Nie żyje Lord Snowdon, jeden z najznamienitszych brytyjskich fotografów

Nie żyje Lord Snowdon, jeden z najznamienitszych brytyjskich fotografów

W wieku 86 lat zmarł Antony Armstrong-Jones znany lepiej jako Lord Snowdon - brytyjski fotograf między innymi rodziny królewskiej oraz światowych sław kina, teatru i muzyki.

Antony Charles Robert Armstrong-Jones urodził się 7 marca 1930 roku. Rozpoczął studia na renomowanej uczelni Cambridge, jednak nie zdołał ich ukończyć. Z pewnością był to dla niego punkt zwrotny, ponieważ swoją uwagę skierował w stronę fotografii – a dokładniej mody i portretu. Zanim jednak został nadwornym fotografem rodziny królewskiej, kilkukrotnie wykonywał sesje zdjęciowe w Pałacu Buckingham.

W 1960 roku ożenił się z księżną Margaret – młodszą siostrą królowej Elżbiety II. Było to niecodzienne wydarzenie, ponieważ prominentny członek rodziny królewskiej poślubił kogoś bez tytułu szlacheckiego. Dzięki temu małżeństwu Armstrong-Jones został mianowany na Lorda Snowdon. Od tamtej pory właśnie pod takim przydomkiem był najbardziej rozpoznawany w świecie fotografii.

 

Przez ponad pięć dekad Lord Snowdon fotografował nie tylko rodzinę królewską oraz największe osobistości ze świata kina, teatru czy muzyki. Renomę i uznanie przyniosły mu liczne dokumenty poświęcone różnym sferom społeczeństwa Wielkiej Brytanii. Często swój aparat kierował w stronę najuboższych i potrzebujących. Jego prace były publikowane przez wiele wydawnictw. Sam także był autorem 14 albumów.

Lord Snowdon, laureat nagrody Emmy i honorowy członek Royal Photographic Society, zmarł w swoim domu, poinformowała agencja fotograficzna Camera Press, z którą współpracował. Miał 86 lat.

Stały bywalec naszego laboratorium. Ciągle patrzy na świat przez różne ogniskowe oraz przemierza miasta i wioski obwieszony sprzętem fotograficznym. Uwielbia stylowe aparaty, a także eleganckie i funkcjonalne akcesoria. Ma słabość do monochromu i suwaków w programie Lightroom, po godzinach – do literatury faktu i muzyki country.

Komentarze
Polecane artykuły
Tokina FíRIN 100 mm f/2.8 FE Macro z mocowaniem Sony E  - znamy polską cenę
16 Lip 2019
Wyczekiwana Tokina FíRIN 100 mm f/2.8 FE Macro do systemy Sony E wreszcie zadebiutowała na naszym rynku. Zobaczcie ile musimy zapłacić za szkło, które powinno zaciekawić miłośników makrofotografii, jak i portrecistów.
0
Czy warto dopłacać do jaśniejszego obiektywu? Zobacz czy jesteś w stanie odróżnić zdjęcia wykonane szkłami f/1.4 i f/1.8
15 Lip 2019
Jaśniejsze obiektywy są lepsze, prawda? Zwykle tak jest, ale czasem różnica może nie uzasadniać przepaści w cenie.
1
Zobacz, jak produkowane są filmy natychmiastowe
15 Lip 2019
Filmy natychmiastowe nie zawsze traktowane są jako poważne medium fotograficzne. Stoi jednak za nimi jak najbardziej poważna technologia. Zobaczcie, co odpowiada za magię “polaroidów”.
0
Sigma Classic Art - powrót do filmowej estetyki sprzed lat
15 Lip 2019
Jeśli jesteście zdania, że obrazek dostarczany przez współczesne obiektywy jest zbyt sterylny, Sigma ma odpowiedź na wasze problemy. Już niebawem poznamy nową linię filmowych szkieł Classic Cine, które pod względem optyki nawiązywać będą do konstrukcji sprzed pół wieku.
0