Śledzenie twarzy - kto za tym stoi

Uważni czytelnicy Fotopolis.pl z pewnością zauważyli, że najczęściej dodawaną nową funkcją w ostatnio zaprezentowanych aparatach kompaktowych różnych firm jest "detekcja twarzy". Skąd nagle taka epidemia wśród producentów aparatów cyfrowych? Ktoś musi za tym stać. W naszym artykule odkrywamy kto.
Prawie 90% zdjęć wykonywanych aparatami kompaktowymi to zdjęcia ludzi. Nietrudno zgadnąć, że celem takich fotografii jest jak najlepsze oddanie twarzy fotografowanej osoby. Jesteśmy w stanie zaakceptować nieostry krajobraz w tle, ale już nie rozmazane twarze osób na pierwszym planie. Biorąc pod uwagę, że większość użytkowników cyfrowych aparatów kompaktowych to zupełni amatorzy, idealnie byłoby, gdyby aparat sam odnajdywał twarze w kadrze i dobierał nastawy aparatu tak, aby były ostre i dobrze naświetlone.

źródło: materiały firmowe FotoNation

Brzmi jak science-fiction? Nie dla wszystkich. Na pewno nie dla firmy FotoNation, która prawie rok temu opracowała i zaczęła sprzedawać system FaceTracker. Technologia okazała się na tyle skuteczna, że szybko zaczęła się sprzedawać jak świeże bułeczki. Tajemnicą poliszynela jest, że właśnie FaceTracker znajduje się w większości aparatów wyposażonych w funkcję śledzenia twarzy. Oficjalnie przyznają się to tego firmy Pentax, Samsung i Nokia, która implementuje ten system do telefonów komórkowych serii N z aparatami cyfrowymi.

FotoNation FaceTracker

Choć szczegóły działania systemu FaceTracker są tajemnicą firmy, to wiadomo, że bazuje on na bibliotece oprogramowania, która pozwala na wykrywanie, zaznaczanie i śledzenie ludzkich twarzy znajdujących (i poruszających) się w obrębie kadru. System jest w stanie na bieżąco śledzić do dziewięciu twarzy. Informacją zwrotną dla użytkownika aparatu są ramki wyświetlone wokół wykrytych twarzy. System wykrywa twarze zarówno w pozycjach en face, jak i z profilu. Następnie, tuż przed wykonaniem zdjęcia FaceTracker pozwala oprogramowaniu aparatu na dobór parametrów zapewniający prawidłowe oddanie fotografowanych twarzy. Odpowiednio dobierana jest ostrość i ekspozycja - również przy zastosowaniu lampy błyskowej. Oprogramowanie FotoTracker wykrywa również obrócenie obrazu o 90° - niezależnie od tego czy aparat jest wyposażony w sensor ruchu. Teraz pozostaje już tylko przycisnąć spust aparatu.

porównanie ekspozycji bez i z systemem FaceTracker - źródło: materiały firmowe FotoNation

Zastosowanie systemu FaceTracker w oprogramowaniu aparatu cyfrowego wprowadza do menu tryb FacePriority - priorytet twarzy FP. (Jest to nazwa FotoNation i poszczególni producenci mogą nazywać ten tryb własnymi określeniami.) Składa się on z trzech podstawowych składowych:
  • FP Auto Focus - umożliwia automatyczne ustawiania ostrości na obiekty poza centrum kadru,
  • FP Auto Exposure - umożliwia tryb priorytetu ekspozycji dla pola, w którym znajduje się twarz,
  • FP Color Balance - umożliwia automatyczny dobór balansu bieli zoptymalizowanego do oddania tonów skóry.
Jak widać inżynierowie FotoNation pomyśleli o najważniejszych aspektach fotografowania twarzy, które konieczne są do otrzymania prawidłowego zdjęcia człowieka lub ludzi. Najnowsza wersja FaceTrackera posiada także dodatkowe możliwości, które mogą być wykorzystywane do specyficznych zastosowań. Na przykład oprogramowanie umożliwia automatyczne przycinanie zdjęcia portretowego do poziomu ramion w celu umieszczenia go w książce telefonicznej telefonu komórkowego obok wpisu z daną osobą. Firma FotoNation kieruje swoją ofertę również do producentów sprzętu wideo i sprzętu do telekonferencji.

demonstracja systemu FaceTracker na targach PMA 2007 - źródło: materiały redakcji

Warto na koniec wspomnieć o kilku aspektach technicznych implementacji rozwiązania FotoNation w sprzęcie elektronicznym - bo zastosowanie FaceTrackera już dawno wyszło poza aparaty fotograficzne. Główną zaletą systemu jest duża szybkość działania. System użyty we współczesnych kompaktach działa praktycznie w czasie rzeczywistym "na żywo" śledząc do dziewięciu twarzy z szybkością 30 klatek na sekundę. Jest to możliwe dzięki minimalizacji ilości przetwarzanych informacji, uniwersalnemu charakterowi (skalarności) zastosowanych algorytmów pozwalającemu na daleko idącą adaptację systemu do danego urządzenia, a także na specjalnych technologiach przewidujących rozmieszczenie twarzy w kadrze.

Te cechy zdecydowały o sukcesie niesamowitej technologii FaceTracker. Sama firma FotoNation z pewnością ma w zanadrzu jeszcze kilka rozwiązań, które ocierają się o fantastykę naukową i zaskoczą obserwatorów rynku. Natomiast przeciętny użytkownik zauważy tylko doskonałą jakość zdjęć i nie musi wiedzieć jak zaawansowane technologie za tym stoją. Przecież tego właśnie oczekujemy po postępie technicznym.
Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4