Facebook umożliwi „oglądanie” zdjęć niewidomym

Autor: Maciej Luśtyk

5 Listopad 2015
Artykuł na: 2-3 minuty
Najpopularniejszy serwis społecznościowy na świecie w znacznym stopniu zmienił sposób w jaki się między sobą komunikujemy i dzielimy przeżyciami. Teraz jego twórcy pracują nad inteligentną technologią, która pozwolić ma niewidomym na interakcję ze zdjęciami.
Facebook zakomunikował, że pracuje nad technologią, która sprawi, że zdjęcia staną się dla niewidomych bliskie jak nigdy dotąd. Opracowywany system ma mieć zdolność precyzyjnego rozpoznawania scen i rzeczy znajdujących się na zdjęciach i przedstawiania ich w formie dokładnego opisu dźwiękowego. Tak, jakby o danym zdjęciu opowiadała osoba znajdująca się obok. Poniżej możecie zobaczyć filmik opisujący założenia projektu.

I'm inspired by this video about our artificial intelligence research at Facebook.

Our AI can now look at a photo, figure out what's in it and help explain it to you. This is especially helpful if you're blind or can't see the photo.

We see AI as helping computers better understand the world -- so they can be more helpful to people.

We're still early with this technology, and you can already start to imagine how helpful it will be in the future.

Posted by Mark Zuckerberg on 3 listopada 2015


Ułatwienie odbioru zdjęć niewidomym to tylko jedno z zastosowań nowej technologii. Właściwie użyta, pomoże też w znaczny sposób usprawnić proces opisywania i katalogowania zdjęć zwykłym fotografom. Usprawnić może też działanie innych systemów opartych na przetwarzaniu obrazów.

”Rozwiązanie jest ciągle na wczesnym etapie rozwoju, ale już teraz można sobie wyobrazić jak pomocne może się ono okazać. W przyszłości aplikacje w smartfonach i tabletach będą w stanie podać kompletny opis oglądanych zdjęć. Już teraz mamy takie systemy w naszym laboratorium. Będziemy je wprowadzać na rynek w ciągu najbliższych kilku lat” - mówi twórca facebooka, Mark Zuckerberg.

Więcej informacji znajdziecie na stronie facebook.com.
Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem.

Komentarze
Więcej w kategorii: Branża
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Focus Nordic przejmuje wyłączną dystrybucję Ilford Photo
Materiały światłoczułe kultowej marki Ilford mają nowego dystrybutora. Od teraz wyłącznym przedstawicielem firmy na polskim rynku zostaje Focus Nordic.
6
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
Nowy salon CEWE Fotojoker w Bydgoszczy - promocje z okazji otwarcia
CEWE Fotojoker, renomowana marka branży fotograficznej, otworzyła nowy salon w Galerii Zielone Arkady, w sercu Bydgoszczy. Z tej okazji, na klientów czeka wiele atrakcji i specjalnie...
8
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Chemia Kodak Professional wraca na europejski rynek
Już niebawem na rynku pojawi się komplet chemii fotograficznej do wywoływania zdjęć analogowych Kodak Professional. W ofercie znajdą się zarówno odczynniki do negatywów czarno-białych,...
19
Powiązane artykuły