Trzeba być jak cień: Pete Souza podsumowuje 8 lat spędzonych w Białym Domu

Autor: Michał Chrzanowski

17 Styczeń 2017
Artykuł na: 2-3 minuty

Barack Obama powoli ustępuje z urzędu prezydenta Stanów Zjednoczonych. Wraz z nim odchodzi także Pete Souza, jego oficjalny fotograf. Przez ostatnie osiem lat był jak cień – podążał wszędzie tam, gdzie prezydent. W efekcie powstało fotograficzne archiwum liczące prawie 2 miliony zdjęć.

Pete Souza każdego dnia wykonywał około 2 tys. fotografii – zarówno tych z oficjalnych spotkań i delegacji, jak i bardziej prywatnych momentów. Zaś niektóre z nich przeszły już do historii fotografii i są uznawane za ikoniczne obrazy. W efekcie powstało ogromne archiwum, które liczy blisko 2 miliony zdjęć. Teraz, dla programu CBS Sunday Morning, Souza podsumował swoją 8-letnią przygodę z Białym Domem.

 

Pete Souza w Białym Domu zapoczątkował także nową erę. Wcześniej wszelkie oficjalne portrety amerykańskich prezydentów powstawały na tradycyjnej błonie światłoczułej. Jednak portret Baracka Obamy jako pierwszy w historii USA został wykonany za pomocą cyfrowego aparatu, a dokładniej Canona EOS 5D Mark II. Jednak, jak nie ukrywa Souza, wiele ze zdjęć wykonał także swoim iPhone’m.

Fotograficzne archiwum Pete’a Souza z 8 lat spędzonych przy boku Baracka Obamy możecie znaleźć na oficjalnym profilu Białego Domu w serwisie Flickr. Jest tam kilka ikonicznych już kadrów, a także mnóstwo zdjęć zarówno oficjalnych, jak i tych mniej formalnych. Warto także przypomnieć, że nie była to pierwsza przygoda Pete’a Souza z Białym Domem. Był on również oficjalnym fotografem prezydenta Ronalda Reagana.

zdjęcie główne: oficjalny profil Białego Domu w serwisie Flickr

Skopiuj link

Autor: Michał Chrzanowski

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Słowa kluczowe:
Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
Zamki z zapałek. Danuta Rago i jej fotografia reklamowa
W jej PRL-u sfotografowanym na potrzeby sesji reklamowych chce się zwyczajnie żyć. To rzeczywistość estetyczna, fotogeniczna i modna, a jednocześnie swojska, ciepła i...
20
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Nie żyje Elliott Erwitt - żegnamy legendę fotografii ulicznej
Jego humorystyczne, przepełnione wnikliwością czarno-białe kadry znamy i kochamy chyba wszyscy. W wieku 95 zmarł wieloletni członek agencji Magnum i jeden z najważniejszych fotografów...
17
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia Widok
Nieznane zdjęcia Bolesława Augustisa z życia na emigracji - fantastyczne odkrycie Stowarzyszenia...
Czwórka wolontariuszy przeleciała ponad 20 tys. km, by spotkać się z Polonią w trzech największych miastach Nowej Zelandii. Przeprowadzono 14 wywiadów, zdigitalizowano około 200...
10