Targi TEU-POLFOTO 2005 odwołane

Najstarsze polskie targi fotograficzne, POLFOTO, zmieniały w ostatnich latach kilkakrotnie szyld i lokalizację. Próby ratowania imprezy zakończyły się jednak fiaskiem. Zaplanowane na koniec listopada Targi Elektroniki Użytkowej i Fotografii TEU-POLFOTO Wrocław 2005 zostały odwołane.
Skomplikowana historia targów Polfoto chyba dobiega końca. Zaczęło się od ogólnopolskiego spotkania fotografików w Międzyzdrojach w 1987 roku. Od V edycji zjazdowi towarzyszyły Międzynarodowe Targi Fotograficzne "Polfoto". I tak do 2003 kiedy stało się jasne, że w tej formie i w tym miejscu targi nie przetrwają. Słabnąca pozycja Polfoto przy rosnącej roli Targów FVF w Łodzi, a także pojawienie się trzeciego konkurenta, poznańskiego Eurofoto, wymogło na organizatorach kilka desperackich posunięć.W 2004 roku odbyła się pierwsza edycja połączonych imprez - Targów Eurofoto i Forum POLFOTO w Poznaniu. Wydarzenie to cieszyło się umiarkowaną popularnością i już wtedy osoby odpowiedzialne za Forum wiedziały, że kolejna edycja POLFOTO odbędzie się we Wrocławiu, i to jeszcze w tym samym roku (listopad 2004). Największą korzyścią wynikającą z tego ruchu była mobilizacja środowiska wrocławskiego do zorganizowania Międzynarodowego Festiwalu Fotografii, który swoją drogą miał całkiem przyzwoity poziom.

Niestety, kolejna edycja Targów Elektroniki Użytkowej i Fotografii TEU-POLFOTO nie odbędzie się. Głównym powodem odwołania zaplanowanej na 25-27 listopada 2005 roku imprezy jest "niewystarczająco duże zainteresowanie firm (potencjalnych wystawców) dla sfinansowania projektu". Jednak poniższy komunikat wystosowany przez organizatorów obarcza winą także inne czynniki. Poniżej prezentujemy tekst komuniktatu TEU-POLFOTO oraz komentarz dyrektor Międzynarodowych Targów Łódzkich, który jest odpowiedzią na zarzuty wobez łódzkiej imprezy.

Komunikat dotyczący Targów Elektroniki Użytkowej i Fotografii TEU-POLFOTO 2005

Szanowni Państwo,


Z przykrością chcielibyśmy poinformować, że planowane w dniach 25-27.11.2005, we Wrocławiu Targi Elektroniki Użytkowej i Fotografii nie odbędą się. Targi, podobnie jak w ubiegłym roku, miały być realizowane w ramach Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Polfoto-Wrocław 2005.

Powodem podjęcia tak trudnej decyzji jest niewystarczająco duże zainteresowanie firm (potencjalnych wystawców) dla sfinansowania projektu. Do tej pory zrealizowaliśmy 13 edycji targów fotograficznych, tematycznie ewoluujących początkowo w kierunki różnych form obrazowania aby przekształcić się w targi elektroniki użytkowej - w ubiegłym roku. Coraz słabsza kondycja firm fotograficznych, ale jednocześnie coraz większe ich zbliżenie do elektroniki użytkowej dawało nam podstawę sądzić, że przetrwamy trudne czasy. Niestety nie przewidzieliśmy wszystkich zagrożeń, a w szczególności, że nie możemy sobie pozwolić na finansowanie kilkuletniego deficytu w budżecie przedsięwzięcia. Liczyliśmy że Targi Łódzkie zostaną zmuszone do stosowanie uczciwych cen zapewniających rentowność także tym którzy nie korzystają z dopłat miasta czy innych ukrytych form dofinansowywania nierentownych przedsięwzięć. Nierychliwość sądu powoduje, że my, w oczekiwaniu na wyrok zmuszeni jesteśmy odwołać nasze targi, a MTŁ na targach FOTO nadal może wynajmować powierzchnię poniżej uczciwie wyliczonych kosztów własnych.

W ubiegłym roku pobudziliśmy środowiska fotograficzne Wrocławia do zrealizowania pierwszego Międzynarodowego Festiwalu Fotografii Polfoto-Wrocław. Był to wspaniały cykl wystaw fotograficznych ustawionych w różnych miejscach Wrocławia. Mamy nadzieję, że pomimo braku targów Festiwal będzie trwać i rozwijać się nadal.

Bardzo serdecznie dziękujemy za dotychczasową współpracę zarówno wszystkim środowiskom twórczym jak i ekipom technicznym. Może przy sprzyjających okolicznościach powrócimy do tematu targów w następnych latach.

W imieniu Targów Elektroniki Użytkowej i Fotografii TEU-POLFOTO 2005

Juliusz Samborski


Poprosiliśmy dyrektor Międzynarodowych Targów Łódzkich, panią Maria Maciaszczyk, o komentarz. Wynika z niego, że (tekst nieautoryzowany):

- MTŁ nie korzysta z "dopłat miasta czy innych ukrytych form dofinansowywania". Wręcz przeciwnie, jako spółka z udziałem Miasta Łodzi, MTŁ zobligowane jest do przynoszenia zysków odprowadzanych do kasy miejskiej, także w formie należnych podatków;

- Na targach FVF nie można "wynajmować powierzchni poniżej uczciwie wyliczonych kosztów własnych". MTŁ jako spółka handlowa prowadzi świadomą strategię finansową, co więcej, w ofercie MTŁ znaleźć można inne imprezy targowe, na których powierzchnia jest tańsza niż podczas FVF;

- "Nierychliwość sądu" nie ma nic wspólnego z działalnością MTŁ. Organizator TEU-POLFOTO przegrał wniesioną przez siebie sprawę w Urzędzie Ochrony Konkurencji i Konsumentów, a Urząd nie wszczął dotąd postępowania w ramach odwołania wniesionego przez TEU-POLFOTO.


Od siebie możemy dodać, że żal przebijający z fragmentow komunikatu TEU-POLFOTO jest z jednej strony zrozumiały, ale z drugiej trudny do pogodzenia ze zdroworozsądkowo pojmowanym prawem do konkurowania - nawet jeżeli jest to bezkompromisowa walka na każdym polu, zarówno finansowym, jak i "kalendarzowym". Polfoto, mimo niewątpliwych zasług dla polskiej fotografii nie wytrzymał próby czasu i rynkowej batalii o klientów. Znając upór organizatorów można mieć nadzieję, że jeszcze kiedyś - na pewno w nowej formule - Polfoto wróci do gry.
Komentarze
Polecane artykuły
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - zdjęcia przykładowe
21 Gru 2018
Po 4 latach Tamron pokazał aktualizację obiektywu 15-30 mm, który szczególnie spodobać może się fotografom krajobrazu, architektury i wnętrz. Otrzymujemy lepszą optykę, szybszy autofokus i bardziej wydajną stabilizację, w tej samej cenie co wcześniej. Zobaczcie, jak sprawdza się w praktyce.
0
Nikon Z6 - test aparatu
18 Gru 2018
Sprawdziliśmy czy Nikon Z6 jest w stanie dorównać świetnemu bezlusterkowcowi Sony A7 III.
2
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!