Facebook umożliwi „oglądanie” zdjęć niewidomym

Facebook umożliwi „oglądanie” zdjęć niewidomym
Najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie w znacznym stopniu zmienił sposób w jaki się między sobą komunikujemy i dzielimy przeżyciami. Teraz jego twórcy pracują nad inteligentną technologią, która pozwolić ma niewidomym na interakcję ze zdjęciami.
Facebook zakomunikował, że pracuje nad technologią, która sprawi, że zdjęcia staną się dla niewidomych bliskie jak nigdy dotąd. Opracowywany system ma mieć zdolność precyzyjnego rozpoznawania scen i rzeczy znajdujących się na zdjęciach i przedstawiania ich w formie dokładnego opisu dźwiękowego. Tak, jakby o danym zdjęciu opowiadała osoba znajdująca się obok. Poniżej możecie zobaczyć filmik opisujący założenia projektu.

I'm inspired by this video about our artificial intelligence research at Facebook.

Our AI can now look at a photo, figure out what's in it and help explain it to you. This is especially helpful if you're blind or can't see the photo.

We see AI as helping computers better understand the world -- so they can be more helpful to people.

We're still early with this technology, and you can already start to imagine how helpful it will be in the future.

Posted by Mark Zuckerberg on 3 listopada 2015


Ułatwienie odbioru zdjęć niewidomym to tylko jedno z zastosowań nowej technologii. Właściwie użyta, pomoże też w znaczny sposób usprawnić proces opisywania i katalogowania zdjęć zwykłym fotografom. Usprawnić może też działanie innych systemów opartych na przetwarzaniu obrazów.

”Rozwiązanie jest ciągle na wczesnym etapie rozwoju, ale już teraz można sobie wyobrazić jak pomocne może się ono okazać. W przyszłości aplikacje w smartfonach i tabletach będą w stanie podać kompletny opis oglądanych zdjęć. Już teraz mamy takie systemy w naszym laboratorium. Będziemy je wprowadzać na rynek w ciągu najbliższych kilku lat” - mówi twórca facebooka, Mark Zuckerberg.

Więcej informacji znajdziecie na stronie facebook.com.

Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Polecane artykuły
Tenba Fulton 14L - test plecaka
21 Maj 2019
Nowa linia Fulton to miejskie plecaki fotograficzne dla osób, które oprócz sprzętu chcą zabrać także rzeczy codziennego użytku i akcesoria, a przy tym zadbać o bezpieczeństwo i dobrze się prezentować. Sprawdzamy czy rzeczywiście spełniają te oczekiwania.
1
Panasonic Lumix S1 - test aparatu
6 Maj 2019
Lumix S1 to tańszy model z zaprezentowanego niedawno duetu pełnoklatkowych bezlusterkowców Panasonika. Z matrycą o mniejszej rozdzielczości, ale z bardziej rozwiniętym trybem filmowym, ma przyciągać szerokie rzesze profesjonalistów szukających uniwersalnego i niezawodnego body. Sprawdźmy, czy podstawowa pełna klatka Lumix ma szansę spełnić ich oczekiwania!
0
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
10
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
12