Nie żyje David Rubinger, jedna z legend izraelskiej fotografii

Autor: Michał Chrzanowski

6 Marzec 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

W wieku 92 lat zmarł David Rubinger – najbardziej znany i ceniony izraelski fotoreporter, który przez ponad 50 lat dokumentował różne oblicza świata i człowieka.

David Rubinger urodził się w czerwcu 1924 roku w Wiedniu. Miłość do fotografii odkrył podczas pełnienia służby wojskowej (II Wojna Światowa), kiedy to od dziewczyny otrzymał aparat. Po wojnie, Rubinger założył własną firmę fotograficzną, jednak szybko zrozumiał, że prawdziwą pasją i wyzwaniem jest dla niego dziennikarstwo. Po kilku fotoreportażach dla lokalnych jerozolimskich gazet zaczął współpracę z magazynem Time-Life (1954 rok). Trwała ona przeszło 50 lat.

fot. David Rubinger

Światu dał się poznać jako autor zdjęcia, które stało się symbolem wojny sześciodniowej (wojna izraelsko-arabska 1967 rok). Ukazuje ono izraelskich spadochroniarzy tuż po odbiciu Ściany Płaczu. Ta fotografia stała się wizualną definicją całego konfliktu.

Jednak pomimo faktu, że jest to jedno z bardziej rozpoznawalnych zdjęć Rubingera, wcale nie uważał go za dobrze skomponowany i wykonany kadr. – Kiedy dotarłem do Jerozolimy, usłyszałem strzały i pobiegłem do Ściany Płaczu, może jakieś 20 minut po tym jak została zdobyta. Położyłem się na ziemi, a ci żołnierze właśnie przechodzili. W tym momencie nie myślałem dużo i zrobiłem zdjęcie. Niestety część twarzy po prawej stronie kadru jest obcięta, a po lewej stronie widać jedynie połowę twarzy. Fotograficznie rzecz ujmując nie jest to dobre zdjęcie – powiedział Rubinger.

zdjęcie: „Portret Rubingera”, Shmuel.browns (licencja CC BY-SA 3.0)

David Rubinger w 1997 roku otrzymał najwyższe izraelskie honorowe odznaczenie - Nagrodę Izraela. Był pierwszym fotografem w historii, który został nagrodzony tym wyróżnieniem. Rubinger zmarł w Jerozolimie na początku marca 2017 roku. Miał 92 lata.

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
W jej PRL-u sfotografowanym na potrzeby sesji reklamowych chce się zwyczajnie żyć. To rzeczywistość estetyczna, fotogeniczna i modna, a jednocześnie swojska, ciepła i...
31
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Jego humorystyczne, przepełnione wnikliwością czarno-białe kadry znamy i kochamy chyba wszyscy. W wieku 95 zmarł wieloletni członek agencji Magnum i jeden z najważniejszych fotografów...
17
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia Widok
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia...
Czwórka wolontariuszy przeleciała ponad 20 tys. km, by spotkać się z Polonią w trzech największych miastach Nowej Zelandii. Przeprowadzono 14 wywiadów, zdigitalizowano około 200...
10