document Solutions ? wzrost o 9,7%. Jednocześnie zanotowano obniżenie o 8,8% przychodów ze sprzedaży produktów zaliczanych do kategorii Imaging Solutions ze względu na spadek sprzedaży filmów oraz obniżenie cen urządzeń fotograficznych. Na uwagę zasługuje wzrost sprzedaży materiałów eksploatacyjnych-papieru i chemii o 3% oraz aparatów cyfrowych o 5%. Zrewidowana w dół o 1,9% prognoza na koniec roku finansowego 2006 (31/03/2006) zakłada osiągnięcie przez Fujifilm skonsolidowanych obrotów na poziomie 2,650 mld JPY.

Wprowadzona przez Fujifilm w roku 2004 strategia redukcji kosztów przyniosła pozytywne rezultaty jednakże niższe niż planowano ze względu na:
- wzrost cen surowców na światowych rynkach,
- zwiększone wydatki na R&D związane z opracowaniem nowych
produktów i technologii,
- koszty uruchomienia nowych systemów informatycznych w Fuji Xerox
- wydatki na wzmocnienie dystrybucji produktów kategorii Document Solutions poza rynkiem macierzystym,
- koszty reorganizacji mocy produkcyjnych dla kategorii Imaging Solutions.

Powyższe czynniki obniżyły wynik operacyjny w stosunku do roku poprzedniego o 29,8% do poziomu 101,7 miliarda JPY. Zysk netto zmalał o 18,1% i na koniec III kwartału narastająco wynosił 60,2 mld JPY.

Fujifilm prognozuje na koniec roku finansowego 2006 (31/03/2006) zysk operacyjny w wysokości 75 mld JPY, niższy niż pierwotnie zakładano o 55,9%. Wynik finansowy netto jest prognozowany na poziomie 20 mld - mniej o 76,5% w stosunku do szacunków sprzed półrocza.

Równocześnie ogłoszony został program Optymalizacji Struktur Biznesowych w Segmencie Obrazowania w Fujifilm i plan rozwój tego pionu.

Zakłada on zwiększenie nakładów finansowych na rozwijające się obszary biznesu, inwestycje w badania i rozwój nowych obszarów oraz powiązania strategiczne. Optymalizacja zakłada również reformy w marketingu oraz systemach dystrybucji mające na celu wzmocnienie obecności Fujifilm jak również nowe spojrzenie na zagadnienia związane z usprawnianiem i optymalizacją produkcji.

Efektem powyższych działań ma być redukcja kosztów operacyjnych oraz zapewnienie stabilnych przychodów w segmencie obrazowania. Równocześnie inwestycje w nowe technologie oraz marketing nowych produktów to gwarancja dalszego dynamicznego rozwoju korporacji Fujifilm.
Szczegółowe informacje dostępne na stronach
http://home.fujifilm.com/info/ir/pdf/other/fujifilm_vision75_01.pdf.

Z poważaniem,

Andrzej Brylak
Prezes Zarządu FFPD
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4
Ricoh GR III - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
8 Mar 2019
Najnowszy kompakt Ricoh GR III pretenduje do miana najdoskonalszego stałoogniskowego aparatu kompaktowego w historii. Czy ma szansę podbić tę specyficzną niszę? Sprawdźcie nasze wnioski po jednym dniu spędzonym z aparatem.
1