Sony HVL-F60RM2 i HVL-F46RM - nowe lampy reporterskie do bezlusterkowców Sony

Autor: Maciej Luśtyk

22 Październik 2021
Artykuł na: 2-3 minuty

Wraz z modelem A7 IV Sony zaprezentowało nowe systemowe lampy błyskowe, które mają być idealną parą dla pełnoklatkowych aparatów Sony E. Otrzymujemy dużą funkcjonalność w przyzwoitej cenie.

Nowe lampy to kolejne akcesoria Sony z nazwami, których nie mamy szansy zapamiętać. Ale warto je sobie zapisać, gdyż mogą okazać się świetną parą dla osób, które bezlusterkowców Sony E wykorzystują do fotografowania z błyskiem.

Lampy Sony HVL-F60RM2 i HVL-F46RM, czyli mały i duży kaliber, ale podobna uniwersalność

Lampy HVL-F60RM2 i HVL-F46RM w założeniu mają być wyborem dla osób pracujących aparatami Sony A1 i Sony A7 IV, czyli mniej i bardziej wymagających zawodowców. Obydwie oferują jednak zbliżona funkcjonalność.

Sony HVL-F60RM2

W obydwu przypadkach otrzymujemy więc łączność radiową systemu Alpha Lighting System, pomiar P-TTL dla trybów seryjnych Hi i Mid, opcje kontroli ustawień lamp z poziomu menu aparatu, możliwość powiązania pracy lampy z systemem detekcji twarzy aparatu, a także funkcję korekcji balansu bieli na podstawie informacji dostarczanych przez lampę. Mamy też obracane głowice i uszczelnienia, a w zestawach znajdziemy dyfuzor i filtry kolorystyczne.

Nowe lampy różnią się więc głównie mocą i szybkością. W przypadku mocniejszego modelu HVL-F60RM2 i HVL-F46RM mamy do czynienia z liczbą przewodnią 60 i pokryciem zoomu w zakresie 20-200 mm podczas gdy model HVL-F46RM oferuje liczbę przewodnią 46 i pokrywa zakres 24-105 mm.

Sony HVL-F46RM

Obydwie lampy wspierają tryb seryjny do 10 kl./s, przy którym w jednej serii będą w stanie wykonać 200 (F60RM2) lub 60 błysków (F46RM). Jeśli zaś chodzi o wydajność lampy zaoferują nam bardzo przyzwoitą żywotność akumulatora. Lampa F60RM2 wykona ok. 240 błysków z pełną mocą i czasem przeładowania na poziomie 1,7 sekundy, model F46RM zaś 320 błysków z czasem przeładowania wynoszącym 2 sekundy. Obydwie lampy wspierają też fotografowanie w trybie migawki elektronicznej w modelu Sony A1.

Cena i dostępność

Lampy Sony HVL-F60RM2 i HVL-F46RM trafia do sprzedaży w listopadzie 2021 roku w cenach 500 dolarów (F60RM2) i 400 dolarów (F46RM). Polskich cen na razie nie znamy.

Więcej informacji o lampach znajdziecie na stronie producenta tu i tu.

Skopiuj link

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Rode VideoMicro II - lepszy dźwięk, tak samo miniaturowa forma
Rode VideoMicro II - lepszy dźwięk, tak samo miniaturowa forma
7 lat po premierze pierwowzoru, Rode aktualizuje jeden ze swoich najmniejszych mikrofonów. Model VideoMicro II oferuje nowy system zawieszenia i przeprojektowaną...
6
Od kieszonkowych oświetlaczy po głowice plenerowe - nowe lampy LED w ofercie Fomei
Od kieszonkowych oświetlaczy po głowice plenerowe - nowe lampy LED w ofercie Fomei
Katalog oświetlenia LED-owego Fomei powiększył się o 3 nowe ciekawe modele. Fomei LED 52D i 23D to wszechstronne, niewielkie panele oświetleniowe. Z kolei Fomei LED...
6
Black Weekend z Godox Polska - do poniedziałku oświetlenie i akcesoria taniej do 30%
Black Weekend z Godox Polska - do poniedziałku oświetlenie i akcesoria taniej do 30%
Firma Next77, wyłączny dystrybutor marki Godox zaprasza do skorzystania z promocji Black Week 2022, która potrwa 28 listopada. W jej ramach akcesoria producenta kupimy...
5
Powiązane artykuły