Canon EOS 350D - dużo, dużo lepszy!

0
Tomasz Gutkowski
17 Luty 2005
Artykuł na: 6-9 minut
PMA 2005. Zgodnie z oczekiwaniami Canon zaprezentował następcę niezwykle popularnego modelu EOS 300D. Nowy EOS 350D jest mniejszy, ale szybszy od poprzednika, oferuje zdecydowanie ciekawszy zestaw funkcji i wyposażony jest w sensor CMOS o rozdzielczości 8 Megapikseli. Canon zrobił poważny krok w stronę odzyskania części rynku.
PMA 2005. Zgodnie z oczekiwaniami Canon zaprezentował następcę niezwykle popularnego modelu EOS 300D. Nowy EOS 350D jest mniejszy, ale szybszy od poprzednika, oferuje zdecydowanie ciekawszy zestaw funkcji i wyposażony jest w sensor CMOS o rozdzielczości 8 Megapikseli. Canon zrobił poważny krok w stronę odzyskania części rynku.

Canon EOS 350D


Trudno powiedzieć czy scenariusz, który realizuje się na naszych oczach był od dawna ułożony w siedzibie głównej koncernu Canon. EOS 300D, choć miał liczne wady (a raczej braki) zapoczątkował rewolucję - był pierwszą lustrzanką cyfrową dostępną dla średnio zamożnych pasjonatów fotografii. Potem na rynku pojawił się zdecydowanie ciekawszy Nikon D70 co spowodowało spadek zainteresowania propozycją Canona. Niemniej od tamtych premier minęło sporo czasu i powiększyła się grupa użytkowników wyczekujących czegoś pośredniego - dobrze wyposażonego aparatu dla amatorów, po przystępnej cenie.

Gdy pojawił się 300D narzekaliśmy na brak niektórych ważnych funkcji - dostępu do wyboru trybu pomiaru ostrości oraz metody pomiaru światła. Można było tłumaczyć to tym, iż Canon nie chciał robić konkurencji swojemu własnemu produktowi - skierowanemu do zaawansowanych użytkowników modelowi EOS 10D. Przyszła jednak pora na krok do przodu. Jeśli strategia Canona nie była od dawna zaplanowana, to znaczy, że dział marketingu japońskiego koncernu czyta testy i słucha opinii wypowiadanych na forach internetowych.

Najistotniejsze zmiany już zasygnalizowaliśmy. EOS 350D wyposażony został w sensor CMOS w formacie APS-C o całkowitej liczbie 8.2 mln pikseli. Maksymalne rozmiary obrazu to 3456 x 2304. Jednak z punktu widzenia pracy z aparatem ważniejsze są poprawki w obrębie funkcji - użytkownik może wybrać jedną z trzech metod pomiaru światła oraz jeden z trzech trybów automatycznego strojenia ostrości. Przypomnijmy, że EOS 300D miał tzw. tryby wiązane, gdzie metoda pomiaru światła / ostrości była przywiązana do trybu ekspozycji (bez możliwości wyboru ręcznego).

Za przetwarzanie danych odpowiada sprawdzony procesor DIGIC II, stosowany także w niektórych zaawansowanych konstrukcjach marki Canon. Ze specyfikacji wynika też, że 350D zyskał nowy, pojemniejszy i szybszy bufor pośredniczący między procesorem a kartą pamięci. W trybie zdjęć seryjnych możemy wykonać do 14 ujęć w jednym ciągu z prędkością 3 kl/sek. (w 300D 2.5 kl/s, do 4 zdjęć w serii). Różnica jest wyraźna.

Canon EOS 350D

Kolejne dodatki, o których wspomina informacja prasowa to: funkcja blokady lustra (dla zminimalizowania drgań aparatu) oraz tryb synchronizacji błysku z drugą kurtyną migawki. Skoro o lampie mowa to została ona nieco podniesiona w stosunku do osi optycznej (mniejsze ryzyko powstawania efektu czerwonych oczu). Jeśli do aparatu przymocujemy jedną z lamp Canon Speedlite realizowany będzie pomiar światła błyskowego E-TTL II, w którym brana jest pod uwagę informacja o dystansie od obiektu (w 300D był to "zwykły" E-TTL). EOS 350D zgodny jest także z systemem synchronizacji bezprzewodowej (podczerwień). Z poziomu aparatu można skorygować siłę błysku w skoku 1/2EV lub 1/3EV.

Ostatnia właściwość dotyczy także pomiaru światła stałego. Zakres korekty jest taki sam jak w 300D, +/-2EV, ale teraz możemy zdecydować czy skok ma wynosić 1/2EV czy 1/3EV. Choć informacja prasowa o tym nie wspomina, domyślamy się, że dotyczy to także bracketingu ekspozycji (serii ze zmienną naświetleń).

Canon EOS 350D oferuje kompletny zestaw trybów pracy, od programów tematycznych, poprzez automatykę ekspozycji z zadanym czasem, przysłoną lub głębią ostrości, aż do trybu nastaw manualnych. Nowością jest natomiast przeniesiony z zaawansowanego EOSa 20D tryb monochromotyczny z opcją nałożenia filtrów cyfrowych. Także opcje balansu bieli zostały rozbudowane w stosunku do 300D. Poza znanymi trybami balansu predefiniowanego, definiowanego ręcznie oraz bracketingu balansu, mamy do dyspozycji korektę balansu (2 skale w szerokim zakresie +/-9) oraz funkcję doboru temperatury barwowej na skali Kelvina.

Oczywiście EOS 350D zgodny jest z całą linią obiektywów Canon EF / EF-S, w tym z nowym modelem EF-S 60mm F2.8 Macro USM. Nie zmienił się też za bardzo układ celowniczy - obraz dociera do wizjera za pomocą układu luster (tzw. Porro), co wpływa na obniżenie kosztów produkcji aparatu. Co prawda informacja prasowa wspomina o nowej jaśniejszej matówce, a zgodnie ze specyfikacją obraz w celowniku można ogarnąć z minimalnie większej odległości, ale tu nie spodziewamy się cudów.

Aparat sprzedawany będzie tylko w wersji czarnej! W zestawie znajdzie się akumulator i ładowarka. Wśród akcesoriów opcjonalnych warto zwrócić uwagę na nowy uchwyt pionowy BG-E3. Na razie nie znamy ceny sugerowanej. Jeśli będzie ona tak atrakcyjna (relatywnie) jak w wypadku EOSa 300D, to dział marketingu Canona może zacząć oblewanie sukcesu rynkowego.

NazwaCanon EOS 350D
TypCyfrowa lustrzanka jednoobiektywowa z automatyką ostrości
Efektywna rozdzielczość8,0 Mp
Sensor
 • CMOS 22,2mm x 14.8mm (APS-C)
 • 8.2 Megapikseli (8.0 Mp efektywnmych)
 • proporcje boków: 3:2
 • wbudowany filtr niskoprzepustowy i filtr barw podstawowych
 • Procesor DIGIC II
PamięćKarta CompactFlash (typ I i II), Microdrive (zgodny z FAT 32)
Rozdzielczość(LF) 3456x2304, (LN) 3456x2304, (MF) 2496x1664, (MN) 2544x1696, (SF) 1728x1152, (SN) 1728x1152, (RAW) 3456x2304
Formaty zapisu obrazuJPEG (Exif 2.21), RAW (z równoległym JPEG), zgodne z DPOF 1.1
Poziom kompresjib.d.
Jakość kompresjiJPEG Fine, JPEG Normal, RAW
ObiektywWymienny, mocowanie Canon bagnet (EOS) EF, EF-S (ogniskowa x1,6)
Stabilizacja obrazubrak
Zoom cyfrowybrak
Przysłonab.d.
Migawka30 -1/4000 s., Bulb
Tryby ekspozycji
 • Auto
 • Program (P)
 • priorytet przysłony (Av)
 • priorytet czasu (Tv)
 • ręczny (M)
 • wybór głębi ostrości (A-Dep)
 • programy tematyczne: portret, krajobraz, zbliżenie, sport, portret nocny, bez błysku
Pomiar światłaWybierany: ewaluacyjny-segmentowy (powiązany z 35 segmentami AF), częściowy (9% kadru), centralnie-ważony uśredniony, zakres pracy: EV 1-20
Kompensacja ekspozycji+/- 2 EV co 1/3 EV lub 1/2EV
Blokada ekspozycjipo naciśnięciu spustu do połowy
AutobracketingAEB, +/- 2 EV co 1/3 EV lub 1/2EV
Metody pomiaru ostrościAutomatyczny TTL, 7 punktów, zakres pracy: EV -0,5-18, wsmoganie z poziomu lampy wbudowanej
Tryby pracy autofocusaAI Focus, One Shot, AI Servo
Manual focusWłączany w obiektywie
Blokada ostrościSpust do połowy (w trybie One-shot)
Podgląd głębiTak
CzułośćAuto, ISO: 100, 200, 400, 800, 1600
Balans bieli
 • Auto
 • światło dzienne
 • cień
 • chmury
 • światło żarowe (Tungsten)
 • światło jarzeniowe
 • błysk
 • ręczny
 • bracketing +/- 3 stopnie
 • korekta balansu bieli
 • ustawienie temperatury barwowej
EfektyZdjęcia czarno-białe z filtrami
Korekta obrazuDwie przestrzenie barw: sRGB / Adobe RGB
Zdjęcia seryjne3 kl/s do 14 zdjęć w serii (JPEG)
Rejestracja filmubrak
Monitor LCDTFT LCD, 1.8 cala (ok. 115 000 pikseli), pole krycia 100%
Synchronizacja z lampą1/200 s, E-TTL II
Lampa błyskowa
 • Wbudowana typu pop-up, liczb. przew. 13
 • tryby pracy: Auto, Ręczne włączenie / wyłączenie flesza, redukcja efektu czerwonych oczu, długa synchronizacja na pierwszą lub drugą kurtynę
 • korekta mocy błysku: +/-2EV co 1/2 lub 1/3EV
Kontrola błyskuCanon E-TTL II, obsługa sterowania bezprzewodowego
Stopka akcesoriówDedykowana Canon Speedlite E-TTL
MatówkaStała
LustroSzybko-powrotne lustro półprzepuszczalne (stosunek przepuszczalność/odbicie: 40:60)
WizjerPentamirror, TTL, 95% pokrycia kadru
Punkt oczny21mm
Informacja w wizjerze
 • Pola AF
 • pamięć pomiaru/pomiaru błysku
 • automatyczny bracketing
 • czas otwarcia migawki
 • przysłona
 • poziom/korekcja ekspozycji
 • maksymalna liczba zdjęć w serii
 • potwierdzenie automatycznego/ręcznego ustawienia ostrości
 • ostrzeżenie karty CF
Informacja LCDb.d.
Notka dźwiękowab.d.
Tryby odtwarzania
 • Pojedynczy obraz z informacjami (histogram)
 • pojedynczy obraz
 • automatyczne odtwarzanie
 • indeks 9 obrazów
 • widok powiększony (P.Fn-30)
Samowyzwalacz10 s.
ZłączaUSB 2.0 (PTP), wyj. wideo (NTSC/PAL)
PilotRemote Switch RS-60E3/Remote Controller RC-1 i RC-5
ZasilanieAkumulator (Li-Ion) NB-2LH (w zestawie), opcjonalnie: zasilacz ACK-700
Wydajność zasilania (zdjęcia)b.d.
Funkcje indywidualne9 funkcji Custom z 24 pozycjami
Warunki atmosferyczne0-40 C, wilgotność do 85%
Gwint statywutak, metal
Obudowab.d.
Wymiary126.5 x 94.2 x 64mm
Waga485g
AkcesoriaOpcjonalne: Battery Grip BG-E3, lampy błyskowe Canon Speedlites (220EX, 380EX, 420EX, 580EX, Macro-Ring-Lite, MR-14EX, Macro Twin Lite MT-24EX, Speedlite Transmitter ST-E2)
OprogramowanieDigital Photo Professional, Zoom Browser EX, EOS Capture, PhotoStitch, ArcSoft PhotoStudio
UwagiZgodny z drukarkami Direct Print, 12 języków w menu, czujnik położenia panorama/portret, procesor DIGIC
Ocena w teście DIWA76%
Test Fotopolis2935
Artykuł na Fotopolis2699

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Olympus OM-D E-M5 Mark III - sprawdzona formuła w nowym wydaniu
Po 4 latach od premiery Olympusa OM-D E-M5 Mark II do walki na arenie systemu mikro 4/3 staje jego następca, który wprowadza tę linię aparatów o przygodowym zacięciu w świat 4K
14
0
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Canon Ivy Rec - nowy pomysł na odporny aparat
Outdoorowy aparat i kamerka Ivy Rec to propozycja dla użytkowników, którym zależy przede wszystkim na uwiecznianiu codziennych chwil, bez obawy o uszkodzenie...
19
3
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Nikon Z50 - niezła cena i dobra specyfikacja w korpusie dla amatora
Po tygodniach plotek wreszcie światło dzienne ujrzał Nikon Z50, czyli pierwszy kierowany do amatorów aparat w bezlusterkowym systemie Z. Otrzymujemy 21-megapikselową...
8
1
Powiązane artykuły