Sony Cyber-shot RX10 II

0

Autor: Maciej Luśtyk

10 Czerwiec 2015
Artykuł na: 6-9 minut
Sony zaprezentowało również następcę flagowego superzooma w postaci modelu DSC-RX10 II. Aparat wyposażono w 1-calową matrycę CMOS o rozdzielczości 20 Mp, obiektyw zoom 24-200 mm i możliwość nagrywania filmów 4K.

Aparat Sony Cyber-shot RX10 II zastępuje pokazany 2 lata temu model RX10. Podobnie jak w poprzedniku spotkamy tu 20-megapikselów, jednak tym razem jest to matryca Exmor RS, która charakteryzuje się większą czułością. Tak jak w modelu RX10 znajdziemy też obiektyw Zeiss o ekwiwalencie 24-200 mm i światłem f/2,8. Nowością jest z kolei możliwośc nagrywania filmów w jakości 4K (do 29 min.) oraz w super zwolnionym tempie z prędkoscią 960 kl/s.

Nowy jest też wizjer optyczny w technologii XGA OLED, który oferuje rozdzielczość 2,35 megapikseli. Procesor obrazu DRAM zwiększa prędkość sczytywania informacji z matrycy i umożliwia fotografowanie z prędkością 14kl/s, a elektroniczna migawka oferuje najkrótszy czas naświetlania 1/32,000 s. Pojawiły się również systemy łączności Wi-fi i NFC, za pomocą których łatwo i szybko prześlemy zdjęcia na inne urządzenia i które umożliwią zdalne sterowanie aparatem.

Aparat trafi do sprzedaży w lipcu tego roku w cenie 1600 euro. Polskiej ceny na razie nie znamy.

Informacja prasowa:

Nowe modele RX100 IV oraz RX10 II o dużej krotności zoomu wyposażone w pierwszy na świecie przetwornik obrazu stacked CMOS typu 1,0" z pamięcią DRAM, funkcję rejestracji obrazu do wyświetlenia w zwolnionym tempie (40x), tryb zapisu obrazu filmowego 4K i szybką migawkę zapobiegającą zniekształceniom.

Firma Sony wprowadza dwa najbardziej zaawansowane i uniwersalne modele swoich aparatów Cyber-shot: kompaktowy RX100 IV (DSC‑RX100M4) i RX10 II z dużym zoomem (DSC-RX10M2).

W obu nowych modelach zastosowano pierwszy na świecie przetwornik obrazu stacked CMOS Exmor RS[i], który cechuje się większą powierzchnią aktywną fotodetektora. Jest on wyposażony w zaawansowany system przetwarzania sygnału i układ pamięci DRAM. Połączenie tych dwóch rozwiązań przeszło pięciokrotnie przyspiesza odczyt danych o obrazie[ii] i pozwala na wykorzystanie funkcji, które wcześniej występowały tylko w nielicznych profesjonalnych kamerach wideo. Do tych imponujących możliwości należy nagrywanie obrazu filmowego przeznaczonego do wyświetlenia w maksymalnie 40-krotnie zwolnionym tempie — czyli rejestracja do 1000 kl./s.[iii] [iv] — jak również wyjątkowo szybka (do 1/32 000 s), zapobiegającą zniekształceniom migawka, zapis filmu 4K o wysokiej rozdzielczości[v] itp.]

{BIT|Nagrywanie obrazu do wyświetlenia w silnie zwolnionym tempie — maksymalnie 40x

Nowe modele RX100 IV i RX10 II jako pierwsze konsumenckie aparaty Sony dają możliwość nagrywania filmu do wyświetlenia w silnie zwolnionym tempie — do 40x w porównaniu ze standardową szybkością. Umożliwiają przez to uchwycenie ulotnych momentów akcji i ich powtarzanie z niewiarygodną szczegółowością, rozdzielczością i wyrazistością.

Przed nagrywaniem obrazu użytkownik może wybrać żądane tempo rejestracji (1000, 500 lub 250 kl./s) oraz format zapisu 50p bądź 25p[vi]iii, iv. Pozwala to dostosować nagranie do szybkości ruchu obiektu. Sam przycisk nagrywania może działać w dwóch trybach: zwyczajnie rozpoczynać zapis lub umożliwiać zapis filmu zarejestrowanego do momentu naciśnięcia przycisku. W tym drugim trybie nagrywanie może się rozpoczynać na 2–4 sekundy przed naciśnięciem. Pozwala to uchwycić decydujący moment ze znacznie większą dokładnością. Warto nadmienić, że odtwarzanie dwusekundowego materiału zarejestrowanego w formacie 25p przy 1000 kl./s zajmie około 80 sekund.]

{BIT|Szybka migawka, duża szybkość zdjęć seryjnych

Imponująca szybkość i wydajność przetwornika CMOS Exmor RS typu 1,0" z własną pamięcią DRAM zapewnia wyjątkowo efektywne działanie aparatów RX100 IV i RX10 II przy rejestracji szybko poruszających się obiektów.

Model RX100 IV pozwala przez dłuższy czas wykonywać zdjęcia seryjne w tempie do 16 kl./s, a model RX10 II — do 14 kl./s.

Bardzo duża szybkość odczytu danych z matrycy pozwala na wykorzystanie szybkiej, zapobiegającej zniekształceniom migawki o minimalnym czasie 1/32 000 s. Umożliwia ona rejestrację ostrego, idealnie wyraźnego obrazu przy szeroko otwartej przysłonie i jasności do 19 EV[vii]. Migawka ta ogranicza również efekt „przekrzywienia” powstający przy rejestracji ruchomych obiektów. W rezultacie piękny, ostry obraz obiektu i miękko rozmyte tło uzyskuje się nawet w najtrudniejszym, bardzo silnym oświetleniu.]

{BIT|Bezpośrednie nagrywanie filmów w formacie 4K

Nowe modele RX100 IV i RX10 II są pierwszymi aparatami Cyber-shot, które pozwalają na zapis obrazu filmowego 4K (QFHD 3840x2160)v. Oba urządzenia wykorzystują do odczytu wszystkie piksele bez łączenia ich w grupy. Dzięki temu wszystkie, najdrobniejsze nawet szczegóły obrazu 4K są rejestrowane przy minimalnym poziomie mory i bez postrzępienia krawędzi. Wysoką jakość nagrania zapewnia kodek XAVC S. Zapisuje on obraz 4K przy przepływności 100 Mb/s, a obraz Full HD przy 50 Mb/sv.

Dwa modele nieznacznie różnią się możliwościami rejestracji obrazu 4K. Aparat RX10 II jest bardziej zbliżony do urządzeń profesjonalnych i pozwala nagrywać film 4K przez dłuższy czas (w Europie do 29 minut). W przypadku nieco prostszego i tańszego modelu RX100 IV maksymalna długość ujęcia 4K to mniej więcej 5 minut. Wśród innych profesjonalnych funkcji filmowych warto wymienić profile obrazu, krzywą gamma S-Log2 i przestrzeń barw S‑Gamut.

Do zaawansowanych funkcji obu modeli należy tryb zapisu filmu w dwóch formatach oraz możliwość wykonywania 16,8-megapikselowych fotografii bez przerywania zapisu filmu 4K — wystarcza do tego naciśnięcie jednego przycisku.

Uniwersalna konstrukcja i szybki system AF

{ITL|Nowy aparat RX100 IV jest utrzymany w kompaktowej, kieszonkowej stylistyce rodziny RX100. Jest wyposażony w obiektyw ZEISS® Vario-Sonnar T*, którego zakres ogniskowych wynosi 24–70 mm (w przeliczeniu na format małoobrazkowy) przy jasności od F1,8 do F2,8. Nowy RX10 II wygląda tak samo jak jego poprzednik RX10 i zawiera obiektyw ZEISS® Vario-Sonnar T* 24–200 mm (w przeliczeniu na format małoobrazkowy) F2,8.

Użytkownicy obu aparatów mają do dyspozycji nowy, kontrastowy wizjer XGA OLED Tru-Finder™ o rozdzielczości około 2,35 mln punktów, który umożliwia wierny podgląd rejestrowanego lub odtwarzanego obrazu. Wizjer modelu RX100 IV jest wysuwany i pokryty powłoką ZEISS® T*, tak samo jak w zeszłorocznym modelu RX100 III.

Oba nowe aparaty zostały wyposażone w zmodernizowaną wersję szybkiego, inteligentnego systemu AF opartego na detekcji fazy, który ustawia ostrość w ciągu zaledwie 0,09 sekundy[viii]. Firmowy algorytm AF Sony umożliwia wykrywanie ostrości i nastawianie jej na obiekt przez proste wciśnięcie do połowy spustu migawki. Cały proces działa o wiele efektywniej niż w poprzednich modelach. Nowe produkty są także wyposażone w technologie Wi-Fi® i NFC™. Pozwalają także korzystać ze stale powiększającej się oferty aplikacji z serwisu PlayMemories Camera Applications. Więcej informacji na www.sony.net/pmca.

Nowe modele są wyposażone w różne personalizowane pokrętła i przyciski, co pozwala użytkownikowi na ich dostosowanie do indywidualnego stylu pracy. Aparat RX10 II jest ponadto zabezpieczony przed pyłem i wilgocią.

Razem z nowymi aparatami wprowadzono także stylową torbę LCS-RXG. Jest ona wykonana z wysokogatunkowej, naturalnej skóry i dostępna w dwóch kolorach: brązowym i czarnym. Idealne pasuje do atrakcyjnie wyglądających aparatów z serii RX100, w tym nowego modelu RX100 IV.

Dostawy modeli RX100 IV i RX10 II do Europy rozpoczną się latem 2015 r. Aparat RX100 IV będzie kosztował około 1150 euro, a RX10 II około 1600 euro.

Dodaj ocenę i odbierz darmowy e-book
Digital Camera Polska

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Czyżby Nikon szykował nowy korpus retro w stylu modeli FM?
Czyżby Nikon szykował nowy korpus retro w stylu modeli FM?
Wśród plotek pojawia się ostatnio temat nowego body Nikona, które formą miałoby przypominać kultową linię analogów aparatów Nikon FM. Co o nim wiemy?
0
1
Pudełko, szkło powiększające i skaner, czyli jak zrobić cyfrowy aparat otworkowy
Pudełko, szkło powiększające i skaner, czyli jak zrobić cyfrowy aparat otworkowy
Chyba każdy wie, jak działa camera obscura, ale Sean Anderson podpowiada, jak w prosty sposób ją rozbudować i wykorzystać do tworzenia intrygujących cyfrowych zdjęć rodem z wielkiego formatu.
0
1
Olympus PEN E-P7 - korpus premium dla amatora. Będzie miał tylu miłośników, co wrogów
Olympus PEN E-P7 - korpus premium dla amatora. Będzie miał tylu miłośników, co wrogów
Już jest! Pierwszy aparat Olympusa wyprodukowany przez nowego właściciela to świetna i stylowa propozycja dla hobbystów fotografii. Niestety producent zapomina, że...
0
13
Powiązane artykuły