Zostań w domu, zamów taniej!
Nie wychodź z domu i zamów online swoje ulubione pisma 20% taniej. Skorzystaj z kodu rabatowego: czytajwdomu

Grand Prix Fotofestiwal 2017: Loulou D’aki, „Make a wish“

0

Autor: Michał Chrzanowski

16 Maj 2017
Artykuł na: 6-9 minut

Co roku w Grand Prix Fotofestiwal nagradzani są artyści o wyjątkowej osobowości i śmiałych wizjach. Postanowiliśmy więc przybliżyć Wam projekty każdego z tegorocznych finalistów. Oto pierwszy z wyłonionych cykli - „Make a wish“ autorstwa szwedzkiej dokumentalistki, Loulou D’aki.

Konkurs Grand Prix Fotofestiwal jest już nieodłącznym wydarzeniem związanym z łódzkim Fotofestiwalem, w którym co roku prezentowane są wyjątkowe projekty nieszablonowych artystów.

Tradycyjnie już spośród zakwalifikowanych fotografów jury wybierze jednego zwycięzcę i dziewięciu finalistów. Laureat nagrody głównej otrzyma 10 000 zł, a prace wszystkich finalistów będzie można zobaczyć podczas tegorocznej edycji Fotofestiwalu (czerwiec 2017 rok).

Do ścisłego finału zostało wybranych 10 projektów. Jako pierwszy z nich prezentujemy cykl Make a wish autorstwa szwedzkiej dokumentalistki, Loulou D’aki.

Jest deszczowy listopadowy poranek w Gazie, właśnie po 8 dniach walki zostało ogłoszone zawieszenie broni. Młody mężczyzna stoi na ruinach, które kiedyś były jego domem, zniszczonym w nalocie powietrznym na godzinę przed zakończeniem wojny. Ma na imię Ahmed, jest 18-letnim synem rybaka. Pragnie pokoju na świecie i chce iść na studia, lecz jesteśmy w Gazie, gdzie marzenia mają swoje granice. Często ma się tu uczucie uwikłania w grę, w której zawsze okazujesz się przegranym.

Pomyśl życzenie (Make a wish) to esej fotograficzny, który ma stanowić świadectwo naszych czasów – ukazuje nadzieje oraz marzenia młodych ludzi. Zdjęcia powstawały głównie na Bliskim Wschodzie i w sytuacjach związanych z rewolucją Arabskiej Wiosny, a także na innych terenach konfliktu, gdzie młodzież zbyt często pozbawiona jest prawa do młodości.

Arabska Wiosna Ludów przyniosła powiew wolności ludziom mieszkającym w tym regionie – na terenie tak długo kontrolowanym przez dyktatorów, dotkniętym przez wypaczoną politykę Zachodu, o słabym poziomie rozwoju społecznego. Wiosna zmieniła się w lato, jesień, a potem zimę, miesiące przerodziły się w lata, a pierwotna rewolucja w coś zupełnie innego niż ideały wolności wykrzykiwane kiedyś na placach w całym regionie.

- Gdy zaczynałam pracę nad tym projektem, towarzyszyło mi założenie, że młodość to wiek nieskończonych możliwości, gdy aspiracje nie zależą od doświadczenia. W miarę postępu pracy zrozumiałam, jak bardzo nasze aspiracje są uwarunkowane przez społeczeństwo, w którym żyjemy i okoliczności, w których dorastamy - powiedziała Loulou d’Aki.

Loulou d’Aki pochodzi ze Szwecji, zajmuje się fotografią dokumentalną. Interesuje ją idea wolności oraz to, w jaki sposób na ludzi wpływa środowisko, w którym żyją i granice, które ich dotyczą. Pomiędzy zleceniami, Lou pracuje nad własnymi projektami długoterminowymi. Zanim zajęła się fotografią, była piosenkarką. Mówi w języku szwedzkim, angielskim, włoskim, francuskim, porozumiewa się także po niemiecku, hebrajsku, w jidysz, po duńsku i norwesku. W latach 2010-2015 mieszkała na Bliskim Wschodzie. Obecnie mieszka w Atenach i pracuje na całym świecie.

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
6 kultowych zdjęć Helmuta Newtona i historie, które za nimi stoją
6 kultowych zdjęć Helmuta Newtona i historie, które za nimi stoją
Nie przestajemy celebrować 100. urodzin Helmuta Newtona. Zebraliśmy sześć kultowych zdjęć Mistrza, by z ich perspektywy spojrzeć na jego życie i twórczość.
32
0
Helmut Newton - 100 lat prowokacji
Helmut Newton - 100 lat prowokacji
31 października świętowałby setne urodziny. W CSW w Toruniu możemy już oglądać ponad 200 jego zdjęć. W listopadzie polską premierę będzie miał poświęcony mu film „Piękno i Bestia”. Czy może być...
82
0
Ziemia na celuloidzie, czyli krótka historia aparatów w kosmosie
Ziemia na celuloidzie, czyli krótka historia aparatów w kosmosie
Wszyscy wiemy o aparatach Hasselblad, które brały udział w misji Apollo, ale czy wiecie jaki aparat poleciał w kosmos jako pierwszy?
14
1