Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Nowość Olympusa! CAMEDIA C-5050ZOOM

0

Autor: Michał Sułkiewicz

21 Sierpień 2002
Artykuł na: 6-9 minut
Olympus ogłosił wprowadzenie na rynek nowego modelu. Jest to aparat wyposażony w 5-magapikselową matrycę oraz funkcje pozwalające go zaliczyć do klasy profesjonalnych, cyfrowych aparatów kompaktowych.

Olympus CAMEDIA C-5050ZOOM to zupełnie nowy model w ofercie japońskiego producenta. Przede wszystkim po raz pierwszy w kompaktowym aparacie Olympusa zastosowano matrycę CCD 5 mln. pikseli. To powinno umożliwić uzyskanie zdjęć o rozdzielczości rzędu 2500x1900 pikseli (oficjalnej rodzielczości producent jeszcze nie ujawnił) wystarczającej do profesjonalnych zastosowań.

Olympus CAMEDIA C-5050ZOOM

Aparat umożliwia oczywiście ręczne wybieranie wartości przysłony, czasu i ostrości. Dostępne są także ustawienia automatyczne oraz pięć programów tematycznych.

C-5050ZOOM wyposażony jest w jasny obiektyw zoom o jasności f/1.8-2.6 z trzykrotnym zoomem optycznym. Długość ogniskowej wynosi 35-105mm (odpowiednik dla 35mm). Jeżeli to za mało, można skorzystać z zoomu cyfrowego o wartości 3,3.

Nowością w produktach Olympusa jest odchylany monitor LCD, który możemy regulować w zakresie od 20 stopni w dół do 90 stopni w górę. Na górze aparatu znajdziemy także "gorącą stopkę" dla lampy błyskowej, co powinno zadowolić wielu profesjonalnych fotografów. Dzięki temu nie będzie już konieczności budowania konstrukcji z uchwytów, lamp i kabli, jak to miało miejsce w poprzednich modelach tego producenta. Lampa (również ta wbudowana) może być synchronizowana na pierwszą i drugą kurtynę migawki.

tylna ścianka CAMEDIA C-5050ZOOM

W nowym modelu zastosowano cyfrowy, selektywny pomiar matrycowy światła (ESP). Możliwy jest także pomiar punktowy i wielopunktowy. Natomiast za ustawianie ostrości odpowiedzialny jest inteligentny pomiar selektywno-matrycowy TTL iESP działający w oparciu o detekcję kontrastu.

W celu zapewnienia dobrej kolorystyki zdjęć dostępnych jest 9 programów balansu bieli, w których mamy do wyboru aż 4 opcje dla światła żarowego. Dostępny jest też tryb ręczny.

Aparat pozwala na wykonywanie zdjęć z prędkością 3,3 kl/s (do 4 zdjęć) lub 1,7 kl/s (do 11 zdjęć). Wykonane zdjęcia możemy ocenić za pomocą funkcji histogramu. Producent podkreśla w swoich materiałach ergonomię rozmieszczenia przycisków, która pozwala na bardzo intuicyjną pracę z aparatem.

Jako jedyny na rynku Olympus CAMEDIA C-5050ZOOM obsługuje aż trzy standardy kart pamięci: SmartMedia, CompactFlash typ I i II oraz, nowe xD-Picture Card (dostarczana karta 32MB)

Jak widać Olympus celuje nowym modelem w rynek profesjonalnych aparatów kompaktowych zajęty do tej pory przez Canona i Nikona. Znając rozsądne podejście firmy do kwestii ceny, aparata może znaleźć wielu zwolenników.

Pełne specyfikacje modelu zaprezentowane będą podczas targów Photokina 2002. Aparat ma trafić do sprzedaży w lisotpadzie 2002. Tymczasem przedstawiamy podstawowe cechy modelu C-5050ZOOM:

 • CCD 5,000,000 pikseli (efektywna ilość pikseli)
 • jasny 3-krotny obiektyw zoom f/1.8 - f/2.6 (odpowiednik obiektywu 35 - 105 mm w aparacie małoobrazkowym - 35 mm) oraz 3.3-krotny zoom cyfrowy
 • monitor LCD z możliwością zmiany kąta ustawienia (nachyla się do dołu o 20 stopni oraz do góry o 90stopni)
 • złącze typu "gorąca stopka" oraz silna wbudowana lampa błyskowa z licznymi trybami pracy (łącznie z synchronizacją na pierwszą i drugą kurtynę migawki oraz pomocniczymi błyskami stroboskopowymi)
 • ESP (Pomiar selektywno-matrycowy), Pomiar punktowy oraz wielopunktowy pomiar oświetlenia - możliwość wyświetlenia histogramu w trybie fotografowania
 • regulowana przysłona oraz prędkość migawki (16-1/2,000s)
 • tryb ręcznego ustawiania parametrów łącznie z ręcznym ustawianiem ostrości
 • pięć programów tematycznych oraz dwa tryby wykonywania zdjęć seryjnych: 11 zdjęć z prędkością 1,7 kl/s, bądź też 4 zdjęcia przy prędkości 3,3 kl/s
 • balans bieli: pełna automatyka (TTL), ręczny wybór jednego z 9-ciu zaprogramowanych trybów -obejmuje 4 ustawienia dla światła jarzeniowego oraz opcja One Touch
 • kompatybilny z kartami xD-Picture Card, SmartMedia, Compact Flash oraz Microdrive (1GB)
 • USB typu AutoConnect
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Czy Sony zamierza zaatakować średni format? Nowy aparat już 26 stycznia
Czy Sony zamierza zaatakować średni format? Nowy aparat już 26 stycznia
Sony zapowiada premierę nowego aparatu. Czy zobaczymy topowy model Sony A9 III lub A9R?
9
0
Canon PowerShot Pick - nadchodzi „inteligentna” kamerka osobista. Czy odmieni media społecznościowe?
Canon PowerShot Pick - nadchodzi „inteligentna” kamerka osobista. Czy odmieni media społecznościowe?
W ostatnich dniach plotkowało się o nowej kamerze Canona, mającej wykorzystywać rozwiązania AI, która miałaby bazować na koncepcie pokazanym w 2018 roku. Dziś wiemy...
4
1
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Produkcja lustrzanek Nikon D3500 i D5600 zatrzymana. Czy to koniec tanich aparatów systemowych?
Nikon oznaczył modele D3500 i D5600 jako "stare". To oznacza koniec produkcji budżetowych lustrzanek. A co oferuje na ich miejsce?
1
1
Powiązane artykuły