DJI AeroScope - zobacz, jak działa w praktyce system monitoringu dronów

DJI AeroScope - zobacz, jak działa w praktyce system monitoringu dronów

W październiku firma DJI zaprezentowała AeroScope - rozwiązanie służące do identyfikacji dronów znajdujących się w pobliżu. Teraz możemy zobaczyć, jak ta technologia sprawdza się w praktyce.

Z racji rosnącej popularności dronów, loty w niedozwolonych miejscach stają się coraz poważniejszym problemem. Firma DJI chce się z tym raz a dobrze uporać. Miesiąc temu zaprezentowała technologię AeroScope. To rozwiązanie ma pozwalać służbom bezpieczeństwa i innym uprawnionym organom na monitorowanie lotów dronów znajdujących się w pobliżu. System wychwytuje połączenia między dronami, a fizycznymi kontrolerami w rękach pilotów i pozwala określić lokalizację oraz numer seryjny urządzeń znajdujących się w zasięgu jego działania, umożliwiając - w razie potrzeby - identyfikację użytkownika.

W dniu premiery AeroScope producent nie dostarczył wielu szczegółów. Teraz jednak wiemy już znacznie więcej, a dzięki serwisowi The Verge możemy także zobaczyć, czy proponowane przez DJI rozwiązanie jest rzeczywiście skuteczne.

AeroScope to duże możliwości, ale i ograniczenia

System DJI został zamknięty w pudełku przypominającym walizkę fotograficzną. We wnętrzu znajdziemy między innymi specjalne anteny, duży dotykowy ekran, a także oprogramowanie, które wysyła ostrzeżenia w momencie wykrycia w niedozwolonym miejscu drona. Gdy taka jednostka zostanie wyświetlona na mapie, upoważnione osoby mogą podejrzeć ID urządzenia oraz dane telemetryczne, które pomogą w identyfikacji zarejestrowanego operatora. W prototypowej wersji AeroScope wyświetlany był również adres e-mail, ale jak zaznacza producent, ostateczna wersja oprogramowania będzie pozbawiona tej funkcji.

Niemniej jednak ta technologia ma także kilka ograniczeń. Jak na razie jest kompatybilna wyłącznie z obecnymi na rynku dronami DJI. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by także inni producenci skonfigurowali swoje urządzenia pod kątem widoczności w AeroScope - zaznacza DJI. Poza tym dane będą możliwe do odczytania tylko lokalnie (odległość do kilku kilometrów). Z jednej strony ma to zapobiec ewentualnej praktyce śledzenia użytkowników. Jednak z drugiej strony mocno uszczupli funkcjonalność tego rozwiązania. Co więcej, niezarejestrowane drony nie dostarczą wymagających informacji umożliwiających identyfikację operatora.

DJI AeroScope testowany jest już na dwóch lotniskach obsługujących połączenia międzynarodowe. Więcej informacji znajdziecie na stronie producenta.

wykorzystane zdjęcia:www.pexels.com

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm XF10 - test aparatu
11 Paź 2018
Kierowany do hobbystów, XF10 z 24-megapikselową matrycą APS-C i stałoogniskowym, jasnym obiektywem 28 mm f/2.8 ma być ciekawą alternatywą dla smartfona i towarzyszem codziennych chwil. Zobaczcie, jak wypada w praktyce.
2
Peak Design Everyday Messenger - test torby fotograficznej
10 Paź 2018
Ma być torbą idealną, stworzoną z myślą o każdej potrzebie fotografa. Druga generacja torby jest jeszcze bliżej tego celu, ponieważ wprowadzono w niej kilka drobnych, ale ważnych usprawnień. W czasie swojej wyprawy do Budapesztu oraz miejskich, codziennych podróży sprawdziłem, jak w praktyce sprawuje się druga generacja torby fotograficznej Peak Design Everyday Messenger.
1
Google Pixel 3 i Pixel 3 XL - oficjalne zdjęcia przykładowe
10 Paź 2018
Jesteście ciekawi, jak w praktyce wypadają najnowsze smartfony Google? Zobaczcie oficjalne zdjęcia przykładowe wykonane zaprezentowanymi modelami Pixel 3 i Pixel 3 XL.
2
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - test obiektywu
7 Paź 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona reporterskiego zooma Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. o ekwiwalencie 70-200 mm f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa.
18