Palette Gear, modułowy kontroler do obróbki zdjęć, teraz także kompatybilny z Capture One

0
Michał Chrzanowski
11 Grudzień 2018
Artykuł na: 4-5 minut

Pamiętacie Palette Gear? Do tej pory ten analogowy kontroler do edycji zdjęć był kompatybilny z programami Lightroom Classic, Photoshop CC i Premiere Pro. Teraz jednak może współpracować z Capture One. Poza tym wraz z aktualizacją otrzymamy szereg nowych funkcji.

Palette Gear zadebiutowało w maju 2015 roku i w serwisie Kickstarter stało się ogromnym hitem wśród fotografów, którzy poszukiwali urządzenia umożliwiającego przyspieszenie postprodukcji zdjęć. O analogowy kontrolerze współpracującym z popularnymi programami marzyło się od dawna, jednak dopiero firma Palette zaprezentowała takie rozwiązanie, które faktycznie mogło usprawnić pracę w domowym studiu.

Funkcjonalny kontroler z analogową duszą

Palette Gear to konsola składająca się z zestawu kontrolerów w formie pokręteł, przycisków i suwaków. Urządzenie podłączamy do komputera za pomocą kabla USB, a specjalny program pozwala nam na przypisanie do suwaków i przycisków poszczególnych funkcji i skrótów klawiaturowych. Moduły łączone są ze sobą na magnes, dzięki czemu możemy stworzyć ich dowolną kombinację, a dodatkowo możemy je podświetlić na różne kolory, co pozwoli na łatwe rozróżnienie za którą funkcję odpowiadają.

Do tej pory kontroler był kompatybilny z Lightroomem Classic, Photoshopem CC i Premiere Pro. Jednak po licznych zapytaniach i prośbach producent umożliwił wsparcie dla Capture One, dzięki czemu Palette Gear jest pierwszym w pełni modułowym kontrolerem do tego programu, który zapewnia nowe zaawansowane funkcje opracowane na podstawie opinii doświadczonych fotografów i ekspertów.

Dzięki modułowemu narzędziu fotografowie zyskują zupełnie nowe możliwości edycji dzięki otrzymaniu dostępu do kluczowych elementów ekspozycji, kolorów i szczegółów oraz funkcji Capture One. Producent w pełni przeprojektował i dostosował menu elementów, które teraz umożliwiają bezpośrednią kontrolę nad programem.

Tak więc teraz wykraczają one poza zwykłe skróty klawiaturowe i obejmują bezpośredni dostęp do takich opcji jak: ekspozycja, balans bieli, korekty tonalne, poziomy, wysoki zakres dynamiki, szczegółowość, wyrazistość, wyostrzanie i redukcja szumów, ziarno oraz funkcje katalogowania, w tym kolorowe oznaczenia i ocena zdjęć.

Fotografowie mogą teraz indywidualnie dostosować niemal każdy aspekt swojej pracy związanej z edycją zdjęć. „Sprzęt zmienia się w celu dopasowania do unikalnych potrzeb każdego użytkownika“ - zaznacza producent.

Cena i dostępność

Na stronie producenta możemy już wybrać specjalnie skompletowany zestaw Palette Capture One Kit z optymalną liczbą suwaków, przycisków i pokręteł, a także wstępnie skonfigurowanymi funkcjami umożliwiającymi natychmiastowe uruchomienie plug-and-play. Za taki zestaw zapłacimy 350 dolarów.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
Fomei LED Mini 15W i 30W - kompaktowe, plenerowe lampy światła ciągłego
Fomei LED Mini 15W i 30W - kompaktowe, plenerowe lampy światła ciągłego
W ofercie czeskiego producenta pojawiły się ciekawe, kompaktowe lampy LED, które mają szansę wzbogacić produkcje wideo. Czy mają szansę zastąpić popularne...
5
0
X-Rite i1Photo Pro 3 Plus - kalibrator do zadań specjalnych
X-Rite i1Photo Pro 3 Plus - kalibrator do zadań specjalnych
Najnowsze urządzenie do pomiaru kolorów X-Rite pozbywać ma się ważnego problemu tego typu rozwiązań, jakim jest ograniczona zdolność pomiaru powierzchni szorstkich,...
5
0
Tenba Sue Bryce Collection - gdy jesteś niewolnikiem mody, ale też fotografem. Lub odwrotnie
Tenba Sue Bryce Collection - gdy jesteś niewolnikiem mody, ale też fotografem. Lub odwrotnie
Choć stylowe torby fotograficzne nie są na rynku nowością, dawno już nie widzieliśmy projektu tak mocno zaangażowanego pod względem wzornictwa. Zaskoczeniem jest także...
6
0