Hensel prezentuje swoje nowe produkty

0
Paweł Ryczkowski
28 Marzec 2007
Artykuł na: 9-16 minut
Niemiecka firma Hensel Studiotechnik, produkująca sprzęt studyjny, przedstawiła kilka nowych produktów. Wśród nich znalazły się generator Pro Mini 1200 AS, głowice błyskowe EH Pro Mini i EH Pro Mini 1200P (Porty), generator akumulatorowy Porty Premium PLUS, przetwornica wysokiego napięcia VISIT MPG 1500, ładowarka samochodowa VISIT CC3 oraz wyzwalacz radiowy "Strobe Wizard Plus". Nowe urządzenia z pewnością zostaną docenione przez fotografów ceniących swobodę poruszania, gdyż niektóre z nich pozwalają pracować bez potrzeby korzystania z sieci energetycznych.
Firma Hensel Studiotechnik specjalizuje się w produkcji studyjnego sprzętu oświetleniowego. W jej ofercie można znaleźć wszystko, co potrzebne jest do wyposażenia studia fotograficznego, począwszy od zaawansowanych systemów generatorowych, poprzez lampy kompaktowe, systemy wyzwalania błysku, a skończywszy na statywach i systemach mocowania teł. Obecne nowości zadowolą mniej wymagających fotografów. Wśród nich znalazły się między innymi urządzenia, które uniezależnią przeprowadzenie sesji zdjęciowej od sieci energetycznych. Osoby przywiązane do studia mogą natomiast zainteresować się generatorem wielonapięciowym.

górna ścianka akumulatorowego generatora Porty Premium PLUS

W grupie urządzeń z własnym źródłem zasilania znalazł się generator Porty Premium PLUS. Jest to niewielki asymetryczny generator z wymiennym akumulatorem oraz dwoma gniazdami do podłączenia głowic błyskowych. Nowością jest wbudowanie systemu radiowego służącego do wyzwalania i sterowania mocą błysku. Dzięki zastosowaniu wymiennej anteny Porty Premium PLUS może pracować w dużych odległościach od fotografa.

przetwornica wysokiego napięcia VISIT MPG 1500

Druga przenośna nowość to przetwornica wysokiego napięcia VISIT MPG 1500. Można do niej podłączyć dowolne urządzenia elektryczne zasilane napięciem 230 V lub 115 V (w zależności od typu przetwornicy). Jedyny warunek - łączne zużycie energii nie może przekroczyć 300W. Tak więc z powodzeniem da się przeprowadzić sesję fotograficzną z wykorzystaniem dwóch lamp kompaktowych o mocy na przykład 500 i 1000 Ws. Co ważne, akumulator zasilający przetwornicę jest wymienny, więc po jego wyładowaniu wystarczy go wymienić, aby kontynuować sesję. Generator Porty Premium PLUS i przetwornica VISIT MPG 1500 pracują z takimi samymi akumulatorami, więc świetnie się uzupełniają w plenerze.

Kolejna nowość zapewnia sprawne ładowanie akumulatorów na wolnym powietrzu. To ładowarka samochodowa VISIT CC3. Stanowi ona dobre uzupełnienie urządzeń przenośnych, gdyż umożliwia naładowanie akumulatorów po podłączeniu do samochodowego gniazda zapalniczki lub 12-voltowych gniazd elektrycznych.

asymetryczny generator Pro Mini 1200 AS

Do nieco innych zastosowań służy asymetryczny generator Pro Mini 1200 AS. Jest to konstrukcja zasilana z sieci energetycznych o napięciu od 80 do 250 V, więc bez gniazda elektrycznego się nie obejdzie. Może on obsłużyć do czterech głowic. Oczywiście nie zabrakło w nim sterowania radiowego mocą błysku z dokładnością do 1/10 stopnia przysłony. Nowy generator został przystosowany do pracy z głowicami EH Pro Mini, które wyróżniają się bardzo niewielkimi wymiarami - są niewiele większe od puszki coli. Te same głowice współpracują z akumulatorowym generatorem Porty Premium PLUS, więc w podróży okażą się sprzętem bardzo poręcznym. Dodatkowe ułatwienie stanowią odpinane kable zasilające, w związku z czym zapakowanie sprzętu na wyjazd staje się dziecinnie łatwe - osobno kable, osobno głowice, osobno generator i w drogę. Oczywiście istnieje więcej zalet takiego rozwiązania, między innymi dobór kabla o potrzebnej długości. Na tylnej ściance głowic znalazł się wyłącznik światła modelującego, którym jednocześnie można ustawić czas działania lampy pilota w zakresie do 15 sekund. Funkcja ta z pewnością zaoszczędzi dużo prądu w urządzeniach przenośnych. Podstawowa wersja głowic ma energię błysku 1200 J.

głowica EH Pro Mini Head, uwagę zwraca odpinany kabel zasilający

Wielokrotnie wspominane przez nas sterowanie radiowe możliwe jest dzięki wyzwalaczowi "Strobe Wizard Plus". Ma on dwie funkcje. Po pierwsze służy do wyzwalania błysku w momencie otwarcia migawki, a po drugie przy jego pomocy można regulować moc lamp z dokładnością do 1/10 stopnia przysłony. Istotną funkcjią generatorów i lamp kompaktowych współpracujących ze "Strobe Wizard Plus" jest wybór jednego z trzech kanałów radiowych, dzięki czemu po ustawieniu różnych kanałów w trzech źródłach światła można regulować moc błysku każdego z nich niezależnie od siebie. Istnieje także możliwość zmiany mocy błysku wszystkich lamp jednocześnie. Zalety takiego rozwiązania docenią z pewnością fotografowie, którzy korzystają z wysoko ustawionych lub nawet wiszących pod sufitem lamp kompaktowych. Możliwość sterowania nimi przy pomocy niewielkiego urządzenia zainstalowanego na aparacie to olbrzymia wygoda i komfort psychiczny, co niewątpliwie skutkuje dobrą atmosferą w trakcie przeprowadzanej sesji fotograficznej.

nadajnik "Strobe Wizard Plus" z widocznym przełącznikiem wyboru kanału i przyciskami sterującymi mocą lamp błyskowych

Więcej informacji o nowych urządzeniach znaleźć można w informacjach prasowych zamieszczonych niżej oraz na stronie firmy Hensel


Generator HENSEL Pro Mini 1200 AS z dedykowaną głowicą błyskową

Połączenie nowo zaprojektowanego generatora oraz niezwykle małych i potężnych głowic błyskowych tworzy silny zespół. Firma HENSEL jeszcze nigdy wcześniej nie oferowała tak niewielkiego generatora z 4 gniazdami oraz tak małymi głowicami o takiej energii błysku! W efekcie powstał niesamowity duet generator/głowica o wielu przydatnych funkcjach.

Mierzący zaledwie 17,6 x 21,3 x 25 cm (Dł x Sz x Wys) generator zapewnia symetryczny lub asymetryczny rozdział energii, wielonapięciowy zakres pracy (80 - 250 V) oraz zdalne sterowanie drogą radiową. Do tego dochodzą znane już z wcześniejszych modeli HENSEL funkcje.

Funkcja asymetrii zapewnia duże możliwości w zakresie kierowania oświetleniem, także dzięki wykorzystaniu kilku głowic błyskowych na jednym generatorze. Obwody kondensatorów zapewniają szybkie błyski oraz stabilną temperaturę barwową w całym zakresie pracy generatora. W połączeniu z wysokiej klasy elektroniką pozwala to na uzyskanie większego zakresu energii, od 37,5 J do 1200 J, przy dokładności do 1/10 stopnia przysłony.

Kolejną zaletą urządzenia jest szybkie, wielokanałowe zdalne sterowanie. Trzy kanały, funkcja "wszystkich kanałów", sterowanie światłem modelującym oraz regulacja energii błysku pozwalają na komfortową pracę studyjną z czasami synchronizacji dochodzącymi do 1/250 s. System sterowania radiowego generatora PRO Mini 1200 AS jest zgodny z systemem sterowania radiowego wykorzystywanym w lampach kompaktowych Expert Pro 250/500/1000 Plus oraz generatorze przenośnym Porty Pro Plus 1200 AS. W roku 2007 na rynku pojawi się jeszcze mocniejszy generator Pro Mini 2400.

Głowice EH Pro Mini, których wielkość nie przekracza rozmiarów puszki po napojach, robią naprawdę duże wrażenie dzięki swoim funkcjom i energii! Jedna z najważniejszych nowinek technicznych polega na tym, że przewody błyskowe nie są już przymocowane do głowic i można je odkręcać. Daje to trzy istotne korzyści:
- rozmiar zestawu został zredukowany, dzięki czemu głowice błyskowe są teraz lżejsze i łatwiejsze do spakowania
- oddzielny przewód można swobodnie zwijać, a użytkownik może wcześniej dobrać odpowiednią jego długość
- sama głowica błyskowa ma bardzo zwartą budowę, co ułatwia jej przenoszenie i bezproblemowy montaż

Choć wszystko uzyskało mniejsze wymiary, jedna rzecz pozostała niezmienna: kompatybilność wszelkiego rodzaju akcesoriów typu EH, EHT, EXPERT i EXPERT Pro o 10 cm złączu.

Głowice błyskowe dostępne są w wariancie Pro Mini (do 3000 J) ze światłem modelującym o mocy do 650 W oraz Pro Mini 1200P (Porty) ze światłem modelującym o maksymalnej mocy 100 W.


głowica EH Pro Mini 1200P (Porty) przeznaczona do pracy z akumulatorowym generatorem Porty Premium PLUS

Głowice błyskowe EH Pro Mini i EH Pro Mini 1200P (Porty) firmy HENSEL

Głowice EH Pro Mini, których wielkość nie przekracza rozmiarów puszki po napojach, robią naprawdę duże wrażenie dzięki swoim funkcjom i energii!

Zgodnie z charakterystycznym wzornictwem stosowanym przez firmę HENSEL, urządzenia chronione są solidną, metalową obudową. Jedna z najważniejszych nowinek technicznych polega na tym, że przewody błyskowe nie są już przymocowane do głowic i można je odkręcać. Daje to trzy istotne korzyści:
- rozmiar zestawu został zredukowany, dzięki czemu głowice błyskowe są teraz lżejsze i łatwiejsze do spakowania
- oddzielny przewód można swobodnie zwijać, a użytkownik może wcześniej dobrać odpowiednią jego długość
- dostępne są przewody o długości 5, 7 oraz 10 m, co oczywiście nie wyklucza długości nietypowych.

Sama głowica błyskowa ma bardzo zwartą budowę, co ułatwia jej przenoszenie i bezproblemowy montaż.

Głowice błyskowe EH Pro Mini (wydajność do 3000 J) posiadają światło modelujące o mocy do 650 W, wydajny wentylator oraz włącznik światła modelującego ulokowany na samej głowicy. Lampa modelująca wariantu EH Pro Mini 1200 P ma maksymalną moc 100 W. Dodatkowo, za pomocą przełącznika na głowicy można dobierać stałe lub regulowane (15 s) czasy działania światła modelującego.

Głowicy EH Pro Mini można używać zarówno z generatorami Pro Mini, jak i generatorami z serii HENSEL Porty. Dostępne są również przewody umożliwiające zastosowanie innych generatorów.

Pomimo wprowadzenia wszystkich tych innowacji, jedna rzecz pozostała niezmienna: kompatybilność wszelkiego rodzaju akcesoriów typu EH, EHT, Contra, EXPERT i EXPERT Pro o 10 cm złączu. W ten oto sposób zbudowano pomost między najnowszą technologią konstrukcji głowic błyskowych oraz szeroką gamą akcesoriów, które stosuje się od 25 lat.


akumulatorowy generator Porty Premium PLUS

Hensel Porty Premium PLUS

Sprawdzone na rynku urządzenie Porty Premium zostało jeszcze bardziej udoskonalone - wyposażono je w dodatkowy przycisk, który w znacznym stopniu ułatwia życie miłośnika fotografii. Przycisk ten stanowi klucz do poprawionego systemu zdalnego sterowania. Nowe urządzenie Porty Premium PLUS, wyposażone we wbudowany odbiornik fal radiowych, pozwala nie tylko na bezprzewodowe wyzwalanie błysku, lecz również zapewnia możliwość regulacji energii błysku z dokładnością do 1/10 stopnia przysłony. Nawet światło modelujące można włączać i wyłączać zdalnie. Naciskając przycisk RC/CH na panelu sterującym, w łatwy sposób można wybrać kanał. Łącznie w urządzeniu dostępne są trzy różne kanały. W nadajniku kanał wybiera się poprzez przesunięcie przełącznika z boku obudowy. Można również ustawić go w pozycji "wszystkie kanały", dzięki czemu możliwe jest jednoczesne sterowanie kilkoma urządzeniami. Dostępne są czasy synchronizacji do 1/250 s.

Dzięki niskiemu, 3-woltowemu napięciu nadajnika (3V/<1mA przy 5 mikro sek.), system ten oferuje bezsprzecznie najbezpieczniejszy tryb pracy z aparatami cyfrowymi. Istnieje możliwość podłączenia systemu bezpośrednio do wejścia X-contact (gorącej stopki) lub do gniazda synchronizacyjnego, wykorzystując dostępny w komplecie przewód synchronizacyjny.

Antena radiowa urządzenia jest obecnie przykręcana i można ją bez trudu wykręcić, lub wymienić w razie potrzeby. Kolejną zaletą oferowanej technologii jest to, że w przypadku pracy na większych odległościach, użyć można specjalnej, dłużej anteny o wyższej czułości. W odpowiedzi na sugestie wielu naszych Klientów, poprzednio stosowane szpilkowe gniazdo synchronizacyjne zostało zamienione na standardowe gniazdo synchronizacyjne o średnicy 6,3 mm, dzięki czemu możliwe stało się podłączanie wszystkich standardowych przewodów synchronizacyjnych. Wejście zabezpieczone jest przed wodą za pomocą zatyczki.
Przetwornica wysokiego napięcia VISIT MPG 1500!
(zaprojektowana przez Hensel Studiotechnik)

Zasilanie na plaży, w lesie, nad jeziorem i na szczycie góry!
Tam, gdzie w przeszłości niezbędne były ciężkie i kosztowne generatory wytwarzające hałas i gazy spalinowe, dziś w roli źródła energii wystarcza przetwornica VISIT MPG 1500. Przenośny generator zasilania (Skrót MPG: Mobile Power Generator) mierzy zaledwie 23 x 13,5 x 32,5 cm (Dł x Szer x Wys) i jak na swoje rozmiary jest zdumiewająco mocny! Wyposażony jest w dwa gniazda pozwalające na podłączenie maksymalnie 2 urządzeń błyskowych o energii 500 J lub jednego urządzenia o energii 1000 J i jednego o energii 500 J. Można oczywiście podłączyć do niego również inne urządzenia elektroniczne, jak np. laptopy czy komputery osobiste. Jedynym wymogiem w takiej sytuacji jest nie przekraczanie pewnego poziomu zużycia energii (max. 300W).

Jako źródło zasilania służy łatwo wymienialny zasobnik z akumulatorem ołowiowo-żelowym bez niewygodnego efektu pamięci. Podłączone do takiego układu urządzenie o energii błyskowej 500 J jest w stanie wyzwolić około 130 błysków o pełnej energii. Jeśli stosuje się światło modelujące, liczba błysków zostaje odpowiednio zredukowana.

Akumulator może zostać wymieniony na świeżo naładowany w ciągu zaledwie kilku sekund. Zasobniki z akumulatorami są kompatybilne z zasobnikami stosowanymi w systemie HENSEL Porty 1200 B, co ułatwia wielokrotne, uniwersalne użycie. Istnieją dwie metody ładowania baterii:
- za pomocą ładowarki podłączonej do gniazdka sieci elektrycznej (110 V - 240 V, wybór zostaje dokonany automatycznie)
- innym sposobem jest ładowanie urządzenia za pomocą ładowarki samochodowej VISIT w samochodowym gnieździe zapalniczki lub za pomocą 12-woltowego gniazdka elektrycznego

Wreszcie można nosić własne gniazdko w bagażu, zwiększając w dużym stopniu wykorzystanie rozmaitych urządzeń.

Przetwornica dostępna jest dla sieci 115 V lub 230 V.


ładowarka samochodowa VISIT CC3

Ładowarka samochodowa VISIT CC3

Nowy standard samowystarczalności w fotografii plenerowej!

Pierwszy, duży przełom technologiczny w postaci zasilanych bateryjnie systemów błyskowych serii Porty przyniósł nieznaną wcześniej fotografom swobodę w zakresie wykorzystania urządzeń błyskowych w fotografii plenerowej. Teraz, kiedy fotograf pracuje w plenerze, akumulatory mogą zostać naładowane lub doładowane, korzystając ze źródła energii dostępnego w każdym samochodzie. Nowa ładowarka samochodowa VISIT CC3 ułatwia ładowanie akumulatorów Porty 1200 B, Porty Premium 1200 AS/RC, Porty Premium Plus oraz przetwornicy VISIT MPG 1500.

Ładowarka działa po podłączeniu do dowolnego układu 12 V. Wtyczka pasuje zarówno do tradycyjnego gniazda zapalniczki w samochodzie, jak i popularnych 12-woltowych gniazd elektrycznych. Akumulator o pojemności 7,2 Ah można naładować w ciągu 2,5 godziny, a akumulator o pojemności 12 Ah, w ciągu około 4 godzin. Oba przewody połączeniowe są solidnie przymocowane do urządzenia przewodem o długości około 1 m w przypadku połączenia z akumulatorem oraz 2,3 m w przypadku połączenia z 12-woltowym układem elektrycznym.

Wymiary: (Dł x Szer x Wys) 125 x 100 x 55 mm. Masa: około 620 g.Wyzwalacz radiowy "Strobe Wizard Plus" firmy HENSEL

Sprawdzony system zdalnego sterowania wyzwalania falami radiowymi doczekał się kolejnej modyfikacji! Tak, jak do tej pory, wciąż dostępny jest w dwóch wersjach: albo jako wbudowany w urządzenie (EXPERT Pro Plus, Porty Premium Plus oraz Pro Mini), albo jako układ samodzielny z odrębnym, dołączanym odbiornikiem. Modele ze zintegrowanymi odbiornikami oferują nie tylko możliwość zdalnego wyzwalania błysku, ale również opcję regulowania energii błysku z dokładnością do 1/10 stopnia przysłony. Nawet światło modelujące można włączać i wyłączać za pomocą sterowania radiowego. Co więcej, niemal wszystkie modele można udoskonalić za pomocą przydatnego odbiornika zewnętrznego. Odbiornik, który wpina się po prostu w gniazdo synchronizacyjne, upraszcza działanie wyzwalania radiowego w przypadku niemal wszystkich urządzeń błyskowych. W przypadku produktów innych producentów, dostępne są stosowne przejściówki.

Charakterystyki techniczne obu systemów są identyczne. Dostępne są trzy różne kanały oraz funkcja "wszystkich kanałów", za pomocą której można sterować równocześnie kilkoma urządzeniami. Wybór kanału jest bardzo prostą operacją, polegającą na zmianie położenia przełącznika umieszczonego z boku obudowy. W każdym z wymienionych przypadków, dostępne są czasy synchronizacji do 1/250 s. Dzięki niskiemu, 3-woltowemu napięciu nadajnika (3V/<1mA przy 5 mikro sek.), system ten oferuje bezsprzecznie najbezpieczniejszy tryb pracy z aparatami cyfrowymi. Istnieje możliwość podłączenia systemu bezpośrednio do wejścia X-contact (gorącej stopki) lub do gniazda synchronizacyjnego, wykorzystując dostępny w komplecie przewód synchronizacyjny.

Sam nadajnik działa jedynie w momencie uaktywnienia, co oznacza, że prąd płynie tylko w tej jednej chwili. Odbiornik za pomocą napięcia synchronizacyjnego rozpoznaje, czy urządzenie, do którego jest podłączony, jest gotowe do działania. Dzięki temu nadajnik jest zawsze włączany lub wyłączany automatycznie, a zużycie energii jest zminimalizowane.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Fomei LED Mini 15W i 30W - kompaktowe, plenerowe lampy światła ciągłego
Fomei LED Mini 15W i 30W - kompaktowe, plenerowe lampy światła ciągłego
W ofercie czeskiego producenta pojawiły się ciekawe, kompaktowe lampy LED, które mają szansę wzbogacić produkcje wideo. Czy mają szansę zastąpić popularne...
5
0
X-Rite i1Photo Pro 3 Plus - kalibrator do zadań specjalnych
X-Rite i1Photo Pro 3 Plus - kalibrator do zadań specjalnych
Najnowsze urządzenie do pomiaru kolorów X-Rite pozbywać ma się ważnego problemu tego typu rozwiązań, jakim jest ograniczona zdolność pomiaru powierzchni szorstkich,...
5
0
Tenba Sue Bryce Collection - gdy jesteś niewolnikiem mody, ale też fotografem. Lub odwrotnie
Tenba Sue Bryce Collection - gdy jesteś niewolnikiem mody, ale też fotografem. Lub odwrotnie
Choć stylowe torby fotograficzne nie są na rynku nowością, dawno już nie widzieliśmy projektu tak mocno zaangażowanego pod względem wzornictwa. Zaskoczeniem jest także...
6
0
Powiązane artykuły