Sony HVL-F28RM - lampa błyskowa wykorzystująca wykrywanie twarzy

3

Autor: Krzysztof Mularczyk

16 Wrzesień 2020
Artykuł na: 2-3 minuty

Sony zaprezentowało nową lampę błyskową do bezlusterkowców systemu Alpha. HVL-F28RM jest lekka, kompaktowa i samoczynnie dobiera odpowiednie parametry względem oświetlenia twarzy, wykrytej przez aparat.

Nową lampę HVL-F28RM charakteryzuje liczba przewodnia 28. W porównaniu z modelem HVL-F32M ma o 12% mniejszą objętość i o 7% mniejszą wagę (219 g bez baterii), a więc z aparatami bezlusterkowymi Sony tworzy kompaktowy, poręczny zestaw.

Nowe funkcje i możliwości

Nowością w tym modelu jest zaawansowana technologia sterowania mocą błysku w powiązaniu z funkcją wykrywania twarzy przez aparat. W przypadku użycia kompatybilnego korpusu, lampa automatycznie uwzględnia światło padające na twarz fotografowanej osoby i światło zastane, by w rezultacie zapewnić naturalną, realistyczną kolorystykę twarzy.

HVL-F28RM dysponuje też bezprzewodowym łączem radiowym, które umożliwia między innymi sterowanie wieloma lampami. Kiedy HVL-F28RM pełni rolę nadajnika, pozwala sterować maksymalnie 15 lampami błyskowymi i/lub odbiornikami w 5 grupach na odległość do 35 metrów.

Aby uprościć obsługę, do minimum ograniczono zestaw elementów sterujących, pozostawiając jedynie przyciski zwiększania i zmniejszania mocy błysku, przycisk parowania, przycisk testu i dźwignię blokady. Kompensację błysku, względną moc błysku i inne szczegółowe parametry można natomiast regulować bezpośrednio ze zgodnego aparatu. Jeśli do przycisku własnego na aparacie zostanie przypisana funkcja wyświetlania parametrów lampy, użytkownik może wybierać ustawienia, patrząc przez wizjer.

Ergonomia i wydajność

Lampa HVL-F28RM ma odporną na pył i wilgoć konstrukcję. Nowo opracowana metalowa podstawa stopki z mocnym obramowaniem osłania także styki elektryczne i zwiększa odporność na uderzenia z każdego kierunku.

Ruchoma głowica umożliwia skierowanie jej w górę o: 20, 40, 60, 80 lub 120 stopni. Niestety nie ma funkcji obrotu, a na dodatek ma stały kąt rozsyłu błysku, odpowiadający ogniskowej 50 mm, z dyfuzorem pokrywa 24 mm.

Źródłem zasilania są dwie baterie alkaliczne LR6 (AA) lub akumulatory NiMH. Para nowych baterii alkalicznych wystarcza na wykonanie 110 błysków z pełną mocą, a akumulatorków 130. W zależności od rodzaju zasilania czas ładowania wynosi 0,1–6,4 sekundy (bateria alkaliczna) lub 0,1–4,1 sekundy (Ni-MH).

Cena i dostępność

Lampa HVL-F28RM trafi do sprzedaży zimą. Ma kosztować 249 dolarów, czyli około 1000 zł.

Autor: Krzysztof Mularczyk

Redaktor serwisu Fotopolis.pl i magazynu Digital Camera Polska. Od 20 lat robi zdjęcia, testuje sprzęt fotograficzny i pisze o fotografii.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Kosmo Foto Agent Shadow - nowy czarno-biały film z kolekcjonerskim twistem
Kosmo Foto Agent Shadow - nowy czarno-biały film z kolekcjonerskim twistem
Na rynku filmu debiutuje nowa propozycja twórców „analogowego” bloga Kosmo Foto. Tym razem równie ważne co sam film, jest jego opakowanie.
0
0
Sony Airpeak S1 oficjalnie zaprezentowany - droższy od DJI Matrice, ale czy lepszy?
Sony Airpeak S1 oficjalnie zaprezentowany - droższy od DJI Matrice, ale czy lepszy?
Sony pokazało wreszcie w pełnej krasie swojego pierwszego drona, który będąc kierowanym do zaawansowanych filmowców ma być przy okazji najmniejszym dronem mogącym...
0
0
Nowy polski sklep internetowy Godox. Do 13 czerwca 7% zniżki
Nowy polski sklep internetowy Godox. Do 13 czerwca 7% zniżki
Godox zaktualizował sklep internetowy, żeby zakupy były wygodniejsze i szybsze. Towar wysyłany jest z magazynów w Polsce, a do połowy czerwca 2021 możemy liczyć na...
0
0