Monogram - nowa modułowa konsola twórców Palette Gear

0

Autor: Maciej Luśtyk

18 Wrzesień 2019
Artykuł na: 6-9 minut

Moduły Monogram mają oferować jeszcze większą wygodę i funkcjonalność podczas pracy w programach graficznych. Czy to dobry wybór dla fotografa?

Pamiętacie jeszcze Palette Gear? W 2015 roku producent jako jeden z pierwszych pokazał fizyczny kontroler, który w założeniu służyć miał przyspieszeniu pracy podczas obróbki zdjęć. Niedługo później pojawiły się kolejne tego typu rozwiązania, z których najbardziej znany jest chyba Loupedeck. Mimo to Palette Gear jako jedyne oferowało modułowość, a co za tym idzie możliwość swobodnego dostosowania posiadanego zestawu do trybu pracy.

Cieńszy, czulszy i wydajniejszy

Na rynku właśnie debiutuje następca konsoli Palette. Kontroler Moment, stworzony przez tych samych projektantów, oferować ma jeszcze większa wygodę, dokładność i wprowadza nowe moduły, które rozszerzą nasze możliwości. To wszystko przy zmniejszeniu rozmiarów poszczególnych komponentów.

Tak jak wcześniej otrzymujemy właściwie zupełną dowolność personalizacji poszczególnych modułów - możemy przypisywać do nich zarówno konkretne funkcje interfejsu programów graficznych (i nie tylko), jak i skróty klawiszowe. Nowością jest natomiast możliwość precyzyjnego dostosowania czułości, zakresu działania i responsywności poszczególnych kontrolerów.

W skład konsoli Monogram wchodzi łącznie 5 elementów: wyposażony w dwa przyciski funkcyjne i układ sterujący całym systemem Monogram Core, trzy różne moduły funkcyjne zawierające po trzy suwaki, wciskane pokrętła, lub przyciski mechaniczne oraz zupełnie nowy Orbiter Module.

Orbiter Module to z jednej strony duże precyzyjne pokrętło, a z drugiej coś w rodzaju dotykowego joysticka, co okazać ma się doskonałym rozwiązaniem w pracy kolorystów, ale na pewno znajdzie też więcej ciekawych zastosowań.

Na tę chwilę kontroler kompatybilny jest z programami z pakietu Adobe CC, Capture One, aplikacjami muzycznymi Ableton i Cubase oraz wszelkimi programami pozwalającymi na mapowanie przycisków i obsługę MIDI. W przyszłości wsparcie rozszerzy się prawdopodobnie o więcej programów.

Cena i dostępność

Aktualnie monogram jest w fazie finansowania za pośrednictwem serwisu Kickstarter, ale jego twórcom już udało się osiągnąć założony cel, a dodatkowo biorąc pod uwagę bezproblemowo wprowadzone na rynek Palette Gear raczej nie powinniśmy obawiać się o powodzenie tego przedsięwzięcia.

{$in-article-newsletter}

Za pośrednictwem kampanii n Kickstarterze moduły wchodzące w skład konsoli Monogram możemy kupić w trzech wariantach: Traveller Console (moduł pokręteł, przycisków i suwaków), Studio Console (dwa moduły pokręteł, moduł przycisków i Orbiter) oraz Master Console (2 moduły przycisków, trzy moduły pokręteł i trzy Orbitery) w cenach kolejno 229 dolarów (około 900 zł), 319 dolarów (około 1250 zł) i 609 dolarów (około 2400 zł).

Gotowy produkt trafić ma do kupujących w lutym 2020 roku.

Więcej informacji znajdziecie pod adresem monogramcc.com oraz na stronie kampanii w serwisie Kickstarter.

Autor: Maciej Luśtyk

Redaktor prowadzący serwisu Fotopolis.pl. Tłumacz i fotograf, codziennie selekcjonuje dla Was porcję najciekawszych newsów ze świata fotografii. Zafascynowany nowymi technologiami, choć woli fotografować analogiem. Prywatnie niespełniony snowboardzista i spełniony tata.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
FeiyuTech AK2000C - funkcjonalny gimbal o udźwigu 2,2 kg za mniej niż 1000 zł
FeiyuTech AK2000C - funkcjonalny gimbal o udźwigu 2,2 kg za mniej niż 1000 zł
Chińskie FeiyuTech od dawna znane jest z dobrych i niedrogich gimbali. Najnowszy model AK2000C to kolejna propozycja z popularnego segmentu lekkich, ale funkcjonalnych...
1
0
Newell M40 - mobilny namiot bezcieniowy z wbudowanym oświetleniem
Newell M40 - mobilny namiot bezcieniowy z wbudowanym oświetleniem
Na rynek wszedł interesujący namiot bezcieniowy firmy Newell. Ma sztywną, składaną konstrukcję i regulowane oświetlenie LED
0
0
HP Z25xs G3 i  HP Z27xs G3 - nowe monitory zgodne z HDR 600
HP Z25xs G3 i HP Z27xs G3 - nowe monitory zgodne z HDR 600
Firma HP zaprezentowała aż 8 nowych monitorów, ale dwa topowe modele HDR mogą zainteresować grafików, fotografów i twórców wideo.
3
2
Powiązane artykuły