Fotograf Thomas Roma oskarżony o wykorzystywanie seksualne

2
Michał Chrzanowski
5 Styczeń 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Thomas Roma to kolejny ceniony fotograf, który został oskarżony o „niewłaściwe zachowania seksualne“.

W opublikowanym przez The New York Times materiale, kilka kobiet przyznało, że Thomas Roma - fotograf i wykładowca amerykańskiego Uniwersytetu Columbia - ponad dziesięć lat temu „wykorzystał swoją pozycję do nawiązania stosunków seksualnych z młodymi studentkami“. Jedną z oskarżających kobiet jest Mozhan Marno - była studentka Romy i aktorka między innymi “House of Cards” i “The Blacklist”.

Poważne oskarżenia

Fotograf miał często obiecywać, że będzie pełnił rolę mentora w zamian za „pewne przysługi“. Zarzuty względem niego dotyczą zarówno manipulacji i przymusu, jak również molestowania seksualnego oraz gwałtu.

- Często przypominał o swojej zawodowej pozycji - donosi Times. - Jego stanowisko ma duże znaczenie i wpływ w dziedzinie fotografii. Roma może coś zmienić, dostarczając listy referencyjne, rekomendacje i przedstawiając młodych fotografów kolekcjonerom sztuki.

Thomas Roma, zdjęcie autorstwa Lee Friedlandera

Thomas Roma, poprzez swojego adwokata Douglasa Jacobsa, zaprzeczył wszelkim oskarżeniom. - Oświadczenia, które możemy przeczytać o jego domniemanym niewłaściwym postępowaniu, są pełne niedokładności i nieprawidłowości - powiedział dla The New York Times, adwokat Douglas Jacobs. - Cała czwórka podjęła odosobnione, niewinne incydenty, które nie były drapieżne i stworzyła fikcyjne wersje rzeczywistości, które są zniesławiające i - w obecnym klimacie politycznym - zaprojektowane, by zniszczyć jego karierę i życie osobiste. Profesora Roma zupełnie nie rozumie, dlaczego te kobiety zdecydowały się złożyć te skargi dwie dekady po rzekomych wydarzeniach.

Roma zasłynął jako fotograf w 1974 roku, kiedy to postanowił udokumentować Brooklyn przy użyciu własnoręcznie wykonanego aparatu. Jest laureatem dwóch stypendiów Guggenheima oraz profesorem zwyczajnym w School of the Arts na Uniwersytecie Columbia, a także dyrektorem założycielem uczelnianego wydziału fotografii.

Dzień po publikacji przez The New York Times artykułu Thomas Roma poinformował Uniwersytet Columbia o dobrowolnym przejściu na emeryturę ze skutkiem natychmiastowym.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Oto 7 projektów, które rywalizują o tytuł najlepszego fotoreportażu roku. Finaliści 2. edycji Konkursu im. Krzysztofa Millera
Oto 7 projektów, które rywalizują o tytuł najlepszego fotoreportażu roku. Finaliści 2. edycji...
Reportaże o uchodźcach, osobach starszych, Wielkim Tygodniu na Sycylii, handlu ludźmi we Włoszech, ruchu Glitter Confusion, niepełnosprawnym kulturyście oraz podróży...
0
0
Widziałeś reklamę statywów Peak Design w śmiesznie niskiej cenie? Nie daj się nabrać, to oszustwo
Widziałeś reklamę statywów Peak Design w śmiesznie niskiej cenie? Nie daj się nabrać, to oszustwo
Peak Design Travel Tripod to jeden z najciekawszych statywów ostatnich lat. Okazuje się, że ktoś próbuje wykorzystać popularność projektu w serwisie Kickstarter (ponad...
17
0
Wiklinowa historia - jak ewoluują trendy fotograficzne
Wiklinowa historia - jak ewoluują trendy fotograficzne
Jedno krzesło, tysiące zdjęć. Od wyposażenia werand majętnych obywateli do symbolu ruchu Czarnych Panter w ciągu stu lat.
10
0