Lee Filters ProGlass IRND to profesjonalne filtry ND do ekstremalnie długich ekspozycji

1
Michał Chrzanowski
5 Lipiec 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Po dwóch latach zaawansowanych prac i testów, firma Lee Filters zaprezentowała swoje najnowsze dzieło. ProGlass IRND to seria prostokątnych filtrów ND, które wyróżniają się ekstremalną mocą - najmocniejszy obniży ekspozycję aż o 15 EV.

ProGlass IRND to znana i ceniona przez filmowców linia filtrów szarych. Jednak teraz firma Lee Filters ukazała światu ich fotograficzne odpowiedniki, które mają być „nowym standardem, dostarczając wyjątkowo neutralnego i pozbawionego jakichkolwiek przebarwień obrazu“ - obiecuje producent.

 

Linię ProGlass IRND wykonano z wysokiej jakości, grubego na 2 mm szkła optycznego, które zostało pokryte nowymi powłokami. Do wyboru będziemy mieć 6 różnych filtrów szarych, a najmocniejszy model ma oferować aż 15-stopniową redukcję ekspozycji. Tak więc wydłuży on czas naświetlania z przykładowo 1/125 s do 4 minut. Analogicznie 2-sekundowa ekspozycja zostanie wydłużona aż do 17 godzin!

Jednak to nie wszystko. Najnowsze filtry mają blokować zarówno światło podczerwone, promieniowanie ultrafioletowe oraz ograniczyć wszelkiego rodzaju zanieczyszczenie świetlne. W efekcie powinniśmy otrzymać ponadprzeciętny obraz o mocnych czerniach i nasyconej bieli oraz wyrazistych kolorach.

zdjęcie wykonano przy użyciu filtra filtrów ProGlass IRND 0.6ND i 4.5ND (15-stopniowa redukcja ekspozycji)

Filtry Lee ProGlass IRND są już dostępne w sprzedaży. Ich cena - w zależności od wybranego zestawu - waha się w granicach 170-450 dolarów. Każdy z modeli jest kompatybilny z systemami mocowań 100 mm, SW150 i Sev5n. Więcej informacji o tych jak i o innych produktach firmy znajdziecie na stronie www.leefilters.com.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
EIZO ColorEdge CS2740 - popularny monitor graficzny w nowej, doskonalszej odsłonie
EIZO ColorEdge CS2740 - popularny monitor graficzny w nowej, doskonalszej odsłonie
Na rynku debiutuje nowy monitor EIZO reprezentujący bardziej przystępną cenowo linię CS. Najnowszy ColorEdge CS2740 w żadnym wypadku nie może być jednak nazwany...
5
0
4 niespodzianki Ilforda. Nowe filmy już pod koniec października
4 niespodzianki Ilforda. Nowe filmy już pod koniec października
Ilford zapowiada pojawienie się nowych materiałów, które trafią do sprzedaży 24 października. Czego możemy się spodziewać?
15
0
Zhiyun WEEBILL-S, czyli nowy i wyjątkowo kompaktowy gimbal o dużych możliwościach
Zhiyun WEEBILL-S, czyli nowy i wyjątkowo kompaktowy gimbal o dużych możliwościach
Rynek stabilizatorów do aparatów rośnie w niesłabnącym tempie. Zhiyun odgryza poważny kawałek tego tortu, ale wciąż mu mało i dlatego wprowadza na rynek model rozszerzający innowacyjną rodzinę...
5
0
Powiązane artykuły