Trzy przystawki cyfrowe Leaf Aptus S - najszybsze

0
Tomasz Gutkowski
18 Wrzesień 2006
Artykuł na: 2-3 minuty
Leaf, producent przystawek cyfrowych, zaprezentuje na targach Photokina trzy nowe modele, które zapowiadane są jakie najszybsze produkty w swojej klasie. Aptus 75S, 65S i 54S mają odpowiednio 33 Mp, 28 Mp i 22 Mp CCD, oferują prędkość ok. 1 kl/s i co ważniejsze nie mają limitu długości serii.


Leaf powstał w Izraelu jako część koncerny Creo, a ten jest obecnie własnością Kodaka. Dzięki wsparciu mocnego partnera Leaf skutecznie konkuruje z takimi firmami jak Imacon (teraz Hasselblad) na rynku profesjonalnych rozwiązań studyjnych. Co więcej, sama stawia na innowacje i od czasu do czasu - w tym segmencie czas ciągle płynie nieco wolniej - prezentuje nowe ciekawe rozwiązania.

Na Photokinie zobaczymy trzy przystawki nowej serii Aptus S. Mimo, że praca studyjna nie kojarzy się z pośpiechem, producent postawił tym razem na szybkość. Leaf Aptus 75S o rozdzielczości 33 Mp potrzebuje 1,1 s na jedno ujęcie (co odpowiada 53 zdjęciom na minutę), a długość serii jest ograniczona wyłącznie pojemnością karty lub dysku. Leaf Aptus 65S ma nieco mniejszą rozdzielczość 28 Mp (ale i mniejsze pole obrazowe) i gwarantuje prędkość 0,9 s/kl (63 zdjęcia na minutę). Leaf Aptus 54S o rozdzielczości 22 Mp jest najszybszy z całej trójki - 0,8 s/kl (75 zdjęć na minutę).

Poniżej prezentujemy zestawienie wszystkich trzech modeli
border=2;sizex=8;sizey=4;headersx=0;headersy=0|Model;Rozdzielczość;Rozmiar CCD;Szybkość (s/kl);Limit serii;Szybkość (kl/min);Prędkość gwarant.;Czułość;
Leaf Aptus 75S;33 Mp;48 x 36 mm;1,1;bez limitu;53;1,1;50 - 800;
Leaf Aptus 65S;28 Mp;44 x 33 mm;0,9;bez limitu;63;0,9;50 - 800;
Leaf Aptus 54S;22 Mp;48 x 36 mm;0,8;bez limitu;75;0,8;25 - 400


Warto zwrócić uwagę, że Aptus 54S mimo najniższej rozdzielczości ma tak samo dużą powierzchnię sensora jak najwyższy Aptus 75S, tj. 48 x 36 mm. Dzięki temu dolny zakres czułości wynosi ISO 25 i można się spodziewać bardzo wysokiej jakości obrazu i niskich szumów, wymaganych na przykład przy wykonywaniu reprodukcji.

Producent nie wyjaśnia dokładnie jak udało się uzyskać tak dużą prędkość przetwarzania danych. We wstępnej informacji prasowej pada tylko stwierdzenie, że dzięki nowemu rozwiązaniu sprzętowemu podwojono prędkość odczytu danych z CCD oraz powiększono 2-krotnie bufor. Dodajmy, że jak wszystkie najnowsze przystawki Leafa te także wyposażone są w duży ekran dotykowy (6 x 7 cm).

Wraz z przystawkami Aptus S dostarczane będzie oprogramowanie Leaf Capture 10.1, w którym poprawiono kilka funkcji. Więcej informacji i zdjęcia produktów otrzymamy zapewne podczas targów Photokina 2006.
Komentarze
Powiązane artykuły
Więcej w kategorii: Akcesoria
DJI Ronin-SC - lekki, poręczny, funkcjonalny i niedrogi gimbal do bezlusterkowców
DJI Ronin-SC - lekki, poręczny, funkcjonalny i niedrogi gimbal do bezlusterkowców
Na rynku debiutuje ciekawy konkurent popularnych gimbali Feiyu Tech i Zhiyun. Najlżejszy stabilizator z rodziny DJI Ronin kierowany jest do użytkowników...
0
0
Lomography LomoChrome Metropolis - mocno kontrastowy filmy o niecodziennej kolorystyce
Lomography LomoChrome Metropolis - mocno kontrastowy filmy o niecodziennej kolorystyce
LomoChrome Metropolis to najnowszy kolorowy negatyw o „dużej wyrazistości i kontraście oraz mocno stonowanej kolorystyce“. Na dodatek będzie dostępny w kilku wersjach:...
13
7
Sony prezentuje nowe rozwiązania dla filmowców
Sony prezentuje nowe rozwiązania dla filmowców
Dzisiejsza premiera A7R IV nie była jedyną nowością, którą zaserwowało nam Sony. Producent zaprezentował także akcesoria, które powinny zainteresować filmowców i...
3
0