Prywatny album fotograficzny

Prawidłowe wyeksponowanie zdjęć dodaje im uroku, a ich odbiorcom przyjemności z oglądania. Jedną ze stosunkowo nowych możliwości jest foto-album przygotowywany w technologii typowo fotograficznej, dzięki czemu jakość fotografii praktycznie nie odbiega od tradycyjnych odbitek. Krakowska firma Kserkop oferuje swoim klientom taki produkt. My przyjrzeliśmy się procesowi jego powstawania i finalnemu efektowi.
Dobrze dobrany format, papier i oprawa sprawiają, że zdjęcie nabiera innego wymiaru i wygląda znacznie lepiej niż ta sama fotografia zaprezentowana "byle jak". Każdy, kto choć raz w życiu przygotował odbitkę inną niż format pocztówkowy z pewnością zdaje sobie sprawę z wagi tego jak pokazujemy nasze fotografie. A co w przypadku wielu zdjęć, które na dodatek mają charakter bardziej pamiątkowy, niż artystyczny? Ciekawym rozwiązaniem może być foto-album - zaprojektowana przez zlecającego książka ze zdjęciami o jakości nie odbiegającej od tradycyjnych odbitek (czy wydruków).

Foto-książki jakie do tej pory pojawiały się w ofercie wielu foto-labów nie zyskały entuzjastycznych opinii fotoamatorów. Były przygotowywane w procesie nie przeznaczonym do druku fotografii w wysokiej rozdzielczości. Z tego powodu, aby uzyskać zadowalający efekt, należało mieć odpowiednią wiedzę i przeznaczyć na to sporo czasu. Ostatnio pojawiła się alternatywa w postaci foto-albumów przygotowywanych na maszynach fotograficznych. Jakość zdjęć nie odbiega od jakości normalnych odbitek, a o układzie stron decyduje osoba zlecająca przygotowanie albumu. Jedną z firm oferujących taki produkt jest krakowski Kserkop, w którym sprawdziliśmy cały proces "produkcji" i ostateczną jakość albumu.


Przygotowanie albumu nie powinno stworzyć większych problemów - można to zrobić z pomocą wytycznych dostarczanych przez Kserkop (w dowolnym programie graficznym) lub prościej - dzięki programowi Creative Foto, dostępnemu na stronie internetowej firmy. Przy projektowaniu kolejnych stron należy popuścić wodze fantazji - fotografie można dowolnie mieszać z tekstem, mogą być one różnej wielkości, mogą tworzyć "rozkładówkę", można wybierać rodzaj papieru czy wreszcie korzystać z gotowych "efektów specjalnych" - ostateczny efekt zależy tylko od pomysłowości twórcy. Przykładowa realizacja znajduje się tutaj. Dostępne są różne wymiary stron - od 15 x 14 cm po 20 x 30 cm oraz różna grubość (od 8 stron po 28). My zdecydowaliśmy się na kwadrat o boku 20 centymetrów i maksymalnej grubości. Wygenerowane przez program pliki zajmują niecałe 100 MB i najłatwiejszą drogą dostarczenia ich do Kserkopu jest transfer na serwer FTP. Dzięki temu można skorzystać z ogromnego atutu tego rozwiązania - szybkości przygotowania albumu. W zależności od tego, o której godzinie pliki trafią na serwer, gotowy album zostanie wysłany kurierem do klienta tego samego lub następnego dnia. Od rozpoczęcia pracy do otrzymania gotowego produktu mijają więc przeciętnie dwa dni. Przedstawiciele firmy podkreślają, że wydajność maszyn jest na tyle duża, że zlecenia mogą być realizowane praktycznie na bieżąco.


Ile to kosztuje? Ceny zaczynają się od 25 złotych, kończą na blisko 200 złotych za ponad 25 stron w formacie 20 x 30 centymetrów. Za nasze testowe zamówienie (20 x 20 centymetrów, 28 stron) przyszłoby nam zapłacić około 100 złotych. Łatwo się przekonać jak wiele treści można zmieścić w takim przypadku, rozsądnie komponując kolejne rozkładówki. Czy to dużo? Raczej nie. Można wyliczyć ile kosztowałoby przygotowanie takich odbitek "luzem", a wtedy widać jak niewiele kosztuje książkowa forma i swoboda aranżacji.

Dla kogo taki album? Firma Kserkop na swojej stronie internetowej zarysowuje dwie główne grupy odbiorców: firmy chcące przygotować efektowne publikacje i prywatni użytkownicy, opracowujący pamiątkę dla siebie lub, w prezencie, dla innych. Jak zauważył Marek Piechota, manager ds. druku cyfrowego w Kserkop, taka forma prezentacji zdjęć zyskuje też dużą popularność u fotografów ślubnych i ich klientów.

Czytelnicy magazynu Fotopolis.pl już wkrótce sami będą mogli ocenić łatwość przygotowania i jakość zdjęć w albumie. Planujemy konkurs, w którym nagrodą będzie możliwość przygotowania własnej książki ze zdjęciami. Szczegóły wkrótce.
słowa kluczowe:
 
Komentarze
Polecane artykuły
Nikon Coolpix P1000 - pierwsze wrażenia
10 Lip 2018
Najnowszy Coolpix P1000 chce podbić serca miłośników superzoomów obiektywem o wyjątkowo dużym zakresie ogniskowych i wygodną ergonomią. Czy zdobędzie równie dużą popularność, co poprzednik, model P900?
3
Sony A7 III - test aparatu
6 Lip 2018
Choć wiele elementów zaczerpnięto z flagowego modelu, A7 III kosztuje ponad połowę mniej. Czy to najbardziej uniwersalna pełna klatka na rynku?
1
Sony FE 400 mm f/2.8 GM OSS - zdjęcia przykładowe
29 Cze 2018
Jeśli jesteście ciekawi, jak w boju wypada najnowsza bestia Sony, to mamy dobrą wiadomość. Profesjonalny teleobiektyw FE 400 mm f/2.8 GM OSS sprawdziliśmy na londyńskim torze wyścigowym Brooklands.
1
WD My Passport Wireless SSD - test przenośnego dysku do backupu
27 Cze 2018
Backup zdjęć z karty pamięci w czasie podróży, łączność Wi-Fi, przeglądanie zdjęć na smartfonie i praca na baterii do 10 godzin, a w razie potrzeby - power bank dla aparatu. Brzmi, jak narzędzie marzeń dla wielu fotografów. Sprawdźmy czy dysk wart jest swojej wysokiej ceny.
1