Nowość Olympusa! CAMEDIA C-5050ZOOM

Olympus ogłosił wprowadzenie na rynek nowego modelu. Jest to aparat wyposażony w 5-magapikselową matrycę oraz funkcje pozwalające go zaliczyć do klasy profesjonalnych, cyfrowych aparatów kompaktowych.
Olympus CAMEDIA C-5050ZOOM to zupełnie nowy model w ofercie japońskiego producenta. Przede wszystkim po raz pierwszy w kompaktowym aparacie Olympusa zastosowano matrycę CCD 5 mln. pikseli. To powinno umożliwić uzyskanie zdjęć o rozdzielczości rzędu 2500x1900 pikseli (oficjalnej rodzielczości producent jeszcze nie ujawnił) wystarczającej do profesjonalnych zastosowań.

Olympus CAMEDIA C-5050ZOOM

Aparat umożliwia oczywiście ręczne wybieranie wartości przysłony, czasu i ostrości. Dostępne są także ustawienia automatyczne oraz pięć programów tematycznych.

C-5050ZOOM wyposażony jest w jasny obiektyw zoom o jasności f/1.8-2.6 z trzykrotnym zoomem optycznym. Długość ogniskowej wynosi 35-105mm (odpowiednik dla 35mm). Jeżeli to za mało, można skorzystać z zoomu cyfrowego o wartości 3,3.

Nowością w produktach Olympusa jest odchylany monitor LCD, który możemy regulować w zakresie od 20 stopni w dół do 90 stopni w górę. Na górze aparatu znajdziemy także "gorącą stopkę" dla lampy błyskowej, co powinno zadowolić wielu profesjonalnych fotografów. Dzięki temu nie będzie już konieczności budowania konstrukcji z uchwytów, lamp i kabli, jak to miało miejsce w poprzednich modelach tego producenta. Lampa (również ta wbudowana) może być synchronizowana na pierwszą i drugą kurtynę migawki.

tylna ścianka CAMEDIA C-5050ZOOM

W nowym modelu zastosowano cyfrowy, selektywny pomiar matrycowy światła (ESP). Możliwy jest także pomiar punktowy i wielopunktowy. Natomiast za ustawianie ostrości odpowiedzialny jest inteligentny pomiar selektywno-matrycowy TTL iESP działający w oparciu o detekcję kontrastu.

W celu zapewnienia dobrej kolorystyki zdjęć dostępnych jest 9 programów balansu bieli, w których mamy do wyboru aż 4 opcje dla światła żarowego. Dostępny jest też tryb ręczny.

Aparat pozwala na wykonywanie zdjęć z prędkością 3,3 kl/s (do 4 zdjęć) lub 1,7 kl/s (do 11 zdjęć). Wykonane zdjęcia możemy ocenić za pomocą funkcji histogramu. Producent podkreśla w swoich materiałach ergonomię rozmieszczenia przycisków, która pozwala na bardzo intuicyjną pracę z aparatem.

Jako jedyny na rynku Olympus CAMEDIA C-5050ZOOM obsługuje aż trzy standardy kart pamięci: SmartMedia, CompactFlash typ I i II oraz, nowe xD-Picture Card (dostarczana karta 32MB)

Jak widać Olympus celuje nowym modelem w rynek profesjonalnych aparatów kompaktowych zajęty do tej pory przez Canona i Nikona. Znając rozsądne podejście firmy do kwestii ceny, aparata może znaleźć wielu zwolenników.

Pełne specyfikacje modelu zaprezentowane będą podczas targów Photokina 2002. Aparat ma trafić do sprzedaży w lisotpadzie 2002. Tymczasem przedstawiamy podstawowe cechy modelu C-5050ZOOM:
 • CCD 5,000,000 pikseli (efektywna ilość pikseli)
 • jasny 3-krotny obiektyw zoom f/1.8 - f/2.6 (odpowiednik obiektywu 35 - 105 mm w aparacie małoobrazkowym - 35 mm) oraz 3.3-krotny zoom cyfrowy
 • monitor LCD z możliwością zmiany kąta ustawienia (nachyla się do dołu o 20 stopni oraz do góry o 90stopni)
 • złącze typu "gorąca stopka" oraz silna wbudowana lampa błyskowa z licznymi trybami pracy (łącznie z synchronizacją na pierwszą i drugą kurtynę migawki oraz pomocniczymi błyskami stroboskopowymi)
 • ESP (Pomiar selektywno-matrycowy), Pomiar punktowy oraz wielopunktowy pomiar oświetlenia - możliwość wyświetlenia histogramu w trybie fotografowania
 • regulowana przysłona oraz prędkość migawki (16-1/2,000s)
 • tryb ręcznego ustawiania parametrów łącznie z ręcznym ustawianiem ostrości
 • pięć programów tematycznych oraz dwa tryby wykonywania zdjęć seryjnych: 11 zdjęć z prędkością 1,7 kl/s, bądź też 4 zdjęcia przy prędkości 3,3 kl/s
 • balans bieli: pełna automatyka (TTL), ręczny wybór jednego z 9-ciu zaprogramowanych trybów -obejmuje 4 ustawienia dla światła jarzeniowego oraz opcja One Touch
 • kompatybilny z kartami xD-Picture Card, SmartMedia, Compact Flash oraz Microdrive (1GB)
 • USB typu AutoConnect

Komentarze
Polecane artykuły
Leica Q2 - pierwsze wrażenia [WIDEO]
22 Mar 2019
Matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia. O pracy z najnowszym pełnoklatkowym kompaktem opowiada Michał Massa Mąsior.
0
Leica Q2 - zdjęcia przykładowe
20 Mar 2019
Nowa pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 47,4 Mp, dobrze znany szerokokątny obiektyw Summilux 28 mm f/1.7 ASPH, uszczelniony korpus i odświeżona ergonomia - zobaczcie na co stać drugą generację kompaktu Leiki.
0
Venus Optics Laowa 9 mm f/2.8 Zero-D teraz także w wersji z mocowaniem Mikro Cztery Trzecie
15 Mar 2019
Pokazana w zeszłym roku ultraszerokokątna stałka bez dystorsji doczekała się wariantu z mocowaniem M43. Na sklepowe póki trafi jeszcze w marcu.
0
Panasonic Lumix S1R - zdjęcia przykładowe
11 Mar 2019
O modelu Lumix S1R powiedziano już wiele, jednak jakość obrazu wciąż pozostawała pewną tajemnicą. Do teraz. W nasze ręce wpadł flagowiec nowego pełnoklatkowego systemu Panasonica!
4