DJI oskarżone o szpiegostwo

DJI oskarżone o szpiegostwo

Drony DJI „z dużym prawdopodobieństwem mogą być wykorzystywane do szpiegowania amerykańskiej infrastruktury rządowej na rzecz Chin“ - czytamy w odtajnionym raporcie Amerykańskiej Służby Celnej i Imigracyjnej. Firma DJI odpiera wszelkie zarzutu.

Jeśli te doniesienia okażą się prawdziwe, firma DJI może mieć spore problemy. Raport opublikowany przez Amerykańską Służbę Celną i Imigracyjną (U.S. Immigration and Customs Enforcement, ICE) twierdzi, że DJI może szpiegować USA w imieniu chińskiego rządu. W odtajnionej notatce agent ICE napisał, że "ocenia z umiarkowaną pewnością, że chińska firma DJI Science and Technology dostarcza chińskiemu rządowi krytyczną dane o infrastrukturze USA i informacje dotyczące egzekwowania prawa“. A to dopiero wierzchołek góry lodowej. Firma ma selektywnie atakować rząd i podmioty prywatne w tych sektorach, aby zwiększyć swoją zdolność do zdobywania i wykorzystywania informacji.

Lista poufnych danych gromadzonych przez DJI jest obszerna, twierdzi agent

- Dwie aplikacje o nazwie DJI GO i Sky Pixels (dostępne na smartfonach z  Androidem), które automatycznie oznaczają zdjęcia i lokalizacje GPS, rejestrują dane rozpoznawania twarzy, nawet gdy system jest wyłączony i uzyskuje dostęp do danych telefonu użytkowników. Ponadto aplikacje przechwytują identyfikację użytkownika, adresy e-mail, pełne imiona, numery telefonów, zdjęcia, filmy i dane uwierzytelniające komputera. Duża część gromadzonych informacji obejmuje zastrzeżone i wrażliwe dane o infrastrukturze krytycznej, takie jak szczegółowe obrazy paneli sterowania zasilaniem, środki bezpieczeństwa dla krytycznych miejsc infrastruktury lub materiały użyte do budowy mostów - czytamy w ujawnionym raporcie.

Poniżej udostępniamy pełną notkę przygotowaną przez U.S. Immigration and Customs Enforcement (ICE).

Na komentarz DJI nie musieliśmy długo czekać. Rzecznik firmy, Adam Lisberg, nazwał opublikowaną notatkę „kompletnie szaloną". Po tym, jak notatka została opublikowana w Internecie, DJI szybko wydało oświadczenie na swojej stronie internetowej, w którym odrzuca wszystkie zarzuty i stwierdza, że notatka była „oparta na wyraźnie fałszywych i mylących twierdzeniach niezidentyfikowanych źródeł“

- Wiele zarzutów zawartych w raporcie ICE jest oczywiście nieprawdziwa. Twierdzenie, że systemy DJI mogą rejestrować dane rozpoznawania twarzy nawet po wyłączeniu, informacja o tym, że Parrot i Yuneec przestały produkować konkurencyjne produkty, a rozwiązania DJI mają znaczne różnice cen między USA i Chinami, mogą być łatwo obalone podstawową znajomością technologii i przemysłu dronowego, a nawet prostym wyszukiwaniem w Internecie - czytamy w oświadczeniu firmy. - DJI zbudowało swoją reputację na tworzeniu najlepszych produktów dla użytkowników dronów konsumenckich i profesjonalnych w szerokim zakresie dziedzin, w tym także tych, którzy wykonują „wrażliwe misje“ i potrzebują silnego bezpieczeństwa danych. Będziemy nadal pracować nad zapewnieniem naszym klientom bezpieczeństwa, którego potrzebują.

Warto także przypomnieć, że na początku sierpnia tego roku Armia Stanów Zjednoczonych zakazała całkowitego korzystania z dronów DJI w swoich szeregach. Powodem było bliżej nieokreślone „zagrożenie natury operacyjnej“. Jak więc można przypuszczać, w grę wchodziły kwestie bezpieczeństwa.

Powrócimy do całej sprawy, jak tylko światło dzienne ujrzą nowe informacje.

wykorzystane zdjęcia: www.pexels.com

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0