Film "Shutter. Widmo"

0
Marta Sinior
16 Styczeń 2006
Artykuł na: 4-5 minut
27 stycznia 2006 roku na polskie ekrany wejdzie największy przebój kinowy Azji "Shutter.Widmo". Tajlandzki horror zaskakuje dobrym scenariuszem, przeraża bardziej niż takie filmy jak: "The Eye (Oko)" czy "Ring (Krąg)" i wciąga nie pozwalając oderwać się widzowi od krzesła. Natomiast głównym motywem filmu, na którym została oparta cała fabuła są zdjęcia...
Już 27 stycznia 2006 roku na polskie ekrany wejdzie największy przebój kinowy Azji Shutter. Widmo - to mrożąca krew w żyłach opowieść o zemście zza grobu. Ta historia zawiedzionego zaufania i zdrady przyprawia o dreszcze. Dwoje kochanków przekonuje się, że można uciec w ciemności, ale nie przed mrokiem, który nosi się w sobie.
Film otrzymał nominację do Golden Kinnaree Award w kategorii najlepszy film.Poniżej zamieszczamy informacje dostarczone przez dystrybutora Vision (Film Distribution Company):

O filmie:
Pewnej nocy, wracając samochodem z przyjęcia, Tun (Everingham) i Jane (Thongmee) potrącają dziewczynę na drodze za miastem. Pod wpływem krzyków Tun, Jane odjeżdża z miejsca wypadku. Para bohaterów powraca do swojego życia w Bangkoku, tylko że ich życie przestało już być takie jak dawniej. W nocy Jane prześladują koszmary, a Tun, fotograf, dostrzega na swoich zdjęciach widma dziwnych postaci. Jane i Tun postanawiają zbadać miejsce wypadku, by dowiedzieć się, że uszkodzony billboard to jedyne wyrządzone przez nich szkody. Ale gdy najbliżsi przyjaciele Tun zaczynają ginąć jeden po drugim, nasi bohaterowie zdają sobie sprawę, że muszą rozwikłać zagadkę, zanim ich życie legnie w gruzach.

Sylwetki głównych bohaterów
Tun (Ananda Everingham) - Przystojny mężczyzna w wieku 25-28 lat. Jest samotnie mieszkającym fotografem, z własną ciemnią fotograficzną. Tun to wyrafinowany, trzeźwo myślący, cichy, przyjacielski i czuły, ale potrafi też zachować się nie dojrzale i dać ponieść emocjom. Stara się dbać o swoją ukochaną dziewczynę, Jane. Tun nie do końca wierzy w niewyjaśnione zjawiska i zabobony.

Jane (Natthaweeranuch Tongmee) - Zwyczajna, ale sympatyczna I czarująca dziewczyna w wieku 23-25 lat. Jane jest optymistką, jest inteligentną, pewną siebie i pogodną kobietą, która potrafi dać sobie radę sama.

Natre (Achita Sikamana) - Natre ma smutną twarz i około 20-23 lat. Jest mało atrakcyjną i dość samotną kobietą, której brak obycia towarzyskiego i przyjaciół. Jej ulubione miejsca to klasa i biblioteka.

Kilka słów o reżyserach:
Banjong Pisanthanakun ukończył studia filmowe na Chulalongkorn University w 1999 r. Ze swoją pierwszą krótkometrażówką Plae Kao został finalistą konkursu filmów komediowych Click Radio w kategoriach Najlepszy Film i Najlepszy Scenariusz w 2000 r. w Bangkoku. Następnie napisał i wyreżyserował Colorblind (Daltonista), krótki film pokazywany na wielu międzynarodowych festiwalach, m.in. Asian Symposium w Singapurze, Raindance w Anglii, Asiexpo w Lyonie, Toronto Reel Asian w Kanadzie, Puchon International Fantastic Film Festival w 2003 r. w Korei i 21 San Francisco International Asian American Film Festival 2003. Jego pierwszy pełnometrażowy film Shutter stał się największym hitem kasowym w Tajlandii w 2004 r. Obecnie pracuje nad swoim kolejnym projektem AIDS Diary.

Parkpoom Wongpoom ukończył Wydział Filmu i Video (Department of Film and Video Faculty of Communication Arts) na Uniwersytecie Rangsit w 2000 r. Tuż wcześniej napisał i wyreżyserował swoją pierwszą krótkometrażówkę Luang Ta (co znaczy "stary mnich" w języku Tajlandzkim), która zdobyła uznanie w kraju i zagranicą. Pokazano ją m.in. na Clermont-Ferrand International short Film Festival 2002, Singapore International Film Festival, Pusan Asian Short Film Festival. Na Bangkok Film Film Festival 2001 otrzymał nagrodę za Najlepszą Reżyserię i dla Najlepszego Filmu Tajlandzkiego. W 2002 r. Wongpoom ukończył swój 2 film krótkometrażowy In the eyes (W oczach), historię o młodym chłopcu przeżywającym pierwsze doświadczenia seksualne. Również ten film otrzymał wiele entuzjastycznych ocen i pokazywany był na wielu międzynarodowych festiwalach. Jego pierwszy pełnometrażowy film Shutter stał się największym hitem kasowym w Tajlandii w 2004 r. Obecnie pracuje nad scenariuszem do swojego następnego filmu pełnometrażowego Life with A Mission (Życie z misją).

Obsada:
Tun - Ananda Everingham
Jane - Natthaweeranuch Thongmee
Natre - Achita Sikamana
i inni

Realizatorzy:
Reżyseria: Banjong Pisonthanakul, Pakpoom Wongpoom
Scenariusz: Pakpoom Wongpoom, Banjong Pisonthanakul, Sophon Sakdapisit
Producenci: Yodhet Sudsawad
Zdjęcia: Niramon Ross
Montaż: Manop Boonvipat, Lee Chatametikool
Muzyka: Chartachai Pongprapapan

Shutter: They Are Around Us (Kod Tid Vinyarn), 2004
Czas trwania: 89 minut
Kraj: Tajlandia
Produkcja: GMM, Phenomena

Premiera filmu "Shutter. Widmo" odbędzie się 27 stycznia 2006 roku. Polecamy!


Patronat medialny nad filmem "Shutter. Widmo" objął magazyn Fotopolis.pl

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają jeszcze sens?
Nikon, Leica i Olympus nie wezmą udziału w kolejnej Photokinie. Czy w czasach internetu targi mają...
Pierwsza Photokina w nowej formule już wiosną. Nie weźmie w niej jednak udziału trzech głównych producentów sprzętu. Czy firmom fotograficznym targi są jeszcze do...
4
6
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Nagradzany chiński fotoreporter Lu Guang znów na wolności. Nie chce udzielać wywiadów
Zatrzymany przed rokiem przez chińską służbę bezpieczeństwa, jeden z najbardziej znanych fotoreporterów Pańswa Środka,...
9
0
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Sigma porzuca mocowanie K. Co dalej z Pentaksem?
Pentax, choć cały czas ma wierne grono użytkowników, już od dłuższego czasu wędruje poboczem rynku fotograficznego. W obliczu działań Sigmy producentowi będzie jeszcze...
25
24
Powiązane artykuły