Targi TEU-POLFOTO 2005 odwołane

0
Tomasz Gutkowski
8 Listopad 2005
Artykuł na: 6-9 minut
Najstarsze polskie targi fotograficzne, POLFOTO, zmieniały w ostatnich latach kilkakrotnie szyld i lokalizację. Próby ratowania imprezy zakończyły się jednak fiaskiem. Zaplanowane na koniec listopada Targi Elektroniki Użytkowej i Fotografii TEU-POLFOTO Wrocław 2005 zostały odwołane.
Skomplikowana historia targów Polfoto chyba dobiega końca. Zaczęło się od ogólnopolskiego spotkania fotografików w Międzyzdrojach w 1987 roku. Od V edycji zjazdowi towarzyszyły Międzynarodowe Targi Fotograficzne "Polfoto". I tak do 2003 kiedy stało się jasne, że w tej formie i w tym miejscu targi nie przetrwają. Słabnąca pozycja Polfoto przy rosnącej roli Targów FVF w Łodzi, a także pojawienie się trzeciego konkurenta, poznańskiego Eurofoto, wymogło na organizatorach kilka desperackich posunięć.W 2004 roku odbyła się pierwsza edycja połączonych imprez - Targów Eurofoto i Forum POLFOTO w Poznaniu. Wydarzenie to cieszyło się umiarkowaną popularnością i już wtedy osoby odpowiedzialne za Forum wiedziały, że kolejna edycja POLFOTO odbędzie się we Wrocławiu, i to jeszcze w tym samym roku (listopad 2004). Największą korzyścią wynikającą z tego ruchu była mobilizacja środowiska wrocławskiego do zorganizowania Międzynarodowego Festiwalu Fotografii, który swoją drogą miał całkiem przyzwoity poziom.

Niestety, kolejna edycja Targów Elektroniki Użytkowej i Fotografii TEU-POLFOTO nie odbędzie się. Głównym powodem odwołania zaplanowanej na 25-27 listopada 2005 roku imprezy jest "niewystarczająco duże zainteresowanie firm (potencjalnych wystawców) dla sfinansowania projektu". Jednak poniższy komunikat wystosowany przez organizatorów obarcza winą także inne czynniki. Poniżej prezentujemy tekst komuniktatu TEU-POLFOTO oraz komentarz dyrektor Międzynarodowych Targów Łódzkich, który jest odpowiedzią na zarzuty wobez łódzkiej imprezy.

Komunikat dotyczący Targów Elektroniki Użytkowej i Fotografii TEU-POLFOTO 2005

Szanowni Państwo,


Z przykrością chcielibyśmy poinformować, że planowane w dniach 25-27.11.2005, we Wrocławiu Targi Elektroniki Użytkowej i Fotografii nie odbędą się. Targi, podobnie jak w ubiegłym roku, miały być realizowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Polfoto-Wrocław 2005.

Powodem podjęcia tak trudnej decyzji jest niewystarczająco duże zainteresowanie firm (potencjalnych wystawców) dla sfinansowania projektu. Do tej pory zrealizowaliśmy 13 edycji targów fotograficznych, tematycznie ewoluujących początkowo w kierunki różnych form obrazowania aby przekształcić się w targi elektroniki użytkowej - w ubiegłym roku. Coraz słabsza kondycja firm fotograficznych, ale jednocześnie coraz większe ich zbliżenie do elektroniki użytkowej dawało nam podstawę sądzić, że przetrwamy trudne czasy. Niestety nie przewidzieliśmy wszystkich zagrożeń, a w szczególności, że nie możemy sobie pozwolić na finansowanie kilkuletniego deficytu w budżecie przedsięwzięcia. Liczyliśmy że Targi Łódzkie zostaną zmuszone do stosowanie uczciwych cen zapewniających rentowność także tym którzy nie korzystają z dopłat miasta czy innych ukrytych form dofinansowywania nierentownych przedsięwzięć. Nierychliwość sądu powoduje, że my, w oczekiwaniu na wyrok zmuszeni jesteśmy odwołać nasze targi, a MTŁ na targach FOTO nadal może wynajmować powierzchnię poniżej uczciwie wyliczonych kosztów własnych.

W ubiegłym roku pobudziliśmy środowiska fotograficzne Wrocławia do zrealizowania pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Polfoto-Wrocław. Był to wspaniały cykl wystaw fotograficznych ustawionych w różnych miejscach Wrocławia. Mamy nadzieję, że pomimo braku targów Festiwal będzie trwać i rozwijać się nadal.

Bardzo serdecznie dziękujemy za dotychczasową współpracę zarówno wszystkim środowiskom twórczym jak i ekipom technicznym. Może przy sprzyjających okolicznościach powrócimy do tematu targów w następnych latach.

W imieniu Targów Elektroniki Użytkowej i Fotografii TEU-POLFOTO 2005

Juliusz Samborski


Poprosiliśmy dyrektor Międzynarodowych Targów Łódzkich, panią Maria Maciaszczyk, o komentarz. Wynika z niego, że (tekst nieautoryzowany):

- MTŁ nie korzysta z "dopłat miasta czy innych ukrytych form dofinansowywania". Wręcz przeciwnie, jako spółka z udziałem Miasta Łodzi, MTŁ zobligowane jest do przynoszenia zysków odprowadzanych do kasy miejskiej, także w formie należnych podatków;

- Na targach FVF nie można "wynajmować powierzchni poniżej uczciwie wyliczonych kosztów własnych". MTŁ jako spółka handlowa prowadzi świadomą strategię finansową, co więcej, w ofercie MTŁ znaleźć można inne imprezy targowe, na których powierzchnia jest tańsza niż podczas FVF;

- "Nierychliwość sądu" nie ma nic wspólnego z działalnością MTŁ. Organizator TEU-POLFOTO przegrał wniesioną przez siebie sprawę w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a Urząd nie wszczął dotąd postępowania w ramach odwołania wniesionego przez TEU-POLFOTO.


Od siebie możemy dodać, że żal przebijający z fragmentow komunikatu TEU-POLFOTO jest z jednej strony zrozumiały, ale z drugiej trudny do pogodzenia ze zdroworozsądkowo pojmowanym prawem do konkurowania - nawet jeżeli jest to bezkompromisowa walka na każdym polu, zarówno finansowym, jak i "kalendarzowym". Polfoto, mimo niewątpliwych zasług dla polskiej fotografii nie wytrzymał próby czasu i rynkowej batalii o klientów. Znając upór organizatorów można mieć nadzieję, że jeszcze kiedyś - na pewno w nowej formule - Polfoto wróci do gry.
Komentarze
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (5)
Więcej w kategorii: Branża
Instagram bez lajków? Twórcy testują nowy wygląd serwisu w 7 krajach
Instagram bez lajków? Twórcy testują nowy wygląd serwisu w 7 krajach
Jeśli uważacie, że po komercjalizacji Instagram zatracił swoją tożsamość, prawdopodobnie nie jesteście w błędzie. Zauważają to też chyba sami twórcy, którzy podejmują...
0
1
Ile pracy wymaga stworzenie rolki filmu? Zajrzyjcie za kulisy produkcji materiałów Ilford
Ile pracy wymaga stworzenie rolki filmu? Zajrzyjcie za kulisy produkcji materiałów Ilford
Działanie filmu może wydawać się proste, ale jego produkcja to znacznie bardziej skomplikowany proces niż mogłoby się wydawać. Zobaczcie jak powstają najbardziej...
25
2
Słabe światło? To nie problem. Sztuczna inteligencja pozwoli zmienić oświetlenie po wykonaniu zdjęcia
Słabe światło? To nie problem. Sztuczna inteligencja pozwoli zmienić oświetlenie po wykonaniu...
Właśnie otrzymaliśmy kolejny przykład wskazujący na to, że przyszłość fotografii będzie prawdopodobnie należeć do układów SI. Naukowcy opracowali system, który jest w...
21
0