Samsung NX100 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe

Photokina 2010. Jedną z nowości Photokiny jest Samsung NX100 - kolejny systemowy bezlusterkowiec koreańskiego producenta. Na stoisku dostępne były produkcyjne egzemplarze tego modelu, dzięki czemu możemy przekazać garść pierwszych wrażeń i zdjęć przykładowych. Poza tym uczestniczyliśmy w rozmowie z Seungsoo Parkiem, który opisał koncepcję modelu NX100.
Wizyta na stoisku Samsunga zaczęła się od rozmowy w wąskim gronie dziennikarzy z panem Seungsoo Parkiem (Vice President, Sales & Marketing Team, Digital Imaging Business, Samsung). Pan Park odpowiadając na pytania przedstawicieli prasy przybliżył koncepcję modelu NX100. To aparat, w przypadku którego projektanci zwracali szczególną uwagę na dwa elementy - design i funkcjonalność. I trzeba przyznać, że w obydwu elementach spisali się bardzo dobrze. Ocenę możliwości fotograficznych przeprowadzimy przy okazji pełnego testu Samsunga NX100, jednak już teraz zapraszamy do pobrania przykładowych zdjęć zrobionych na wszystkich czułościach.

spotkanie z Seungsoo Parkiem

Samsung NX100 to zdecydowanie inna konstrukcja w porównaniu do NX10. Tamtem to pomniejszona lustrzanka, a nowy NX to raczej stylowy kompakt - tyle, że z wymienną optyką. Aparat nie jest tak mały jak można by się było spodziewać, ale dzięki temu trzyma się go dość wygodnie. Projektantom Samsunga udało się połączyć minimalistyczne wzornictwo ("czysta" przednia i górna ścianka) ze sporą funkcjonalnością.Aparat ma dwie tarcze - jedną pionową na górnej ściance, drugą umieszczoną wokół wielofunkcyjnego wybieraka na tylnej ściance, którymi można w klasyczny sposób sterować aparatem. Zupełną nowością, wymagającą zresztą przyzwyczajenia, jest natomiast przycik iFn umieszczony na obiektywie. Działa on w połączeniu zarówno z "normalnymi" tarczami jak i z pierścieniem ostrości na obiektywie. W ten sposób użytkownik może zmieniać najważniejsze parametry (migawka, przysłona, czułość, kompensacja ekspozycji, balans bieli) bez odrywania lewej ręki od obiektywu, a prawej od gripu i spustu migawki. Pomysł jest teoretycznie świetny. W praktyce na szczęście został dobrze zaimplementowany i możemy śmiało napisać, że jest wygodny.Na poniższym filmie można zobaczyć jak w praktyce działa funkcja iFn. Najpierw w połączeniu z normalnymi tarczami, później tylko z pierścieniem ostrości (aparat, poza spustem migawki, można obsługiwać tylko lewą reką).Jeżeli nie możesz obejrzeć powyższego klipu, powinieneś ściągnąć i zainstalować darmowy QuickTime Player. Nasze filmy można także oglądać na urządzeniach iPhone i iPod Touch. Więcej filmów Fotopolis można znaleźć na naszym profilu na Youtube.


Na kolejnej stronie umieściliśmy zdjęcia do pobrania.
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0