Panasonic Lumix TZ95 - 30-krotny zoom optyczny w kieszonkowym wydaniu

Autor: Michał Chrzanowski

19 Luty 2019
Artykuł na: 4-5 minut

Panasonic Lumix TZ95 To kolejny reprezentant kompaktów z linii TZ. Nowy model może okazać się ciekawą propozycją dla osób poszukujących funkcjonalnych rozwiązań zamkniętych w niewielkim i wszechstronnym aparacie.

Kolejna nowość Panasonika to Lumix TZ95 - kompakt o sporych możliwościach. Zaprezentowany aparat został wyposażony w matrycę MOS o wielkości 1/2,3 cala, która gwarantuje 20.3-megapikselową rozdzielczość. Do tego otrzymujemy optycznie stabilizowany obiektyw Leica DC Vario-Elmar o ekwiwalencie ogniskowych 24-720 mm (dla pełnej klatki) oraz dobrze znaną z innych modeli Panasonica technologię DFD (Depth From Defocus), która odpowiada za szybkość i precyzję ostrzenia. A na tym polu TZ95 ma odznaczać się wyjątkowymi osiągami. Jak zaznacza producent, ma ustawiać ostrość z zawrotną prędkością 0,1 sekundy. Do tego tryb zdjęć seryjnych 10 kl./s (AFS) i 5 kl./s (AFC) i bufor umożliwiający zarejestrowanie do 26 zdjęć RAW powinny wystarczyć do uchwycenia w kadrze wartkiej akcji.

Oczywiście nie zapomniano też o miłośnikach filmowania. Nowym TZ95 nagramy wideo w rozdzielczości 4K (3840x2160) przy 30p/25p (50 Hz) lub 24p w formacie MP4. a także w rozdzielczości Full HD 1920x1080 w formacie AVCHD Progressive lub MP4 (MPEG-4 / H.264) z ciągłym autofokusem. W trybie High Speed Video można rejestrować szybko poruszające się obiekty w rozdzielczości Full HD z prędkością 120/100 kl./s (50 Hz). Dostępny jest również tryb filmu poklatkowego oraz animacji poklatkowej. Dzięki technologii 4K użytkownicy będą mogli cieszyć się także ze znanych rozwiązań: 4K Photo (fotografowanie z szybkością 30 kl./s z rozdzielczością odpowiadającą 8 megapikselom za pomocą wyodrębniania n jednej klatki z pliku 4K), Post Focus i Focus Stacking.

W kompaktowym body TZ95 zamknięto nowy 0,21-calowy wizjer LVF (Live View Finder) o rozdzielczości odpowiadającej 2330 tys. punktów oraz wysoki współczynnik powiększenia wynoszący około 0,53x (odpowiednik w aparacie 35 mm). Widok obrazu przełącza się automatycznie między wizjerem LVF, a monitorem z tyłu aparatu dzięki czujnikowi oka w wizjerze LVF. Aparat wyposażono także w 3-calowy, dotykowy monitor o rozdzielczości 1040 tys. punktów, który można odchylić o 180 stopni do pozycji selfie (tryb autoportretu włącza się automatycznie po obróceniu monitora). Do tego otrzymujemy ergonomię i rozmieszczenie przycisków dobrze znane z poprzednich modeli linii TZ.

Nie zabrakło także zintegrowanej łączności Bluetooth i Wi-Fi, co zapewnia większą zdalne sterowanie i wykonywanie zdjęć oraz umożliwia natychmiastowe i łatwe ich udostępnienie na urządzenia mobilne. Z kolei zastosowany akumulator powinien wystarczyć na wykonanie około 380 ujęć.

Panasonic Lumix TZ95 ma być dostępny w sprzedaży pod koniec kwietnia. Za aparat zapłacimy 449 euro. Polska cena nie została ujawniona.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 X4 - sferyczne 8K dla każdego
Insta360 prezentuje swoją najnowsza flagową kamerkę sferyczną. Insta360 X4 rejestruje wideo 360° w rozdzielczości 8K i standardowe wideo 2D w 4K. Oferuje też o 50% bardziej wydajną...
6
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu budżetowych kamer
Blackmagic PYXIS 6K - pełna klatka, modułowość i świetna cena. Zapowiada się na killera segmentu...
Blackmagic prezentuje PYXIS 6K - jedną z najbardziej wszechstronnych i przystępnych cenowo pełnoklatkowych kamer na rynku.
10
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI Avata 2 - większa wydajność, lepsza kamera, łatwe akrobacje i niższa cena
DJI prezentuje drugą generację drona typu cinewhoop. Model Avata 2 lepsze ma praktycznie wszystko, a do tego poprawia największe niedociągnięcia poprzednika, jak ograniczone możliwości...
20