PiXMA Pro - w formacie A3

0
Marta Majewska
24 Luty 2006
Artykuł na: 17-22 minuty
PMA 2006. Canon ogłosił wprowadzenie nowych, profesjonalnych drukarek fotograficznych z serii PiXMA. Pro9500 i Pro9000 to pierwsze w rodzinie PiXMA modele profesjonalne, drukujące w formacie A3. Seria Pro powstała z myślą o rosnących potrzebach użytkowników cyfrowych EOSów.
Ogłoszenie serii Pro w rodzinie PiXMA jest związane z obserwacjami dynamicznego wzrostu rynku lustrzanek cyfrowych. Ci sami konsumenci, do których adresowany jest sprzęt fotograficzny z wyższej półki, będą, zdaniem Canona, potrzebowali profesjonalnego druku atramentowego. Jest to pewne wytłumaczenie dla umieszczenia przycisku druku bezpośredniego na korpusie EOSa 30D.

PiXMA Pro 9500 - profesjonalny wydruk A3

Profesjonaliści mają do wyboru dwa systemu druku. Model Pro9500 z 10 atramentami wyposażony został w nowe, pigmentowe tusze "LUCIA", które wykorzystywane są także w profesjonalnej drukarce wielkoformatowej PROGRAF iPF5000 17". Pro9500 oferuje nie tylko druk w kolorze, ale także profesjonalną jakość czarno-białych wydruków, dzięki trzem specjalnym tuszom: czerń fotograficzna (photo black), matowa czerń (matte black), szary (gray).

Pro9000 z ośmioma tuszami czerpie natomiast z technologii Canon ChromaLife 100. Producent dedykuje ten model profesjonalistom i doświadczonym amatorom, wykonującym kolorowe wydruki A3 na błyszczącym papierze Canona.

PiXMA Pro9000

Oba modele z serii PiXMA Pro drukują z wysoką rozdzielczością 4800x2400 dpi a formacie A3+ (13x19"). Canon ponadto zoptymalizował serię Pro z trybami Picture Style dostępnymi w EOSach 30D i 5D, a także wyposażył drukarki w plug-in (wtyczkę) do profesjonalnego programu Photoshop CS/CS2 (standardowo z drukarkami dostępny jest program Easy Photo Print Pro).

PiXMA Pro 9500 - zoptymalizowana do współpracy z cyfrowymi EOSami

Premiera nowej serii PiXMA Pro skłoniła Canona do prezentacji nowych papierów, dedykowanych do najnowszych drukarek. Seria Fine Art Paper poszerzyła się zatem o Fine Art Paper Photo Rag (FA-PR1) i Fine Art Paper Premium Matte (FA-PM1). Pierwszy z nich to papier przeznaczony do fotografii artystycznej, o gramaturze 188 g/m2 i 100% zawartości bawełny. Jak twierdzi producent, jest to odpowiednik popularnych wśród profesjonalistów papierów produkowanych przez firmę Hahnemüle. Papier Premium Matte, o gramaturze 210g/m2 jest produktem zbliżonym do Matte Photo Paper MP-101. Oba papiery są dostępne w formatach A3, A4 i A3+ (13x19").


Poniżej informacja prasowa producenta:

Seria PIXMA Pro - profesjonalna jakość druku
Amstelveen, Holandia

Canon zapowiedział dziś premierę przeznaczonych dla profesjonalistów drukarek PIXMA Pro9500 i Pro9000. PIXMA Pro to nowa seria profesjonalnych drukarek atramentowych formatu A3+ dająca użytkownikom możliwość wyboru: Pro9500 korzysta z 10-kolorowego systemu nowo opracowanych tuszy pigmentowych "Lucia", który spełnia najostrzejsze komercyjne kryteria dając kolorowe i monochromatyczne wydruki najwyższej jakości; Pro9000 korzysta z 8-kolorowego zestawu tuszy i przeznaczona jest do ogólnego użytku, zwłaszcza kolorowych fotografii na papierze błyszczącym. Drukarki PIXMA Pro wykorzystują najważniejsze technologie druku Canona - w tym głowice drukujące FINE [Full-photolithography Inkjet Nozzle Engineering] - czerpią również korzyść z doświadczenia firmy w dziedzinie amatorskiego i profesjonalnego fotografowania i drukowania. Jako produkty profesjonalne - nowe drukarki PIXMA Pro są doskonałym uzupełnieniem cyfrowych lustrzanek cyfrowych firmy Canon i są rozszerzeniem linii PIXMA.

Rynek lustrzanek cyfrowych zanotował w roku 2005 rekordowy wzrost - spodziewany wzrost sprzedaży ma wynieść do 264 (Źródło: Info Trends/CAP Ventures; Prognoza Konsumenckiego Rynku Aparatów Cyfrowych 2005-2010): w związku z tym seria PIXMA Pro pojawiła się by sprostać rosnącemu zapotrzebowaniu na druk profesjonalnej jakości" powiedział Mogens Jensen, szef CCI Europe. "Seria PIXMA Pro wprowadza do świata profesjonalistów najważniejsze technologie i charakterystyczne cechy linii PIXMA: nie tylko głowice FINE ale również wyjątkowe wzornictwo i łatwość obsługi. PIXMA Pro znacznie zwiększa wydajność pracy wszystkich zawodowców fotografujących lustrzankami cyfrowymi."

Charakterystyka serii PIXMA Pro:
- format A3+, rozdzielczość 4800x2400 dpi, wielkość kropli 3 pikolitry lub mniej - dają
wyjątkowe wydruki profesjonalnej jakości.
- 10-kolorowy system pigmentowych tuszy "Lucia"[Pro9500] o profesjonalnej trwałości
oraz 3-kolorowy zestaw tuszy monochromatycznych poprawiający jakość wydruków
czarno-białych, zmniejszający metameryzm oraz redukujący ziarnistość.
- 8-kolorowy system tuszy o szerokim zakresie reprodukcji barw [Pro9000] oparty o
tusze ChromaLife100 - dający wydruki o wyjątkowej trwałości i pozwalający na druk
na błyszczących nośnikach Canona
- pojedyncze pojemniki na tusze zwiększają wydajność i minimalizują ilość odpadów
- nowa koncepcja wzornicza, posiadająca cechy wspólne z lustrzankami EOS
DIGITAL, na przykład metalową klapę z charakterystyczną fakturą [metalowa
pokrywa - tylko w modelu Pro9500]
- mocna i trwała konstrukcja przeznaczona do profesjonalnego użytku, korzystająca z
wytrzymałych elementów wewnętrznych i zewnętrznych, w tym - metalowych rolek
odbiorczych oraz zwiększonej grubości paneli
- płaska droga przebiegu nośnika pozwalająca stosować media o dużej grubości,
wygodny ręczny podajnik papieru od strony przedniej uzupełniający automatyczny
podajnik górny.
- nowe oprogramowanie dla zawodowych fotografów - w tym Easy-Photo-Print Pro,
plug-in programu Adobe Photoshop CS/CS2 do profesjonalnej obróbki zdjęć z
dużą wydajnością
- zaawansowana kontrola koloru już z poziomu sterownika drukarki, w tym obsługa
profili ICC [International Colour Consortium]
- zoptymalizowane pod kątem współpracy z ustawieniami Picture Style - stosowanymi
w lustrzankach EOS DIGITAL aplikacjami upraszczającymi kontrolę nad
parametrami obróbki obrazu i zwiększającymi funkcjonalność profesjonalnego druku
bezpośredniego.
- kompatybilne z systemami Mac i PC]

{BIT|Barwniki lub tusze pigmentowe - do wyboru.

Drukarki Pro9500 i Pro9000 dają fotografom możliwość wyboru jednego z dwóch systemów tuszy.

Pro9500 korzysta z 10-kolorowego zestawu nowo opracowanych tuszy pigmentowych "Lucia". tusze "Lucia" stosowane są również w imagePROGRAF iPF5000 - nowej profesjonalnej drukarce o szerokości drukowania 17cali. Dają one wyjątkową trwałość obrazu. Tusz pigmentowy to w tej chwili branżowy standard dla profesjonalnych wydruków komercyjnych i wydruków artystycznych. tusze "Photo Black", "Matte Black" i "Grey" dają kontrastowe wydruki o zmniejszonym metameryzmie i zredukowanej ziarnistości oraz wyjątkowo neutralne odbitki czarno-białe. Dzięki Pro9500 można również otrzymać kolorowe wydruki wyjątkowej jakości.

Stosująca 8-kolorowy zestaw tuszy, oraz korzystająca z technologii Canona ChromaLife100 - drukarka Pro9000 jest doskonale dostosowana do wymagań zawodowców i zaawansowanych amatorów, których priorytetem jest tworzenie szerokiego zakresu kolorowych wydruków wysokiej jakości, w tym na przykład - kolorowych błyszczących fotografii formatu A3+.


Cyfrowa wydajność profesjonalnego druku
Drukarki serii PIXMA Pro przeznaczone są do stosowania w profesjonalnych studiach i pozwalają na zwiększenie wydajności i przyspieszenie pracy - współpracując z każdą lustrzanką cyfrową.

Oba modele - Pro9500 i Pro900 dostarczane są wraz z zaawansowanym oprogramowaniem - w tym na przykład Easy-PhotoPrint Pro, który to plug-in programu Adobe Photoshop CS/CS2 pozwala na bezproblemową integrację profesjonalnej obróbki z dużą wydajnością z Photoshopem.

Easy-PhotoPrint Pro zawiera:
- Pattern Print; podczas drukowania wielu zdjęć na jednym arkuszu nośnika parametry
takie jak równowaga kolorów, jasność czy kontrast - są automatycznie
dostosowywane do każdego ze zdjęć, ułatwiając fotografom kontrolę nad wieloma
parametrami druku
- bezpośredni dostęp do profili koloru ICC, pozwalających na wierne oddanie barw
- druk plików RAW - w połączeniu z programem Canon Digital Photo Professional
v2.1, co eliminuje konieczność zapisu plików w formacie RAW lub TIFF przed ich
wydrukowaniem

Dodatkowo - drukarki PIXMA Pro9500 i Pro9000 mają możliwość bezpośredniego druku profesjonalnej jakości po połączeniu z lustrzankami Canon EOS DIGITAL wyposażonymi w ustawienia Picture Style. Technologia Canona pozwala na ręczne wprowadzenie zmian w oddaniu kolorów - dzięki temu zdjęcia mogą być drukowane bezpośrednio przez PictBridge z precyzyjnie kontrolowaną charakterystyką.


Nowe typy nośników
Zalety technologii drukarek Canon mogą być w pełni wykorzystane jedynie gdy stosowane są oryginalne tusze i nośniki produkowane przez Canona.

Urządzenia serii PIXMA Pro mogą drukować na produkowanych przez Canona wielu nośnikach wysokiej jakości. Dodatkowo - dostępne są dwa nowe typy papieru tworzące nową linię Fine Art Paper: Fine Art Paper Photo Rag [FA-PR1] i Fine Art ?aper Premium Matte [FAPM1].

Nośnik Papier Premium Matte dostępny jest w formatach A4, A3 i A3+ [13x19"]. Ten gruby papier o łagodnej fakturze jest podobny do papieru Canon Matte Photo Paper MP-101, jego ciężar wynosi 210g/m2 i jest to materiał doskonały do uzyskania najwyższej możliwej jakości wydruków zdjęć lub innych prac graficznych.

Nośnik Photo Rag to szlachetny bezkwasowy papier [100% bawełny] dostępny w formatach A4, A3 i A3+ 13x19"]. Posiada on powierzchnię o delikatnej fakturze a jego grubość wynosi 188g/m2 i jest dostosowaną do naszych wymagań wersją popularnego artystycznego papieru produkowanego przez firmę Hahnemule. Wyjątkowo dobrze odpowiadający na kolorowe tusze - Phoro Rag to nośnik idealny do druku fotografii artystycznej.]

{BIT|Informacje dodatkowe

Oprogramowanie

Każda drukarka dostarczana jest wraz z następującymi programami:

Easy-PhotoPrint Pro, zaawansowany plug-in programu Adobe Photoshop CS/CS2 pozwalający na bezproblemową integrację profesjonalnej wysokowydajnej obróbki z Photoshopem. Głowne cechy Easy-PhotoPrint Pro to:
- druk plików RAW [w połączeniu z programem Canon Digital Photo
Professional v2.1]
- Pattern Print; do dowolnego dostosowania kolorów i wydruku wglądówek
- bezpośredni dostęp do profili kolorów ICC
- tryb monochromatyczny do czarno-białego druku plików kolorowych z
doskonałą gradacją i bez dominanty barwnej


Easy-PhotoPrint - pozwalający w trzech prostych krokach drukować fotografie. Asystujący w wyborze opcji - na przykład wyborze nośnika i skalowaniu zdjęć. Wyposażony w funkcje takie jak: "Face Sharpenng" do korekcji nieostrych twarzy, korekcję czerwonych oczu i "Digital Face Smoothing" zmniejszającą ilość widocznych zmarszczek.

Easy-WebPrint [tylko dla Windows] - umieszczony na belce programu Explorer zmniejsza ilość niepowodzeń związanych z drukiem stron internetowych - oszczędzając papier i tusz poprzez odpowiednie skalowanie wydruku [likwiduje na przykład problem z "obcinaniem" prawej części drukowanej strony internetowej].

PhotoRecord [tylko dla Windows] - pomaga użytkownikom w drukowaniu osobistych albumów fotograficznych, pomagając na przykład w drukowaniu na nowych nośnikach obustronnych firmy Canon.

CD-LabelPrint - upraszcza druk bezpośrednio na powierzchni odpowiednich płyt CD/DVD.]

{BIT|Kompatybilność

Drukarki serii PIXMAPro są kompatybilne z systemami operacyjnymi Windows 98/Me/2000/XP oraz MacOS X v.10.2.1 lub nowszymi

Nośniki
Oprócz nowych nośników serii Fine Art. Paper [Photo Rag i Premium Matte] drukarki PIXMA Pro są kompatybilne z szerokim wachlarzem nośników Canona dostępnych w formatach A4, A3, A3+ lub mniejszych - w tym : Photo Paper Plus Glossy (PP-101), Glossy Photo Paper (GP-401), Glossy Photo Paper Everyday Use (GP-501) i Matte Photo Paper (MP-101). Mogą być zastosowane Photo Paper Plus Semi-gloss (SG-101) i Photo Paper Pro (PR-101) - dostępne w formatach: 8x10", 10x12", 14x17" - format A3+ teraz również z powierzchnią Semi-gloss.]{BIT|Zastosowane technologie

FINE

Opatentowana przez Canona półprzewodnikowa technologia produkcji głowic drukujących pozwala na osiągnięcie wyjątkowej szybkości druku fotografii i dokumentów poprzez otrzymanie wyjątkowo długich głowic z dużą ilością i dużą gęstością dysz. Dzięki temu na papier trafia w krótszym czasie więcej tuszu niż jest to możliwe w przypadku głowic tradycyjnych co pozwala na szybki druk fotografii bez marginesu formatu A3+. Liczba dysz i długość głowic wzrosła w stosunku do poprzednich modeli.

Technologia FINE pozwala także otrzymać praktycznie bezziarniste wydruku fotografii dzięki uzyskaniu w ciągu sekundy milionów kropel tuszu o objętości 3 pikolitrów [w zależności od modelu] tworzonych z wyjątkową dokładnością i powtarzalnością przez dysze o średnicy 10 um lub mniejsze.]

{BIT|ChromaLife 100

W celu otrzymania wydruków o najwyższej trwałości drukarki korzystają z technologii ChormaLife 100 - opracowanego przez Canona systemu barwnikowych tuszy dających wyjątkowo szeroki zakres kolorów oraz specjalistycznych nośników opracowanych pod kątem współpracy z głowicami FINE. Ten technologiczny "trójkąt" - głowica, tusz i nośnik - pozwala otrzymać wydruki przewyższające tradycyjne fotografie pod względem jakości i trwałości. Przechowywane w albumach wydruki mają trwałość 100 lat, zdjęcia prezentowane pod szkłem - 30 lat a wystawione na działanie powietrza - 10 lat.*


* Wszystkie dane oparto na przyspieszonych testach, ich wyniki nie są gwarantowane. Trwałość 100 lat dotyczy nośników PR-1-1, PP-1-1, SG-101, GP-401 przechowywanych w plastikowych osłonach. Trwałośc 30 lat dotyczy nośników PR-101 i PP-101 a wartość 10 lat - jedynie PR-101. Wrażliwość na światło i zanieczyszczenia atmosferyczne odnosi się do typowych wnętrz i unikania bezpośredniego światła słonecznego.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
4 niespodzianki Ilforda. Nowe filmy już pod koniec października
4 niespodzianki Ilforda. Nowe filmy już pod koniec października
Ilford zapowiada pojawienie się nowych materiałów, które trafią do sprzedaży 24 października. Czego możemy się spodziewać?
15
0
Zhiyun WEEBILL-S, czyli nowy i wyjątkowo kompaktowy gimbal o dużych możliwościach
Zhiyun WEEBILL-S, czyli nowy i wyjątkowo kompaktowy gimbal o dużych możliwościach
Rynek stabilizatorów do aparatów rośnie w niesłabnącym tempie. Zhiyun odgryza poważny kawałek tego tortu, ale wciąż mu mało i dlatego wprowadza na rynek model rozszerzający innowacyjną rodzinę...
5
0
Lomography Berlin Kino B&W 2019 - nowa, ulepszona formuła
Lomography Berlin Kino B&W 2019 - nowa, ulepszona formuła
Jak twierdzi producent, pokazy rok temu film monochromatyczny Berlin Kino B&W wyprzedał się na pniu. Dlatego Lomography postanowiło jeszcze go...
5
0
Powiązane artykuły