Konica Minolta DiMAGE X1 z Anti-Shake

0
Michał Sułkiewicz
15 Lipiec 2005
Artykuł na: 17-22 minuty
Koncern Konica Minolta zaprezentował dzisiaj nowy model aparatu z kieszonkowej serii X. DiMAGE X1 jako pierwszy w swojej klasie otrzymał system stabilizacji obrazu Anti-Shake. Obraz z 8-megowej matrycy przetwarzany jest w nowej technologii CxProcess III.
Zaprezentowana dzisiaj nowość firmy Konica Minolta, model DiMAGE X1 to pierwszy aparat w serii X, który wyposażony został w matrycę CCD o rozdzielczości 8 milionów pikseli oraz system stabilizacji obrazu Anti-Shake znany już z bardziej zaawansowanych aparatów tego producenta.

Ogromna rozdzielczość matrycy przekłada się na pliki o wielkości 3264 x 2448 pikseli, co pozwala na wydruk nawet A4 przy 300dpi. Miejmy nadzieję, że peryskopowy obiektyw aparatu z 3-krotnym zoomem optycznym jest w stanie sprostać tak wyśrubowanym parametrom. Bez wątpienia za to, bez niego nie byłoby możliwe zamknięcie całego aparatu w obudowie o grubości 19,5 mm.

Konica Minolta DiMAGE X1

Nad ostrością zdjęć czuwa także system stabilizacji obrazu Anti-Shake, dzięki któremu, jak twierdzi producent możliwe jest wykonywanie zdjęć z ręki nawet przy czasach 1/6 s. Anti-Shake w X1 działa jednak trochę inaczej, niż w pozostałych konstrukcjach firmy. Zamiast kompensować drgania ruchem matrycy, jak to było realizowane do tej pory, w X1 zastosowano rozwiązanie zmieniające położenie modułu obiektywu. Dzięki temu udało się zachować kieszonkowe rozmiary aparatu.

Za jakość zdjęć, gdy już opuszczą tor optyczny aparatu odpowiada nowa technologia przetwarzania obrazu {ITLCxProcess III.] Opracowany w laboratoriach Konica Minolta system umożliwia uzyskiwanie obrazów o niskim poziomie szumów i taką optymalizację barw, aby były jak najbardziej zbliżone do postrzegania ludzkiego oka.

2.5-calowy ekran LCD

X1 otrzymał duży ekran LCD o przekątnej 2.5 cala, który, jak informuje producent jest około 50% jaśniejszy niż poprzednie konstrukcje. Dodatkowo ekran zabezpieczono przed zarysowaniami specjalną płytką z tworzywa.

Miłośnikom nurkowania z pewnością przypadnie do gustu opcjonalna obudowa podwodna MC-DG1, która wytrzymuje zanurzenie aż do 40 m. W zestawie z aparatem otrzymujemy wielofunkcyjną stację dokującą umożliwiającą podłączenie aparatu do komputera, telewizora lub drukarki zgodnej z PictBridge, a także ładowanie standardowego akumulatora litowo-jonowego.

Aparat trafi do sklepów we wrześniu 2005 w sugerowanej cenie 1799 zł.
Poniżej prezentujemy specyfikacje techniczne aparatu oraz pełną informację prasową producenta.

NazwaKonica Minolta DiMAGE X1
Typkieszonkowy cyfrowy aparat kompaktowy
Efektywna rozdzielczość8,0 Mp
Sensor1/1.8 cala 8.3 MP (8 MP efektywnych)
Pamięćkarta pamięci SD/MMC
Rozdzielczość3264 x 2448, 2560 x 1920, 2048 x 1536, 1600 x 1200, 640 x 480
Formaty zapisu obrazuJPEG (DCF 2.0, DPOF 1.1, Exif 2.2)
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresjiJPEG: Fine, Standard, Economy
Obiektyw
 • 7,7 mm ? 23,1 mm (ekw. 35 mm: 37 ? 111 mm)
 • zoom 3x
 • 12 soczewek w 10 grupach
Stabilizacja obrazuAnti-Shake DSP (cyfrowa)
Zoom cyfrowydo 4x
Przysłonaf/3,5 - f/3,8
Migawka1 s - 1/1250 s
Tryby pracyobrazy pojedyncze, obrazy seryjne, samowyzwalacz, obrazy seryjne UHS, zapis progresywny UHS
Tryby ekspozycjiprogramy tematyczne: portret, super makro, krajobraz, zachód słońca, nocny widok, nocny portet, tekst
Pomiar światławielosegmentowy (300 punktów), punktowy
Kompensacja ekspozycji+/- 2 EV co 1/3 EV
Blokada ekspozycjitak
Autobracketingb.d.
Metody pomiaru ostrościszeroki kąt: 0,1 m - nieskończoność, tele: 0,4 m - nieskończoność, super makro: od 0,05 m
Tryby pracy autofocusaszerokie pole (5 punktów), pomiar punktowy, Video AF
Manual focusb.d.
Blokada ostrościtak
Podgląd głębin.d.
CzułośćAuto (ISO 50 - 160), ISO 50 / 100 / 200
Balans bieliAuto, ręczne: światło dzienne, światło żarowe, światło jarzeniowe, chmury
Efektykolor, cz-b, sepia
Korekta obrazub.d.
Zdjęcia seryjne
 • ok. 0,5 kl/s do 3 klatek w serii dla JPEG Standard 3264 x 2448
 • do 10 kl/s w trybie UHS 640 x 480
Rejestracja filmu
 • 640 x 480, 320 x 240
 • 20 kl/s
 • długość ograniczona pojemnością karty
 • dźwięk mono:WAVE
Monitor LCD2,5-calowy TFT LCD, 118 tys. pikseli
Synchronizacja z lampąb.d.
Lampa błyskowawbudowana, liczb. przew. 6.5
Kontrola błyskuTTL: Auto, redukcja czerwonych oczu, błysk wypełniający, lampa wyłączona
Stopka akcesoriówbrak
Matówkan.d.
Lustron.d.
Wizjerbrak wizjera optycznego
Punkt ocznyn.d.
Informacja w wizjerzen.d.
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowado 15 s
Tryby odtwarzaniab.d.
Samowyzwalacztak, 10 s
ZłączaUSB 2.0 Full-speed (prędkość USB 1.1), wyjście wideo (NTSC / PAL) ? wymagana stacja dokująca CA-1 (w zestawie), wejście zasilacza
Pilotb.d.
Zasilanieakumulator litowo-jonowy NP-1, zasilacz 4,7V (opcjonalnie)
Wydajność zasilania (zdjęcia)odtwarzanie - ok. 140 min, zdjęcia - 150
Funkcje indywidualneb.d.
Warunki atmosferyczneb.d.
Gwint statywutak
Obudowametal
Wymiary96 mm x 68 mm x 19.5 mm
Waga135 g (bez akumulatora i karty pamięci)
AkcesoriaW zestawie:
 • akumulator litowo-jonowy (NP-1)
 • stacja dokująca (CA-1)
 • pasek na rękę (HS-DG150)
 • kabel USB (USB-3)
 • kabel wideo (AVC-700)
 • karta SD 32 MB
 • CD-ROM z oprogramowaniem
Opcjonalnie:
 • zasilacz sieciowy
 • futerały
 • łańcuszek metalowy (NS-DG100)
 • obudowa wodoszczelna (MC-DG1)
Oprogramowanieb.d.
Uwagisystem stabilizacji obrazu Anti-Shake
Artykuł na Fotopolis3175


KONICA MINOLTA DiMAGE X1
Pierwszy kompaktowy aparat cyfrowy serii X wyposażony w przetwornik CCD wielkości 8 milionów pikseli oraz system stabilizacji obrazu Anti-Shake


Konica Minolta przełamała granicę możliwości kompaktowego aparatu cyfrowego, konstruując DiMAGE X1 - połączenie najnowocześniejszych technologii obrazowania cyfrowego z legendarną elegancją i smukłością aparatów serii X.

DiMAGE X1 wyposażony jest w 8-megapikselową matrycę typu 1/1,8 cala - największą, jaka jest aktualnie dostępna wśród aparatów kompaktowych oraz rewolucyjny system stabilizacji obrazu, Anti-Shake - technologię pomagającą uzyskiwać nieporuszone zdjęcia. Dla zapewnienia najwyższej jakości obrazu, X1 został wyposażony także w nowy układ optyczny oraz technologię CxProcess III, która umożliwia oddanie barw w sposób maksymalnie zbliżony do ludzkiego wzroku.

Po raz pierwszy w aparacie serii X wprowadzono system stabilizacji obrazu Anti-Shake, ułatwiający uzyskiwanie nieporuszonych zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych. W przeciwieństwie do aparatów cyfrowych DiMAGE serii A oraz Z, najnowszy model X1 wyposażono w nowy, bardziej kompaktowy system stabilizacji, który umożliwił zachowanie zwartej konstrukcji korpusu, bez poświęcania jakości optycznej obiektywu. Dzięki stabilizacji obrazu, możliwe jest fotografowanie z ręki, w słabym świetle, przy czasie otwarcia migawki nawet 1/6 sekundy - ośmiokrotnie dłuższym niż w zwykłych aparatach cyfrowych.

X1 posiada nowy, wewnętrzny obiektyw typu zoom, z trzykrotnym zakresem zmian ogniskowej 7,7-23,1 mm (odpowiednik 37-111 mm dla formatu małoobrazkowego). "Peryskopowy" układ obiektywu zastosowaliśmy po raz pierwszy w roku 2002, w przełomowym, obsypanym wieloma nagrodami, modelu DiMAGE X. W systemie tym, szklany pryzmat zagina drogę światła pod kątem 90 stopni, umożliwiając zmiany ogniskowej wewnątrz aparatu. Ponieważ obiektyw nie wysuwa się w czasie zmian ogniskowej i ustawiania ostrości, aparat zachowuje charakterystyczny, płaski kształt. Taka konstrukcja obiektywu została później wykorzystana przez kilka innych firm fotooptycznych.
Z tyłu aparatu znajduje się duży, 2.5-calowy monitor LCD, ułatwiający kadrowanie, zmianę ustawień w menu i przede wszystkim, oglądanie zdjęć. Monitor chroniony jest specjalną płytką akrylową, odporną na zarysowania.

DiMAGE X1 to nie tylko arcydzieło nowoczesnej technologii. Piękny, metalowy korpus o zaokrąglonych krawędziach jest bardzo wygodny w trzymaniu oraz przyjemny w używaniu. Aparat dostępny jest w trzech kolorach: naturalnym srebrze, tajemniczej czerni oraz zmysłowym burgundzie.

X1 został stworzony, aby dać więcej radości i wolności w wyrażaniu samego siebie. To aparat cyfrowy, jakiego dotąd nie było.

DiMAGE X1 pojawi się w sprzedaży we wrześniu b.r., w cenie sugerowanej 1799 zł.Główne cechy
- Przetwornik CCD wielkości 8 milionów pikseli, typu 1/1,8 cala, zapewniający wysoką jakość obrazu.
- Wbudowany mechanizm stabilizacji obrazu Anti-Shake, ułatwiający uzyskiwanie nieporuszonych zdjęć.
- Duży, 2.5-calowy monitor LCD ułatwiający oglądanie zdjęć, również w jasnym oświetleniu.
- Nowy, "peryskopowy" układ optyczny z 3-krotnym zoomem optycznym, nigdy nie wysuwający się z korpusu aparatu.
- Technologia przetwarzania obrazu CxProcess III, zapewniająca odwzorowanie barw w sposób maksymalnie zbliżony do ludzkiego wzroku.
- Płaska i elegancka, metalowa obudowa.
- Wielofunkcyjna stacja dokująca ułatwiająca przenoszenie obrazów i ładowanie akumulatora.


Funkcje

Najwyższa rozdzielczość wśród kompaktowych aparatów cyfrowych
Przetwornik CCD typu 1/1,8 cala znajdujący się w DiMAGE X1 zawiera około 8 300 000 pikseli - to największa wartość osiągalna w aktualnie dostępnych, kompaktowych aparatach cyfrowych (według stanu na lipiec 2005). DiMAGE X1 umożliwia drukowanie obrazów rozdzielczości 3264 x 2448 do formatu A4, z fotograficzną rozdzielczością druku 300 dpi (do formatu A3 przy 200 dpi).
DiMAGE X1 jest zaskakująco mały. Dzięki ?peryskopowemu? układowi optycznemu, grubość aparatu dyktuje jedynie wielkość przetwornika CCD. Rozmiary zastosowanej matrycy pozwoliły na zmniejszenie grubości aparatu do zaledwie 19,5 mm - po raz pierwszy aparat serii X jest cieńszy niż dwa centymetry.


Technologia przetwarzania obrazu CxProcess III
Dla zapewnienia optymalnej zgodności nowego układu optycznego z 8-megapikselową matrycą CCD typu 1/1,8 cala, DiMAGE X1 wyposażono w najnowszą technologię przetwarzania obrazu opracowaną w laboratoriach koncernu Konica Minolta - CxProcess III. Dzięki umiejętnemu połączeniu wszystkich elementów, DiMAGE X1 pozwala na uzyskiwanie obrazów o niskim poziomie szumu, z naturalnymi barwami, maksymalnie zbliżonymi do barw postrzeganych przez ludzki zmysł wzroku.

Całkowicie nowy system stabilizacji Anti-Shake
Po raz pierwszy w aparacie serii X wprowadzono system stabilizacji obrazu Anti-Shake. System ten, wynaleziony w roku 2003 przez firmę Minolta, ułatwia uzyskiwanie ostrych, nieporuszonych zdjęć w słabych warunkach oświetleniowych. Stabilizacja Anti-Shake jest przydatna w wielu sytuacjach i znacznie poszerza możliwości twórcze. Dzięki stabilizacji obrazu, możliwe jest fotografowanie z ręki, w słabym świetle, przy czasie otwarcia migawki nawet 1/6 sekundy - ośmiokrotnie dłuższym (do 3 stopni EV) niż w zwykłych aparatach cyfrowych.

W przeciwieństwie do aparatów cyfrowych DiMAGE serii A oraz Z, wykorzystujących zmianę położenia przetwornika CCD, X1 wyposażono w nowy system stabilizacji, który przesuwa moduł obiektywu zgodnie z kierunkiem drgań, powstających podczas trzymania aparatu w rękach. Nowy, bardziej kompaktowy system stabilizacji, umożliwił zachowanie płaskiej, zwartej konstrukcji korpusu, bez rezygnacji z jakości optycznej.

Obydwa systemy stabilizacji Anti-Shake: nowy, użyty w DiMAGE X1 oraz mechanizm zmiany położenia przetwornika CCD, gwarantują uzyskiwanie nieporuszonych, ostrych zdjęć, bez konieczności poruszania soczewkami w układzie optycznym. Innymi słowami, obydwa systemy Anti-Shake pozwalają na zachowanie najwyższej jakości optycznej obiektywu.


Nowy, "peryskopowy" obiektyw z 3-krotnym zoomem optycznym, niewysuwającym się na zewnątrz
Aby wykorzystać w pełni możliwości 8-megapikselowego przetwornika CCD, nie rezygnując z płaskiego kształtu korpusu, skonstruowaliśmy dla DiMAGE X1 nowy, wewnętrzny obiektyw typu zoom, z trzykrotnym zakresem zmian ogniskowej od 7,7 do 23,1 mm (odpowiednik 37-111 mm dla formatu małoobrazkowego) oraz zmiennym światłem od f/3,5 do f/3,8.

Dzięki trybowi Super makro, można fotografować małe obiekty, takie jak kwiaty lub owady, z odległości zaledwie 5 cm. W normalnym trybie, minimalna odległość wynosi 10 cm od obiektu, w położeniu szerokokątnym lub 40 cm, w położeniu teleobiektywu. Zwiększa to możliwości fotografowania z bliska, bez potrzeby włączania trybu makro.


Wyraźny obraz i komfort dla oczu czyli monitor o przekątnej 2,5 cala
Bardzo duży, 2.5-calowy monitor LCD ułatwia kadrowanie, zmianę ustawień w menu i przede wszystkim, oglądanie zdjęć. Monitor zastosowany w DiMAGE X1 jest o 50% jaśniejszy niż w poprzednich modelach. W ostrym świetle słonecznym, można podnieść jasność monitora, znacznie ułatwiając oglądanie obrazu. Monitor chroniony jest specjalną płytką akrylową, trudną do zarysowania i łatwą do wyczyszczenia z odcisków palców i kurzu.

Stylowy, smukły i piękny
Już sam wygląd DiMAGE X1 zachęca do bliższego kontaktu. Zaokrąglone krawędzie, półprzepuszczalny tylny panel i metalowy połysk. DiMAGE X1 jest smukły i płaski: 95 x 68 x 19,5 mm - po raz pierwszy aparat z legendarnej serii X jest cieńszy niż dwa centymetry.

Aparat dostępny jest w trzech kolorach: naturalnym srebrze, tajemniczej czerni oraz zmysłowym burgundzie.


Stacja dokująca ułatwiająca przenoszenie obrazów i ładowanie akumulatora
Aby przenieść obrazy do komputera, wystarczy umieścić aparat w wielofunkcyjnej stacji dokującej. Możliwe jest także oglądanie zdjęć na telewizorze. Po podłączeniu DiMAGE X1 do drukarki zgodnej ze standardem PictBridge, można drukować zdjęcia bez udziału komputera. Stacja dokująca służy również do ładowania akumulatora litowo-jonowego. Akumulator można ładować w aparacie umieszczonym w stacji lub oddzielnie.

Siedem cyfrowych programów tematycznych
Wystarczy wybrać jeden z siedmiu programów tematycznych, zgodny z warunkami zdjęciowymi, aby aparat automatycznie wprowadził optymalne ustawienia. Trzeba jedynie skomponować ujęcie i nacisnąć spust migawki - DiMAGE X1 zrobi resztę. Dostępne są następujące programy: portret, super makro, krajobraz, zachód Słońca, nocny widok, nocny portret oraz tekst.

Obrazy seryjne UHS w tempie 15 klatek na sekundę
Tryb obrazów seryjnych UHS (Ultra High Speed), pozwala zapisać serię 15 obrazów jakości VGA (640 x 480) w tempie 10 klatek na sekundę. Co więcej ? w trybie zapisu progresywnego UHS można uchwycić chwilę, która wydarzyła się przed zwolnieniem spustu migawki (do 15 klatek w rozdzielczości 640 x 480). Oznacza to, że nie można przegapić ważnego momentu podczas błyskawicznie rozgrywających się wydarzeń.

Filmy wysokiej jakości VGA poparte stabilizacją Anti-Shake
Po raz pierwszy w aparacie serii X, można nagrywać filmy wysokiej jakości VGA (640 x 480) z częstotliwością 20 klatek na sekundę, w dodatku z dźwiękiem. Zastosowana technologia elektronicznej stabilizacji obrazu pomaga uzyskać czyste, ostre kadry, umożliwiając skupienie się na filmowaniu. Można również korzystać z 3-krotnego zooma optycznego, nie tracąc jakości obrazu. X1 zapisuje filmy w formacie JPEG (MOV), zgodnym z programem QuickTime, służącym do odtwarzania filmów w komputerze.

Nagrania dźwiękowe zwiększające uniwersalność aparatu
Funkcja nagrania dźwiękowego jest bardzo użyteczna przy okazji takich wydarzeń, jak spotkania towarzyskie i konferencje. Dzięki niej, można zarejestrować do 180 minut samego dźwięku. DiMAGE X1 oferuje również funkcję 15-sekundowej notatki głosowej towarzyszącej obrazowi.

Obudowa wodoszczelna MC-DG1
Do aparatu DiMAGE X1 można dokupić obudowę wodo- i pyłoszczelną MC-DG1, całkowicie izolującą od wody, piasku i śniegu i pozwalającą na swobodne fotografowanie w każdych warunkach pogodowych. Dopuszczalna głębokość zanurzenia to aż 40 metrów.

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Obiektyw wypełniony kawą w średnioformatowym body z kartonu - Lomography znów zaskakuje
Obiektyw wypełniony kawą w średnioformatowym body z kartonu - Lomography znów zaskakuje
Miłośnicy kreatywnych efektów w jakości lomo i zrównoważonego wykorzystania zasobów będą zachwyceni nowym pomysłem austriackiej firmy, który dostępny jest w dodatku w cenie mniej kuriozalnej niż...
8
0
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Po 4 latach od premiery Olympusa OM-D E-M5 Mark II do walki na arenie systemu mikro 4/3 staje jego następca, który wprowadza tę linię aparatów o przygodowym zacięciu w świat 4K
14
0
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Outdoorowy aparat i kamerka Ivy Rec to propozycja dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na uwiecznianiu codziennych chwil, bez obawy o uszkodzenie...
19
3
Powiązane artykuły