Zanurz się w magiczny świat Edwarda Westona

0

Autor: Michał Chrzanowski

28 Sierpień 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Chcesz dowiedzieć się w jaki sposób i gdzie dokładnie powstawały prace legendarnego Edwarda Westona? Ten film zabierze Cię w wyjątkową podróż do serca sanktuarium Westona - jego fotograficznej ciemni.

Najnowsza produkcja Advancing Your Photography to niemałe kompendium wiedzy o amerykańskim fotografie, Edwardzie Westonie. Wraz z Markiem Silberem (prowadzącym program) oraz Kimem Westonem (wnukiem fotografa) po raz kolejny przeniesiemy się do magicznego świata Westona.

Pierwsza część programu pokazywała nam dom i otoczenie legendarnego fotografa. Teraz jednak możemy podziwiać miejsce, w którym powstawały jego ikoniczne zdjęcia. Fotograficzna ciemnia Westona skrywa wiele tajemnic i historii. Jakich dokładnie? Przekonaj się. 

Edward Weston - legenda światowej fotografii

Edward Weston to jeden z mistrzów fotografii. Urodził się w 1886 roku Highland Park w stanie Illinois (USA). Przygodę z fotografią rozpoczął już w wieku 16 lat. Zaś w wieku 20 lat opublikował swoje pierwsze zdjęcie. Na początku fascynował go piktorializm - technika, która polega na indywidualnej ingerencji artysty w każdą wykonaną przez niego odbitkę. Przez to każde ze zdjęć jest wyjątkowe i tworzy odrębne dzieło sztuki.

W bogatym dorobku Westona możemy znaleźć liczne portrety i akty. Jednak fotografował także warzywa i owoce. I to właśnie zdjęcie „Papryka nr 30“ jest jednym z jego najbardziej rozpoznawalnych zdjęć. Dzięki wykorzystaniu wyjątkowo małego otworu przysłony i blisko 6-godzinnemu naświetleniu na obrazie uchwycono wyjątkowe przejścia tonalne oraz bogate szczegóły. Umiłowanie do tego typu fotografowania przyczyniło się do założenia w 1932 roku przez Edwarda Westona oraz Willarda van Dyke grupy f/64, do której należeli także Ansel Adams, czy Imogen Cynningham.

fot. Edward Weston, "Pepper no. 30" 

Filmy o legendarnym Edwardzie Westonie nie są jedynymi produkcjami Marka Silbera. Po więcej ciekawych filmów odsyłamy na jego kanał Advancing Your Photography, na którym znaleźć można masę ciekawych i inspirujących treści.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Tak się filmuje dronem - ujęcia FPV zmieniają rynek wideo
Drony FPV to już nie tylko wyścigowe zabawki i coraz częściej sięgają po nie także filmowcy. Oto przykład tego, na co są w stanie pozwolić w rękach wprawnego...
21
2
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
Rok na zdjęciach - zobacz, jak powstawały najlepsze cykle fotograficzne nagrodzone w SWPA 2021
„A Year in Photos” to wyjątkowy dokument, który pozwala nam zajrzeć za kulisy powstawania najlepszych projektów fotograficznych ostatniego roku i lepiej poznać twórców...
8
0
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
June Newton nie żyje. Żona Helmuta Newtona odeszła w wieku 97 lat
Fundacja Helmuta Newtona poinformowała o śmierci June Newton. Słynna aktora i fotografka tworząca pod pseudonimem Alice Springs zmarła 9 kwietnia w wieku 97 lat w swoim domu w Monte Carlo
78
0