Nikon Speedlight SB-600 do cyfrówek

0
Łukasz Kacperczyk
28 Styczeń 2004
Artykuł na: 6-9 minut
Nikon zapowiada wprowadzenie na rynek drugiej, po modelu SB-800, lampy błyskowej pracującej w systemie i-TTL, stworzonym specjalnie z myślą o lustrzankach cyfrowych. W stosunku do fleszy korzystających ze starszego typu pomiaru błysku, Speedlight SB-600 daje lepsze efekty podczas pracy z zoomami i przy bezprzewodowej kontroli błysku kilku lamp. Poprawiono też współpracę z systemem balansu bieli.
Nikon zapowiada wprowadzenie na rynek drugiej, po modelu SB-800, lampy błyskowej pracującej w systemie i-TTL, stworzonym specjalnie z myślą o lustrzankach cyfrowych. W stosunku do fleszy korzystających ze starszego typu pomiaru błysku, Speedlight SB-600 daje lepsze efekty podczas pracy z zoomami i przy bezprzewodowej kontroli błysku kilku lamp. Poprawiono też współpracę z systemem balansu bieli.Speedlight SB-600 (liczba przewodnia 30 - ISO 100, m, 35mm), podobnie jak pokazany pół roku temu model SB-800, realizuje nowy typ pomiaru światła błyskowego i-TTL zarówno z profesjonalnym Nikonem D2H, jak i dzisiejszą premierą - D70. Jak zapewnia producent, zwiększoną dokładność i-TTL zawdzięcza wykorzystaniu dwóch mocnych przedbłysków, które przydają się zwłaszcza przy mocnym oświetleniu. Lampa korzysta z czujnika składającego się z 1005 pikseli. Nowy flesz Nikona obsługuje następujące ogniskowe: 24, 28, 35, 50, 75, 80mm i 14mm z dodatkowym dyfuzorem.

Oczywiście ze starszymi aparatami SB-600 może pracować w systemie D-TTL i TTL. Użytkownik ma do wyboru także ustawienia manualne w zakresie: pełna moc, 1/2, 1/4, 1/8, 1/16, 1/32 i 1/64. Najnowsza lampa Nikona pozwala na bezprzewodowe wyzwalanie błysku i kontrolę kilku fleszy w trybie i-TTL. Ponadto, nowa funkcja modelu D70, "Commander", umożliwia bezprzewodowe wyzwalanie błysku w trybach TTL, AA i Manual.

Będąca częścią imponującego systemu Nikona, SB-600 posiada też inne funkcje, znane już z modelu SB-800, są to: automatyczna synchronizacja z krótkimi czasami migawki AUTO FP High-Speed Sync (tylko z modelem D2H), blokada siły błysku, wspomaganie autofokusa (nowy 11-punktowy system Multi-CAM2000), błysk modelujący. Poprawiono współpracę z systemem balansu bieli.

Speedlight SB-600 będzie sprzedawany ze stojakiem AS-19 Speedlight i miękkim futerałem SS-600. Lampa powinna trafić do sklepów w maju tego roku.

Poniżej przedstawiamy oficjalną informację producenta:


Lampa błyskowa Nikon SB-600 - stworzona z myślą o współpracy z lustrzankami cyfrowymi

TOKIO - Nikon Corporation ma zaszczyt poinformować o wprowadzeniu na rynek nowej lampy SB-600. Jest ona następczynią modelu SB-800, stworzoną do pracy z cyfrowymi lustrzankami Nikon D2H i D70. SB-600 jest solidną podstawą Kreatywnego Systemu Oświetleniowego Nikon.

Współpracując z D2H lub D70, SB-600 kompatybilna jest z zaawansowanym systemem oświetlenia bezprzewodowego i pozwala na swobodne bezprzewodowe podłączenie kilku lamp. Aby maksymalnie ułatwiać prace przy takim połączeniu, SB-600 posiada dwie diody informujące o gotowości lampy do pracy. Zostały one umieszczone po dwóch stronach przedniego panela lampy tak, aby były łatwo widoczne nawet ze znacznej odległości. Lampa SB-600 emituje również sygnał dźwiękowy po wyzwoleniu błysku.

Synchronizacja FP pozwala z kolei na stosowanie błysku wypełniającego nawet przy bardzo jasnym świetle zastanym i dużym otworze przysłony, uzyskując przez to efekt naturalnego rozmycia elementów tła. Dostępne są również opcjonalne, kolorowe filtry, które zwiększają jeszcze bardziej kreatywność fotografa.

Aby przewidzieć efekty oświetlenia błyskiem z lampy, stosować można błyski modelowane. Również ustawienia balansu bieli są odpowiednio optymalizowana dzięki informacjom o kolorze błysku lampy. Ponadto, SB-600 wyposażona została w blokadę FV, dającą swobodę zamrożenia wartości błysku i przekadrowania zdjęcia.

Zaletą tej lampy jest także niezwykle łatwa obsługa, zapewniona przez przejrzysty panel LCD i tylko 6 podświetlanych przycisków.

Również wygląd lampy SB-600 idealnie pasuje do stylu cyfrowych lustrzanek Nikon. Dotyczy to nie tylko jej kompaktowych wymiarów, ale również trójkątnych motywów ozdobnych na korpusie.

Do Nikon SB-600 dołączane są następujące akcesoria: adapter do lampy i futerał, Opcjonalnie: przewody: SC-29 i SC-28 oraz zestaw kolorowych filtrów SJ-1.

Termin rozpoczęcia sprzedaży:
Nikon wprowadzi na rynek model SB-600 w maju 2004.


Nikon SB-600 Główne cechy
 • Kompatybilność z Nikonowskim Kreatywnym Systemem Oświetleniowym
 • Współpraca z i-TTL (dla automatycznego zrównoważenia błysku wypełniającego), D-TTL, TTL, manualna
 • Wygodny w użyciu LCD oraz 6 podświetlanych przycisków do obsługi menu
 • Liczba przewodnia równa 30/98 [ISO100,m/ft
, 42/138 [ISO200,m/ft] (przy zoomie 35mm);Auto zoom 24 - 85mm;Reflektor wspomagający AF o szerokim polu pomiaru. Taki sam jak w popularnej SB-800;Zaawansowany system podłączenia bezprzewodowego dostępny dla modeli D2H lub D70;Synchronizacja FP (tylko z D2H); stosując przy krótkich czasach otwarcia migawki daje efekt naturalnego wyglądu nieostrych elementów tła;Wyzwalanie przedbłysków pozwala przewidzieć efekt oświetlenia;Informacja o kolorze błysku - zapewnia odpowiednie ustawienie balansu bieli poprzez określenie barwy błysku;Blokada FV pozwala zamrozić wartość błysku by przekadrować zdjęcie;Kontrola i-TTL osiągnięta przez kontrolę siły błysku;Zaprojektowana by współpracować i doskonale pasować również pod względem wyglądu z obecnymi i przyszłymi lustrzankami cyfrowymi;Kompatybilna z opcjonalnym zestawem kolorowych filtrów (SJ-1);Diody informujące o gotowości lampy do pracy zostały umieszczone po dwóch stronach panelu przedniego, doskonale widoczne przy każdym ułożeniu lampy]

Nikon SB-600 specyfikacja
 • Liczba przewodnia: 30/98 (ISO 100, m/ft), 42/138 (ISO 200,m/ft), przy 35mm zoomie, 20 °C/68 °F
 • Kontrola siły błysku: i-TTL, D-TTL, TTL (film), Balans Błysku Wypełniającego, manualna
 • Zakres błysku (przy trybie TTL): 0.6m - 20m (2 to 65.6 ft.) (różny w zależności od czułości ISO, zoomu i przysłony)
 • Tryby pracy: OFF/STBY ON
 • Czas ładowania: baterie alkaliczne - ok. 3.5 sek.
 • Liczba błysków: baterie alkaliczne - ok. 200
 • System Kreatywnego Oświetlenia: funkcje dostępne przy aparacie kompatybilnym z CLS: i-TTL, zaawansowane połączenie bezprzewodowe, blokada FV, informacja o kolorze błysku, synchronizacja FP, reflektor wspomagający AF o szerokim polu pomiaru
 • Wyświetlacz: LCD, segmentowy
 • Podświetlenie LCD: LED
 • Blokada sanek mocujących: jednostopniowa
 • Zasilanie: 4 x AA: alkaliczne, litowe, niklowe, niklowo-kadmowe, niklowo-wodorkowe (wszystkie 4 baterie muszą być tego samego typu)
 • Zoom: Auto 24-85mm, manualny
 • Wymiary (s. x w. x g.): ok. 68 x 123.5 x 90mm (2.7 x 4.9 x 3.5 in)
 • Waga (bez baterii): ok. 300g (9.6 oz)
 • Akcesoria dołączone: adapter (AS-19), futerał (SS-600)
 • Akcesoria opcjonalne: przewód do TTL (SC-29, SC-28), zestaw filtrów kolorowych (SJ-1)


Czytaj także...
Nikon D70 - cyfrowa rewelacja czytaj...
AF-S DX Zoom Nikkor 18-70mm f/3,5-4,5G IF-ED czytaj...
Nikon COOLPIX 8700 - standard 8 Mp czytaj...
Nikon Picture Project - katalogowanie i edycja cyfrowych zdjęć czytaj...
Cyfrowy bank zdjęć Nikon COOLWALKER czytaj...

Komentarze
Więcej w kategorii: Akcesoria
4 niespodzianki Ilforda. Nowe filmy już pod koniec października
4 niespodzianki Ilforda. Nowe filmy już pod koniec października
Ilford zapowiada pojawienie się nowych materiałów, które trafią do sprzedaży 24 października. Czego możemy się spodziewać?
15
0
Zhiyun WEEBILL-S, czyli nowy i wyjątkowo kompaktowy gimbal o dużych możliwościach
Zhiyun WEEBILL-S, czyli nowy i wyjątkowo kompaktowy gimbal o dużych możliwościach
Rynek stabilizatorów do aparatów rośnie w niesłabnącym tempie. Zhiyun odgryza poważny kawałek tego tortu, ale wciąż mu mało i dlatego wprowadza na rynek model rozszerzający innowacyjną rodzinę...
5
0
Lomography Berlin Kino B&W 2019 - nowa, ulepszona formuła
Lomography Berlin Kino B&W 2019 - nowa, ulepszona formuła
Jak twierdzi producent, pokazy rok temu film monochromatyczny Berlin Kino B&W wyprzedał się na pniu. Dlatego Lomography postanowiło jeszcze go...
5
0
Powiązane artykuły