Olympus, Panasonic i System 4/3

0
Łukasz Kacperczyk
14 Styczeń 2005
Artykuł na: 6-9 minut
Olympus i Panasonic podpisały umowę, na mocy której firmy będą się wymieniały technologiami mającymi zastosowanie w otwartym Systemie 4/3. Współpraca ma zaowocować nowymi lustrzankami cyfrowymi, obiektywami i akcesoriami. Wygląda na to, że System 4/3 nabiera rozpędu.
Olympus i Panasonic podpisały umowę, na mocy której firmy będą się wymieniały technologiami mającymi zastosowanie w otwartym Systemie 4/3. Współpraca ma zaowocować nowymi lustrzankami cyfrowymi, obiektywami i akcesoriami. Wygląda na to, że System 4/3 nabiera rozpędu.


Już w lutym informowaliśmy o przystąpieniu do Systemu 4/3 kilku firm - Matsushity (właściciel marki Panasonic), Sanyo i Sigmy. Jak na razie zmaterializowały się jedynie produkty Sigmy - kilka "cyfrowych" obiektywów jest dostępnych z mocowaniem 4/3. Najnowsza umowa zawarta między Olympusem a firmą Matsushita pozwala liczyć na przyspieszenie działań i możemy się chyba spodziewać, że już wkrótce na rynku pojawią się nowe ciekawe produkty spod znaku 4/3.

Porozumienie, o którym mowa, zakłada nie tylko współpracę przy tworzeniu nowych technologii, ale też wymianę wzajemnych doświadczeń i rozwiązań, które obie firmy z powodzeniem stosują już dziś. A jest czym się wymieniać - pod względem ilości uzyskanych w zeszłym roku w USA patentów Matsushita ustępuje jedynie firmie IBM. Ciekawe, czy Olympus pozwoli, by hipotetyczna cyfrowa lustrzanka marki Panasonic była wyposażona w ten sam system samoczyszczącej się matrycy, który wyróżnia E-1 i E-300 wśród konkurencyjnych produktów innych firm. Matsushita ma w ręku mocną kartę przetargową - system stabilizacji obrazu, duże doświadczenie w produkcji sensorów światłoczułych i pokaźny budżet na badania. Zresztą ton informacji prasowej sugeruje, że obaj potentaci dobrze się dogadują i nie powinno być żadnych problemów z pełną współpracą. Może ten ruch zachęci innych do przyłączenia się do Systemu 4/3?

Więcej szczegółów z zamieszczonej poniżej polskiej informacji prasowej.

Olympus oraz Panasonic podpisały porozumienie dotyczące wspólnego opracowywania i rozwoju cyfrowych lustrzanek z wymiennymi obiektywami

Korporacje Olympus Corporation (Olympus) oraz Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. (Panasonic) poinformowały w dniu wczorajszym o podpisaniu porozumienia dotyczącego wspólnego opracowywania i rozwoju cyfrowych lustrzanek z wymiennymi obiektywami opartych na standardzie Cztery Trzecie. Stosownie do warunków porozumienia firmy będą wspólnie rozwijać technologie i opracowywać urządzenia oraz będą promować rozwój cyfrowych lustrzanek, które dostarczają użytkownikom maksimum zalet, jakie niesie ze sobą system Cztery Trzecie.

Celem porozumienia jest wyjście naprzeciw potrzebom szybko rosnącego globalnego rynku cyfrowych lustrzanek* i połączenie czołowej pozycji na rynku technologii lustrzanek cyfrowych, jaką oferuje Olympus z zaawansowanymi technologiami audio-wideo marki Panasonic w celu rozwijania innowacyjnych koncepcji dla kolejnej generacji cyfrowych lustrzanek.

Umowa reguluje trzy zarysowane poniżej główne zagadnienia:
1. Firmy uzgodniły, że będą wspólnie rozwijać technologie i opracowywać urządzenia związane z systemem lustrzanek (w tym korpusów aparatów, wymiennych obiektywów oraz związanych z nimi systemowych akcesoriów) opartych na standardzie Cztery Trzecie.
2. Obydwie firmy będą indywidualnie opracowywać cyfrowe aparaty fotograficzne i związane z nimi produkty, które będą wykorzystywały technologie i urządzenia, o jakich mowa powyżej.
3. W celu promowania jak najbardziej powszechnej absorpcji przez rynek standardu Cztery Trzecie obydwie firmy będą zachęcały inne podmioty o uczestnictwa w standardzie Cztery Trzecie i opracowywania opartych na nim produktów.

Pierwszymi produktami systemu Cztery Trzecie wprowadzonymi na rynek przez Olympus w październiku 2003 była skierowana do profesjonalistów lustrzanka Olympus E-1 oraz przeznaczone dla niej obiektywy E-System, lampy błyskowe i inne akcesoria. W grudniu 2004 Olympus wprowadził skierowaną do amatorów cyfrową lustrzankę E-300. Koncepcja firmy Olympus "w 100% zaprojektowana dla potrzeb fotografii cyfrowej" oraz nowatorskie rozwiązania technologiczne w postaci pierwszego na świecie ultradźwiękowego filtra zabezpieczającego przed kurzem zostały docenione zarówno przez zawodowych fotografów jak również fotoamatorów.

Zawierając umowę z korporacją reprezentującą markę Panasonic, Olympus będzie pracował nad tworzeniem nowej koncepcji cyfrowych lustrzanek oraz będzie dążył do dalszego rozwijania swojej działalności na rynku cyfrowych lustrzanek tworząc jednocześnie nowy wieloaspektowy wizerunek fotografowania.

Począwszy od wprowadzenia modelu Lumix DMC-LC5 w październiku 2001, Panasonic opracowuje produkty wnoszące istotny wkład w szeroko rozumianą kulturę fotografowania ery cyfrowej. W ubiegłym roku wprowadzony został model DMC-FX7, kompaktowy cyfrowy aparat fotograficzny z 3-krotnym zoomem optycznym oraz mega-optyczny stabilizator obrazu (ang Mega Optical Image Stabilizer), co zostało wysoko oceniony przez konsumentów.

Podpisując umowę z firmą Olympus, Panasonic wkracza na rynek cyfrowych lustrzanek i dąży do realizacji swoich celów określanych jako "Global 10", to znaczy większego globalnego udziału w rynku wraz z rozszerzeniem gamy oferowanych produktów.

W przyszłości, obydwie firmy korzystając ze swojego silnego potencjału technologicznego będą opracowywały produkty zgodnie z postanowieniami umowy o wspólnym rozwoju.


* Prognozy dotyczące rynku cyfrowych lustrzanek (łącznie z zakładaną sprzedażą korporacji Olympus oraz Matsushita Electric)
Sztuki dostarczone przez wszystkich producentów (Rok podatkowy odnosi się do 12-miesięcznego okresu, który kończy się 31 marca we wskazanym roku.)
FY 2004: 1,240,000 sztuk (Statystyki CIPA oparte na rzeczywistych dostawach)
FY 2005: 2,700,000 sztuk (prognoza)
FY 2006: 4,500,000 sztuk (prognoza)
FY 2007: 5,500,000 sztuk (prognoza)

Informacje dotyczące standardu Cztery Trzecie
Standard Cztery Trzecie wyznacza nową innowacyjną konstrukcję oraz standardy rozwojowe dla systemów cyfrowych lustrzanek, które zapewniają użytkownikom pełen potencjał cyfrowej fotografii oraz charakteryzują się doskonałą charakterystyką parametrów działania. System Cztery Trzecie wykorzystuje sensor obrazu typu Cztery Trzecie, co pozwala producentom na konstruowanie wyjątkowo kompaktowych obiektywów łączących w sobie zalety mobilności i wygody użytkowania z właściwą charakterystyką optyczną niezbędną do maksymalnego wykorzystania możliwości sensora obrazu. Ponadto system Four Thirds definiuje otwarty standard dla mocowań obiektywów, co stanowi gwarancję kompatybilności pomiędzy korpusami aparatów systemu Cztery Trzecie a obiektywami wytwarzanymi przez różnych producentów stosujących dany standard. Informacja o opracowaniu standardu Cztery Trzecie przez korporacje Olympus oraz Eastman Kodak Company w Stanach Zjednoczonych została podana po raz pierwszy we wrześniu 2002, a obecnie standard wspierają również Fuji Photo Film Co, Ltd., Sanyo Electric Co., Ltd., Panasonic oraz Sigma Corporation.

Informacje ogólne o korporacjach
Olympus Corporation
Główna siedziba: Shinjuku Monolith, 2-3-1 Nishi-Shinjuku, Shinjuku-ku, Tokyo
Założona: 1919
Kapitalizacja: 40,832 miliony jenów
Prezes: Tsuyoshi Kikukawa
Wartość rocznej sprzedaży: 633,622 miliony jenów (skonsolidowana wartość sprzedaży za rok podatkowy kończący się 31 marca, 2004)

Matsushita Electric Industrial Co., Ltd. (Panasonic)
Główna siedziba: 1006, Kadoma, Kadoma City, Osaka
Założona: 1935 (Początki działalności: 1918)
Kapitalizacja: 258,740 miliony jenów
Prezes: Kunio Nakamura
Wartość rocznej sprzedaży: 7,479,700 miliony jenów (skonsolidowana wartość sprzedaży za rok podatkowy kończący się 31 marca, 2004).


Czytaj także:
Nowe firmy wspierają System 4/3 czytaj...

Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od lat
Canon EOS 90D i EOS M6 Mark II na horyzoncie. Zapowiada się na najciekawsze aparaty producenta od...
Dzięki pomyłce producenta otrzymaliśmy wgląd w nadchodzące modele, które udowadniają, że segment APS-C ma ciągle duży potencjał. Wygląda też na to, że Canon nareszcie...
11
14
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Blackmagic Pocket Cinema Camera 6K to kamera, która może namieszać na rynku
Nowa matryca Super 35 z dynamiką sięgającą 13 EV, możliwość nagrywania w rozdzielczości 6K i to w formacie RAW, mocowanie Canon EF i pełna komunikacja z obiektywami, a...
15
0
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Fotografia natychmiastowa jest zbyt droga? Aparatem Alulu zdjęcia wydrukujesz na paragonach
Zdjęcia natychmiastowe nie muszą być ani piękne, ani dobre. Ich siłą jest to, że gotowy wydruk otrzymujemy tu i teraz. Trudno o produkt lepiej wpisujący się w tę...
16
1
Powiązane artykuły