PiXMA Pro - w formacie A3

0
Marta Majewska
24 Luty 2006
Artykuł na: 17-22 minuty
PMA 2006. Canon ogłosił wprowadzenie nowych, profesjonalnych drukarek fotograficznych z serii PiXMA. Pro9500 i Pro9000 to pierwsze w rodzinie PiXMA modele profesjonalne, drukujące w formacie A3. Seria Pro powstała z myślą o rosnących potrzebach użytkowników cyfrowych EOSów.
Ogłoszenie serii Pro w rodzinie PiXMA jest związane z obserwacjami dynamicznego wzrostu rynku lustrzanek cyfrowych. Ci sami konsumenci, do których adresowany jest sprzęt fotograficzny z wyższej półki, będą, zdaniem Canona, potrzebowali profesjonalnego druku atramentowego. Jest to pewne wytłumaczenie dla umieszczenia przycisku druku bezpośredniego na korpusie EOSa 30D.

PiXMA Pro 9500 - profesjonalny wydruk A3

Profesjonaliści mają do wyboru dwa systemu druku. Model Pro9500 z 10 atramentami wyposażony został w nowe, pigmentowe tusze "LUCIA", które wykorzystywane są także w profesjonalnej drukarce wielkoformatowej PROGRAF iPF5000 17". Pro9500 oferuje nie tylko druk w kolorze, ale także profesjonalną jakość czarno-białych wydruków, dzięki trzem specjalnym tuszom: czerń fotograficzna (photo black), matowa czerń (matte black), szary (gray).

Pro9000 z ośmioma tuszami czerpie natomiast z technologii Canon ChromaLife 100. Producent dedykuje ten model profesjonalistom i doświadczonym amatorom, wykonującym kolorowe wydruki A3 na błyszczącym papierze Canona.

PiXMA Pro9000

Oba modele z serii PiXMA Pro drukują z wysoką rozdzielczością 4800x2400 dpi a formacie A3+ (13x19"). Canon ponadto zoptymalizował serię Pro z trybami Picture Style dostępnymi w EOSach 30D i 5D, a także wyposażył drukarki w plug-in (wtyczkę) do profesjonalnego programu Photoshop CS/CS2 (standardowo z drukarkami dostępny jest program Easy Photo Print Pro).

PiXMA Pro 9500 - zoptymalizowana do współpracy z cyfrowymi EOSami

Premiera nowej serii PiXMA Pro skłoniła Canona do prezentacji nowych papierów, dedykowanych do najnowszych drukarek. Seria Fine Art Paper poszerzyła się zatem o Fine Art Paper Photo Rag (FA-PR1) i Fine Art Paper Premium Matte (FA-PM1). Pierwszy z nich to papier przeznaczony do fotografii artystycznej, o gramaturze 188 g/m2 i 100% zawartości bawełny. Jak twierdzi producent, jest to odpowiednik popularnych wśród profesjonalistów papierów produkowanych przez firmę Hahnemüle. Papier Premium Matte, o gramaturze 210g/m2 jest produktem zbliżonym do Matte Photo Paper MP-101. Oba papiery są dostępne w formatach A3, A4 i A3+ (13x19").


Poniżej informacja prasowa producenta:

Seria PIXMA Pro - profesjonalna jakość druku
Amstelveen, Holandia

Canon zapowiedział dziś premierę przeznaczonych dla profesjonalistów drukarek PIXMA Pro9500 i Pro9000. PIXMA Pro to nowa seria profesjonalnych drukarek atramentowych formatu A3+ dająca użytkownikom możliwość wyboru: Pro9500 korzysta z 10-kolorowego systemu nowo opracowanych tuszy pigmentowych "Lucia", który spełnia najostrzejsze komercyjne kryteria dając kolorowe i monochromatyczne wydruki najwyższej jakości; Pro9000 korzysta z 8-kolorowego zestawu tuszy i przeznaczona jest do ogólnego użytku, zwłaszcza kolorowych fotografii na papierze błyszczącym. Drukarki PIXMA Pro wykorzystują najważniejsze technologie druku Canona - w tym głowice drukujące FINE [Full-photolithography Inkjet Nozzle Engineering] - czerpią również korzyść z doświadczenia firmy w dziedzinie amatorskiego i profesjonalnego fotografowania i drukowania. Jako produkty profesjonalne - nowe drukarki PIXMA Pro są doskonałym uzupełnieniem cyfrowych lustrzanek cyfrowych firmy Canon i są rozszerzeniem linii PIXMA.

Rynek lustrzanek cyfrowych zanotował w roku 2005 rekordowy wzrost - spodziewany wzrost sprzedaży ma wynieść do 264 (Źródło: Info Trends/CAP Ventures; Prognoza Konsumenckiego Rynku Aparatów Cyfrowych 2005-2010): w związku z tym seria PIXMA Pro pojawiła się by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na druk profesjonalnej jakości" powiedział Mogens Jensen, szef CCI Europe. "Seria PIXMA Pro wprowadza do świata profesjonalistów najważniejsze technologie i charakterystyczne cechy linii PIXMA: nie tylko głowice FINE ale również wyjątkowe wzornictwo i łatwość obsługi. PIXMA Pro znacznie zwiększa wydajność pracy wszystkich zawodowców fotografujących lustrzankami cyfrowymi."

Charakterystyka serii PIXMA Pro:
- format A3+, rozdzielczość 4800x2400 dpi, wielkość kropli 3 pikolitry lub mniej - dają
wyjątkowe wydruki profesjonalnej jakości.
- 10-kolorowy system pigmentowych tuszy "Lucia"[Pro9500] o profesjonalnej trwałości
oraz 3-kolorowy zestaw tuszy monochromatycznych poprawiający jakość wydruków
czarno-białych, zmniejszający metameryzm oraz redukujący ziarnistość.
- 8-kolorowy system tuszy o szerokim zakresie reprodukcji barw [Pro9000] oparty o
tusze ChromaLife100 - dający wydruki o wyjątkowej trwałości i pozwalający na druk
na błyszczących nośnikach Canona
- pojedyncze pojemniki na tusze zwiększają wydajność i minimalizują ilość odpadów
- nowa koncepcja wzornicza, posiadająca cechy wspólne z lustrzankami EOS
DIGITAL, na przykład metalową klapę z charakterystyczną fakturą [metalowa
pokrywa - tylko w modelu Pro9500]
- mocna i trwała konstrukcja przeznaczona do profesjonalnego użytku, korzystająca z
wytrzymałych elementów wewnętrznych i zewnętrznych, w tym - metalowych rolek
odbiorczych oraz zwiększonej grubości paneli
- płaska droga przebiegu nośnika pozwalająca stosować media o dużej grubości,
wygodny ręczny podajnik papieru od strony przedniej uzupełniający automatyczny
podajnik górny.
- nowe oprogramowanie dla zawodowych fotografów - w tym Easy-Photo-Print Pro,
plug-in programu Adobe Photoshop CS/CS2 do profesjonalnej obróbki zdjęć z
dużą wydajnością
- zaawansowana kontrola koloru już z poziomu sterownika drukarki, w tym obsługa
profili ICC [International Colour Consortium]
- zoptymalizowane pod kątem współpracy z ustawieniami Picture Style - stosowanymi
w lustrzankach EOS DIGITAL aplikacjami upraszczającymi kontrolę nad
parametrami obróbki obrazu i zwiększającymi funkcjonalność profesjonalnego druku
bezpośredniego.
- kompatybilne z systemami Mac i PC]

{BIT|Barwniki lub tusze pigmentowe - do wyboru.

Drukarki Pro9500 i Pro9000 dają fotografom możliwość wyboru jednego z dwóch systemów tuszy.

Pro9500 korzysta z 10-kolorowego zestawu nowo opracowanych tuszy pigmentowych "Lucia". tusze "Lucia" stosowane są również w imagePROGRAF iPF5000 - nowej profesjonalnej drukarce o szerokości drukowania 17cali. Dają one wyjątkową trwałość obrazu. Tusz pigmentowy to w tej chwili branżowy standard dla profesjonalnych wydruków komercyjnych i wydruków artystycznych. tusze "Photo Black", "Matte Black" i "Grey" dają kontrastowe wydruki o zmniejszonym metameryzmie i zredukowanej ziarnistości oraz wyjątkowo neutralne odbitki czarno-białe. Dzięki Pro9500 można również otrzymać kolorowe wydruki wyjątkowej jakości.

Stosująca 8-kolorowy zestaw tuszy, oraz korzystająca z technologii Canona ChromaLife100 - drukarka Pro9000 jest doskonale dostosowana do wymagań zawodowców i zaawansowanych amatorów, których priorytetem jest tworzenie szerokiego zakresu kolorowych wydruków wysokiej jakości, w tym na przykład - kolorowych błyszczących fotografii formatu A3+.


Cyfrowa wydajność profesjonalnego druku
Drukarki serii PIXMA Pro przeznaczone są do stosowania w profesjonalnych studiach i pozwalają na zwiększenie wydajności i przyspieszenie pracy - współpracując z każdą lustrzanką cyfrową.

Oba modele - Pro9500 i Pro900 dostarczane są wraz z zaawansowanym oprogramowaniem - w tym na przykład Easy-PhotoPrint Pro, który to plug-in programu Adobe Photoshop CS/CS2 pozwala na bezproblemową integrację profesjonalnej obróbki z dużą wydajnością z Photoshopem.

Easy-PhotoPrint Pro zawiera:
- Pattern Print; podczas drukowania wielu zdjęć na jednym arkuszu nośnika parametry
takie jak równowaga kolorów, jasność czy kontrast - są automatycznie
dostosowywane do każdego ze zdjęć, ułatwiając fotografom kontrolę nad wieloma
parametrami druku
- bezpośredni dostęp do profili koloru ICC, pozwalających na wierne oddanie barw
- druk plików RAW - w połączeniu z programem Canon Digital Photo Professional
v2.1, co eliminuje konieczność zapisu plików w formacie RAW lub TIFF przed ich
wydrukowaniem

Dodatkowo - drukarki PIXMA Pro9500 i Pro9000 mają możliwość bezpośredniego druku profesjonalnej jakości po połączeniu z lustrzankami Canon EOS DIGITAL wyposażonymi w ustawienia Picture Style. Technologia Canona pozwala na ręczne wprowadzenie zmian w oddaniu kolorów - dzięki temu zdjęcia mogą być drukowane bezpośrednio przez PictBridge z precyzyjnie kontrolowaną charakterystyką.


Nowe typy nośników
Zalety technologii drukarek Canon mogą być w pełni wykorzystane jedynie gdy stosowane są oryginalne tusze i nośniki produkowane przez Canona.

Urządzenia serii PIXMA Pro mogą drukować na produkowanych przez Canona wielu nośnikach wysokiej jakości. Dodatkowo - dostępne są dwa nowe typy papieru tworzące nową linię Fine Art Paper: Fine Art Paper Photo Rag [FA-PR1] i Fine Art ?aper Premium Matte [FAPM1].

Nośnik Papier Premium Matte dostępny jest w formatach A4, A3 i A3+ [13x19"]. Ten gruby papier o łagodnej fakturze jest podobny do papieru Canon Matte Photo Paper MP-101, jego ciężar wynosi 210g/m2 i jest to materiał doskonały do uzyskania najwyższej możliwej jakości wydruków zdjęć lub innych prac graficznych.

Nośnik Photo Rag to szlachetny bezkwasowy papier [100% bawełny] dostępny w formatach A4, A3 i A3+ 13x19"]. Posiada on powierzchnię o delikatnej fakturze a jego grubość wynosi 188g/m2 i jest dostosowaną do naszych wymagań wersją popularnego artystycznego papieru produkowanego przez firmę Hahnemule. Wyjątkowo dobrze odpowiadający na kolorowe tusze - Phoro Rag to nośnik idealny do druku fotografii artystycznej.]

{BIT|Informacje dodatkowe

Oprogramowanie

Każda drukarka dostarczana jest wraz z następującymi programami:

Easy-PhotoPrint Pro, zaawansowany plug-in programu Adobe Photoshop CS/CS2 pozwalający na bezproblemową integrację profesjonalnej wysokowydajnej obróbki z Photoshopem. Głowne cechy Easy-PhotoPrint Pro to:
- druk plików RAW [w połączeniu z programem Canon Digital Photo
Professional v2.1]
- Pattern Print; do dowolnego dostosowania kolorów i wydruku wglądówek
- bezpośredni dostęp do profili kolorów ICC
- tryb monochromatyczny do czarno-białego druku plików kolorowych z
doskonałą gradacją i bez dominanty barwnej


Easy-PhotoPrint - pozwalający w trzech prostych krokach drukować fotografie. Asystujący w wyborze opcji - na przykład wyborze nośnika i skalowaniu zdjęć. Wyposażony w funkcje takie jak: "Face Sharpenng" do korekcji nieostrych twarzy, korekcję czerwonych oczu i "Digital Face Smoothing" zmniejszającą ilość widocznych zmarszczek.

Easy-WebPrint [tylko dla Windows] - umieszczony na belce programu Explorer zmniejsza ilość niepowodzeń związanych z drukiem stron internetowych - oszczędzając papier i tusz poprzez odpowiednie skalowanie wydruku [likwiduje na przykład problem z "obcinaniem" prawej części drukowanej strony internetowej].

PhotoRecord [tylko dla Windows] - pomaga użytkownikom w drukowaniu osobistych albumów fotograficznych, pomagając na przykład w drukowaniu na nowych nośnikach obustronnych firmy Canon.

CD-LabelPrint - upraszcza druk bezpośrednio na powierzchni odpowiednich płyt CD/DVD.]

{BIT|Kompatybilność

Drukarki serii PIXMAPro są kompatybilne z systemami operacyjnymi Windows 98/Me/2000/XP oraz MacOS X v.10.2.1 lub nowszymi

Nośniki
Oprócz nowych nośników serii Fine Art. Paper [Photo Rag i Premium Matte] drukarki PIXMA Pro są kompatybilne z szerokim wachlarzem nośników Canona dostępnych w formatach A4, A3, A3+ lub mniejszych - w tym : Photo Paper Plus Glossy (PP-101), Glossy Photo Paper (GP-401), Glossy Photo Paper Everyday Use (GP-501) i Matte Photo Paper (MP-101). Mogą być zastosowane Photo Paper Plus Semi-gloss (SG-101) i Photo Paper Pro (PR-101) - dostępne w formatach: 8x10", 10x12", 14x17" - format A3+ teraz również z powierzchnią Semi-gloss.]{BIT|Zastosowane technologie

FINE

Opatentowana przez Canona półprzewodnikowa technologia produkcji głowic drukujących pozwala na osiągnięcie wyjątkowej szybkości druku fotografii i dokumentów poprzez otrzymanie wyjątkowo długich głowic z dużą ilością i dużą gęstością dysz. Dzięki temu na papier trafia w krótszym czasie więcej tuszu niż jest to możliwe w przypadku głowic tradycyjnych co pozwala na szybki druk fotografii bez marginesu formatu A3+. Liczba dysz i długość głowic wzrosła w stosunku do poprzednich modeli.

Technologia FINE pozwala także otrzymać praktycznie bezziarniste wydruku fotografii dzięki uzyskaniu w ciągu sekundy milionów kropel tuszu o objętości 3 pikolitrów [w zależności od modelu] tworzonych z wyjątkową dokładnością i powtarzalnością przez dysze o średnicy 10 um lub mniejsze.]

{BIT|ChromaLife 100

W celu otrzymania wydruków o najwyższej trwałości drukarki korzystają z technologii ChormaLife 100 - opracowanego przez Canona systemu barwnikowych tuszy dających wyjątkowo szeroki zakres kolorów oraz specjalistycznych nośników opracowanych pod kątem współpracy z głowicami FINE. Ten technologiczny "trójkąt" - głowica, tusz i nośnik - pozwala otrzymać wydruki przewyższające tradycyjne fotografie pod względem jakości i trwałości. Przechowywane w albumach wydruki mają trwałość 100 lat, zdjęcia prezentowane pod szkłem - 30 lat a wystawione na działanie powietrza - 10 lat.*


* Wszystkie dane oparto na przyspieszonych testach, ich wyniki nie są gwarantowane. Trwałość 100 lat dotyczy nośników PR-1-1, PP-1-1, SG-101, GP-401 przechowywanych w plastikowych osłonach. Trwałośc 30 lat dotyczy nośników PR-101 i PP-101 a wartość 10 lat - jedynie PR-101. Wrażliwość na światło i zanieczyszczenia atmosferyczne odnosi się do typowych wnętrz i unikania bezpośredniego światła słonecznego.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Tenba Sue Bryce Collection - gdy jesteś niewolnikiem mody, ale też fotografem. Lub odwrotnie
Tenba Sue Bryce Collection - gdy jesteś niewolnikiem mody, ale też fotografem. Lub odwrotnie
Choć stylowe torby fotograficzne nie są na rynku nowością, dawno już nie widzieliśmy projektu tak mocno zaangażowanego pod względem wzornictwa. Zaskoczeniem jest także...
5
0
Brak pilota to nie problem. Nadchodzi autonomiczny dron Skydio 2, który może stać się twoją nową kamerą sportową
Brak pilota to nie problem. Nadchodzi autonomiczny dron Skydio 2, który może stać się twoją nową...
Od czasu gdy pierwsze drony wzbiły się w powietrze zastanawiamy się kiedy wreszcie ujrzymy model, który pozwoliłby na atrakcyjne uchwycenie naszych przygód czy...
8
0
Hadley Pro 2020 to nowa odsłona legendarnej torby Billingham
Hadley Pro 2020 to nowa odsłona legendarnej torby Billingham
Cudowna klasyka połączona w wytrzymałością, funkcjonalnością i praktycznymi rozwiązaniami - tak w skrócie można opisać najnowszą torbę Billingham Hadley Pro...
0
0
Powiązane artykuły