Nie żyje Lord Snowdon, jeden z najznamienitszych brytyjskich fotografów

0
Michał Chrzanowski
16 Styczeń 2017
Artykuł na: 4-5 minut

W wieku 86 lat zmarł Antony Armstrong-Jones znany lepiej jako Lord Snowdon - brytyjski fotograf między innymi rodziny królewskiej oraz światowych sław kina, teatru i muzyki.

Antony Charles Robert Armstrong-Jones urodził się 7 marca 1930 roku. Rozpoczął studia na renomowanej uczelni Cambridge, jednak nie zdołał ich ukończyć. Z pewnością był to dla niego punkt zwrotny, ponieważ swoją uwagę skierował w stronę fotografii – a dokładniej mody i portretu. Zanim jednak został nadwornym fotografem rodziny królewskiej, kilkukrotnie wykonywał sesje zdjęciowe w Pałacu Buckingham.

W 1960 roku ożenił się z księżną Margaret – młodszą siostrą królowej Elżbiety II. Było to niecodzienne wydarzenie, ponieważ prominentny członek rodziny królewskiej poślubił kogoś bez tytułu szlacheckiego. Dzięki temu małżeństwu Armstrong-Jones został mianowany na Lorda Snowdon. Od tamtej pory właśnie pod takim przydomkiem był najbardziej rozpoznawany w świecie fotografii.

 

Przez ponad pięć dekad Lord Snowdon fotografował nie tylko rodzinę królewską oraz największe osobistości ze świata kina, teatru czy muzyki. Renomę i uznanie przyniosły mu liczne dokumenty poświęcone różnym sferom społeczeństwa Wielkiej Brytanii. Często swój aparat kierował w stronę najuboższych i potrzebujących. Jego prace były publikowane przez wiele wydawnictw. Sam także był autorem 14 albumów.

Lord Snowdon, laureat nagrody Emmy i honorowy członek Royal Photographic Society, zmarł w swoim domu, poinformowała agencja fotograficzna Camera Press, z którą współpracował. Miał 86 lat.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Więcej w kategorii: Sylwetki
Wspomnienie o Robercie Franku
Wspomnienie o Robercie Franku
Wyjątkowo smutny miesiąc dla fotografii. Po Peterze Lindberghu i Charlie Cole’u, żegnamy Roberta Franka. Jego postać wspomina Paweł Rubkiewicz, założyciel księgarni...
8
0
Nie żyje Fred Herzog - jeden z pionierów kolorowej fotografii
Nie żyje Fred Herzog - jeden z pionierów kolorowej fotografii
Fred Herzog zasłynął slajdami przedstawiającymi życie Vancouver w latach 50. i 60. XX wieku. Fotograf odszedł w wieku 88 lat.
50
0
Nie żyje Robert Frank - człowiek, który zmienił oblicze fotografii dokumentalnej
Nie żyje Robert Frank - człowiek, który zmienił oblicze fotografii dokumentalnej
W wieku 94 lat odszedł fotograf Robert Frank, którego ikoniczna publikacja “The Americans” na zawsze zmieniła krajobraz fotograficznego dokumentu.
401
0
Powiązane artykuły