Pretec 8 GB SD-HC - kolejny rekord

Pretec zaprezentował dziś największą jak dotychczas kartę pamięci w standardzie SD. Pojemność 8 GB to 2-krotnie więcej niż oferują konkurencji. Zgodność z SD-HC oznacza (teoretycznie), że prędkość transferowa wynosi 20 MB/s. Cenę za Oceanem ustalono na 299 USD.

Dwa, trzy lata temu karta o pojemności 8 GB była kompletną abstrakcją. Bo jak tu ogarnąć rozumem fakt, że kawałek plastiku o wymiarach 32 x 24 x 2,1 mm może pomieścić kilka tysięcy wysokiej jakości zdjęć, kilkaset godzin muzyki lub kilka bibliotek? I po co to komu? A jednak. Urządzenia elektroniczne, w naszym wypadku aparaty cyfrowe, generują takie ilości danych, że dla wielu użytkowników karty o bardzo dużej pojemności stały się niezbędnym akcesorium.

Jeśli chodzi o standard SD to, mimo dominacji kart CF w sprzęcie profesjonalnym, zdobywa sobie coraz więcej zwolenników (po stronie producentów). Kluczem do dalszego rozwoju było ominięcie granicy 2 GB jaki nakładał standard SD 1.0/1.1 (czyli taki jak większość dostępnych na rynku kart SD). Gdy technologię "adresowania bajtów" zastąpiono "adresowaniem sektorów" można było rozpocząć prace nad większymi pojemnościami. Teoretyczna granica standardu SD-HC (SD 2.0) to teraz 2 TB (2 terabajty = 2048 GB!). Brzmi abstrakcyjnie? Poczekajmy kilka lat...

Karta Pretec SD-HC o pojemności 8 GB, tak jak wszystkie karty SD-HC będzie współpracować wyłącznie z urządzeniami zgodnymi z tym formatem. Osoby planujące zakup takiego nośnika powinny zwracać uwagę na opisy sprzętu pod względem zgodności, a także śledzić uaktualnienia oprogramowania pokładowego - coraz więcej producentów uzgadnia w ten sposób starsze modele z nowym standardem kart SD.

Nowość Preteca wkrótce powinna trafić na polski rynek. Cena sugerowana za Oceanem to 299 dolarów (można się domyślać, że u nas będzie to ok. 1000 złotych).
Komentarze
Polecane artykuły
Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD - zdjęcia przykładowe
19 Lut 2019
Czy Tamron 28-75 mm f/2.8 Di III RXD to mocne wejście producenta w system Sony E i ukłon w stronę zawodowców? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
0
Canon EOS RP - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe [AKTUALIZACJA]
14 Lut 2019
Najnowszy korpus Canona prawdopodobnie otwiera zupełnie nowy segment wśród aparatów bezlusterkowych. Najtańsza nowa pełna klatka na rynku ma być doskonałym wyborem dla bardziej ambitnych amatorów czy fotografów podróżniczych i z pozoru ma wszystko, by zadowolić doskonałą większość odbiorców. Gdzie jest haczyk?
7
Sony A6400 - pierwsze wrażenia i zdjęcia przykładowe
13 Lut 2019
Następca modelu A6300 wprowadza usprawnienia, które na pewno docenią zaawansowani amatorzy i osoby szukające aparatu do nagrywania vlogów i filmów do internetu. Nadal jednak ustępuje on plasowanemu wyżej, a już dostępnemu od pewnego czasu modelowi A6500. Czy to więc pozycja, którą warto się zainteresować?
1
Kilka godzin z Panasonic Lumix S1 - pierwsze wnioski
1 Lut 2019
Podczas dorocznego Digital Imaging Seminar, Panasonic zdradził wreszcie pełną specyfikację swojej pierwszej pełnej klatki, a w ręce dziennikarzy powędrowały pierwsze egzemplarze modeli S1 i S1R...
7