Pretec 8 GB SD-HC - kolejny rekord

Pretec zaprezentował dziś największą jak dotychczas kartę pamięci w standardzie SD. Pojemność 8 GB to 2-krotnie więcej niż oferują konkurencji. Zgodność z SD-HC oznacza (teoretycznie), że prędkość transferowa wynosi 20 MB/s. Cenę za Oceanem ustalono na 299 USD.

Dwa, trzy lata temu karta o pojemności 8 GB była kompletną abstrakcją. Bo jak tu ogarnąć rozumem fakt, że kawałek plastiku o wymiarach 32 x 24 x 2,1 mm może pomieścić kilka tysięcy wysokiej jakości zdjęć, kilkaset godzin muzyki lub kilka bibliotek? I po co to komu? A jednak. Urządzenia elektroniczne, w naszym wypadku aparaty cyfrowe, generują takie ilości danych, że dla wielu użytkowników karty o bardzo dużej pojemności stały się niezbędnym akcesorium.

Jeśli chodzi o standard SD to, mimo dominacji kart CF w sprzęcie profesjonalnym, zdobywa sobie coraz więcej zwolenników (po stronie producentów). Kluczem do dalszego rozwoju było ominięcie granicy 2 GB jaki nakładał standard SD 1.0/1.1 (czyli taki jak większość dostępnych na rynku kart SD). Gdy technologię "adresowania bajtów" zastąpiono "adresowaniem sektorów" można było rozpocząć prace nad większymi pojemnościami. Teoretyczna granica standardu SD-HC (SD 2.0) to teraz 2 TB (2 terabajty = 2048 GB!). Brzmi abstrakcyjnie? Poczekajmy kilka lat...

Karta Pretec SD-HC o pojemności 8 GB, tak jak wszystkie karty SD-HC będzie współpracować wyłącznie z urządzeniami zgodnymi z tym formatem. Osoby planujące zakup takiego nośnika powinny zwracać uwagę na opisy sprzętu pod względem zgodności, a także śledzić uaktualnienia oprogramowania pokładowego - coraz więcej producentów uzgadnia w ten sposób starsze modele z nowym standardem kart SD.

Nowość Preteca wkrótce powinna trafić na polski rynek. Cena sugerowana za Oceanem to 299 dolarów (można się domyślać, że u nas będzie to ok. 1000 złotych).
Komentarze
Polecane artykuły
Sony FE 35 mm f/1.8 - zdjęcia przykładowe
17 Lip 2019
W nasze ręce trafił najnowszy FE 35 mm f/1.8 - systemowy obiektyw, którego długo brakowało w ofercie Sony. Zobaczcie na co go stać.
0
Sony A7R IV - zdjęcia przykładowe
16 Lip 2019
Dziś Sony pokazało najnowszą bestię ze swojej stajni. Czy 60-milionowy Sony A7R IV rzeczywiście jest w stanie zagrozić pozycji aparatów średniego formatu? Zobaczcie zdjęcia przykładowe.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - pierwsze wrażenia
10 Lip 2019
G5 X Mark II przeszedł kompletną przemianę. Najnowszy model z serii Canon PowerShot w niczym nie przypomina swojego poprzednika. Otrzymujemy usprawnioną matrycę i procesor, zoom optyczny o większym zakresie, szybszy system AF, a także zupełnie nowy wygląd i ergonomię z odchylanym do pozycji selfie ekranem i wysuwanym wizjerem elektronicznym.
1
Canon PowerShot G5 X Mark II - zdjęcia przykładowe
10 Lip 2019
Ciekawi, jak w praktyce prezentuje się najnowszy kompakt Canona? Wczoraj, podczas polskiej premiery G5 X Mark II, mieliśmy okazję pobawić się tym modelem. Zobaczcie na co go stać.
4