Fotografie Wadima Jurkiewicza we Wrocławiu

W 2011 roku przypada setna rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych fotografów powojennej Polski - Wadima Jurkiewicza. Jest to znakomita okazja, by przypomnieć tę niezwykle kreatywną postać. W dniach 6 sierpnia - 1 października 2011 w Dolnośląskim Centrum Fotografii "Domek Romański" prezentowana będzie monograficzna wystawa Wadima Jurkiewicza, której towarzyszyć będzie album dokumentujący jego dokonania artystyczne. Wernisaż odbędzie się w piątek, 5 sierpnia o godz. 17.00. Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt czarno-białych fotografii, przede wszystkim z lat 50. i 60.
fot. Wadim Jurkiewicz

W dniach 6 sierpnia - 1 października 2011 w Dolnośląskim Centrum Fotografii "Domek Romański" we Wrocławiu prezentowana będzie monograficzna wystawa fotografii Wadima Jurkiewicza, która została zorganizowana z okazji setnej rocznicy urodzin artysty. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną prace ze wszystkich etapów jego twórczości - począwszy od zdjęć krajobrazowych i dokumentalnych, aż po abstrakcyjne impresje. Wernisaż odbędzie się w piątek, 5 sierpnia o godz. 17:00.

Wadim Jurkiewicz - choć jego twórczość i osoba są dziś nieco zapomniane i niedoceniane - był postacią niezwykle barwną. Z wykształcenia lekarz, z zamiłowania artysta. Przed II wojną światową zajmował się malarstwem, później zainteresowała go fotografia. Był samoukiem. W 1952 roku wstąpił do Związku Polskich Artystów Fotografików. W roku 1957 rozpoczął działalność fotograficzną wraz z Bożeną Michalik, Zbigniewem Staniewskim i Edmundem Witeckim w ramach twórczych poszukiwań wrocławskiej grupy "Podwórko". Jego prace pokazywane były na wystawach na całym świecie. Wadim Jurkiewicz zginął tragicznie rażony prądem w swej ciemni fotograficznej 15 maja 1962 roku.


Wystawa fotografii Wadima Jurkiewicza
Wernisaż: 5.08.2011, godz. 17:00
Termin: 6.08-1.10.2011

Dolnośląskie Centrum Fotografii "Domek Romański"
Galeria Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
pl. bpa Nankiera 8
Wrocław

fot. Wadim Jurkiewicz

fot. Wadim Jurkiewicz

fot. Wadim Jurkiewicz

fot. Wadim Jurkiewicz

fot. Wadim Jurkiewicz
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
3
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - test obiektywu
28 Sty 2019
Czy Tokina FíRIN to obiektyw, który rozgrzeje serca fotografów systemu Sony E? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Jednak my dogłębnie przyjrzeliśmy się modelowi 20 mm f/2 FE AF.
0