Fotografie Wadima Jurkiewicza we Wrocławiu

W 2011 roku przypada setna rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych fotografów powojennej Polski - Wadima Jurkiewicza. Jest to znakomita okazja, by przypomnieć tę niezwykle kreatywną postać. W dniach 6 sierpnia - 1 października 2011 w Dolnośląskim Centrum Fotografii "Domek Romański" prezentowana będzie monograficzna wystawa Wadima Jurkiewicza, której towarzyszyć będzie album dokumentujący jego dokonania artystyczne. Wernisaż odbędzie się w piątek, 5 sierpnia o godz. 17.00. Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt czarno-białych fotografii, przede wszystkim z lat 50. i 60.
fot. Wadim Jurkiewicz

W dniach 6 sierpnia - 1 października 2011 w Dolnośląskim Centrum Fotografii "Domek Romański" we Wrocławiu prezentowana będzie monograficzna wystawa fotografii Wadima Jurkiewicza, która została zorganizowana z okazji setnej rocznicy urodzin artysty. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną prace ze wszystkich etapów jego twórczości - począwszy od zdjęć krajobrazowych i dokumentalnych, aż po abstrakcyjne impresje. Wernisaż odbędzie się w piątek, 5 sierpnia o godz. 17:00.

Wadim Jurkiewicz - choć jego twórczość i osoba są dziś nieco zapomniane i niedoceniane - był postacią niezwykle barwną. Z wykształcenia lekarz, z zamiłowania artysta. Przed II wojną światową zajmował się malarstwem, później zainteresowała go fotografia. Był samoukiem. W 1952 roku wstąpił do Związku Polskich Artystów Fotografików. W roku 1957 rozpoczął działalność fotograficzną wraz z Bożeną Michalik, Zbigniewem Staniewskim i Edmundem Witeckim w ramach twórczych poszukiwań wrocławskiej grupy "Podwórko". Jego prace pokazywane były na wystawach na całym świecie. Wadim Jurkiewicz zginął tragicznie rażony prądem w swej ciemni fotograficznej 15 maja 1962 roku.


Wystawa fotografii Wadima Jurkiewicza
Wernisaż: 5.08.2011, godz. 17:00
Termin: 6.08-1.10.2011

Dolnośląskie Centrum Fotografii "Domek Romański"
Galeria Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
pl. bpa Nankiera 8
Wrocław

fot. Wadim Jurkiewicz

fot. Wadim Jurkiewicz

fot. Wadim Jurkiewicz

fot. Wadim Jurkiewicz

fot. Wadim Jurkiewicz
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm GFX 100 - pierwsze wrażenia
27 Cze 2019
GFX 100 to aparat, który w świecie średnioformatowych bezlusterkowców ma „przekraczać granice”. Jednak czy flagowiec systemu Fujifilm faktycznie sprosta wymaganiom fotografów? Oto nasze wnioski i przemyślenia.
0
Fujifilm GFX 100 - zdjęcia przykładowe
26 Cze 2019
W nasze ręce trafił król średnioformatowego systemu Fujifilm. Zobaczcie, jak wyglądają 102-megapikselowe zdjęcia z GFX 100!
7
Fujifilm Instax Mini LiPlay - szybki test
21 Cze 2019
Najnowszy hybrydowy aparat Fujifilm łączy w sobie zalety natychmiastówki i przenośnej drukarki. To też najmniejszy Instax w historii. Sprawdzamy, jaki jest naprawdę.
1
Sigma 105 mm f/1.4 DG HSM ART - test obiektywu
21 Cze 2019
Czy Sigma modelem 105 mm f/1.4 DG HSM ART przekroczyła kolejne granice w segmencie portretowych szkieł? Dziś poznacie odpowiedź!
5