Trzeba być jak cień: Pete Souza podsumowuje 8 lat spędzonych w Białym Domu

0
Michał Chrzanowski
17 Styczeń 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Barack Obama powoli ustępuje z urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wraz z nim odchodzi także Pete Souza, jego oficjalny fotograf. Przez ostatnie osiem lat był jak cień – podążał wszędzie tam, gdzie prezydent. W efekcie powstało fotograficzne archiwum liczące prawie 2 miliony zdjęć.

Pete Souza każdego dnia wykonywał około 2 tys. fotografii – zarówno tych z oficjalnych spotkań i delegacji, jak i bardziej prywatnych momentów. Zaś niektóre z nich przeszły już do historii fotografii i są uznawane za ikoniczne obrazy. W efekcie powstało ogromne archiwum, które liczy blisko 2 miliony zdjęć. Teraz, dla programu CBS Sunday Morning, Souza podsumował swoją 8-letnią przygodę z Białym Domem.

 

Pete Souza w Białym Domu zapoczątkował także nową erę. Wcześniej wszelkie oficjalne portrety amerykańskich prezydentów powstawały na tradycyjnej błonie światłoczułej. Jednak portret Baracka Obamy jako pierwszy w historii USA został wykonany za pomocą cyfrowego aparatu, a dokładniej Canona EOS 5D Mark II. Jednak, jak nie ukrywa Souza, wiele ze zdjęć wykonał także swoim iPhone’m.

Fotograficzne archiwum Pete’a Souza z 8 lat spędzonych przy boku Baracka Obamy możecie znaleźć na oficjalnym profilu Białego Domu w serwisie Flickr. Jest tam kilka ikonicznych już kadrów, a także mnóstwo zdjęć zarówno oficjalnych, jak i tych mniej formalnych. Warto także przypomnieć, że nie była to pierwsza przygoda Pete’a Souza z Białym Domem. Był on również oficjalnym fotografem prezydenta Ronalda Reagana.

zdjęcie główne: oficjalny profil Białego Domu w serwisie Flickr

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Czy zdjęcia mogą coś zmienić? Te przyczyniły się do zakończenia pracy dzieci w USA
Czy zdjęcia mogą coś zmienić? Te przyczyniły się do zakończenia pracy dzieci w USA
Na początku XX wieku National Child Labour Comittee zatrudniło fotografa w celu udokumentowania wykorzystywania nieletnich do pracy na terenie Stanów Zjednoczonych....
49
0
Dale Sharpe, słynny łowca burz, fotograf krajobrazu i ambasador Nikona nie żyje
Dale Sharpe, słynny łowca burz, fotograf krajobrazu i ambasador Nikona nie żyje
W wieku zaledwie 36 lat zginął w tragicznym wypadku Dale Sharpe. Australijski fotograf krajobrazu i ambasador Nikona znany był głównie ze swoich majestatycznych zdjęć burz.
88
0
Nieznany Paryż z czasów belle époque. Zobacz, jak fotografia zagościła na ulicach francuskiej stolicy
Nieznany Paryż z czasów belle époque. Zobacz, jak fotografia zagościła na ulicach francuskiej...
Francja czasów belle époque kojarzy się z kabaretami, panami w melonikach, eleganckimi bulwarami i uwodzicielskimi rozrywkami. Czy jednak te czasy były naprawdę tak...
46
0