Sony Cyber-shot WX300, HX300 i TX30

Autor: Marcin Falana

20 Luty 2013
Artykuł na: 9-16 minut
Sony zaprezentowało trzy ciekawe kompakty - Cyber-shot HX300, WX300 i TX30. Aparaty oferują dobry zestaw funkcji fotograficznych. Sony WX300 jest najmniejszym aparatem na rynku wyposażonym w 20-krotny zoom optyczny, szybki autofokus i stabilizację obrazu. HX300 to superzoom z 50- krotnym powiększeniem i trybami manualnymi. Natomiast TX30 to najnowsza wersja wodoodpornego i wstrząsoodpornego kompaktu Sony.

Sony zaprezentowało trzy ciekawe kompakty. Pierwszy z nich Cyber-shot WX300 może pochwalić się kieszonkowymi wymiarami i 20-krotym zoomem optycznym. Poza tym WX300 oferuje 18,2-megapikselową matrycę CMOS Emor R i optyczną stabilizację obrazu, która jest aktywna także podczas filmowania. WX300 daje nam także do dyspozycji Wi-Fi, które umożliwia zdalne sterownie aparatem ze smartfona, przesyłanie zdjęć czy wyświetlanie ich na telewizorze. Producent chwali się także wydajności baterii, która na jednym ładowaniu osiąga 500 zdjęć.

Drugi zaprezentowany kompakt to superzoom z dużym uchwytem - Cyber-shot HX300. Poza 20,4-megapikselową matrycą CMOS Exmor R HX300 oferuje 50-krotny zoom optyczny. Aparat wyposażono także w udoskonalony system stabilizacji Optical StedayShot. Canon chwali się także ulepszonym autofokusem, który ma poprawić osiągi na najdłuższych ogniskowych.

Naszym ulubieńcem jest oczywiście wodo i wstrząsoodporny Cyber-shot TX30. Ten płaski, kompakt z 5-krotnym zoomem możemy zanurzać do głębokości 10 m jest także odporny na uderzenia, pył i niskie temperatury. Cyber-shot TX30 został wyposażony w 18,2-megapikselową matrycę CMOS Exmor R, która poza zdjęciami umożliwia filmowanie HD 1920 x 1080 50i. Na tylnej ściance znajduje się 3,3-calowy, dotykowy ekran OLED o rozdzielczości 1,229 mln punktów.

NazwaSony Cyber-shot DSC-TX30
Typodporny kompakt kieszonkowy
Efektywna rozdzielczość18,2 Mp
Sensor
 • 1/2,3 cala Exmor R CMOS
 • 18,2 Mp
PamięćSD / SDHC / SDXC
Stabilizacja obrazuoptyczna Super SteadyShot
Zoom cyfrowy5x
Pomiar światła
 • wielopunktowy
 • centralnie ważony
 • punktowy
Kompensacja ekspozycji+/-2 EV co 1/3 EV
Blokada ekspozycjipo naciśnięciu spustu do połowy
Autobracketingtak
Metody pomiaru ostrościdetekcja kontrastu ze wspomaganiem
Blokada ostrościpo naciśnięciu spustu do połowy
Czułość
 • Auto
 • ISO 160
 • ISO 200
 • ISO 400
 • ISO 800
 • ISO 1600
 • ISO 3200
 • ISO 6400
 • ISO 12800
Balans bieli
 • Auto
 • światło dzienne
 • chmury
 • jarzeniowe (3x)
 • żarowe
 • błysk
Zdjęcia seryjneok. 10 kl/s (10 klatek)
Rejestracja filmuFull HD 1080i
Monitor LCD
 • 3.3-calowy
 • 1229 tys. punktów
 • dotykowy
Kontrola błysku
 • Auto
 • włączona
 • wyłączona
 • synchronizacja z długimi czasami
 • redukcja czerwonych oczu
 • korekta siły błysku +/- 2 EV co 1/3 EV
Stopka akcesoriówbrak
Wizjerbrak
Samowyzwalacz2 lub 10 s
Złącza
 • USB 2.0
 • wyjście AV
 • wyjście HD
 • zgodny ze stacją dokującą Sony
Gwint statywutak
Obudowauszczelniona do 10 m, odporna na kurz, ujemne temperatury do -10 C i upadki z 1,5 m
Artykuł na Fotopolis16521

Informacja prasowa

Trzy nowe, zaawansowane aparaty Sony Cyber-shot

 • WX300 - najmniejszy i najlżejszy na świecie, niezwykle stylowo wyglądający model z mocnym, 20-krotnym zoomem optycznym, udoskonalonym stabilizatorem obrazu i szybkim systemem AF
 • HX300: niezwykle mocny, 50-krotny zoom optyczny, wygląd lustrzanki, podobny jak w lustrzankach system obsługi, umożliwiający ręczne wybieranie ustawień, udoskonalony stabilizator obrazu i szybki system AF
 • TX30: najsmuklejszy na świecie cyfrowy aparat kompaktowy, wodoodporny do głębokości 10 m oraz odporny na mróz i uderzenia

Firma Sony poinformowała o wprowadzeniu na rynek trzech nowych, zaawansowanych, stylowo wyglądających aparatów kompaktowych Cyber-shot - WX300, HX300 i TX30 - które wyznaczają nowe standardy w swojej klasie.

Dzięki udoskonalonemu systemowi stabilizacji obrazu i szybszej automatyce ostrości, aparaty WX300 i HX300 lepiej niż ich poprzednicy radzą sobie z uchwyceniem ulotnych chwil, nawet przy nastawionym dużym zbliżeniu.

Smukły i niezwykle efektownie wyglądający model Cyber-shot WX300 to najmniejszy i najlżejszy na świecie aparat cyfrowy wyposażony w obiektyw z 20-krotnym zoomem optycznym.

Model WX300 idealnie nadaje się do zabrania w podróż. Mimo kieszonkowych wymiarów jest wyposażony w wysokiej jakości obiektyw Sony typu G, pozwalający na fotografowanie krajobrazów przy szerokim kącie, osób przy standardowej perspektywie i odległych obiektów przy dużym zbliżeniu. W uzyskaniu wyraźnego obrazu pomaga stabilizator Optical SteadyShot - teraz mniej więcej dwa razy efektywniejszy4 przy dużych zbliżeniach niż w poprzednim modelu z zoomem 20x (Cyber-shot HX20V). W rezultacie ostre zdjęcia można uzyskać nie tylko w marszu, ale i przy nastawionym mocnym zoomie oraz przy wykonywaniu autoportretów aparatem trzymanym w wyprostowanej ręce. Stabilizator działa także podczas nagrywania filmu - wystarczy w tym celu włączyć specjalny, "aktywny" tryb.

W uchwyceniu wielu niepowtarzalnych chwil pomaga też wyjątkowo szybki system AF. Przy maksymalnym zbliżeniu działa on około 3,6x szybciej5 niż w modelu Cyber-shot HX20V.

Wbudowana technologia Wi-Fi umożliwia zdalne sterowanie aparatem przy użyciu smartfona i jest niezwykle pomocna przy wykonywaniu autoportretów czy fotografowaniu się z grupą znajomych. Dzięki opracowanej przez Sony aplikacji PlayMemories Mobile zdjęcia i filmy można z łatwością przesyłać do smartfona albo tabletu. Łączność bezprzewodowa pozwala również na wyświetlanie zdjęć z aparatu na telewizorze podłączonym do domowej sieci oraz na archiwizację zdjęć i filmów z aparatu na komputerze z zainstalowanym programem PlayMemories Home.

Mimo małych wymiarów, w pełni naładowany aparat Cyber-shot WX300 umożliwia wykonanie nawet 500 zdjęć5, co w praktyce oznacza zapas energii na cały dzień.

Zaawansowany Cyber-shot HX300 natychmiast zwraca uwagę wyglądem lustrzanki, którą przypomina też w sposobie obsługi. Nie wymaga natomiast dodatkowych obiektywów, co pozwala na uniknięcie nadmiernego obciążenia w czasie podróży. Jego uniwersalny obiektyw Carl Zeiss Vario-Sonnar T* z niesamowitym, 50-krotnym zoomem optycznym sprawdzi się w najróżniejszych sytuacjach - od wakacyjnego wyjazdu po dokumentowanie zawodów sportowych czy koncertów. Specjalna powłoka optyczna T* skutecznie eliminuje refleksy i tzw. duszki, a soczewki ze szkła ED i Super ED kompensują aberrację chromatyczną i przyczyniają się do rejestracji ostrych, kontrastowych obrazów.

Model HX300 jako pierwszy w rodzinie Cyber-shot jest wyposażony w udoskonalony system stabilizacji Optical SteadyShot. Dzięki większej szybkości przemieszczania drugiej grupy soczewek w obiektywie, system ten sprawia, że komponowanie ujęć staje się dwa razy7 łatwiejsze. Ponadto, cechuje go duża efektywność, nawet przy dużych zbliżeniach.

Kolejnym ulepszeniem w modelu na rok 2013 jest szybsze działanie automatyki ostrości. Obecnie nastawianie ostrości przy dużych ogniskowych trwa o połowę krócej5 niż w poprzednim modelu Cyber-shot HX200V. Znakomicie ułatwia to uzyskanie wyraźnych zdjęć przy spontanicznym fotografowaniu.

Dobrze wyważony korpus aparatu przypomina wyglądem lustrzankę cyfrową, a ergonomicznie ukształtowany uchwyt wygodnie leży w ręku nawet podczas długich sesji zdjęciowych. Użytkownik może również korzystać z szeregu dogodnie rozmieszczonych elementów sterujących: pierścienia ręcznej regulacji, przycisku funkcji użytkownika, pokrętła sterującego i trybu pamięci ustawień - zupełnie jak przy fotografowaniu lustrzanką.

Do wyposażenia modelu HX300 należy nowe, uniwersalne wielozłącze Multi Terminal, umożliwiające wymianę danych między aparatem a coraz liczniejszymi akcesoriami.

Cyber-shot TX30 z zoomem optycznym 5x to najsmuklejszy na świecie cyfrowy aparat kompaktowy2. Urządzenie jest wodoodporne do głębokości 10 m oraz odporne na pył, uderzenia i niskie temperatury3. Świetnie spisuje się na basenie, przy nurkowaniu w masce, na stoku narciarskim itp., dzięki czemu w niemal każdej sytuacji pozwala uchwycić zdarzenia na szczegółowych fotografiach oraz płynnych, stabilnych filmach Full HD.

Nowością w rodzinie Cyber-shot jest tryb "Lupa+", służący do oglądania w powiększeniu6 (do 15x) kolorowych ryb, roślin, owadów albo drobno wydrukowanego tekstu. W rozjaśnieniu obrazu i uzyskaniu wyraźnych, szczegółowych powiększeń pomaga wbudowana dioda LED o dużej mocy.

Nieskazitelna jakość obrazu
Wszystkie trzy nowe modele Cyber-shot są wyposażone w przetworniki obrazu CMOS Exmor R, charakteryzujące się dużą szczegółowością i niskim poziomem szumów przy rejestracji fotografii i filmów Full HD nawet w niesprzyjających warunkach, na przykład o zmierzchu i w słabo oświetlonych wnętrzach.

Do uzyskania imponujących rezultatów wcale nie jest potrzebna fachowa wiedza ani doświadczenie: po włączeniu trybu "Lepsza automatyka" aparat doskonale poradzi sobie z uchwyceniem nawet tak trudnych tematów, jak ruch obiektów przy stonowanym oświetleniu. Automatyczny dobór ustawień zaowocuje wyraźnymi, miłymi dla oka zdjęciami schyłku dnia, zalanych słońcem plaż czy nastrojowo oświetlonych wnętrz.

Chcąc dodać zdjęciom, filmom i panoramom wyrazu, można skorzystać z szeregu artystycznych efektów w obrazie, takich jak Zabawkowy aparat, Kolor pop, High-key: miękki czy Częściowy kolor. Całe przetwarzanie przebiega szybko i automatycznie, bez korzystania z dodatkowych aplikacji w smartfonie czy programów komputerowych.

Aparaty WX300 i TX30 mają ponadto tryb "Piękność" do automatycznego retuszu. Potrafi on usunąć przebarwienia skóry, wybielić zęby i skorygować wygląd na wpół przymkniętych oczu, a w rezultacie znacznie upiększyć portretowane osoby.

Wszystkie modele są wyposażone w zaawansowaną lampę błyskową. Zwiększa ona czułość aparatu i efektywny zasięg błysku, rozjaśniając odległe obiekty na zabawach, w pomieszczeniach czy po zmroku, gdy standardowa wbudowana lampa często nie jest w stanie doświetlić sceny.

Kolejną cechą nowych modeli jest ich zgodność z technologią Triluminos Colour, gwarantującą bogactwo żywych, naturalnie wyglądających kolorów przy wyświetlaniu zdjęć na telewizorze BRAVIA z systemem Triluminos Display.

W ofercie Sony znajdziemy również szereg akcesoriów do aparatów Cyber-shot - od dopasowanych stylistycznie futerałów i obudów po karty pamięci, zapasowe akumulatory i ładowarki. Z pełną gamą akcesoriów Cyber-shot można się zapoznać, wchodząc na http://www.sony.pl/hub/cyber-shot-aparaty-cyfrowe/akcesoria

Dostępność w sklepach w Polsce
DSC-HX300 - połowa marca 2013, DSC-WX300 i DSC-TX30 - połowa kwietnia 2013.

Skopiuj link
Komentarze
Więcej w kategorii: Aparaty
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Canon EOS R1 - flagowiec wkracza na linię startu
Po latach oczekiwań Canon prezentuje wreszcie flagowy korpus EOS R1. Wyposażony w superszybką warstwową matrycę, krzyżowy układ AF i rozwiązania AI ma zaoferować wszystko, co niezbędne...
18
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Canon EOS R5 Mark II - nowy standard zawodowej pracy
Druga generacja EOS-a R5 usprawnia niemal wszystko, rozwijając ideę aparatu, który ma jednocześnie oferować wysoką rozdzielczość i być szybkim. Dzięki warstwowej matrycy, nowemu...
37
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Premiera EOS R1 i R5 II już za tydzień? Canon rozpoczął odliczanie
Canon oficjalnie zapowiada nowe premiery w systemie EOS R i zapraszana na wydarzenie online, które odbędzie się w środę, 17 lipca o godz. 11:00.
13
Powiązane artykuły
Wczytaj więcej (4)