Fotograf Thomas Roma oskarżony o wykorzystywanie seksualne

2
Michał Chrzanowski
5 Styczeń 2018
Artykuł na: 2-3 minuty

Thomas Roma to kolejny ceniony fotograf, który został oskarżony o „niewłaściwe zachowania seksualne“.

W opublikowanym przez The New York Times materiale, kilka kobiet przyznało, że Thomas Roma - fotograf i wykładowca amerykańskiego Uniwersytetu Columbia - ponad dziesięć lat temu „wykorzystał swoją pozycję do nawiązania stosunków seksualnych z młodymi studentkami“. Jedną z oskarżających kobiet jest Mozhan Marno - była studentka Romy i aktorka między innymi “House of Cards” i “The Blacklist”.

Poważne oskarżenia

Fotograf miał często obiecywać, że będzie pełnił rolę mentora w zamian za „pewne przysługi“. Zarzuty względem niego dotyczą zarówno manipulacji i przymusu, jak również molestowania seksualnego oraz gwałtu.

- Często przypominał o swojej zawodowej pozycji - donosi Times. - Jego stanowisko ma duże znaczenie i wpływ w dziedzinie fotografii. Roma może coś zmienić, dostarczając listy referencyjne, rekomendacje i przedstawiając młodych fotografów kolekcjonerom sztuki.

Thomas Roma, zdjęcie autorstwa Lee Friedlandera

Thomas Roma, poprzez swojego adwokata Douglasa Jacobsa, zaprzeczył wszelkim oskarżeniom. - Oświadczenia, które możemy przeczytać o jego domniemanym niewłaściwym postępowaniu, są pełne niedokładności i nieprawidłowości - powiedział dla The New York Times, adwokat Douglas Jacobs. - Cała czwórka podjęła odosobnione, niewinne incydenty, które nie były drapieżne i stworzyła fikcyjne wersje rzeczywistości, które są zniesławiające i - w obecnym klimacie politycznym - zaprojektowane, by zniszczyć jego karierę i życie osobiste. Profesora Roma zupełnie nie rozumie, dlaczego te kobiety zdecydowały się złożyć te skargi dwie dekady po rzekomych wydarzeniach.

Roma zasłynął jako fotograf w 1974 roku, kiedy to postanowił udokumentować Brooklyn przy użyciu własnoręcznie wykonanego aparatu. Jest laureatem dwóch stypendiów Guggenheima oraz profesorem zwyczajnym w School of the Arts na Uniwersytecie Columbia, a także dyrektorem założycielem uczelnianego wydziału fotografii.

Dzień po publikacji przez The New York Times artykułu Thomas Roma poinformował Uniwersytet Columbia o dobrowolnym przejściu na emeryturę ze skutkiem natychmiastowym.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Aparaty cyfrowe narażone na ataki ransomware. Czy hakerzy obiorą za cel fotografów?
Aparaty cyfrowe narażone na ataki ransomware. Czy hakerzy obiorą za cel fotografów?
Na pewno nie raz słyszeliście już o sytuacjach gdy hakerzy żądają okupu za odblokowanie firmowych komputerów. Okazuje się, że ofiarami podobnych działań mogą także...
18
0
Rok 2019 na półmetku. Rynek aparatów w coraz gorszej sytuacji
Rok 2019 na półmetku. Rynek aparatów w coraz gorszej sytuacji
Jeśli myśleliście, że rynek fotograficzny dotknął już dna i w końcu przyjdzie czas na poprawę, mamy złą wiadomość. 2019 to kolejny rok z rzędu, w którym branża notuje...
22
27
Meyer Optik Görlitz wraca do gry i zapowiada nowe obiektywy
Meyer Optik Görlitz wraca do gry i zapowiada nowe obiektywy
Nowe kierownictwo, nowe standardy produkcji, nowe podejście do marketingu i biznesu oraz zapowiedź odświeżonych obiektywów i zupełnie nowej linii szkieł - Meyer Optik...
12
1