Pretec 8 GB SD-HC - kolejny rekord

Pretec zaprezentował dziś największą jak dotychczas kartę pamięci w standardzie SD. Pojemność 8 GB to 2-krotnie więcej niż oferują konkurencji. Zgodność z SD-HC oznacza (teoretycznie), że prędkość transferowa wynosi 20 MB/s. Cenę za Oceanem ustalono na 299 USD.

Dwa, trzy lata temu karta o pojemności 8 GB była kompletną abstrakcją. Bo jak tu ogarnąć rozumem fakt, że kawałek plastiku o wymiarach 32 x 24 x 2,1 mm może pomieścić kilka tysięcy wysokiej jakości zdjęć, kilkaset godzin muzyki lub kilka bibliotek? I po co to komu? A jednak. Urządzenia elektroniczne, w naszym wypadku aparaty cyfrowe, generują takie ilości danych, że dla wielu użytkowników karty o bardzo dużej pojemności stały się niezbędnym akcesorium.

Jeśli chodzi o standard SD to, mimo dominacji kart CF w sprzęcie profesjonalnym, zdobywa sobie coraz więcej zwolenników (po stronie producentów). Kluczem do dalszego rozwoju było ominięcie granicy 2 GB jaki nakładał standard SD 1.0/1.1 (czyli taki jak większość dostępnych na rynku kart SD). Gdy technologię "adresowania bajtów" zastąpiono "adresowaniem sektorów" można było rozpocząć prace nad większymi pojemnościami. Teoretyczna granica standardu SD-HC (SD 2.0) to teraz 2 TB (2 terabajty = 2048 GB!). Brzmi abstrakcyjnie? Poczekajmy kilka lat...

Karta Pretec SD-HC o pojemności 8 GB, tak jak wszystkie karty SD-HC będzie współpracować wyłącznie z urządzeniami zgodnymi z tym formatem. Osoby planujące zakup takiego nośnika powinny zwracać uwagę na opisy sprzętu pod względem zgodności, a także śledzić uaktualnienia oprogramowania pokładowego - coraz więcej producentów uzgadnia w ten sposób starsze modele z nowym standardem kart SD.

Nowość Preteca wkrótce powinna trafić na polski rynek. Cena sugerowana za Oceanem to 299 dolarów (można się domyślać, że u nas będzie to ok. 1000 złotych).
 
Komentarze
Polecane artykuły
Sony 24 mm f/1.4 GM - zdjęcia przykładowe
20 Wrz 2018
Ciekawi jak w praktyce spisuje się Sony 24 mm f/1.4 GM? Podczas światowej premiery spędziliśmy kilka chwil z najnowszym szerokokątnym reprezentantem serii G Master. Zobaczcie zdjęcia przykładowe, które wykonaliśmy we włoskiej Katanii.
1
Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. - zdjęcia przykładowe
19 Wrz 2018
Na warsztat wzięliśmy model Panasonic Lumix G X Vario 35-100 mm f/2.8 II POWER O.I.S. Czy zoom o ekwiwalencie 70-200 mm i stałym świetle f/2.8 to konstrukcja godna wymagającego fotografa? Przekonajcie się sami oglądając zdjęcia przykładowe!
0
Kentmere VC Select - test światłoczułego papieru fotograficznego
13 Wrz 2018
Kentmere VC Select to mniej znany na naszym rynku papier fotograficzny. Jednak czy ma szansę przekonać do siebie wymagających fotografów i dostarczy odbitki o wysokiej jakości? Sprawdźmy to!
1
Canon EOS M50 - test aparatu
11 Wrz 2018
Kompaktowy EOS M50 to tylko z pozoru korpus kierowany do początkujących. Bogata funkcjonalność, obecność złącza mikrofonowego i przystępna cena czynią go obecnie jedną z najciekawszych pozycji na rynku dla świadomych amatorów i vlogerów. Sprawdzamy, jak radzi sobie w praktyce.
0