Fotograf Thomas Roma oskarżony o wykorzystywanie seksualne

Fotograf Thomas Roma oskarżony o wykorzystywanie seksualne

Thomas Roma to kolejny ceniony fotograf, który został oskarżony o „niewłaściwe zachowania seksualne“.

W opublikowanym przez The New York Times materiale, kilka kobiet przyznało, że Thomas Roma - fotograf i wykładowca amerykańskiego Uniwersytetu Columbia - ponad dziesięć lat temu „wykorzystał swoją pozycję do nawiązania stosunków seksualnych z młodymi studentkami“. Jedną z oskarżających kobiet jest Mozhan Marno - była studentka Romy i aktorka między innymi “House of Cards” i “The Blacklist”.

Poważne oskarżenia

Fotograf miał często obiecywać, że będzie pełnił rolę mentora w zamian za „pewne przysługi“. Zarzuty względem niego dotyczą zarówno manipulacji i przymusu, jak również molestowania seksualnego oraz gwałtu.

- Często przypominał o swojej zawodowej pozycji - donosi Times. - Jego stanowisko ma duże znaczenie i wpływ w dziedzinie fotografii. Roma może coś zmienić, dostarczając listy referencyjne, rekomendacje i przedstawiając młodych fotografów kolekcjonerom sztuki.

Thomas Roma, zdjęcie autorstwa Lee Friedlandera

Thomas Roma, poprzez swojego adwokata Douglasa Jacobsa, zaprzeczył wszelkim oskarżeniom. - Oświadczenia, które możemy przeczytać o jego domniemanym niewłaściwym postępowaniu, są pełne niedokładności i nieprawidłowości - powiedział dla The New York Times, adwokat Douglas Jacobs. - Cała czwórka podjęła odosobnione, niewinne incydenty, które nie były drapieżne i stworzyła fikcyjne wersje rzeczywistości, które są zniesławiające i - w obecnym klimacie politycznym - zaprojektowane, by zniszczyć jego karierę i życie osobiste. Profesora Roma zupełnie nie rozumie, dlaczego te kobiety zdecydowały się złożyć te skargi dwie dekady po rzekomych wydarzeniach.

Roma zasłynął jako fotograf w 1974 roku, kiedy to postanowił udokumentować Brooklyn przy użyciu własnoręcznie wykonanego aparatu. Jest laureatem dwóch stypendiów Guggenheima oraz profesorem zwyczajnym w School of the Arts na Uniwersytecie Columbia, a także dyrektorem założycielem uczelnianego wydziału fotografii.

Dzień po publikacji przez The New York Times artykułu Thomas Roma poinformował Uniwersytet Columbia o dobrowolnym przejściu na emeryturę ze skutkiem natychmiastowym.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
0
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12