Wyjątkowy projekt „Ludzie Nowego Jorku“ teraz także jako program telewizyjny

Autor: Michał Chrzanowski

25 Sierpień 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Brandon Stanton, fotograf którego stronę śledzi ponad 18 mln ludzi, zaskoczył wszystkich. Jego fotograficzny projekt „Ludzie Nowego Jorku“ doczeka się programu telewizyjnego. Emisja pierwszego odcinka już w przyszłym tygodniu.

Mijają się i potrącają na ulicach gigantycznego miasta. Anonimowi, obcy, niewidzialni. A przecież za każdym z nich stoi jedyna w swoim rodzaju historia. Każdy przeżył w życiu coś pięknego i interesującego. Każdego spotkały niepowodzenia i dramaty. Każdy z nich ma swoje pasje.

Wie o tym najlepiej Brandon Stanton, fotograf który nie tylko portretuje mieszkańców Nowego Jorku, lecz także nagrywa ich opowieści i osobiste historie. Przez ostatnie cztery lata przeprowadził ponad 1200 wywiadów z bohaterami swoich zdjęć. Efekty rozmów możecie podziwiać na jego stronie Humans of New York. Teraz jednak ten wyjątkowy projekt doczeka się także swojego programu telewizyjnego.

Emisja premierowego odcinka już w przyszłym tygodniu

- Zdałem sobie sprawę, że film doda większej głębi serii „Lidzie Nowego Jorku. Sercem tych wszystkich postów na blogu są rozmowy same w sobie - pisze na swojej stronie Stanton. - Często jestem poruszony ludźmi, z którymi się spotykam. Albo mnie rozśmieszają, albo zmuszają mnie do myślenia. Zawsze staram się odtworzyć te doświadczenia poprzez zdjęcia i słowa. Ale od zawsze wiedziałem, że to film dostarczy doznania „bycia w tamtym miejscach“.

Za stronę wizualną programu odpowiada filmowiec Michael Crommett. Oczywiście przy tworzeniu pomagał także Stanton, który ma jasny przekaz. - Moim celem nie było nakręcenie programu telewizyjnego opartego na filmach z projektu. Chciałem, aby ten program „był Ludźmi Nowego Jorku“. Wydaje mi się, że udało mi się to osiągnąć. I myślę, mam nadzieję, że go pokochacie.

Emisję premierowego odcinka zaplanowano na przyszły tydzień. Program będzie można obejrzeć na także na facebookowej stronie Humans of New York, na której też znajdziecie więcej informacji nie tylko o programie, lecz także o całym fotograficznym projekcie Stantona.

Nieoczekiwany początek wspaniałej historii

Brandon Stanton swoją niezwykłą przygodę z fotografią rozpoczął po utracie posady handlowca. Robił zdjęcia w Chicago, Pittsburghu i Filadelfii, w końcu dotarł do Nowego Jorku. Fotografie oraz przeprowadzone przez siebie rozmowy zamieszczał na facebookowym blogu Humans of New York, który obecnie śledzi ponad 18 milionów ludzi.

Od wielu lat z radością przemierza ulice, aby tysiącom nowojorczyków zrobić zdjęcie i wysłuchać ich historii. Szczere dialogi, przejmujące wyznania, zabawne anegdoty okraszone jedynymi w swoim rodzaju fotografiami zachwycają, porywają, intrygują i skłaniają do refleksji. To pasjonujący i tętniący emocjami obraz stolicy świata.

Humans of New York. Ludzie Nowego Roku. Historie

Właśnie pod takim tytułem Brandon Stanton wydał książkę fotograficzną, która jest idealnym dopełnieniem całego projektu. Na 432 stronach można znaleźć portrety nowojorczyków oraz ich fascynujące opowieści, które bawią, ale często też poruszają. Książka (format 165 x 235 mm) jest już dostępna w sprzedaży w cenie 59 zł.

Więcej wyjątkowych zdjęć i opowieści znajdziecie na stronie Humans of New York. Jeśli jeszcze nie macie jej dodanej do obserwowanych, to koniecznie musicie to zmienić. Warto!

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Nie żyje Steve Schapiro - fotograf przemian społecznych i autor kultowych fotosów
Nie żyje Steve Schapiro - fotograf przemian społecznych i autor kultowych fotosów
Zdjęcia Schapiro kojarzycie wszyscy, nawet gdy nie słyszeliście wcześniej nazwiska autora. Fotografował kluczowe momenty amerykańskich ruchów społecznych lat 60. XX...
5
Jasper Doest: "W każdej historii staram się znaleźć coś, co nie zostało jeszcze pokazane"
Jasper Doest: "W każdej historii staram się znaleźć coś, co nie zostało jeszcze pokazane"
Ten wielokrotnie nagradzany fotograf opowiada nam o swojej przygodzie z fotografią, inspirowaniu do działania innych oraz... o flamingu imieniem Bob!
42
Krótka historia fotografii okiem domu aukcyjnego Christie’s
Krótka historia fotografii okiem domu aukcyjnego Christie’s
Macie 10 minut? Usiądźcie wygodnie i dajcie zabrać się w podróż po najciekawszych technikach i trendach w historii fotografii.
12