SanDisk Portable Extreme i SanDisk Extreme PRO SSD – teraz nawet dwa razy szybsze

0

Autor: Maciej Zieliński

30 Wrzesień 2020
Artykuł na: 6-9 minut

Western Digital zaprezentował dziś nowe wersje znanych i lubianych dysków z wytrzymałej linii SanDisk Extreme. Zdaniem producenta zastosowanie nowej technologii pozwoliło niemal podwoić ich wydajność.

SanDisk stara się nadążać za rosnącą rozdzielczością zdjęć i nagrań wideo, a to zmusza go do aktualizowania swoich kluczowych modeli w zasadzie każdego roku. W przypadku zewnętrznych, mobilnych dysków od pojemności ważniejsza wydaje się dziś bowiem szybkość dostępu danych, bo wielu twórców, chce pracować na materiale 4K a nawet 8K bez konieczności przerzucania gigabajtów na twardy dysk - edytując media bezpośrednio na zewnętrznym nośniku. Dziś firma Western Digital oficjalnie zaprezentowała dwa przenośne, wytrzymałe dyski SSD o pojemności do 2 TB.

Dyski nie straciły nic ze swojej wytrzymałości, ale szybkość przesyłu danych ma sięgać nawet 2000 MB/s

Linia Extreme to bez wątpienia jedne z najwytrzymalszych dysków przenośnych na rynku. Obudowy obu modeli wykonano z kutego aluminium, dzięki czemu są nie tylko lekkie, ale dodatkowo działają jak radiator, odprowadzając ciepło i zapewniając stabilną pracę. Przed uszkodzeniami mechanicznymi chroni dodatkowo silikonowa powłoka, producent gwarantuje też odporność na upadki z wysokości do 2 m a także wodo- i pyłoszczelność potwierdzone certyfikatem IP552. Z kolei dostęp do danych można zabezpieczyć hasłem oraz 256-bitowym sprzętowym szyfrowaniem AES1.

To co różni oba modele, to oczywiście szybkość. Jak tłumaczy producent, zastosowanie technologii NVMe, umożliwiło niemal podwojenie szybkości transferu. Podstawowy model Extreme Portable SSD ma teraz oferować prędkość odczytu do 1050 MB/s oraz zapis na poziomie 1000 MB/s. Wersja PRO to przesył nawet dwukrotnie szybszy, czyli nawet do 2000 MB/s! (odczyt/zapis). Jak te parametry przełożyły się na ceny?

Producent podwaja szybkość ale cena... stoi w miejscu

Wygląda na to, że aktualizacja nie oznacza wyższych cen. A przynajmniej nie będzie to różnica znaczna, która nie uległaby korekcie już po kilku miesiącach od premiery. Cena oscylująca w okolicach 1000 zł za 1 TB to w tej chwili standard również w przypadku innych producentów. Na razie poznaliśmy też jedynie ceny producenta w euro. W polskiej dystrybucji mogą one kształtować się nieco inaczej. Ale do rzeczy.

SanDisk Extreme Portable SSD jest już dostępny w wersjach 500 GB (149.99 euro) oraz 1 TB (239.99 euro). Wersja 2 TB pojawi się na rynku pod koniec roku. Z kolei w przypadku modelu SanDisk Extreme PRO Portable SSD jako pierwsza do sprzedaży trafia wersji 2 TB (459.99 euro), zaś na wersja 1 TB będziemy musieli poczekać do końca roku.

Dyski są kompatybilne z komputerami PC oraz Mac, można je też podłączyć do smartfonów wyposażonych w złącze USB Type-C. Oba modele są objęte 5-letnią ograniczoną gwarancją.

Autor: Maciej Zieliński

Redaktor naczelny serwisu fotopolis.pl i miesięcznika Digital Camera Polska – wielki fan fotografii natychmiastowej, dokumentalnej i podróżniczego street-photo. Lubi małe dyskretne aparaty, kolekcjonuje albumy i książki fotograficzne.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
FeiyuTech AK2000C - funkcjonalny gimbal o udźwigu 2,2 kg za mniej niż 1000 zł
FeiyuTech AK2000C - funkcjonalny gimbal o udźwigu 2,2 kg za mniej niż 1000 zł
Chińskie FeiyuTech od dawna znane jest z dobrych i niedrogich gimbali. Najnowszy model AK2000C to kolejna propozycja z popularnego segmentu lekkich, ale funkcjonalnych...
1
0
Newell M40 - mobilny namiot bezcieniowy z wbudowanym oświetleniem
Newell M40 - mobilny namiot bezcieniowy z wbudowanym oświetleniem
Na rynek wszedł interesujący namiot bezcieniowy firmy Newell. Ma sztywną, składaną konstrukcję i regulowane oświetlenie LED
0
0
HP Z25xs G3 i  HP Z27xs G3 - nowe monitory zgodne z HDR 600
HP Z25xs G3 i HP Z27xs G3 - nowe monitory zgodne z HDR 600
Firma HP zaprezentowała aż 8 nowych monitorów, ale dwa topowe modele HDR mogą zainteresować grafików, fotografów i twórców wideo.
3
2