xD-Picture Card od Olympusa!

Olympus we współpracy z Fujifilm wprowadza na rynek nowy typ pamięci flash nazwany xD-Picture Card. Potwierdza się zatem informacja sprzed kilku dni - los popularnej pamięci Smart Media jest przesądzony.
Olympus we współpracy z Fujifilm wprowadza na rynek nowy typ pamięci flash nazwany xD-Picture Card. Potwierdza się zatem informacja sprzed kilku dni - los popularnej pamięci Smart Media jest przesądzony.

Przed chwilą umieściliśmy prawie identyczną informację pochodzącą od Fujifilm. Mimo, że przedsięwzięcie jest wspólne zdecydowaliśmy się na dwie odsłony prezentujące stanowiska i propozycje obu firm.Stało się! Olympus i Fuji zdecydowały się na odejście od dużych gabarytowo kart SM na rzecz maleńkiej karty xD. W 0.85 cm3 upchano póki co 128MB, w grudniu spodziewana jest premiera pamięci 256MB natomiast w przyszłym roku pojawią się 512MB i 1GB. Docelowa pojemność to 8GB!!! Ale na to poczekamy jeszcze kilka lat.

Użytkownicy sprzętu wykorzystującego pamięć Smart Media zostali od razu uspokojeni. Obie firmy w dalszym ciągu będą produkować akcesoria i zapewniać support techniczny - do czasu "aż nie będzie takiej potrzeby". Niemniej należy spodziewać się końca produkcji aparatów na SM dzięki czemu kolejne konstrukcje będą zapewne mniejsze.

Na razie nie znamy przybliżonych cen nowych kart pamięci lecz możemy się spodziewać ostrej konkurencji z coraz popularniejszymi kartami Secure Digital. Szanse na niższą cenę są duże - xD przejmuje cechę Smart Medii czyli brak kontrolera na pokładzie (karta zdana jest na kontroler w aparacie). Inaczej mówiąc xD to pamięć "nie-inteligentna".

Niemniej zarówno Olympus jak i Fujifilm będą starały się lobbować na rzecz popularyzacji nowego formatu. Oznacza to próby nakłonienia innych producentów do wprowadzenia i supportowania tego standardu.

Zapewne xD-Picture Card będzie w najbliższych dniach gorącym tematem. Zapraszamy do przesyłania pytań na ten temat (inicjały w lewym dolnym rogu tekstu). Jesteśmy w stałym kontakcie z obydwoma producentami i postaramy się wyjaśnić wszelkie niejasności, które nie znalazły rozwiązania w niniejszym tekście.Poniżej publikujemy informację prasową Olympusa.

Ultra-kompaktowa karta pamięci do aparatów cyfrowych

Hamburg, Warszawa 30 lipca 2002 - Karta xD-Picture, nowy typ ultra-kompaktowej karty pamięci opracowany wspólnie przez Olympus Optical Co., Ltd. oraz Fuji Photo Film Co., Ltd. ma być wprowadzona na rynek jesienią tego roku.

Karty SmartMedia (TM) powszechnie używane do tej pory w cyfrowych aparatach Olympus i Fujifilm oraz innych urządzeniach elektronicznych zyskały dobrą reputację dzięki łatwości przenoszenia, kompatybilności z komputerami osobistymi oraz korzystnej cenie i stały się standardem, jeśli chodzi o pamięci do elektronicznych urządzeń przenośnych.

Wraz z kartami xD-Picture Card, Olympus oraz Fujifilm połączyły swoje działania, by odpowiedzieć na potrzeby użytkowników dzisiejszych, coraz bardziej zaawansowanych aparatów cyfrowych. Potrzeby te uwarunkowane są następującymi czynnikami:
  • Opracowywanie coraz mniejszych cyfrowych aparatów fotograficznych
  • Dążenie do uzyskania pamięci o większej pojemności
  • Większa kompatybilność nośników danych cyfrowych pomiędzy aparatami pochodzącymi od różnych producentów
Wytwarzanie nowego nośnika pamięci zostanie powierzone korporacji Toshiba.

Inspirację do nazwy karty "xD-Picture Card" dało jej angielskie określenie "eXtreme Digital", ( Wyjątkowo cyfrowa) wskazujące na wyjątkową jakość i przydatność nowego nośnika pamięci do rejestrowania, przechowywania oraz przenoszenia informacji audiowizualnych.

Jesienią tego roku zarówno Olympus jak i Fujifilm planują wprowadzenie na rynek aparatów cyfrowych wykorzystujących jako nośnik pamięci xD-Picture Card. Będą również zachęcali innych producentów aparatów cyfrowych oraz drukarek do przyjęcia standardu xD-Picture Card.

Nowe karty mają zostać wprowadzone do sprzedaży jesienią tego roku i początkowo będą dostępne w pojemnościach 16 MB, 32 MB, 64 MB oraz 128 MB.

Podstawowe cechy karty pamięci - xD-Picture Card:

1. Ultra kompaktowe wymiary 20.0 x 25.0 x 1.7 mm
Mając objętość 0.85 cm3 i ważąc zaledwie 2 g, karta xD-Picture Card może poszczycić się najmniejszym współczynnikiem rozmiarów, co sprawia ze jest bardzo wygodna i łatwo ją przenosić. Miniaturowe rozmiary nowej karty umożliwią konstruowanie mniejszych niż dotychczas cyfrowych aparatów fotograficznych.

2.Planowane pojemności do 8 GB
Początkowo dostępne będą cztery typy kart o pojemnościach: 16 MB, 32 MB, 64 MB oraz 128 MB. Karty 256 MB w grudniu tego roku, zaś karty o pojemnościach 512 MB oraz 1 GB do 8 GB w ciągu kolejnych lat.

3. Podstawowa koncepcja nośnika
Równocześnie z kartami xD-Picture Cards dostępne będą adaptery PC Card oraz czytniki kart podłączane przez interfejs USB, co powoli w prosty sposób przenosić informacje do komputerów osobistych. Opracowywane jest również adapter dla kart typu CompactFlash (TM) , który pozwoliłby wykorzystywanie kart xD-Picture Cards w aparatach przystosowanych do kart CompactFlash (TM). Cały czas rozwijane są możliwości zastosowania nowego typu nośnika w PDA (palmtopach), odtwarzaczach audio oraz innych dziedzinach

SmartMedia jest znakiem handlowym Toshiba Corporation.

xD-Picture Card oraz inne nazwy firm i produktów są własnością odpowiednich właścicieli.


Zobacz tekst z 22.07.2002.
Komentarze
Polecane artykuły
SanDisk Extreme Portable SSD - test dysku SSD
18 Sty 2019
Wytrzymały, pojemny i szybki a do tego naprawdę mały. Najnowszy dysk przenośny SSD SanDisk to jedno z najciekawszych rozwiązań tego typu na rynku. Sprawdziliśmy, jak spisuje się w praktyce!
0
Tokina FíRIN 20 mm f/2 FE AF - zdjęcia przykładowe
8 Sty 2019
Zaawansowana optyka z wyrazistym i kontrastowym obrazem oraz ultraszybki autofokus współpracujący z systemem Sony Fast Hybrid AF - to główne cechy Tokiny FíRIN 20 mm f/2 FE AF. Zobaczcie, jak stałka poradziła sobie w praktyce.
0
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - test obiektywu
31 Gru 2018
Dziś sprawdzamy czy druga odsłona Tamrona SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 to krok w dobrą stronę i faktyczny konkurent systemowych odpowiedników. Producent zapewnia, ze zmiany są zauważalne, a my przyglądamy się im bliżej.
1
Tamron SP 15-30 mm f/2.8 Di VC USD G2 - zdjęcia przykładowe
21 Gru 2018
Po 4 latach Tamron pokazał aktualizację obiektywu 15-30 mm, który szczególnie spodobać może się fotografom krajobrazu, architektury i wnętrz. Otrzymujemy lepszą optykę, szybszy autofokus i bardziej wydajną stabilizację, w tej samej cenie co wcześniej. Zobaczcie, jak sprawdza się w praktyce.
0
zamknij X
Plebiscyt 2018
Zagłosuj
Na najlepsze produkty i wydarzenia roku 2018
Głosuj!