Pretec 8 GB SD-HC - kolejny rekord

Pretec zaprezentował dziś największą jak dotychczas kartę pamięci w standardzie SD. Pojemność 8 GB to 2-krotnie więcej niż oferują konkurencji. Zgodność z SD-HC oznacza (teoretycznie), że prędkość transferowa wynosi 20 MB/s. Cenę za Oceanem ustalono na 299 USD.

Dwa, trzy lata temu karta o pojemności 8 GB była kompletną abstrakcją. Bo jak tu ogarnąć rozumem fakt, że kawałek plastiku o wymiarach 32 x 24 x 2,1 mm może pomieścić kilka tysięcy wysokiej jakości zdjęć, kilkaset godzin muzyki lub kilka bibliotek? I po co to komu? A jednak. Urządzenia elektroniczne, w naszym wypadku aparaty cyfrowe, generują takie ilości danych, że dla wielu użytkowników karty o bardzo dużej pojemności stały się niezbędnym akcesorium.

Jeśli chodzi o standard SD to, mimo dominacji kart CF w sprzęcie profesjonalnym, zdobywa sobie coraz więcej zwolenników (po stronie producentów). Kluczem do dalszego rozwoju było ominięcie granicy 2 GB jaki nakładał standard SD 1.0/1.1 (czyli taki jak większość dostępnych na rynku kart SD). Gdy technologię "adresowania bajtów" zastąpiono "adresowaniem sektorów" można było rozpocząć prace nad większymi pojemnościami. Teoretyczna granica standardu SD-HC (SD 2.0) to teraz 2 TB (2 terabajty = 2048 GB!). Brzmi abstrakcyjnie? Poczekajmy kilka lat...

Karta Pretec SD-HC o pojemności 8 GB, tak jak wszystkie karty SD-HC będzie współpracować wyłącznie z urządzeniami zgodnymi z tym formatem. Osoby planujące zakup takiego nośnika powinny zwracać uwagę na opisy sprzętu pod względem zgodności, a także śledzić uaktualnienia oprogramowania pokładowego - coraz więcej producentów uzgadnia w ten sposób starsze modele z nowym standardem kart SD.

Nowość Preteca wkrótce powinna trafić na polski rynek. Cena sugerowana za Oceanem to 299 dolarów (można się domyślać, że u nas będzie to ok. 1000 złotych).
 
Komentarze
Polecane artykuły
Fujifilm X-T3 - test aparatu
14 Lis 2018
Najnowszy bezlusterkowiec Fujifilm pretenduje do miana króla segmentu APS-C i jednego z najbardziej uniwersalnych aparatów w ogóle. Sprawdzamy, na co go stać.
13
Nikon Z7 - test aparatu
6 Lis 2018
Nikon Z7 to pierwszy pełnoklatkowy bezlusterkowiec japońskiego producenta. Czy nowy aparat z 45-megapikselową, stabilizowaną matrycą dorówna jakością cenionym lustrzankom Nikona? Czy jest godną konkurencją dla aparatów z serii Sony A7? Sprawdźmy.
18
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - test obiektywu
26 Paź 2018
Czy Samyang AF 14 mm f/2.8 EF okaże się „idealnym partnerem do podróży“ i sprosta oczekiwaniom wymagających fotografów? Producent nie ma co do tego wątpliwości. Postanowiliśmy więc sprawdzić w praktyce możliwości nowej ultraszerokokątnej stałki z mocowaniem Canon EF.
5
Samyang AF 14 mm f/2.8 EF - zdjęcia przykładowe
22 Paź 2018
Ciekawi, jak w praktyce sprawdza się najnowsza konstrukcja Samyanga z mocowaniem Canon EF? Zobaczcie zdjęcia przykładowe wykonane najnowszym modelem AF 14 mm f/2.8 EF. Czy okaże się on "czarnym koniem" w segmencie ultraszerokokątnych szkieł?
0