Fotografie Wadima Jurkiewicza we Wrocławiu

W 2011 roku przypada setna rocznica urodzin jednego z najwybitniejszych fotografów powojennej Polski - Wadima Jurkiewicza. Jest to znakomita okazja, by przypomnieć tę niezwykle kreatywną postać. W dniach 6 sierpnia - 1 października 2011 w Dolnośląskim Centrum Fotografii "Domek Romański" prezentowana będzie monograficzna wystawa Wadima Jurkiewicza, której towarzyszyć będzie album dokumentujący jego dokonania artystyczne. Wernisaż odbędzie się w piątek, 5 sierpnia o godz. 17.00. Na ekspozycji zaprezentowanych zostanie kilkadziesiąt czarno-białych fotografii, przede wszystkim z lat 50. i 60.
fot. Wadim Jurkiewicz

W dniach 6 sierpnia - 1 października 2011 w Dolnośląskim Centrum Fotografii "Domek Romański" we Wrocławiu prezentowana będzie monograficzna wystawa fotografii Wadima Jurkiewicza, która została zorganizowana z okazji setnej rocznicy urodzin artysty. Na ekspozycji zaprezentowane zostaną prace ze wszystkich etapów jego twórczości - począwszy od zdjęć krajobrazowych i dokumentalnych, aż po abstrakcyjne impresje. Wernisaż odbędzie się w piątek, 5 sierpnia o godz. 17:00.

Wadim Jurkiewicz - choć jego twórczość i osoba są dziś nieco zapomniane i niedoceniane - był postacią niezwykle barwną. Z wykształcenia lekarz, z zamiłowania artysta. Przed II wojną światową zajmował się malarstwem, później zainteresowała go fotografia. Był samoukiem. W 1952 roku wstąpił do Związku Polskich Artystów Fotografików. W roku 1957 rozpoczął działalność fotograficzną wraz z Bożeną Michalik, Zbigniewem Staniewskim i Edmundem Witeckim w ramach twórczych poszukiwań wrocławskiej grupy "Podwórko". Jego prace pokazywane były na wystawach na całym świecie. Wadim Jurkiewicz zginął tragicznie rażony prądem w swej ciemni fotograficznej 15 maja 1962 roku.


Wystawa fotografii Wadima Jurkiewicza
Wernisaż: 5.08.2011, godz. 17:00
Termin: 6.08-1.10.2011

Dolnośląskie Centrum Fotografii "Domek Romański"
Galeria Ośrodka Kultury i Sztuki we Wrocławiu
pl. bpa Nankiera 8
Wrocław

fot. Wadim Jurkiewicz

fot. Wadim Jurkiewicz

fot. Wadim Jurkiewicz

fot. Wadim Jurkiewicz

fot. Wadim Jurkiewicz
 
Komentarze
Polecane artykuły
Nikon Z6 - test aparatu
18 Gru 2018
Sprawdziliśmy czy Nikon Z6 jest w stanie dorównać świetnemu bezlusterkowcowi Sony A7 III.
0
BenQ SW240 - test monitora
4 Gru 2018
Nareszcie na rynku pojawił się budżetowy monitor ze sprzętową kalibracją, który ma oferować bardzo dobrą jakość obrazu i świetną ergonomię za naprawdę nieduże pieniądze. Sprawdzamy, czy BenQ SW240 ma szansę przekonać do siebie miłośników fotografii.
4
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - test obiektywu
30 Lis 2018
Wysoka wydajność, wytrzymałość i niezawodność - mają to być trzy przymioty trzeciej odsłony reporterskiego zooma Canona. Czy w takim razie mamy do czynienia z poważnymi usprawnieniami, czy raczej lekką kosmetyką obiektywu kierowanego do profesjonalistów? Sprawdźmy to!
3
Canon EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM - zdjęcia przykładowe
26 Lis 2018
Ciekawi czy trzecia odsłona reporterskiego zooma Canona spełni oczekiwania profesjonalistów? Zobaczcie, jak w praktyce wypada najnowszy model EF 70-200 mm f/2.8L IS III USM.
5