SanDisk Portable Extreme i SanDisk Extreme PRO SSD – teraz nawet dwa razy szybsze

Autor: Maciej Zieliński

30 Wrzesień 2020
Artykuł na: 4-5 minut

Western Digital zaprezentował dziś nowe wersje znanych i lubianych dysków z wytrzymałej linii SanDisk Extreme. Zdaniem producenta zastosowanie nowej technologii pozwoliło niemal podwoić ich wydajność.

SanDisk stara się nadążać za rosnącą rozdzielczością zdjęć i nagrań wideo, a to zmusza go do aktualizowania swoich kluczowych modeli w zasadzie każdego roku. W przypadku zewnętrznych, mobilnych dysków od pojemności ważniejsza wydaje się dziś bowiem szybkość dostępu danych, bo wielu twórców, chce pracować na materiale 4K a nawet 8K bez konieczności przerzucania gigabajtów na twardy dysk - edytując media bezpośrednio na zewnętrznym nośniku. Dziś firma Western Digital oficjalnie zaprezentowała dwa przenośne, wytrzymałe dyski SSD o pojemności do 2 TB.

Dyski nie straciły nic ze swojej wytrzymałości, ale szybkość przesyłu danych ma sięgać nawet 2000 MB/s

Linia Extreme to bez wątpienia jedne z najwytrzymalszych dysków przenośnych na rynku. Obudowy obu modeli wykonano z kutego aluminium, dzięki czemu są nie tylko lekkie, ale dodatkowo działają jak radiator, odprowadzając ciepło i zapewniając stabilną pracę. Przed uszkodzeniami mechanicznymi chroni dodatkowo silikonowa powłoka, producent gwarantuje też odporność na upadki z wysokości do 2 m a także wodo- i pyłoszczelność potwierdzone certyfikatem IP552. Z kolei dostęp do danych można zabezpieczyć hasłem oraz 256-bitowym sprzętowym szyfrowaniem AES1.

To co różni oba modele, to oczywiście szybkość. Jak tłumaczy producent, zastosowanie technologii NVMe, umożliwiło niemal podwojenie szybkości transferu. Podstawowy model Extreme Portable SSD ma teraz oferować prędkość odczytu do 1050 MB/s oraz zapis na poziomie 1000 MB/s. Wersja PRO to przesył nawet dwukrotnie szybszy, czyli nawet do 2000 MB/s! (odczyt/zapis). Jak te parametry przełożyły się na ceny?

Producent podwaja szybkość ale cena... stoi w miejscu

Wygląda na to, że aktualizacja nie oznacza wyższych cen. A przynajmniej nie będzie to różnica znaczna, która nie uległaby korekcie już po kilku miesiącach od premiery. Cena oscylująca w okolicach 1000 zł za 1 TB to w tej chwili standard również w przypadku innych producentów. Na razie poznaliśmy też jedynie ceny producenta w euro. W polskiej dystrybucji mogą one kształtować się nieco inaczej. Ale do rzeczy.

SanDisk Extreme Portable SSD jest już dostępny w wersjach 500 GB (149.99 euro) oraz 1 TB (239.99 euro). Wersja 2 TB pojawi się na rynku pod koniec roku. Z kolei w przypadku modelu SanDisk Extreme PRO Portable SSD jako pierwsza do sprzedaży trafia wersji 2 TB (459.99 euro), zaś na wersja 1 TB będziemy musieli poczekać do końca roku.

Dyski są kompatybilne z komputerami PC oraz Mac, można je też podłączyć do smartfonów wyposażonych w złącze USB Type-C. Oba modele są objęte 5-letnią ograniczoną gwarancją.

Skopiuj link

Autor: Maciej Zieliński

Redaktor naczelny serwisu fotopolis.pl i miesięcznika Digital Camera Polska – wielki fan fotografii natychmiastowej, dokumentalnej i podróżniczego street-photo. Lubi małe dyskretne aparaty, kolekcjonuje albumy i książki fotograficzne.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Harman Phoenix 200 - zupełnie nowy film kolorowy wchodzi na rynek
Harman Phoenix 200 - zupełnie nowy film kolorowy wchodzi na rynek
Harman, producent jednych z najlepszych filmów czarno-białych, prezentuje swój pierwszy materiał kolorowy. Film Phoenix 200 charakteryzuje się dużym kontrastem, mocno nasyconymi...
6
Lensgo Smoke B - wydajny generator dymu w mobilnej odsłonie
Lensgo Smoke B - wydajny generator dymu w mobilnej odsłonie
To bezprzewodowa wytwornica dymu oferująca imponującą wydajność. Lensgo Smoke B z powodzeniem sprawdzi się wśród osób robiących zdjęcia, nagrywających filmy lub koordynujących występy sceniczne...
16
Godox Lux Cadet - amatorski flash w stylu retro
Godox Lux Cadet - amatorski flash w stylu retro
Godox rozbudowuje katalog stylizowanych lamp błyskowych o nowych model Lux Cadet. Nowy flash oferuje oryginalną budowę i specyfikację skrojoną na potrzeby hobbystów.
7
Powiązane artykuły