Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

HP Photosmart Pro B9180

0

Autor: Marta Majewska

27 Luty 2006
Artykuł na: 17-22 minuty
PMA 2006. HP idzie za ciosem, prezentując nową drukarkę fotograficzną A3+ z tuszami pigemntowymi. Model Photosmart Pro B9180 jest odpowiedzią na produkt ogłoszony w ubiegłym tygodniu przez Canona - PiXMA 9500.

HP Photosmart Pro B9180 to zupełnie nowy produkt w ofercie HP. Dostępne dotychczas drukarki fotograficzne (jak chociażby testowany przez naszą redakcję 9-atramentowy model Photosmart 8750) nie były wyposażone w tusze pigmentowe. Nowy produkt wyposażono w osiem oddzielnych atramentów pigmentowch HP Vivera i cztery dwukolorowe głowice drukujące (nr 70 - 8 448 dysz).

HP Photosmart B9180

Jak zapewnia producent, nowa drukarka to przede wszystkim lepsze osiągi. W informacji prasowej znajdziemy dane o wysokiej szybkości druku (1,5 minuty dla zdjęcia 13x19" I 10 sekund dla fotografii 4x6"), jednak nie ma precyzyjnej informacji czy dane te dotyczą druku fotograficznego najwyższej jakości. HP podkreśla także wyjątkową trwałość wydruków: zdjęcia z Pro B9180 są odporne na blaknięcie nawet przez 200 lat, co jest nowym rekordem w fotografii (według testów WIR Display Permanence Ratings i Album/Dark Storage Ratings).

Testy trwałości zostały wykonane na profesjonalnych papierach HP, w tym nowym, zaprezentowanym dziś HP Advanced Photo, dostępnym w wersjach z błyszczącym i matowym wykończeniem. HP zapowiedziało także wprowadzenie papierów w formacie A3+ do cyfrowego druku grafiki artystycznej, występujących w czterech odmianach: Watercolour, Aquarella Art, Smooth Fine Art i Artist Matte Canvas.

Podobnie jak zaprezentowany na PMA 2005 model Photosmart 8750, nowy produkt HP obsługuje profile ICC oraz oferuje możliwość pracy w środowisku sieciowym.

Premiera HP skłania do opracowania porównania właściwości modeli Photosmart Pro B9180 i PiXMA Pro 9500. Niestety dane opublikowane w informacjach prasowych obu producentów zostały podane w sposób, który utrudnia rzetelne porównanie. Wstrzymamy się zatem do czasu uzyskania odpowiedzi na pytania wysłane do obu koncernów.

{border=1;sizex=3;sizey=6;headersx=1;headersy=1;|
cecha;Canon PiXMA Pro9500;HP Photosmart Pro B9180;
rozdzielczość;4800dpi;4800dpi;
atramenty;10 atramentów;8 atramentów;
ilość dysz w głowicy;7680;8448;
obsługa profili ICC;tak;tak;
współpraca z Adobe Photoshop;tak;tak
]

Informacja prasowa producenta:

Produkty HP pomagają zawodowym fotografom utrzymać przewagę nad konkurencją.

Nowy uniwersalny system druku zapewnia profesjonalną jakość zdjęć wystawowych lub przeznaczonych na sprzedaż.

Orlando, Stany Zjednoczone, 27 lutego 2006 r. - HP poinformował o wprowadzeniu na rynek drukarki fotograficznej HP Photosmart Pro B9180 A3+, zaprojektowanej z myślą o zawodowych fotografach.

Nowy system druku obejmuje osiem oddzielnych atramentów pigmentowych HP Vivera. Umożliwia korzystanie z szerokiej gamy nośników. Pozwala zwiększyć produktywność nawet o 30%*. Ułatwia to zawodowym fotografom osiągnięcie sukcesu rynkowego w warunkach coraz ostrzejszej konkurencji.

Carl Dekeyzer, fotograf pracujący dla agencji Magnum, powiedział: "Dzięki drukarce HP Photosmart Pro B9180 nie traci się czasu na czekanie na odbitki próbne. Nowa drukarka pracuje niezwykle szybko, a koszt wydruku jednej strony jest niski. Ponadto, dzięki wyjątkowej jakości obrazu oraz dokładności i spójności odwzorowania kolorów, mogę łatwo wyselekcjonować najlepsze zdjęcia na wystawę lub na sprzedaż".

HP Photosmart B9180 w środowisku studyjnym

Nowy system został opracowany na podstawie bogatego doświadczenia HP w dziedzinie drukowania grafiki i druku komercyjnego. Zdjęcia są wysokiej jakości, suche, trwałe i wodoodporne. Są też odporne na blaknięcie nawet przez 200 lat, co jest nowym rekordem w fotografii**.

W drukarce została zastosowana zastrzeżona technologia druku skalowalnego HP, która zapewnia większą produktywność i uniwersalność oraz niewygórowany koszt druku w przeliczeniu na stronę. Ponadto nowy model jest wyposażony w osiem indywidualnych wkładów z atramentami pigmentowymi i cztery dwukolorowe głowice drukujące. HP oferuje również szeroką gamę profesjonalnych papierów do drukowania fotografii i grafiki artystycznej. Wkłady atramentowe o dużej pojemności umożliwiają wydrukowanie maksymalnie około 80 stron A3+ lub 840 zdjęć formatu 10 x 15 cm***. Moduł dodatkowy HP Pro do obsługi programu Adobe Photoshop i wiele różnych profili ICC w oprogramowaniu drukarki zapewniają, że jakość i odwzorowanie kolorów będą powtarzalne.

Papiery profesjonalnej jakości

Dla fotografów, którzy nie mają urządzeń do druku wielkoformatowego, uzyskanie odbitek A3+ profesjonalnej jakości jest poważnym problemem. Rozwiązaniem jest najlepszy w branży papier do druku zdjęć - HP Advanced Photo. Jest to wysokiej jakości papier, dostępny w wersjach z błyszczącym i matowym wykończeniem. Użytkownicy z pewnością wysoko ocenią jego trwałość, grubość i gramaturę. Dzięki porowatej powłoce odbitki są suche natychmiast po wydrukowaniu, można je więc od razu wziąć do ręki, co zwiększa produktywność i przyspiesza pracę w studiu.

Ponadto nowe papiery HP o formacie A3+ do cyfrowego druku grafiki artystycznej, produkowane w oparciu o profesjonalne nośniki HP do druku wielkoformatowego, umożliwiają fotografom drukowanie prac przeznaczonych do ekspozycji w galeriach. Cztery rodzaje papieru - Watercolour, Aquarella Art, Smooth Fine Art i Artist Matte Canvas - dają im większe możliwości wyboru w trakcie przygotowywania prac.

HP Photosmart B9180 na stoisku HP na PMA 2006

Henry Wilhelm z ośrodka Wilhelm Imaging Research Inc. (WIR) powiedział: "Odbitki wykonane na drukarce fotograficznej HP Photosmart Pro B9180 A3+ z wykorzystaniem atramentów Vivera na wybranych typach błyszczącego papieru fotograficznego i matowego papieru do grafiki artystycznej**** HP uzyskały w testach trwałości WIR Display Permanence Ratings wynik przekraczający 200 lat. Jest to nowy rekord odporności fotografii kolorowych na blaknięcie. Okazało się, że w warunkach ekspozycji pod szkłem odbitki te należą do najtrwalszych w całej 130-letniej historii fotografii kolorowej.

"Właściwą ocenę tego osiągnięcia ułatwi następujące porównanie: odbitki wykonane na drukarce HP B9180 z wykorzystaniem atramentów Vivera są pięciokrotnie trwalsze od najlepszych tradycyjnych zdjęć kolorowych wykonanych w z wykorzystaniem halogenków srebra, Fujicolor Crystal Archive (wskaźnik WIR 40 lat) oraz przeszło dziesięć razy trwalsze niż odbitki Kodak Edge Generations i Royal Generations (wskaźnik WIR 19 lat)".

Najlepsza w branży jakość obrazu dzięki atramentom HP Vivera

Osiem wkładów drukujących HP nr 38 o dużej pojemności z nowymi, opatentowanymi, wodoodpornymi***** atramentami pigmentowymi HP Vivera pozwala uzyskać trwałe, naturalne kolory na profesjonalnych zdjęciach portretowych i krajobrazowych oraz na odbitkach kontrolnych i wydrukach grafiki artystycznej. Nowe wkłady zostały zaprojektowane do współpracy z drukarką fotograficzną HP Photosmart Pro B9180 A3+. Jakość odbitek uzyskanych dzięki obu tym elementom systemu druku jest stała i powtarzalna.

Ponadto cztery dwukolorowe głowice drukujące HP nr 70 mają 8 448 dysz, co gwarantuje dokładne, jednorodne nakładanie kropel atramentu na nośnik, dużą dokładność kolorów oraz odbitki lepiej odwzorowujące obraz widziany przez obiektyw aparatu i na monitorze komputera PC.

Szary atrament HP trzeciej generacji pozwala drukować odbitki kolorowe i czarno-białe. Przejścia tonalne są łagodne, a odcienie neutralne, delikatne i jednolite. Fotografowie mogą wybrać jeden z dwóch rodzajów czarnego atramentu: fotograficzny photo black do kontrastowych zdjęć czarno-białych o głębokiej, pełnej czerni oraz matte black do drukowania na papierach HP do grafiki artystycznej.

Aby zwiększyć produktywność, użytkownicy mogą zależnie od potrzeb wymieniać głowice drukujące i poszczególne wkłady atramentowe o pojemności 27 ml. W ten sposób małe studia mogą obniżać koszty w zależności od sposobu wykorzystywania drukarki. Użytkownicy mogą zamawiać wkłady atramentowe i nośniki przez Internet, pod adresem
www.hp.com/eur/hpoptions******

Uniwersalność i profesjonalna jakość

Drukarka fotograficzna HP Photosmart Pro B9180 A3+ oferuje opcje profilowania ICC. Dzięki temu można uzyskać doskonałe odwzorowanie kolorów na różnych nośnikach standardowych i specjalnych. Obraz na profesjonalnych zdjęciach wygląda tak samo, jak przez obiektyw aparatu lub na skalibrowanym monitorze. Kolor jest dokładnie oddany i jednolity, co zapewnia najwyższą jakość odbitek. Poza tym istnieje możliwość kontroli kolorów i drukowania odbitek kontrolnych na różnych nośnikach HP i nośnikach innych producentów oraz na papierze do cyfrowej grafiki artystycznej.

Dzięki opracowanej przez HP technologii profesjonalnego szybkiego druku użytkownicy mogą natychmiast wydrukować zdjęcia i odbitki kontrolne bez korzystania z usług laboratorium fotograficznego. Wydrukowanie odbitki kontrolnej formatu A3+ trwa niecałe 2 minuty, a zdjęcia formatu 10 x 15 cm - niecałe 10 sekund. To nowy rekord szybkości druku*******. Drukarka doskonale radzi sobie z większością najtrudniejszych zadań drukowania zdjęć oraz z codziennym drukowaniem dokumentów.

W środowiskach komputerów PC i Mac oraz w środowiskach heterogenicznych, w których potrzebne są różne opcje podłączania, można korzystać z szybkiego interfejsu USB i sieci Ethernet. Oprogramowanie zawiera moduł dodatkowy do obsługi programu Adobe Photoshop oraz opcjonalny procesor RIP, który umożliwia profesjonalne zarządzanie kolorami.

"Nowa drukarka fotograficzna HP Photosmart Pro B9180 A3+ dla zawodowych fotografów wraz z opracowanymi jednocześnie z nią materiałami eksploatacyjnymi umożliwi zakładom fotograficznym zaspokojenie popytu klientów na wysokiej jakości zdjęcia" - powiedział Michael Diehl, wiceprezes działu fotografii cyfrowej i rozrywki (Digital Photography and Entertainment) HP IPG EMEA. "Nowy system druku zapewnia ambitnym fotografom narzędzia do realizacji ich wizji artystycznych".

* Na podstawie testów wewnętrznych HP wykonanych w grudniu 2005 r., obejmujących rozwiązania konkurencji i drukarki o zbliżonych cenach.

** Odbitki wykonane na drukarce HP Photosmart Pro B9180 z atramentami pigmentowymi Vivera na wybranych papierach HP, testowane warunkach ekspozycji pod szkłem, uzyskały w testach WIR Display Permanence Ratings i Album/Dark Storage Ratings wynik przekraczający 200 lat. Okazało się, że należą one do najtrwalszych w całej 130-letniej historii fotografii kolorowej. Do testów użyto następujących papierów HP: HP Advanced Photo, HP Hahnemühle Smooth Fine Art, HP Hahnemühle? Watercolor i HP Matte Photo. Henry Wilhelm, www.wilhelm-research.com.

*** Wstępne, szacunkowe dane na temat wydajności: około 80 stron A3+ lub 840 zdjęć formatu 10 x 15 cm. Rzeczywista wydajność zależy od sposobu użytkowania. Wyniki testów poszczególnych drukarek można znaleźć pod adresem www.hp.com/go/pageyield.

**** Do testów użyto następujących papierów HP: HP Advanced Photo, HP Hahnemühle Smooth Fine Art, HP Hahnemühle Watercolor i HP Matte Photo. Z atramentami pigmentowymi Vivera testowane są również inne rodzaje papierów HP. Szczegółowe informacje na temat tych testów można znaleźć pod adresem www.wilhelm-research.com.

***** Całkowita wodoodporność w przypadku użycia papieru HP Advanced Photo, podwyższona wodoodporność w przypadku użycia innego papieru zalecanego przez HP. Na podstawie wszechstronnych testów odporności na działanie wody wykonanych w laboratorium trwałości obrazu HP. Szczegółowe informacje można uzyskać kontaktując się z HP.

****** W serwisie www.hp.com/eur/hpoptions, dostępnym dla wszystkich klientów w regionie EMEA można zakupić pigmentowe wkłady atramentowe HP nr 38, głowice drukujące HP nr 70, papier HP Advanced Photo A3 i A3+ oraz różne nośniki HP do druku grafiki artystycznej (HP Fine Art Media).

******* Na podstawie wyników testów wewnętrznych HP.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Newell - zamienniki akumulatorów do najnowszych aparatów Canon, Panasonic i kamer GoPro
Newell - zamienniki akumulatorów do najnowszych aparatów Canon, Panasonic i kamer GoPro
Newell rozszerza ofertę o atrakcyjne cenowo zamienniki baterii do aparatów Canon EOS R5 i R6, Lumix S5 oraz kamery GoPro HERO9.
0
0
Godox CL10 - niedrogie LED-owe oświetlenie tła dla vlogerów
Godox CL10 - niedrogie LED-owe oświetlenie tła dla vlogerów
Nowa lampa Godox CL10 pozwolić ma zbudowanie użytecznego oświetlenia domowego stanowiska do streamingów i nagrywania vlogów niedużym kosztem.
2
0
Fujifilm wycofuje film Fujicolor Pro 400H. Smutny dzień dla fotografii analogowej
Fujifilm wycofuje film Fujicolor Pro 400H. Smutny dzień dla fotografii analogowej
Film Pro 400H był jednym z najciekawszych materiałów, które pozostały w stale kurczącej się ofercie profesjonalnych kolorowych negatywów. Niestety 14 stycznia Fujifilm...
28
0
Powiązane artykuły