Facebook umożliwi „oglądanie” zdjęć niewidomym

0
Maciej Luśtyk
5 Listopad 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie w znacznym stopniu zmienił sposób w jaki się między sobą komunikujemy i dzielimy przeżyciami. Teraz jego twórcy pracują nad inteligentną technologią, która pozwolić ma niewidomym na interakcję ze zdjęciami.
Facebook zakomunikował, że pracuje nad technologią, która sprawi, że zdjęcia staną się dla niewidomych bliskie jak nigdy dotąd. Opracowywany system ma mieć zdolność precyzyjnego rozpoznawania scen i rzeczy znajdujących się na zdjęciach i przedstawiania ich w formie dokładnego opisu dźwiękowego. Tak, jakby o danym zdjęciu opowiadała osoba znajdująca się obok. Poniżej możecie zobaczyć filmik opisujący założenia projektu.

I'm inspired by this video about our artificial intelligence research at Facebook.

Our AI can now look at a photo, figure out what's in it and help explain it to you. This is especially helpful if you're blind or can't see the photo.

We see AI as helping computers better understand the world -- so they can be more helpful to people.

We're still early with this technology, and you can already start to imagine how helpful it will be in the future.

Posted by Mark Zuckerberg on 3 listopada 2015


Ułatwienie odbioru zdjęć niewidomym to tylko jedno z zastosowań nowej technologii. Właściwie użyta, pomoże też w znaczny sposób usprawnić proces opisywania i katalogowania zdjęć zwykłym fotografom. Usprawnić może też działanie innych systemów opartych na przetwarzaniu obrazów.

”Rozwiązanie jest ciągle na wczesnym etapie rozwoju, ale już teraz można sobie wyobrazić jak pomocne może się ono okazać. W przyszłości aplikacje w smartfonach i tabletach będą w stanie podać kompletny opis oglądanych zdjęć. Już teraz mamy takie systemy w naszym laboratorium. Będziemy je wprowadzać na rynek w ciągu najbliższych kilku lat” - mówi twórca facebooka, Mark Zuckerberg.

Więcej informacji znajdziecie na stronie facebook.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Aparaty cyfrowe narażone na ataki ransomware. Czy hakerzy obiorą za cel fotografów?
Aparaty cyfrowe narażone na ataki ransomware. Czy hakerzy obiorą za cel fotografów?
Na pewno nie raz słyszeliście już o sytuacjach gdy hakerzy żądają okupu za odblokowanie firmowych komputerów. Okazuje się, że ofiarami podobnych działań mogą także...
18
0
Rok 2019 na półmetku. Rynek aparatów w coraz gorszej sytuacji
Rok 2019 na półmetku. Rynek aparatów w coraz gorszej sytuacji
Jeśli myśleliście, że rynek fotograficzny dotknął już dna i w końcu przyjdzie czas na poprawę, mamy złą wiadomość. 2019 to kolejny rok z rzędu, w którym branża notuje...
22
27
Meyer Optik Görlitz wraca do gry i zapowiada nowe obiektywy
Meyer Optik Görlitz wraca do gry i zapowiada nowe obiektywy
Nowe kierownictwo, nowe standardy produkcji, nowe podejście do marketingu i biznesu oraz zapowiedź odświeżonych obiektywów i zupełnie nowej linii szkieł - Meyer Optik...
12
1
Powiązane artykuły