Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Hasselblad H3D-II - czwarta generacja

0

Autor: Łukasz Kacperczyk

17 Wrzesień 2007
Artykuł na: 9-16 minut
Hasselblad poinformował o wprowadzeniu na rynek kolejnej generacji średnioformatowej lustrzanki cyfrowej. Model H3D-II będzie tak jak poprzednicy dostępny w trzech rozdzielczościach matrycy - 22, 31 i 39 Mp. Producent podkreśla poprawki ergonomii obsługi oraz wykorzystanie systemu chłodzenia matrycy. Zwiększono też przekątną ekranu LCD do obowiązujących w tym segmencie 3 cali.

Na razie nie mamy zbyt wiele informacji na temat nowego aparatu, ale zakładamy, że został dość mocno oparty na poprzednikach. Tym bardziej, że sam producent określił go jako nowe wcielenie H3D, które będzie dostępne w tych samych wersjach jeśli chodzi o rozdzielczość matrycy.

Hasselblad H3D-II

Hasselblad H3D-II wykorzystuje matrycę CCD o wymiarach 48x36 mm. Producent chwali się systemem chłodzenia przetwornika, który odprowadza ciepło na obudowę aparatu, dzięki czemu sensor się nie przegrzewa, co powinno skutkować lepszą jakością zdjęć przy długich czasach ekspozycji. Firma podkreśla ulepszenie sposobu obsługi, które ponoć znacznie poprawia ergonomię pracy, oraz zaawansowany system korekty aberracji chromatycznej i winietowania Digital APO Correction III. Warto zwrócić uwagę na zwiększenie przekątnej wyświetlacza LCD z 2,2 cala (w H3D) do 3 cali w najnowszym modelu. Mimo że mamy do czynienia z aparatem powstałym z myślą głównie o pracy w studiu, szwedzki producent wyposażył H3D-II w GPS-a, nazywając ten system Global Image Locator (GIL) i decydując się na dużą integrację z coraz popularniejszym serwisem Google Earth. W informacji prasowej zapowiedziano też nowe oprogramowanie do obróbki zdjęć o nazwie Phocus, ale to wszystko, co o nim wiemy. Więcej szczegółów jak tylko zostaną udostępnione.

Nie znamy na razie ani ceny, ani terminu dostępności opisywanego aparatu.

Hasselblad H3D-II - tylna ścianka z 3-calowym ekranem LCD

Poniżej zamieszczamy informację prasową od polskiego dystrybutora Hasselblada poznańskiej firmy GVP.

Hasselblad wprowadza na rynek H3D-II, swoją czwartą generację highendowego aparatu lustrzanego DSLR

...udoskonalona integracja fotograficzna i funkcjonalność, lepsze chłodzenie czujnika, nowy i bardziej intuicyjny w obsłudze interfejs użytkownika i jasny, 3-calowy wyświetlacz...

Wraz z wprowadzeniem na rynek H3D-II, czwartej edycji systemu aparatów, które mogą teraz śmiało pretendować do miana najdoskonalszych cyfrowych aparatów lustrzanych na świecie, linia produktów Hasselblada H3D osiąga dziś nowy poziom cyfrowej dojrzałości i integracji. Oferując niezrównaną jakość obrazu dzięki doskonałemu połączeniu hardware'u, software'u oraz soczewek, H3D-II jest zdecydowanym liderem w kategorii highendowych DSLR, stanowiących obecnie uznany segment rynku fotograficznego.

Kompletny DSLR to więcej niż tylko suma jego poszczególnych części, H3D-II jest jedyny w swoim rodzaju z uwagi na połączenie jakości obrazu i elastyczności. Zachowując całą gamę soczewek cyfrowych i zapewniając wybór pomiędzy 22-, 31- lub 39-megapikselowym systemem zapisu obrazu wykorzystującym matryce CCD o wymiarach do 48x36 mm - czyli największy z dziś dostępnych, ponad dwukrotnie większy niż nawet największe czujniki aparatów 35mm - H3D-II ma obecnie duży i jasny 3-calowy wyświetlacz, który pozwala zarówno na udoskonalony pogląd zapisanych obrazów jak i niższy pobór prądu.

Odzwierciedlając wyższy poziom integracji systemowej, wszystkie podstawowe funkcje aparatu są regulowane przez cyfrowe menu, które mogą być teraz sterowane z pojedynczej kontrolki z przełącznikiem tarczowym na uchwycie H3D-II, co sprawia, że obsługa aparatu jest prostsza i bardziej wydajna. Do kontrolek aparatu dodano też nowy oddzielny przycisk do bezpośredniej kontroli ustawień ISO i balansu bieli.

W celu optymalizacji cyfrowej jakości obrazu DSLR, Hasselblad określił następujące kluczowe komponenty systemowe: doskonały system optyczny, składający się z najlepszych soczewek połączonych z największym możliwym formatem czujnika, pełna integracja umożliwiająca korekcję soczewek i własny Ultra-Focus Hasselblada, a także najlepszy z możliwych konwerter RAW. Efektem zamontowania wszystkich tych komponentów są niezrównanej jakości obrazy (tzw. STAR Quality), elastyczność fotografii i profesjonalny wygląd.

W H3D-II, Hasselblad wziął pod uwagę każdy z powyższych komponentów systemowych, aby zapewnić niedościgniony poziom jakości obrazu, który sprawdza się lepiej niż jakikolwiek profesjonalny system aparatów cyfrowych obecnie dostępnych na rynku i który gwarantuje doskonałą rozdzielczość pikseli, lepsze barwy, oraz udoskonalone odzwierciedlenie szczegółów. Przy użyciu obiektywów HC z soczewkami HCD Hasselblada system aparatów oferuje pełną cyfrową korekcję soczewek dzięki swemu oprogramowaniu, Digital APO Correction III, które oprócz aberracji barw i zniekształceń może teraz korygować zjawiska winietowania.

Szum na zdjęciu został w H3D-II znacząco zmniejszony dzięki udoskonaleniu chłodzenia czujnika, osiągniętemu przez zamontowanie w CCD dodatkowo fizycznego "wentylatora", rozpraszającego wytwarzane ciepło na całą obudowę aparatu i znacząco obniżającego temperaturę systemu. Jako komponent oczekiwanego wkrótce rewolucyjnego oprogramowania Hasselblada do obróbki zdjęć, Phocus, Hasselblad RAW Converter (HRC) ma również niezwykłą zdolność likwidowania mor umożliwiającą ich usuwanie z jakichkolwiek plików 3FR, w tym nawet z ponownie obrabianych zdjęć robionych w formacie 3FR na wcześniejszych generacjach aparatów Hasselblada.

Odzwierciedlając dążenie Hasselblada do stałej innowacji technologicznej, H3D-II posiada również Global Image Locator (GIL) Hasselblada, jedynym zintegrowanym produktem GPS automatycznie zapisującym dokładne współrzędne geograficzne aparatu precyzyjnie w momencie robienia zdjęcia. Dane te są zintegrowane z metadanymi specjalnego pliku zdjęcia i wykorzystywane razem z nowym programem Hasselblada do obróbki zdjęć, Phocus, w celu umożliwienia lokalizacji zdjęć na mapie lub odnalezienia w systemie plików komputera przy wykorzystaniu współrzędnych GPS jako poszukiwanego hasła. Wszystkie pliki zdjęcia zrobione lub zapisane w danej lokalizacji mogą być łatwo zidentyfikowane i znalezione. Jako że do programu Phocus Hasselblada został wbudowany bezpośredni link do Google Earth, jest też możliwe ustalenie przez internet, jakie pliki zdjęcia były zapisane w danej lokalizacji. Dzięki funkcjonalności Google użytkownik może też oglądać zdjęcia z tagami GPS, surfować pomiędzy nimi, a nawet do nich.

Christian Poulsen, Prezes Zarządu Hasselblada, komentuje to następująco: "Prezentując H3D-II Hasselblada, wierzymy, że najlepszy highendowy aparat lustrzany DSLR na świecie właśnie stał się jeszcze doskonalszy. Poprzez dalsze zwiększenie poziomu integracji dzięki udoskonaleniu kontrolek, funkcjonalności i chłodzenia czujnika, dodanie nowego i bardziej intuicyjnego interfejsu użytkownika i jasnego, 3-calowego wyświetlacza, w dalszym ciągu odpowiadamy na potrzeby profesjonalnych fotografów i zapewniamy ich, że inwestując w Hasselblada, dokonali właściwego wyboru. H3D-II stanowi dalszą ewolucję najbardziej zaawansowanego systemu aparatów lustrzanych DSLR na świecie i wyznaczy nowy standard cyfrowej jakości fotograficznej."

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Nikon oznaczył modele D3500 i D5600 jako "stare". To oznacza koniec produkcji budżetowych lustrzanek. A co oferuje na ich miejsce?
1
0
102 Mp w cenie i rozmiarach GFX 50S - czy taki będzie Fujifilm GFX 100S?
102 Mp w cenie i rozmiarach GFX 50S - czy taki będzie Fujifilm GFX 100S?
Wyciekła informacja o dacie premiery i cenie 100-megapikselowego aparatu Fujifilm GFX 100S. Czy to możliwe, że będzie tańszy od pełnoklatkowych lustrzanek?
24
1
Sony Airpeak to najmniejszy dron, który uniesie aparaty serii Alpha
Sony Airpeak to najmniejszy dron, który uniesie aparaty serii Alpha
Dziś Sony uchyliło wreszcie rąbka tajemnicy na temat nadchodzącego drona. Airpeak to model, który ma szansę zdemokratyzować segment profesjonalnych ujęć z...
8
1
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (3)