TPN wprowadza opłaty za sesje fotograficzne w górach

Autor: Maciej Luśtyk

30 Maj 2016
Artykuł na: 4-5 minut

Polskie Tatry to ostatnimi czasy coraz bardziej popularne miejsce na ślubną sesję fotograficzną. Być może już niedługo. TPN wprowadził pozwolenia i opłaty za ich wykonywanie.

Aby sesja ślubna wyjątkowa, zarówno państwo młodzi jak i fotografowie poszukują malowniczych plenerów. Nic dziwnego, że ich wybór często pada na polskie Tatry. Trend ten potęguje również możliwość zorganizowania ceremonii ślubnej poza urzędem stanu cywilnego. Niestety już niedługo stanie się to problem. Jak informuje Gazeta Wyborcza, aby ograniczyć to zjawisko, władze Tarzańskiego Parku Narodowego zdecydowały się na wprowadzenie pozwoleń i opłat za organizację ślubów i sesji fotograficznych na jego terenie. Wyznaczono też w tym celu specjalne miejsca.

- Coraz więcej młodych par pojawia się w Tatrach, w związku z czym nie chcemy, by to zjawisko wymknęło się spod kontroli. Najpopularniejszymi miejscami, gdzie można spotkać pary robiące sobie zdjęcia ślubne, jest Morskie Oko i Kasprowy Wierch. Dlatego wprowadziliśmy opłatę za ceremonie ślubne oraz za profesjonalne fotografowanie par ślubnych - mówi Bogusława Chlipała z TPN.

Fotografowie będą mogli wybierać pomiędzy jednodniowym pozwoleniem i jednorazową opłatą w w wysokości 150 zł, lub rocznym abonamentem w wysokości 1500 zł. Rozwiązanie to - jak twierdzą sami zainteresowani - jest zupełnie nietrafione i podniesie ceny ich usług.

- To nie jest dobry pomysł. Po pierwsze, podniesie cenę usługi, a po drugie, wiadomo jak jest z pogodą w górach - potrafi zmienić się nagle. Co mam zrobić, jeśli w wyznaczonym dniu będzie padać? Za kolejny termin znowu zapłacić? Przecież zgody na plener nie załatwię w parę minut. Dodatkowo muszę liczyć się też z oczekiwaniami klientów, którzy w jakimś stopniu również wpływają na miejsce i czas wykonania sesji - mówi Gazecie Wyborczej fotograf Krystian Morawetz.

Wyjściem może być więc wykupienie abonamentu, trudno jednak przewidzieć ile sesji w górach wykona się w ciągu roku, a wysokość opłaty sprawia, że większości osób nie będzie się to kalkulować. Gazeta spekuluje, że w celu uniknięcia opłat fotografowie przeniosą się parę kilometrów dalej, za słowacką granicę, gdzie nie pobiera się opłat ani za fotografowanie, ani za wstęp w góry.

Kontrowersje wzbudzają także same warunki wykupienia pozwolenia na fotografowanie. Jak czytamy w treści formularza zgłoszeniowego, fotograf zobowiązuje się do dostarczenia kopii zdjęć do TPN z prawem do ich nabycia oraz do nieodpłatnego udostępnienia 10 fotografii do wykorzystania w publikacjach elektronicznych TPN. Szczególnie drugi zapis zdaje się budzić oburzenie fotografów.

Pomysł TPN-u trudno jednoznacznie ocenić. O ile ideę wprowadzenia wyznaczonych miejsc i opłat za śluby, na których pojawia się jednocześnie wiele osób można uznać za uzasadnioną, to nakładanie obciążeń na samych fotografów trudno sensownie usprawiedliwić. Zwykle wszystko odbywa się kameralnie i nie jest bardziej inwazyjne od zwykłego turysty z aparatem. Ciekawe też, jak to wszystko będzie weryfikowane oraz kto i na ile skutecznie będzie zajmował się wyłapywaniem fotografów uchylających się od uiszczenia niezbędnej opłaty.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem wyborcza.pl

(fot. Maciej Zieliński)

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Photographer - National Geographic rusza z serialem dokumentalnym poświęconym pracy fotografów
Photographer - National Geographic rusza z serialem dokumentalnym poświęconym pracy fotografów
Zastanawiacie się jak powstają zapierające dech w piersiach zdjęcia, które możemy oglądać na łamach National Geographic? W marcu na platformie Disney+ zadebiutuje nowy serial...
16
Apple tworzy AI do edycji obrazu przy pomocy komend. Czy nadchodzi koniec klikania?
Apple tworzy AI do edycji obrazu przy pomocy komend. Czy nadchodzi koniec klikania?
Mogłoby się wydawać, że aktualny sposób pracy z obrazem jest optymalny i nie zmieni się nigdy. Nowy projekt Apple i Uniwersytetu Kalifornijskiego to pomysł na interfejs nowego typu,...
27
Rynek aparatów w 2023 roku - uspokojenie trendów, stały wzrost i nowe przeszkody
Rynek aparatów w 2023 roku - uspokojenie trendów, stały wzrost i nowe przeszkody
Po mocnym odbiciu w 2022 roku, rynek aparatów fotograficznych kontynuuje pozytywny trend i się stabilizuje. To dobra prognoza na najbliższe lata, choć te mogą przynieść też masę...
17
Powiązane artykuły