Pretec 8 GB SD-HC - kolejny rekord

Pretec zaprezentował dziś największą jak dotychczas kartę pamięci w standardzie SD. Pojemność 8 GB to 2-krotnie więcej niż oferują konkurencji. Zgodność z SD-HC oznacza (teoretycznie), że prędkość transferowa wynosi 20 MB/s. Cenę za Oceanem ustalono na 299 USD.

Dwa, trzy lata temu karta o pojemności 8 GB była kompletną abstrakcją. Bo jak tu ogarnąć rozumem fakt, że kawałek plastiku o wymiarach 32 x 24 x 2,1 mm może pomieścić kilka tysięcy wysokiej jakości zdjęć, kilkaset godzin muzyki lub kilka bibliotek? I po co to komu? A jednak. Urządzenia elektroniczne, w naszym wypadku aparaty cyfrowe, generują takie ilości danych, że dla wielu użytkowników karty o bardzo dużej pojemności stały się niezbędnym akcesorium.

Jeśli chodzi o standard SD to, mimo dominacji kart CF w sprzęcie profesjonalnym, zdobywa sobie coraz więcej zwolenników (po stronie producentów). Kluczem do dalszego rozwoju było ominięcie granicy 2 GB jaki nakładał standard SD 1.0/1.1 (czyli taki jak większość dostępnych na rynku kart SD). Gdy technologię "adresowania bajtów" zastąpiono "adresowaniem sektorów" można było rozpocząć prace nad większymi pojemnościami. Teoretyczna granica standardu SD-HC (SD 2.0) to teraz 2 TB (2 terabajty = 2048 GB!). Brzmi abstrakcyjnie? Poczekajmy kilka lat...

Karta Pretec SD-HC o pojemności 8 GB, tak jak wszystkie karty SD-HC będzie współpracować wyłącznie z urządzeniami zgodnymi z tym formatem. Osoby planujące zakup takiego nośnika powinny zwracać uwagę na opisy sprzętu pod względem zgodności, a także śledzić uaktualnienia oprogramowania pokładowego - coraz więcej producentów uzgadnia w ten sposób starsze modele z nowym standardem kart SD.

Nowość Preteca wkrótce powinna trafić na polski rynek. Cena sugerowana za Oceanem to 299 dolarów (można się domyślać, że u nas będzie to ok. 1000 złotych).
Komentarze
Polecane artykuły
Canon EOS 250D - pierwsze wrażenia
10 Kwi 2019
EOS 250D to nowy reprezentant “najmniejszej lustrzankowej serii na rynku”, która łączy niewielkie gabaryty z przystępną ceną i możliwościami skrojonymi pod kątem początkujących fotografów i świadomych amatorów. Co skrywa przed nami najnowsza konstrukcja?
2
Panasonic Lumix S1R - test aparatu
9 Kwi 2019
Lumix S1R - jak twierdzi producent - ma być odpowiedzią na potrzeby wymagających profesjonalistów. Jednak czy tak jest w istocie i czy pierwsza pełna klatka Panasonic odbierze klientów konkurencji? Przekonajmy się!
9
Fujifilm GFX 50R - test aparatu
2 Kwi 2019
Najbardziej przystępny cenowo cyfrowy średni format z pewnością zwrócił uwagę tych, którym pełna klatka przestaje już wystarczać. Czy bardziej mobilna i kompaktowa wersja modelu 50S spełni oczekiwania wymagających zawodowców?
1
Panasonic Lumix S1 - zdjęcia przykładowe
28 Mar 2019
Stabilizowana pełnoklatkowa matryca o rozdzielczości 24-megapikseli, autofokus oparty na technologi DFD z systemem śledzenia wspieranym układem AI, bogaty tryb filmowy z zapisem 4K 60 kl./s, czy uszczelnione body o rewelacyjnej ergonomii - to tylko kilka cech Panasonica Lumix S1. Zobaczcie, jak aparat poradził sobie w boju.
8