Trzeba być jak cień: Pete Souza podsumowuje 8 lat spędzonych w Białym Domu

0
Michał Chrzanowski
17 Styczeń 2017
Artykuł na: 4-5 minut

Barack Obama powoli ustępuje z urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wraz z nim odchodzi także Pete Souza, jego oficjalny fotograf. Przez ostatnie osiem lat był jak cień – podążał wszędzie tam, gdzie prezydent. W efekcie powstało fotograficzne archiwum liczące prawie 2 miliony zdjęć.

Pete Souza każdego dnia wykonywał około 2 tys. fotografii – zarówno tych z oficjalnych spotkań i delegacji, jak i bardziej prywatnych momentów. Zaś niektóre z nich przeszły już do historii fotografii i są uznawane za ikoniczne obrazy. W efekcie powstało ogromne archiwum, które liczy blisko 2 miliony zdjęć. Teraz, dla programu CBS Sunday Morning, Souza podsumował swoją 8-letnią przygodę z Białym Domem.

 

Pete Souza w Białym Domu zapoczątkował także nową erę. Wcześniej wszelkie oficjalne portrety amerykańskich prezydentów powstawały na tradycyjnej błonie światłoczułej. Jednak portret Baracka Obamy jako pierwszy w historii USA został wykonany za pomocą cyfrowego aparatu, a dokładniej Canona EOS 5D Mark II. Jednak, jak nie ukrywa Souza, wiele ze zdjęć wykonał także swoim iPhone’m.

Fotograficzne archiwum Pete’a Souza z 8 lat spędzonych przy boku Baracka Obamy możecie znaleźć na oficjalnym profilu Białego Domu w serwisie Flickr. Jest tam kilka ikonicznych już kadrów, a także mnóstwo zdjęć zarówno oficjalnych, jak i tych mniej formalnych. Warto także przypomnieć, że nie była to pierwsza przygoda Pete’a Souza z Białym Domem. Był on również oficjalnym fotografem prezydenta Ronalda Reagana.

zdjęcie główne: oficjalny profil Białego Domu w serwisie Flickr

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Wspomnienie o Robercie Franku
Wspomnienie o Robercie Franku
Wyjątkowo smutny miesiąc dla fotografii. Po Peterze Lindberghu i Charlie Cole’u, żegnamy Roberta Franka. Jego postać wspomina Paweł Rubkiewicz, założyciel księgarni...
8
0
Nie żyje Fred Herzog - jeden z pionierów kolorowej fotografii
Nie żyje Fred Herzog - jeden z pionierów kolorowej fotografii
Fred Herzog zasłynął slajdami przedstawiającymi życie Vancouver w latach 50. i 60. XX wieku. Fotograf odszedł w wieku 88 lat.
50
0
Nie żyje Robert Frank - człowiek, który zmienił oblicze fotografii dokumentalnej
Nie żyje Robert Frank - człowiek, który zmienił oblicze fotografii dokumentalnej
W wieku 94 lat odszedł fotograf Robert Frank, którego ikoniczna publikacja “The Americans” na zawsze zmieniła krajobraz fotograficznego dokumentu.
401
0