Marzysz o przekształceniu starych analogów w aparaty cyfrowe? Przystawka Film35 może być odpowiedzią

Marzysz o przekształceniu starych analogów w aparaty cyfrowe? Przystawka Film35 może być odpowiedzią

Pomysłów o przekształceniu analoga w cyfrowy aparat było co niemiara, ale żaden z nich nie ujrzał światła dziennego. Czy z Film35, adapterem montowanym w miejsce filmów, będzie podobnie?

W czasach, gdy aparaty cyfrowe dopiero wkraczały na rynek, wielce popularna była idea adapterów montowanych w miejsce filmów, które miałyby pozwalać na wykonywanie cyfrowych zdjęć za pomocą analogowych aparatów. Pomysłów było wiele: konstrukcja opracowywana na przełomie stulecia przez firmę Silicon Film Technologies, projekt DigiPod, adapter Pseudo, czy będąca obecnie w fazie produkcji przystawka „I’m Back“. Jak na razie żaden z tych projektów nie trafił na rynek. Jednak ten idylliczny pomysł nigdy nie umarł, a teraz nawet dla wszystkich marzycieli o „analogowym twist’cie“ mogło wreszcie pojawić się pewne światełko w tunelu w postaci rozwiązania Film35.

- Jako miłośnicy fotografii analogowej wierzymy w stare rzeczy. Stare wspomnienia nie powinny zostać zapomniane, Jednak czas na rewolucję! Film35 zamienia Twoją tradycyjną kamerę analogową w cyfrowy aparat. Rozbudzi to Wasze zmysły. Wyjątkowe wrażenia związane z używaniem Film35 mogą zachować Twoje "cyfrowe wrażenia analogowe w stylu vintage". Zapomniany urok kamery analogowej ponownie obudzi miłośników fotografii analogowej - zaznaczają projektanci Film35.

Znana idea, ale do realizacji jeszcze długa droga

Na chwilę obecną mamy do czynienia jedynie z konceptem Film35, za którym stoi The Realizes Co, firma z siedzibą w Hongkongu. Jednak ten pomysł cyfrowego adaptera montowanego w miejsce filmów w analogowych lustrzankach wydaje się dopracowany. Rozwiązanie wielkości rolki kliszy ma skrywać w sobie 12-megapikselową matrycę CMOS APS-C (format 3:2), którą zdołamy wykonać zdjęcia o rozdzielczości 4240 x 2832 w formacie JPEG, RAW i JPEG + RAW. Fotografować będziemy w stanie w zakresie ISO 100-12800 (ma być dostępna także funkcja Auto ISO) z kompensacją ekspozycji od -5 do +5 EV.

W urządzeniu o wymiarach 43 x 89 x 25 mm znalazło się także miejsce na kartę microSD, akumulator litowo-jonowy, który na jednym naładowaniu ma pozwolić na wykonanie około 150 zdjęć oraz moduł Wi-Fi, dzięki któremu sparujemy Film35 ze smartfonem lub tabletem. Do tego producent opracowuje dedykowaną aplikację, która ma pozwolić nie tylko na kontrolę ekspozycji, lecz także na wybór jednej z sześciu popularnych symulacji klisz filmowych. Co więcej, wykonane zdjęcia będą mogły być natychmiastowo wyświetlone na ekranie urządzenia mobilnego.

Producent nawet podzielił się kilkoma przykładowymi fotografiami. Jednak jak zaznacza, poniższe zdjęcie mają jedynie charakter poglądowy i mają na celu zilustrowanie „stylu i nastroju“, jaki ma dostarczyć przystawka Flim35.

Oczywiście jak większość współczesnych projektów, tak i w przypadku Film35 nie mogło się obejść bez pomocy Kickstartera. Producent wystartował z kampanią promującą, w której za 220 dolarów (około 830 zł) będziecie mogli nabyć swój egzemplarz przystawki Film35. Na chwilę obecną producentowi udało się zebrać 12 400 dolarów z zakładanej kwoty około 109 tys. dolarów. Do pełnej realizacji projektu droga jest jeszcze długa, ale projekt można wspierać przez 39 dni. Jak myślicie, czy Film35 ujrzy światło dzienne?

zdjęcie główne: pexels.com

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7