DJI AeroScope - zobacz, jak działa w praktyce system monitoringu dronów

DJI AeroScope - zobacz, jak działa w praktyce system monitoringu dronów

W październiku firma DJI zaprezentowała AeroScope - rozwiązanie służące do identyfikacji dronów znajdujących się w pobliżu. Teraz możemy zobaczyć, jak ta technologia sprawdza się w praktyce.

Z racji rosnącej popularności dronów, loty w niedozwolonych miejscach stają się coraz poważniejszym problemem. Firma DJI chce się z tym raz a dobrze uporać. Miesiąc temu zaprezentowała technologię AeroScope. To rozwiązanie ma pozwalać służbom bezpieczeństwa i innym uprawnionym organom na monitorowanie lotów dronów znajdujących się w pobliżu. System wychwytuje połączenia między dronami, a fizycznymi kontrolerami w rękach pilotów i pozwala określić lokalizację oraz numer seryjny urządzeń znajdujących się w zasięgu jego działania, umożliwiając - w razie potrzeby - identyfikację użytkownika.

W dniu premiery AeroScope producent nie dostarczył wielu szczegółów. Teraz jednak wiemy już znacznie więcej, a dzięki serwisowi The Verge możemy także zobaczyć, czy proponowane przez DJI rozwiązanie jest rzeczywiście skuteczne.

AeroScope to duże możliwości, ale i ograniczenia

System DJI został zamknięty w pudełku przypominającym walizkę fotograficzną. We wnętrzu znajdziemy między innymi specjalne anteny, duży dotykowy ekran, a także oprogramowanie, które wysyła ostrzeżenia w momencie wykrycia w niedozwolonym miejscu drona. Gdy taka jednostka zostanie wyświetlona na mapie, upoważnione osoby mogą podejrzeć ID urządzenia oraz dane telemetryczne, które pomogą w identyfikacji zarejestrowanego operatora. W prototypowej wersji AeroScope wyświetlany był również adres e-mail, ale jak zaznacza producent, ostateczna wersja oprogramowania będzie pozbawiona tej funkcji.

Niemniej jednak ta technologia ma także kilka ograniczeń. Jak na razie jest kompatybilna wyłącznie z obecnymi na rynku dronami DJI. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by także inni producenci skonfigurowali swoje urządzenia pod kątem widoczności w AeroScope - zaznacza DJI. Poza tym dane będą możliwe do odczytania tylko lokalnie (odległość do kilku kilometrów). Z jednej strony ma to zapobiec ewentualnej praktyce śledzenia użytkowników. Jednak z drugiej strony mocno uszczupli funkcjonalność tego rozwiązania. Co więcej, niezarejestrowane drony nie dostarczą wymagających informacji umożliwiających identyfikację operatora.

DJI AeroScope testowany jest już na dwóch lotniskach obsługujących połączenia międzynarodowe. Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta.

wykorzystane zdjęcia:www.pexels.com

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Loupedeck - test konsoli do Lightrooma
16 Mar 2018
Loupedeck to zaawansowany kontroler, który od podstaw został zaprojektowany z myślą o programie Lightroom. Producent mówi jasno: przy jego użyciu postprodukcja będzie szybka i intuicyjna, jak nigdy wcześniej. Dziś sprawdzamy, czy te słowa znajdą potwierdzenie w praktyce.
2
Sony A7R III - test aparatu
14 Mar 2018
Stabilizowana, 42-milionowa matryca, tryb seryjny 10 kl./s, filmy 4K i tryb Pixel Shift, a wszystko zamknięte w solidnym kompaktowym body. Sony A7R III to jeden głównych pretendentów do miana najbardziej uniwersalnego aparatu na rynku. Sprawdzamy czy zasługuje na ten tytuł.
3
Tenba Messenger DNA 15 Backpack - test plecaka
9 Mar 2018
Dziś sprawdzamy czy plecak Tenba Messenger DNA 15 Backpack to praktyczne połączenie uniwersalności i funkcjonalności.
0
Tamron 100-400 mm f/4.5-6.3 Di VC USD - test obiektywu
3 Mar 2018
Stabilizowany układ optyczny, precyzyjny autofokus, podwójny moduł mikroprocesorów zwiększających wydajność i szybkość pracy, a także uszczelniony tubus - oto najważniejsze cechy  testowanego Tamrona 100-400 mm f/4.5-6.3 Di VC USD.
3