DJI AeroScope - zobacz, jak działa w praktyce system monitoringu dronów

DJI AeroScope - zobacz, jak działa w praktyce system monitoringu dronów

W październiku firma DJI zaprezentowała AeroScope - rozwiązanie służące do identyfikacji dronów znajdujących się w pobliżu. Teraz możemy zobaczyć, jak ta technologia sprawdza się w praktyce.

Z racji rosnącej popularności dronów, loty w niedozwolonych miejscach stają się coraz poważniejszym problemem. Firma DJI chce się z tym raz a dobrze uporać. Miesiąc temu zaprezentowała technologię AeroScope. To rozwiązanie ma pozwalać służbom bezpieczeństwa i innym uprawnionym organom na monitorowanie lotów dronów znajdujących się w pobliżu. System wychwytuje połączenia między dronami, a fizycznymi kontrolerami w rękach pilotów i pozwala określić lokalizację oraz numer seryjny urządzeń znajdujących się w zasięgu jego działania, umożliwiając - w razie potrzeby - identyfikację użytkownika.

W dniu premiery AeroScope producent nie dostarczył wielu szczegółów. Teraz jednak wiemy już znacznie więcej, a dzięki serwisowi The Verge możemy także zobaczyć, czy proponowane przez DJI rozwiązanie jest rzeczywiście skuteczne.

AeroScope to duże możliwości, ale i ograniczenia

System DJI został zamknięty w pudełku przypominającym walizkę fotograficzną. We wnętrzu znajdziemy między innymi specjalne anteny, duży dotykowy ekran, a także oprogramowanie, które wysyła ostrzeżenia w momencie wykrycia w niedozwolonym miejscu drona. Gdy taka jednostka zostanie wyświetlona na mapie, upoważnione osoby mogą podejrzeć ID urządzenia oraz dane telemetryczne, które pomogą w identyfikacji zarejestrowanego operatora. W prototypowej wersji AeroScope wyświetlany był również adres e-mail, ale jak zaznacza producent, ostateczna wersja oprogramowania będzie pozbawiona tej funkcji.

Niemniej jednak ta technologia ma także kilka ograniczeń. Jak na razie jest kompatybilna wyłącznie z obecnymi na rynku dronami DJI. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by także inni producenci skonfigurowali swoje urządzenia pod kątem widoczności w AeroScope - zaznacza DJI. Poza tym dane będą możliwe do odczytania tylko lokalnie (odległość do kilku kilometrów). Z jednej strony ma to zapobiec ewentualnej praktyce śledzenia użytkowników. Jednak z drugiej strony mocno uszczupli funkcjonalność tego rozwiązania. Co więcej, niezarejestrowane drony nie dostarczą wymagających informacji umożliwiających identyfikację operatora.

DJI AeroScope testowany jest już na dwóch lotniskach obsługujących połączenia międzynarodowe. Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta.

wykorzystane zdjęcia:www.pexels.com

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Nikon Coolpix P1000 - pierwsze wrażenia
10 Lip 2018
Najnowszy Coolpix P1000 chce podbić serca miłośników superzoomów obiektywem o wyjątkowo dużym zakresie ogniskowych i wygodną ergonomią. Czy zdobędzie równie dużą popularność, co poprzednik, model P900?
3
Sony A7 III - test aparatu
6 Lip 2018
Choć wiele elementów zaczerpnięto z flagowego modelu, A7 III kosztuje ponad połowę mniej. Czy to najbardziej uniwersalna pełna klatka na rynku?
1
Sony FE 400 mm f/2.8 GM OSS - zdjęcia przykładowe
29 Cze 2018
Jeśli jesteście ciekawi, jak w boju wypada najnowsza bestia Sony, to mamy dobrą wiadomość. Profesjonalny teleobiektyw FE 400 mm f/2.8 GM OSS sprawdziliśmy na londyńskim torze wyścigowym Brooklands.
1
WD My Passport Wireless SSD - test przenośnego dysku do backupu
27 Cze 2018
Backup zdjęć z karty pamięci w czasie podróży, łączność Wi-Fi, przeglądanie zdjęć na smartfonie i praca na baterii do 10 godzin, a w razie potrzeby - power bank dla aparatu. Brzmi, jak narzędzie marzeń dla wielu fotografów. Sprawdźmy czy dysk wart jest swojej wysokiej ceny.
1